Gastro


Gastro - (Gastroduodenitis; stomak gastro- + duodenum duodenum + -yt - inflamacion) - një sëmundje inflamatore e quiche mukoze duodenale­ki pylorycheskoy dhe zona e stomakut. Gastro manifestohet si vjellje, shije të keqe në gojë, dhimbje në rajon dhe ndjenjat e plotësi epigastrike. Simptomat gastroduodenitis shumë të ngjashme me simptomat e gastrit: ajo ul oreksin, belching, rumbling në bark, diarre apo, anasjelltas, kapsllëk.

Gastroduodenitis Klasifikimi


Në varësi të faktorit etiologjik mbizotëruese dallohen:

primar (ekzogjene) gastroduodenitis;
mesëm (endogjene) gastroduodenitis.

Lirimin Prevalenca:

gastroduodenitis të përbashkët;
gastroduodenitis lokalizuar.

Varësisht nga niveli i aciditetit ndryshojnë gastroduodenitis:

 gastroduodenitis funksionin normal sekretore;
 gastroduodenitis me funksion të reduktuar sekretore;
 gastroduodenitis me rritjen e sekretimit.

Arsyet gastroduodenita

Në gastroduodenitis shumë arsye. Atje shkaqet endogjene dhe ekzogjene e zhvillimit të saj.

Ndër shkaqet endogjene gastroduodenitis rëndësi të madhe për rritjen e prodhimit të acidit, reduktuar formimin e mukusit, rregullimin hormonal të sekretimit. Përveç kësaj, zhvillimi gastroduodenitis tërhequr mëlçisë dhe traktit biliar, endokrin patologji.

Ndër faktorët ekzogjene etiologjikë të dalluar pamjen fizike të gastroduodenitis, të tilla si pritjes ushqime akute të ftohtë apo të nxehtë, kimike (efekti pesticideve). Faktori më i rëndësishëm është marrë në digjestiv pylori bakteret e traktit Helicobacter.

Sa është gastro

Kur e ekspozuar ndaj faktorëve të parregullt etiologjik në mukozën e stomakut dhe Ulçera duodenale zhvillon një reagim inflamator që të çon në përçarje të rigjenerimit fiziologjik të mukozës dhe atrofi të saj. Të gjithë këta faktorë çojnë në një shkelje të sekretore dhe motorike funksionet. Në mënyrë tipike, shënim gastroduodenitis përmirësuar tonin dhe lëvizshmëri e stomakut, dyskinesia duodenum.

Simptomat gastroduodenita

Simptomat gastroduodenitis ndryshme dhe varet nga shkalla e ndryshimeve strukturore mukozës, vendndodhjen e tyre, fazë të procesit patologjik, shteti funksional të stomakut dhe çrregullime metabolike në trup. Shenjat e zakonshme të gastroduodenitis është dobësi, letargji, gjumë i trazuar, dhimbje koke të shpeshta. Vërejtur Objektivisht në gastroduodenitis zbehtë të lëkurës, shenjat e vitaminës A mangësi. Ashpërsinë e simptomave varet nga shkalla e proceseve metabolike në trup.

Diagnoza gastroduodenita

Ekzaminimi endoskopik në gastroduodenitis

Endoskopike në gastroduodenitis zakonisht tregojnë fokale ose përhapur hyperemia mukozale, edemë, hypertrophy e folds dhe kështu me radhë. D.

Ndonjëherë Mukoza duket i zbehtë, i hollë, me folds qetë. Kjo është tipike e procesit atrophic, por prania ose mungesa e atrofi dhe shkallën e saj mund të vlerësohet vetëm histologjike.

Ekzaminim histologjik në gastroduodenitis

Ekzaminim histologjik i mukozës gastrike dhe duodenale ulcerat metodën e detyrueshme e diagnozës gastroduodenitis që të besueshme të vlerësuar shkallën e inflamatore, proceset degjeneruese.

Vlerësimi i gastroduodenitis funksionit stomakut

Funksionet e stomakut Vlerësimi mund të kryhet duke përdorur metodën e pH metër intragastric.

Matja e pH Intragastric për të vlerësuar pH në trup dhe antrum duke përdorur një sondë të veçantë me dy ndërtuar në elektroda. PH normale në zonën e stomakut të trupit është agjërimi në fëmijët më të vjetër se 5 vjet 1,7-2,5, pas hyrjes stimulator (histamine) - 1,5-2,5. Antrum kryerjen neutralizuar pH acid është normalisht më lart 5, dmth diferenca midis pH e trupit dhe antrum normalisht mbi 2 njësi. Reduktimi këtë ndryshim tregon një reduktim neutralizues antral aftësinë dhe acidifikimin duodenale mundshme.

Funksioni reduktuar sekretore konsiderohet në qoftë se të gjithë treguesit ulur në basal dhe stimuluar një pjesë. Funksioni sekretore është konsideruar e lartë në qoftë se disa indekse edhe më e lartë në të paktën një prej fraksioneve.

Gastroduodenitis kronike tek fëmijët shpesh ndodh me normale ose të rritur funksionin sekretore, një rënie të lehtë me përgjigje të mirë ndaj nxitës është një manifestim i rregullave të veçanta. Vërtetë reduktuar refrakternostyu stomakut sekretimit karakterizuar nga futja e një stimulator dhe forma tipike të rënda gastrit atrophic që rrallë gjenden në fëmijët.

Ekzaminimi i funksionit motorike në gastroduodenitis

Vlerësimi i funksionit motorik është i bazuar në manometry antroduodenalnoy. Gjithashtu llogarisin në lëvizshmëri të stomakut mund electrogastrogram (Veza), si dhe stomaku mëparshme ultratinguj mbushur atë me ujë.

Fluoroscopy në gastroduodenitis

X-rrezet e stomakut me barium nuk eshte nje metode per diagnostikimin e CGD, por mund të përdoret për të vlerësuar e funksionit evakuimi në diagnozën diferenciale me sëmundje të tjera (keqformimet kongjenitale, stenozë pilorike, tumoret, pengimi kronik duodenale, etj. D.).

Diagnoza e infeksionit Hp në gastroduodenitis

Diagnoza e infeksionit Hp është e detyrueshme që të specifikojë llojin e gastroduodenitis dhe trajtim të mëtejshëm. Ka dy grupe të metodave të diagnozës helikobakterioza:

Metoda e histologjike është i besueshëm dhe është standard ari në helikobakterioza diagnozën.
Bakteryoskopyya - zbulimi i Hp në Smears citologjike e biopsies në xhami, teknikat errësirë ​​janë të njëjta.

Trajtimi gastroduodenitis

Trajtimi gastroduodenitis të gjatë, të qëndrueshme, pikë referimi. Përfshin një racional të përgjithshëm, ushqim dhe mode motor, dietë, antacids në prodhimin e acidit të ngritur (vikalin, Almagel), do të thotë stimuluar proceset riparues, multivitamina, dëshmia - antispasmodic, droga qetësues, mjekësi bimore, ujë mineral, në rast të gastroduodenitis mesme me reduktohet duke treguar enzima acid prodhimit. Ajo duhet të jetë një trajtim të plotë të sëmundjeve të ndihmon tretjen e ushqimit kombinuar.

Trajtimi gastroduodenitis filloni me dietë.

Ushqimi për gastroduodenitis

Cupy e drithërave dhe perimeve, pureed, mish, kërpudha, supë peshku; mish ligët (copëtuar, skuqur) pule zier, peshk steamed, zier, qofte të skuqura pa kore të ashpër, proshutë ligët, të ligët të ziera, të ulët-yndyrë ngjyhet harengë copëtuar mirë, havjar; qumështi (nëse jo të shkaktojë diarre), gjalpë, kos, qumësht i thartuar, krem, salcë kosi, djathi, kosi, djathi i freskët të butë integruar; vezë të ziera, vezë të skuqur; drithëra, të ziera ose pureed mirë (hikërror, bollgur, oriz); Enët miell (përveç muffins) të bardhë bukë bajat, gri, i krisur Miell; fruta, perime gatuar, integruar të papërpunuara në formë; Frutash, lëngje vegjetale (duke përfshirë edhe acid); Çaj, kafe, ujë kakao me qumësht, reçel, sheqer. Kripë për 12-15 m Shtoje vitamina C, B1, B2, PP.

Ushqim pesë herë.

Kur hahet përmbahet rregullave të mëposhtme:

 • Ushqim dhe pije nuk duhet të jetë shumë nxehtë ose shumë ftohtë;
 • Asnjëherë përtypë ushqim të fortë, nuk e bëj atë tërësisht
 • Ka më mirë disa herë në ditë gradualisht.

Që gastro natyrisht kronike ndryshme ciklike e sëmundjeve rëndim alternuara me periudha lehtësimi, trajtimi duhet të jetë në përputhje me parimet e mëposhtme:

 • gjatë periudhës akute të pjesës tjetër shtrat të përcaktuar tek pacienti, zakonisht te pakten 7-8 ditë;
 • Duhet dietë. Ushqimi i duhur promovon që gastro kronike shpejt shërueshme dhe nuk japin dhimbje shumë;
 • për të neutralizuar Heliobacter Pilori kryer terapi të drogës, i cili është duke marrë bismut Trikala ditsitrata, amoksicilina, macrolides dhe Metronidazole. Sigurisht trajtim zgjat 7 deri në 10 ditë;
 • nëse gastro çuar në rritjen e aciditetit të stomakut, pacienti është rekomanduar për të marrë omeprazol dhe H2-receptor blockers;
 • duke treguar rezultate të shkëlqyera fizioterapie, trajtim shëndetësor-turistik dhe stërvitje.  

Trajtim të drogës gastroduodenitis. Trajtimi qarqeve gastroduodenitis

Si një nga shkaqet kryesore të gastroduodenitis - infeksionit, trajtimi nuk është pa terapi me antibiotikë.

Droga e zgjedhjes për trajtim të gastroduodenitis:

(Ditë kurs lecheniya10-14) 1. De-nol dhe Metronidazole + antibiotikët tetracycline (7-10 ditësh të trajtimit);
2. clarithromycin dhe omepravzol në kombinim me metronidazol (trajtimi 7 ditë);
3. Amoxicillin + Metronidazole (kurs lecheniya10 ditë) + Ranitidina (2 herë në ditë para ushqimit për 2 javë);
Zgjedhja e trajtimit varet nga karakteristikat e gastroduodenitis. Kur simptomat e para gastroduodenitis gastroenterologist kërkoni këshilla mjekësore dhe trajtim takim.

Gastroduodenitis kronike tek fëmijët

Gastro kronike nonspecific inflamator karakterizohet ristrukturimin e mukozën e stomakut dhe duodenum, dhe gjithashtu sekretore dhe çrregullime motor-evakuim.

Fëmijët, ndryshe nga të rriturit, lezione të izoluara e stomakut ose duodenum relativisht rrallë vërehet në 10-15% të rasteve. Shumë më të shikuar plagë e kombinuar e këtyre departamenteve. Duodenum, duke qenë trupi hormone aktive ndikon në veprimtarinë funksionale dhe evakuimin e stomakut, pankreasit dhe traktit biliar.

Shkaqet gastroduodenitis një fëmijë

Roli kryesor është luajtur nga arsyet ushqimore: parregullt dhe kequshqyerja, abuzimi ushqim erëza, ushqimore "ushqimit të ftohtë" dhe faktorët psikogjenike. Rëndësia e këtyre faktorëve rrit praninë e predispozitë trashëguar ndaj sëmundjeve gastro. Situatat traumatike në familje, shkollë, qarqet e komunikimit shpesh realizohet në formën e dystonia vegjetative-vaskulare që zbulon efekt mbi sekretimit, lëvizshmëri, furnizimin me gjak, proceset rigjeneruese dhe sinteza e hormoneve gastrointestinale. Ka përdorim të rëndësishëm afatgjatë i barnave (kortikosteroidet, NSAIDs), alergjive ushqimore dhe faktorë të tjerë që reduktojnë specifike lokale dhe mbrojtje jospecifik mukozale.

Një nga shkaqet kryesore të gastroduodenitis kronike në fëmijët dhe të rriturit - infeksioni me Helicobacter pylori. Duodenitis zhvillon kundër gastritit shkaktuar nga Helicobacter pylori, metaplazi zorrëve epiteliale dhe duodenum. Helicobacter pylori u vendosën në zonat metaplazyrovannoho epiteli dhe shkakton atyre të njëjtat ndryshime si në stomak. Vatra të metaplazi stomakut të paqëndrueshme për të ndikuar në përmbajtjen e duodenum, e cila çon në erozion. Prandaj lidhur me Helicobacter pylori gastro, erozive më shpesh.

Të gjithë këta faktorë e bëjnë efekt toksik-alergjik dhe të shkaktojë ndryshime morfologjike në rreshtim të duodenum. Në këto rrethana, roli i dëmit acid-peptike mukozale në rast të çrregullimeve evakuimi-motorike dhe uljen e pH intraduodenal. Faktorë të dëmshme në fillim të shkaktojë iritim, dhe në të ardhmen - distrofike dhe ndryshimet atrophic në të. Në të njëjtën kohë në ndryshim imunitetin lokal zhvillon agresion autoimune, sintezë shqetësuar e hormoneve që rregullojnë motor-sekretore sistemin funksion pankreatobylyarnoy. Kohët e fundit ka edhe ndryshime inflamatore. Kjo çon në rënie sintezë e secretin dhe mbushje bikarbonateve lëng pankreatik, e cila nga ana e redukton përmbajtjes oschelachivanie dhe promovon zorrëve ndryshime atrophic.

Simptomat gastroduodenitis në fëmijët

Kronike gastroduodenitis Polymorphisms ndryshme simptomat dhe është e lidhur shpesh me sëmundje të tjera të sistemit të tretjes, dhe për këtë arsye nuk mund të dallojë gjithmonë manifestimet e shkaktuara nga gastroduodenitis nga simptomat e shkaktuara nga patologji shoqërues.

Gastroduodenitis në fazën akute duket dhemb dhimbje në rajonin epigastrike, ndodhin 1-2 orë pasi të hahet dhe shpesh yrradyyruyuschymy në kuadratin e sipërm (kryesisht të djathtë) dhe zonën prypupkovu. Ushqimi ose antacidet redukton ose heq dhimbjen. Dhimbja mund të shoqërohet me një ndjenjë e shurdhim, plotësinë në rajon epigastrike, vjellje, hypersalivation. Në mekanizmin e rolit dhimbje dhe mostretje kryesor i takon dyskinesia duodenum. Rrjedhimisht duodenohastralnohoreflyuks rritet, duke shkaktuar belching hidhur, të vjella, ndonjëherë të përziera me biliare, më pak urth.

Në provim, pacientët të tërheqë vëmendjen e lëkurë të zbehtë dhe peshë të ulët trupore. Gjuha e veshur me film të bardhë dhe të verdhë-bardhë, shpesh me shenja e dhëmbëve në sipërfaqe anësore. Ëmbëlsi prekje në bark të përcaktuar rajonin piloroduodenalnoy, të paktën - rreth kërthizë dhe kitara epigastrike sipërme. Një simptomë tipike e Mendel. Në shumë pacientë me simptoma pozitive Ortner dhe Kerala.

Fëmijët me duodenitis kronike shpesh tregohet vegjetative dhe çrregullime psiko-emocionale, dhimbje koke korrente, marramendje, shqetësime gjatë gjumit, lodhje, për shkak të shkeljes së funksionit endokrin duodenum. Çrregullime autonome mund të manifestuar sindrom klinik dumping: dobësi, djersitje, marramendje, u rrit peristaltikės zorrëve ndodhin 2-3 orë pas një vakt. Në pushim të gjatë në mes të ngrënies mund të lindin dhe shenjat e hypoglycemia si dobësi të muskujve, të dridhura në trup, rritur ndjeshëm oreksin.

Duke pasur parasysh karakteristikat e lokalizimin e gjerë dhe të procesit patologjike identifikuar një numër të opcioneve për gastroduodenitis kronike me manifestime klinike karakteristike.

 • Yazvennopodobnom gastro kronike (Preferohet Bulba): opsioni më i zakonshëm është e kombinuar shpesh me gastrit antral (antroduodenit) dhe ulçerë stomakut. Në zemër të zhvillimit të saj janë faktorë që çojnë në rritjen e agresivitetit të lëng stomakut dhe duodenale përmbajtjes së acidifikimit. Për bulbita në fazën akute karakterizohet dhimbje yazvennopodobnom. Dhimbje e lokalizuar në rajonin epigastrike, ndodhin në një stomak bosh ose 1,5-2 orë pas ngrënies dhe gjatë natës. Sezonalitetit ekspresive e acarimin.
 • Gastro Hastritopodobnyy kronike, kombinuar me gastrit fundic atrophic ose enterit. Nën këtë opsion, procesi i përhapur atrofik mund të përhapet në duodenum. Kur kombinohet me sëmundje kronike duodenitis enterit manifeston simptomat e intolerancës ushqimore, tretje të dëmtuar dhe thithjen.
 • Duodenitis Holetsistitopodobnyy kronike, zhvilluar kundër duodenostasis sfond. Cholecystitis kontribuon në përparimin e ndryshimeve dhe inflamatore dhe degjenerative në duodenum për shkak të pengesave duodenale origjinë funksionale ose organike kronike. Kur duodenostasis mbizotërojë përhershme ose dhimbje në rajonin epigastrike dhe të drejtën e kërthizë, ndjenja bloating, zhurmshëm, vjellje, belching hidhur, të vjella biliare.
 • Duodenitis Pankreatitopodobnyy lokale (Papilomat, diverticulitis okolososochkovyh). Papillitis shpesh zhvillohet si pasojë e përhapjes së inflamacionit në papilla madhe duodenale në duodenitis ose mund të jetë pjesë e procesit inflamator, të lokalizuara në sistemin pankreatobylyarnoy. Diverticulitis - humbja e diverticulum, të vendosura kryesisht në zonën okolososochkovyh. Çojë duodenitis lokale për një shkelje të evakuimit lëng pankreatik dhe bile në lidhje me papillita, shfaqi simptomat e dyskinesia tëmth. Dhimbja me e lokalizuar kryesisht në sektor të sipërme të djathtë dhe të lidhura me marrjen e ushqimeve yndyrore; është e mundur të vogla dhe të lehta ikterychnist sclera verdhëz të lëkurës. Simptomat e vërejtura ndonjëherë të pancreatitis (dhimbje të lokalizuara në sektor të majtë e sipërme, nganjëherë encircling shoqëruar nga vanitet, shkelja e një karrige, jotoleranca rastit të qumështit).

Kronike gastroduodenitis një kurs ciklike: faza akute ndryshon faljen. Acarimin shpesh ndodhin në pranverë dhe në vjeshtë, në lidhje me shkeljen e dietës, mbingarkesat në shkollë, situata të ndryshme stresuese, sëmundjeve infektive dhe somatike. Rëndim ashpërsia varet nga ashpërsia dhe kohëzgjatja e dhimbje, mostretje dhe shkelje të gjendjes së përgjithshme. Dhimbje spontan nënshtrohen një mesatare prej 7-10 ditësh, dhimbja prekje vazhdon 2-3 javë. Rëndim i përgjithshëm i duodenitis kronike zgjat 1-2 muaj. Shuarja e pjesshme është e karakterizuar nga mungesa e ankesave në praninë e objektivit të moderuar, endoskopike dhe shenjat morfologjik duodenitis. Në faljen nuk tregojnë ndonjë manifestimet klinike ose endoskopike ose morfologjike të inflamacionit në duodenum.

Diagnoza gastroduodenita

Diagnoza e gastroduodenitis kronike bazuar në të dhënat nga vëzhgimi klinike, studimi i shtetit funksional të duodenum, endoskopike dhe histologjike (mukozës biopsi) hulumtim.

Kur fryrë duodenale zbuluar ndryshimet funksionale karakteristike e duodenitis, Dystonia muskul unazor të Oddi, dhimbje dhe të përzier në kohën stimul në zorrë përmes një tub kundërt zgjidhje rrjedhje e sulfate magnez për shkak vrull e duodenum. Në mikroskopi të përmbajtjes duodenale zbulojë nisur epitelin gut, shpesh vegjetative format e Giardia. Për të vlerësuar gjendjen funksionale të enterokinase duodenale përcaktojë veprimtarinë enzimë dhe alkaline fosfatase në përmbajtjen duodenale. Aktiviteti i këtyre enzimeve rritur në fazat e hershme të sëmundjes dhe të zvogëlohet me rritjen e ashpërsia e procesit patologjike.

Çështjet dhe studimi i sekretimit stomakut. Performanca e saj në atsidopepticheskoho duodenitis (zhardhok) janë ngritur zakonisht, dhe kur kombinohet me duodenitis gastrit atrophic dhe enterit - zbritje.
Metoda më informative e diagnozës gastroduodenita - FEHDS.
X-ray studim i duodenum nuk është i rëndësishëm në diagnozën e duodenitis kronike, por zbulon çrregullimeve të ndryshme motor-evakuim, comorbidity, ose është shkaku i saj.

Trajtimi gastroduodenitis një fëmijë

Trajtimi i gastroduodenitis kronike në fëmijët shpenzojnë në të njëjtat parime si në gastrit kronik.

Në fazën akute e sëmundjes treguar ne shtrat për 7-8 dite.
Me rëndësi të madhe është dietë. Në ditët e para të sëmundjes Rekomandoni numër Tabelën 1, në të ardhmen - një tavolinë № 5. Gjatë të ushqyerit faljen.
Për zhdukjen e Helicobacter pylori shpenzojnë trajtim trehkomponentnosti: bismut Trikala ditsitrat (p.sh., De Nol) në kombinim me Amoxicillin dhe metronidazol ose macrolide për 7-10 ditë.

Me rritjen e aciditetit të stomakut Rekomando H2-blockers të receptorëve histamine dhe omeprazol 20 mg në një stomak bosh për 3-4 javë.
Sipas dëshmisë përdorur mjet për të rregulluar lëvizshmëri [metoclopramide, domperidone (motilium) drotaverine].
Në procesin e rehabilitimit të përshkruara fizioterapi, ushtrojnë terapi, trajtim spa.

Gastroduodenita Parandalimi

Gastroduodenitis Parandalimi përfshin ushqimin racional, mënyrën e përgjithshme dhe motorike, me cilësi të lartë dietë të ekuilibruar, pajtueshmërinë me të gjitha elementet e një jetese të shëndetshme. Trajtimi gastroduodenitis optimale dhe rehabilitimi - një nga masat më efektive për parandalimin e ulcera peptike.

Parandalimi gastroduodenitis në fëmijët

Kur sëmundja gastro në një fëmijë është shumë e rëndësishme për të ndjekur parimet e ushqimit laik, të mbrojtur fëmijën nga mbingarkesë fizike dhe emocionale. Parandalimi sekondar përfshin një trajtim adekuat dhe me kohë, monitorimin dhe konsultime të rregullta gastroenterologist fëmijë.

Moti gastroduodenita

Në trajtimin e parregullt dhe joefektiv e gastrit kronik dhe gastro rishfaqet dhe të bëhet çrregullimet kryesore të rritur, i cili zvogëlon cilësinë e jetës dhe të performancës së saj.

A shtyrjen nga ushtria në gastroduodenitis? Përgjigje: nuk ka