Gastrit


Gastrit - Inflamacion mukozale (në disa raste shtresat më të thella) të murit të stomakut. Shkaku më i zakonshëm i gastritit është bakter Helicobacter pylori, por mund të kontribuojë në zhvillimin e gastrit ushqyerit e dobët, stres të vazhdueshëm, duhani, alkoolizmi. Simptomat e gastritit janë dhimbje barku në një stomak bosh, ose pasi të hahet, të përzier, të vjella, kapsllëk ose diarre dhe të tjerët. Gastrit Diagnoza bazohet në endoscopy stomak. Trajtimi kryhet nga një ushqim qëllim mjekësor - dietë dhe ilaçe - antibiotikët, drogat që zvogëlojnë apo rrisin aciditetin e stomakut lëng dhe barnave që mbrojnë stomakun nga acidi klorhidrik.


Format e gastrit

Në kushtet e sëmundjes mund të jetë gastrit akute dhe kronike.

Gastrit akut shpesh zhvillohet në një çështje e orëve apo ditëve dhe është rezultat i një infeksioni masiv i Helicobacter pylori, apo bakteret e tjera (helmimit me ushqim) dhe marrin kimikate që kanë efekte të dëmshme në mukozën e stomakut (acidet, alkalet, alkoolet). Substanca të tilla agresive, në fund të fundit, mund të çojë në ulcers dhe madje edhe probodenyyu stomak.

Mekanizmi i gastritit në vijim: në përgjigje të dëmtojë në mukozën e çështjes veçantë stomak ndarë, duke bërë thirrje për "aksident" qelizat imunitare përgjegjëse për heqjen e hershme të substancave patogjene nga trupi. Këto qeliza imunitare zhvillojnë veprimtarinë intensive, që nga jashtë manifestohet si një reagim inflamator. Kështu, inflamacion në gastritit kjo nuk është vetëm një manifestim i shkatërrimit të Mukoza stomakut, por edhe një përpjekje për të rivendosur integritetin e trupit të saj.

Ka disa lloje të gastrit akut:

 • A simple (fytit) gastrit: është shkaktuar përmes marrjes të ushqimit ndenjur kontaminuar me patogjene (helmimit me ushqim), me rotaviroze, alergji në ushqim ose si rezultat i dëmtimit të stomakut rreshtim disa ilaçe. Kur fytit gastrit Mukoza bie pak (vetëm shtresa më sipërfaqësore) dhe përfundimi i faktorit irrituese është rivendoset shpejt.
 • Erozyvnyyhastryt: zhvillon pasi goditi në stomak e disa acideve koncentruar apo alkalet (djegur kimike e stomakut). Kur gastrit korrozivnoho shkatërroi jo vetëm sipërfaqen, por shtresa edhe më të thella e stomakut, kështu që kjo formë e sëmundjes shpesh shkakton ulcera peptike ose formimin mbresë.
 • Gastrit Phlegmonous: Kjo është inflamacion i stomakut, e cila mund të zhvillohet si pasojë e goditur murin e trupit të huaj në stomak (të tilla si kockat e peshkut), e ndjekur nga infeksioni këtë infeksion hnoerodnoy fushë. Tipar dallues i këtij lloji të gastrit janë ethe dhe dhimbje të padurueshme në rajon epigastrike. Gastrit abscesi kërkon kirurgji të menjëhershme. Pa sëmundje ndihmës mjekësore shkon në peritonit (inflamacion të gjerë organet e barkut) dhe përfundon në vdekje.
 • Gastrit fibrinës: shumë e rrallë në sfondin e sepsë (infeksionit të gjakut).

Për trajtimin e duhur, gastrit akut (në varësi të formës) zgjat 5-7 ditë, por rimëkëmbja stomaku i plotë është shumë më vonë.

Shumica e rasteve të gastrit akut shoqëruar me rritjen e prodhimit të lëngut të stomakut dhe acidit klorhidrik (gastrit me aciditet të lartë, hiperatsydnyy gastrit). Shpesh gastrit akut mund të shkojnë në kronike.

Format kronike të gastrit

Tranzicioni gastrit akut në gastrit kronik promovuar rifillimi të shpeshta të sëmundjes, trajtimin e dobët, ndikim të qëndrueshme në faktorët mukoze stomakut irrituese. Gastrit kronik mund të ndodhë një kohë të gjatë manifestimit asnjë simptomë. Shkaku i gastritit kronik, në Përveç sa më sipër, të përfshijë faktorët si në vijim:

 • Humbjen mukozën e Helicobacter pylori (lloji gastrit B)
 • Veprimi kundër qelizave të veta imunitare të stomakut - gastrit autoimune (tipi A)
 • Akuzat e biliare nga duodenum në stomak - gastrit zbaticë (tipi C).

Helicobacter pylori - një nga shkaqet e gastrit kronik

Në gastrit kronik Mukoza stomakut prekur shumë më të thellë dhe më e gjerë se në gastrit akut. Një tipar karakteristik i gastritit kronik është përhapja graduale e stomakut mukoze lidhës qelizat zëvendësimin e indeve që prodhojnë lëng stomakut (atrofi e Mukoza stomakut). Gastrit kronik është e shoqëruar shpesh nga një rënie në prodhimin e lëngut të stomakut dhe acidit (gastrit hipoatsydnyy).

Për një kohë të gjatë (veçanërisht në fillim të sëmundjes) gastrit kronike janë asimptomatik. Në zhvillimin e sëmundjes zakonisht është shënuar periudhat e acarimit dhe faljen. Në periudhat e rëndim të gastrit kronik mund të duket periudhave të shkurtra të përhershme të dhimbjes, shqetësimit në krye të barkut, ndjenja e trishtim, të përzier, pasi të hahet, urth, i cili sugjeron mosfunksionim natyrore "valvulat" stomakun dhe neglizhimi përmbajtjen acid stomakut në ezofag. Nuk mund të jenë shenja të tretjes në zorrë: skena të kapsllëk ose diarre, bloating (fryrje), rrit murmuritje.

Infeksioni me Helicobacter pylori, një parazit në stomak që shkel procesin përditësim Mukoza; Kështu, kur qelizat e vjetra vdesin dhe të reja nuk mund të formohet. Kjo çon në një degradim gradual të Mukoza stomakut me humbjen e funksionit të gjëndrave që prodhojnë lëng stomakut.

Shkaqet e gastrit

Gastrit është manifestuar nga inflamacion dhe shkatërrimit të Mukoza stomakut. Reaksioni inflamator në trup gjithmonë zhvillohet në përgjigje të dëmtojë të faktorëve të shëndetshme të indeve. Në rast të gastrit mund të jetë infeksion, kimike, të lartë apo temperaturat e ulëta.

Në shumicën e rasteve, shkaku i gastritit është infeksion i stomakut bakter Helicobacter pylori. Ky mekanizëm i gastritit u instaluar kohët e fundit, por zbulimi i tij revolucionarizuar trajtimin dhe parandalimin e gastrit, ulçerë peptike dhe kancer të stomakut. Infeksioni me Helicobacter pylori (helikobakterioza) selektive ndikon në Mukoza stomakut dhe shkakton shkatërrimin e saj sipas llojit të gastrit sipërfaqësore ose shkatërrimin më të thellë, të llojit të ulcera peptike. Megjithatë, helikobakteriya mund të ekzistojë në mënyrë paqësore në stomak, pa shkaktuar sëmundje derisa ta shohin faktorët nxitje: dobësimin e sistemit imunitar, duke marrë substanca irrituese në stomak, çrregullime hormonale.

Gastrit gjithashtu mund të zhvillohet si rezultat i mukozës stomakut djeg substancat kimike të ndryshme (alkooli, alkali, Acid) është vërejtur në njerëz me abuzimin e alkoolit ose përdorimi aksidentale të substancave në fuqi agresive të indeve (uthull, acid, alkali) jetojnë. Disa ilaçe (aspirina dhe droga të tjera anti-inflamator, disa antibiotikët) mund të shkaktojnë gastrit, me ilaçe nga grupi i barnave anti-inflamator (aspirina, Diclofenac, indometacine, etj). Shkak gastrit jo vetëm nëpërmjet acarim drejtpërdrejtë të stomakut, por edhe në kurriz të mekanizmave molekulare mbrojtur rreshtim stomak, kështu gastrit mund të ndodhë edhe në rastin kur të dhënat përdorur drogë me injeksion ose ointments.

Shumë shpesh shkaku i dietës gastrit është e gabuar:

 • Ushqim i nxituar dhe përtypur dobët ushqim ose ushqim "në suhomyatku" plagosë Mukoza mekanikisht
 • Ngrënë ushqime shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë të shkaktojnë gastrit për shkak të dëmtimit termike të rreshtim stomak.
 • Hahet ushqim erëza (kryesisht akute dhe ushqim shumë të kripur) irritojë stomak të ngjashme me efektin e kimikateve kaustike.

Shkaqet gastrit autoimune

Shpesh gastrit zhvillohet si pasojë e rritjes së agresivitetit të sistemit imunitar kundër mukozën e stomakut. Gjeti se në disa raste sistemi imunitar fillon të mos punojë kundër baktereve, por kundër qelizave të saj (një sëmundje autoimune). Nëse "sulm" i sistemit imunitar është i ekspozuar ndaj rreshtim stomak, një të ashtu-quajtur gastrit autoimune. Gastriti autoimun në qelizat e mukozës gastrike janë shkatërruar nga qelizat e sistemit imun dhe emetimin e antitrupave. Në zhvillimin e autoimune gastrit rolin e rëndësishëm të luajtur nga faktorët trashëgues dhe episodet e kaluara e acarim të stomakut.

Shkaqet e gastrit akut

Shkaqet e gastrit akut mund të jenë gabime në të ushqyerit, helmimi me ushqim, efekt ngacmues i barnave të caktuara (salicylates, bromides, antibiotikët, sulfonamides), alergji ushqimore (për luleshtrydhe, kërpudha dhe kështu me radhë. d.), infeksionet akute, çrregullime metabolike. Gastrit akut karakterizohet nga fillimi papritur dhe ashpërsia e simptomave. Shpesh të përcaktojë shkaqet e çrregullimit nuk mund.

Arsyet vozniknoveniyahastrita mund të jetë kimike, mekanike, veprimi termike dhe infeksion bakterial. Inflamim mund të ndikojë vetëm shtresa e sipërfaqësore të mukozës ose të shpërndara në të gjithë masës së saj, duke ndikuar edhe shtresa e muskujve të murit të stomakut.

Shkaqet e gastrit kronik

Gastrit kronik nganjëherë rezultat i zhvillimit të mëtejshëm të gastrit akut, por shpesh zhvillon nën ndikimin e përsëritur dhe e zgjatur kequshqyerja, të hahet ushqim erëza dhe të përafërt, pasion për ushqim të nxehtë, përtypet varfër, të hahet ushqim të ftohtë, konsumi i tepërt i alkoolit, ilaçet gjatë pakontrolluar. Në 75% e rasteve të gastrit kronik kombinuar me cholecystitis kronike, apendiksit dhe sëmundje të tjera të sistemit tretës.

Shumica e njerëzve gastrit zhvillohet nën ndikimin e të gjithë faktorëve të mësipërm: dietë të pahijshme plagosë Mukoza stomakut, e cila është e ndjeshme ndaj veprimit të infeksionit (helikobakterioza) dhe shkatërrimit kryesor i mukozën e stomakut për shkak të lëndimit dhe infeksionit shkon mekanizmat autoimune që kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Shenjat isimptomy gastrit:

Shpesh ndodh gastrit asimptomatike, Megjithatë, herët a vonë, simptomat e gastritit ende ndodhin: shurdhim në stomak pasi të hahet, dhimbje në bark e sipërme në një stomak bosh, ose pasi të hahet, të përzier, të vjella, belching, humbje e oreksit, humbje peshe - një simptomat e para të mundshme të gastrit. Simptomat dhe shenjat e gastritit mund të shfaqen dhe zhduken në varësi të zhvillimit të sëmundjes dhe vendin e trajtimit.

Simptomat dhe shenjat e gastrit formë e varur e sëmundjes.

Simptomat e përbashkëta të gastrit: Pacientët raportojnë ndjenjë e trishtim dhe plotësinë në rajon epigastrike, vjellje, dobësi, gjuha film gri-e bardhë të veshura mund të drooling apo, anasjelltas, gojën të rënda thatë.

Ka gastrit kronik me sekrecion normal dhe të ngritur (aciditetit) - antacid dhe hiperatsydnyy me mangësi sekretore (aciditet të ulët) - gastrit hipoatsydnyy.

Simptomyhronicheskoho gastrit me aciditet të lartë apo normale: dhimbje, urth, belching me një shije të thartë, ndjenja e shurdhim pas ngrënies, ndonjëherë - kapsllëk.

Kur gastrit me aciditet karakterizuar nga urth, regurgitation acid, dhe nganjëherë të vjella. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje në rajon epigastrike, dhimbje e natës dhe uria.

Simptomyhastrita me aciditet të ulët: shije të keqe në gojë, humbje e oreksit, vjellje, sidomos në mëngjes, burping ajrit, rumbling dhe transfuzion në stomak, kapsllëk ose diarre.

Simptomet e gastrit kronik me aciditet të ulët: shije të keqe në gojë, jargëzim, të përzier, ndjenjë e plotësi në rajon epigastrike, shenja të anemisë, humbje e oreksit dhe peshës, mostretje rrjedhën zgjatur prej shumë vitesh - humbje peshe, dobësi e përgjithshme.

Gastrit akute karakterizohet nga simptomat e:

 • dhimbje barku: konvulsiv mprehtë ose të vazhdueshme të dhimbshme. Shpesh varet nga vakt, në një bosh rritje të stomakut ose menjëherë pas hahet;
 • të përzier periodik apo i vazhdueshëm shpesh ndodh menjëherë pas një vakt;
 • urth - një ndjesi të pakëndshme djegie në gjoks, ndodh pasi të hahet;
 • belching me një erë kosi, pas ngrënies ose me stomak bosh;
 • të vjella të përsëritura, përmbajtjen e stomakut të erë e parë kosi dhe shije, atëherë mukusit pastër, nganjëherë të verdhë apo të gjelbër dhe shije e hidhur (bile);
 • rrit jargëzim - reagim të mërzitur sistemin e tretjes; ndonjëherë goja e thatë (pas disa periudhave të shkurtra të vjella për shkak të dehidrimit)
 • karrige shkelje: kapsllëk ose diarre; Portali lidhje www.7gy.ru shëndetësor
 • të gjithë trupin: dobësi të rënda, marramendje, dhimbje koke, djersitje, ethe, presionit të ulët të gjakut, rritje të normës së zemrës - takikardi.

Gastrit akut erozive, përveç simptomat e gastrit akut manifestuar shenja të gjakderdhjes në stomak:

Symtomy: dhimbje barku në një stomak bosh ose pas 1-1,5 orë pas ngrënies, urth, belching, të përzier, të vjella

tipar dallues është shfaqja e një vjellat e errët clots gjakut formojnë në venat ose
errët, karrige dёhteobraznyy gjithashtu tregon praninë e gjakderdhje të brendshme.

Simptomet e gastrit kronik atrophic (përfshirë gastrit autoimune)

 • humbja e oreksit,
 • shije të pakëndshme në gojë,
 • burping me erë të pakëndshme prishur,
 • ndjenjë e plotësi, shurdhim në stomak pasi të hahet,
 • dhimbje e shurdhër menjëherë pas një vakt apo 15-20 minuta,
 • përzier pasi të hahet,
 • kapsllëk ose diarre,
 • bloating, rumbling në bark, bloating,
 • anemi, i brishtë dhe e thatë thonjtë pako e flokëve.
 • Shpesh përshkruhet më sipër trazirat e tretjes që çojnë në humbje peshe, dobësi të rënda, të qenët i përgjumur, nervozizëm njeri.

Gastrit kronik ndodh me acarimin periodike dhe remissions. Gjatë faljen e simptomave praktikisht zhduken, por rishfaqen në sëmundje akute. Rëndim i gastritit kronik mund të jenë sezonale (p.sh. pranverë dhe në vjeshtë), dhe mund të jetë shkaktuar nga një shkelje e dietë, pirja e duhanit, alkooli, përdorimi i barnave të caktuara.

Gastrit në fëmijët

Fëmijët gastrit është më pak e zakonshme se në të rriturit. Kryesor shkaku i gastritit në fëmijët është helikobakterioza, dietë të varfër, helmimi me ushqim, infeksion rotavirus. Shumica e gastritit fëmijëve zhvillohet pas fillimit të ndjekjes së shkollës dhe dietë përçarje.

Fëmijë gastrit ndodh në formën akute. Simptomet e gastrit tek fëmijët mund të jetë më e theksuar se në të rriturit, të vjella, dhimbje barku, diarre, oreks të dobët.

Diagnoza dhe trajtimi i gastritit në fëmijët nuk ndryshojnë nga ato të të rriturve.

Diagnoza e gastrit

Aktualisht, metoda kryesore e diagnozën e gastrit është fibrohastroduodenoendoskopiya (fibrogastroduodenoscopy) - Pasqyrë e stomakut duke përdorur një hetim dhe një biopsi (duke marrë një pjesë të mukusit në analizën). Fibrogastroduodenoscopy për të dalluar gastrit me ulçerë stomakut. Bazuar në të dhënat e marra gjatë fibrogastroduodenoscopy gastrit ndarë në erozive dhe neerozivnyy.

Erozive (korrozivnyy) gastrit - një lloj i inflamacion mukozën e stomakut (gastrit), i cili është shoqëruar nga gërryerjet në atë - shumë dëme të dukshme. Gastrit tillë ndodh gjatë trajtimit me droga të caktuara (droga kryesisht jo-steroidal anti-inflamator), duke pirë apo duke marrë në stomak kimikisht substancave agresive. Ky lloj i gastritit zakonisht ndodh akute, nganjëherë me episode gjakderdhje. Megjithatë, gastrit kronik ndoshta erozive me periudhat e acarimit dhe faljen. Në gërryerjet cekët mund të jetë një ndjenjë e shurdhim në bark, dhimbje, vjellje, me erozioni thellë duket gjakderdhje site. Erozyvnyyhastryt më shpesh kthehet në një Ulçera në stomak.

Gastrit Neerozivnyy ndarë në sipërfaqësore dhe atrofik.Në gastrit sipërfaqësore mukozen gastrik dëmtuar vetëm sipërfaqësore, dhe kanceri i stomakut nuk janë prekur. Neerozivnyy gastrit sipërfaqësore - është faza fillestare e zhvillimit të çdo forme të gastrit.

Stomaku atrofik gastrit dëmtuar gjëndra që prodhojnë lëng stomakut. Atrofi - një term që i referohet degjenerimi, degjenerimin e gjëndrave dhe zëvendësimin e tyre me ind lidhës. Gjëndra normale varfërimin mucous nuk kalon pa u vënë re, vendndodhjen e tyre shpesh të "vijnë", gjëndër për zorrëve normale, por nuk stomak - të ashtuquajturit metaplazi zorrëve.

Përveç formave të mësipërme të gastritit dhe ka të tjerë që janë shumë më të rralla: Menetries gastrit (rritur numrin e gjëndrave të mukozës gastrike) polypous (gastrit hyperplastic), gastrit infektive.

Është konstatuar se gjatë gastrit Mukoza stomakut mund të pyes veten se të gjithë, dhe ndoshta vetëm në disa pjesë të stomakut. Në stomak, e cila zhvillohet inflamacion dallohen:

Antral gastrit - humbje (pilorike) departamenti i formës së prerë, e cila pret pjesa më e madhe e gjëndra që prodhojnë mukozë që mbron stomakun nga acidet e veta.

Fundic gastrit - humbja e mesëm dhe të lartë të stomakut, ku gjëndra janë prodhuar acid klorhidrik.
Panhastrit - inflamacion i mukozës së gjithë stomakut.

Fibrogastroduodenoscopy gastrit

Matja e pH Kjo metodë diagnostikuese për përcaktimin e aciditetin (Ph) e përmbajtjes stomak. Përcaktimi i pH e stomakut është shumë e rëndësishme që të caktojë trajtimin korrekt të gastrit.

Diagnoza helikobakterioza - Një dy metoda:

 • Përkufizimi Helicobacter pylori në një mostër të indeve të marra gjatë fibrogastroduodenoscopy
 • Përcaktimi i gjakut të pacientit e antitrupave specifike kundër Helicobacter pylori

Trajtimi i gastrit

Trajtimi i gastritit për qëllim kryesisht në adresimin e faktorëve që provokojnë zhvillimin apo përkeqësimin (infeksion, dietë të varfër), nxitjen e proceseve rigjeneruese në mukozën e stomakut dhe parandalimin e episode të reja të sëmundjes (rikthim). Trajtim skemë e gastritit varet formën e sëmundjes. Në përgjithësi, trajtimi i gastritit përfshin komponentët e mëposhtëm: dietë, ilaçe, masa parandalimin e acarimin.

Në akute periodehastrita të përmbahen nga të hahet deri atëherë, deri sa të vetë-shëruese të mukozës dhe simptomat zhduken stomakut; lejuar për të pirë (çaj, ujë mineral). Pastaj gradualisht të rifillojë hahet normale: së pari, përputhja me të kursyer dietë, atëherë kur mukozën e stomakut është restauruar plotësisht, duke rritur numrin e produkteve të përdorura.

Parimet themelore të trajtimit të gastrit janë: zvogëlimi apo përjashtimi i alkoolit dhe kafeinë, dhe ushqime pikante; ndalohet pirja e duhanit dhe përdorimi i barnave që zvogëlojnë simptomat pesimist dhe urth. Ju mund të kenë nevojë vitamina destinacion. Në disa raste, tregon përdorimin e drogës.

Rëndësia e madhe në trajtimin e gastrit ka ushqimit të shëndetshëm. Gjatë obostreniyahastrita ushqimi duhet të jetë i pjesshëm, 5-6 herë në ditë. Ushqimi cakton mjeku në varësi të aciditetit të lëng stomakut. Fizioterapi emëruar, ujërat trajtim minerale.

Lekarstvennoelechenie gastritpërfshin droga që zvogëlon aciditetin (gastrit me aciditet të lartë), droga antimicrobial, antispasmodics, droga që promovojnë restaurimin e Mukoza stomakut.

Ushqimi për gastrit

Ushqimi për gastrit varet formën dhe rrjedhën e sëmundjeve. Në rëndim akute e gastrit kronik dhe tregon një dietë të rreptë, një shuarja e dietë kronike gastrit mund të zgjerohet. Me çdo lloj i gastritit përjashtoi kategorikisht nga alkoolit, pirja e duhanit, skuqur, i yndyrshëm, ushqimi me erëza. Uria është gjithashtu e pamundur në çdo rast.

Ushqimi varet nga lloji i gastritit, nëse u rrit aciditetin e stomakut, ajo duhet të zvogëlojë dhe, në qoftë se vazhdon me gastrit mukozale atrofi të stimuluar për punë gjëndra ruajtur.

Dietapri hyperatsydnom gastrit akut (gastrit me aciditet të lartë), e rekomanduar për të përjashtuar:

 • Produktet që stimulojnë prodhimin e lëng stomakut, alkooli, pije e butë, verë, kafe, lakër, bukë thekre, fasule, salcice, peshk i tymosur
 • Produktet që dëmtojnë Mukoza tashmë përflakur stomakut: kërpudha, mish yndyror (qengji, mish derri, rosë), radishes, bukë miell i pasitur.
 • Ushqimi në shumë të nxehtë ose të ftohtë: hot dëmet ushqimore Mukoza stomakut, të ftohtë gjallë më gjatë në stomak dhe shkakton një rritje në prodhimin e acidit klorhidrik.
 • Ushqim skuqur në vaj perimesh; ushqimet yndyrore, pasta të freskëta.
 • Seasonings maksimale kufi: kripë, piper, hudhër, mustardë.

Çfarë duhet të hani në gastrit hiperatsydnomu:

 • Mish të ulët-yndyrë gatuar në pule, holub'yatyna, lepuri. Mishi është i rekomanduar disa herë grij apo me kujdes dhe ngadalë përtypur.
 • Varieteteve të peshkut yndyrë të ulët: cod, hake, salmon;
 • Purees perime, perime integruar: patate, karrota, panxhar, bizele të rinj;
 • Purees fruta, pelte, fruta: luleshtrydhe, raspberries, mollë;
 • PAP, ujë i zier butë (bollgur, tërshërë, oriz)
 • Qumështi, djathi i freskët me pak yndyrë;
 • Përgatitur fllad lëng lakër;
 • Futje e rekomanduar e ujit mineral alkaline (Borjomi): një gotë një orë para ngrënies.
 • Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për të marrë proteina - proteinat janë kornizë për formimin e qelizave të reja.
 • I tërë ushqimi duhet të jetë sa më e shkurtër dhe kripë kalitur. Hahet angazhuar në pjesë të vogla në intervale të rregullta (5-6 herë në ditë).

Kur hipoatsydnyy gastrit (gastrit me aciditet të ulët, gastrit atrofik) Ushqimi është një stimulim i rëndësishëm pika e sekretimit stomakut. Ushqimi duhet të bëhet në kohë të caktuara (orar strikt vakt normalizes procesin e stomakut lëng). Ushqimi duhet të shkaktojë ndjenjat e oreksit, duke marrë ajo duhet të bëhet në një atmosferë të qetë, pa nxitim. Përtypjes e rëndësishme të plotë e ushqimit në ushqim copëtuar njëra anë do të plagosë Mukoza stomakut, nga ana tjetër, ndërsa ne zhuyemo prodhuar një numër të madh të lëng stomakut dhe pështymë që nxisin tretje më të mirë.

Kur gastrit hipoatsydnyy duhet të fshihen:

 • Alkool
 • Ushqim skuqur në gjalpë, enët pjekur
 • Kripur, enët djegëse
 • Mushrooms, mish i trashë i ashpër
 • Lakër, rrush dhe lëng rrushi

Çfarë duhet të hani në gastrit hipoatsydnyy:

 • Mish: lepuri, pule si mish i gatuar, qofte të ulët-yndyrë, qofte; supë mishi, veshët;
 • Fileto peshku me varieteteve të ulët-yndyrë të peshkut;
 • Pure perime, sallatë perimesh me patate integruar, panxhar, karrota, kungull i njomë, spinaq;
 • Krem kosi, kos, djathë, qumësht, djathë;
 • Lëngje frutash (me përjashtim të rrushit), pije frutash, teas rrit hips, currants zi;
 • Ujë mineral për 20-30 minuta para ngrënies
 • Hahet kryer të paktën 5 herë në ditë. Clinical Nutrition ndjekur një tjetër 2-3 muaj pas acarimit. Pacienti duhet të jetë në një atmosferë të relaksuar, me kushtet për pushim të mirë dhe fle. Futje e rekomanduar e vitaminës dhe minerale përgatitjet.

Trajtim të drogës gastrit

Trajtimi i drogës gastrit duhet të kryhet tërësisht, dhe gjithmonë paralelisht me heqjen e faktorëve që provokuar përkeqësimin akute të gastrit kronik ose gastrit dhe dietë.

Shkaku më i zakonshëm i gastritit, siç u përmend më lart, është një infeksion i Helicobacter pylori, bakteret më parë, pasi zbulimi i trajtimit të nevojshme për të luftuar atë iskoreneniyu.V helikobakterioza përdoren antibiotikët dhe agjentët që zvogëlojnë aciditetin e stomakut. Për të shkatërruar Helicobacter pylori kombinim përdoret zakonisht e antibiotikëve, të tilla si clarithromycin + Amoxicillin ose clarithromycin + Metronidazole, dhe tetracycline mund të emërohet. Doza e antibiotikëve dhe trajtimit regjim duhet të jetë një mjek. Trajtimi me antibiotikë zgjat për 7-14 ditë.

Si një mjet të reduktimit aciditetin stomakut, mund të caktuar për omeprazol (frenues pompe protoni - shtyp aktivitetin e enzimave përfshira në sintezën e acidit hidroklorik e stomakut), ose Ranitidina (bllokues e histamine H2-receptori bllokuese receptorët që shkaktojnë sintezën e acidit klorhidrik). Uljen e nivelit të aciditetit në stomak ndihmon në mbrojtjen e qelizave të mukozën e stomakut, të zvogëlojë dhimbje, dhe rrit efektivitetin e barnave të tjera.

Gjithashtu, për të reduktuar në rritje aciditetin në stomak dhe mukozale mbrojtje nga efektet e dëmtuar acid barnave të përdorura nga grupi i antacids. Antacidet veprojnë shpejt. Ata vij stomak Mukoza indiferent ndaj acidit, që redukton dhimbjet e pacientit dhe të sjell lehtësim të menjëhershëm. Megjithatë, antacidet duhet të merren shpesh (5-7 herë në ditë). Antacidet janë lëshuar në formën e pezullime (Almagel, Maalox) ose tableta (Gastaldo). Këto barna janë relativisht të lira dhe mund të përdoret për të dy të rriturit dhe fëmijët.

Disa hormone, veçanërisht Misoprostol (tsitotek) mund të zvogëlojë sekretimit të gjëndrave Acid klorhidrik të stomakut, e cila kontribuon në mbrojtjen e mukozës së saj. Misoprostol nganjëherë të përshkruara për pacientët me gastrit, por në çdo rast ajo nuk mund të përdoret gjatë shtatzënisë, sepse Misoprostol është një stimulator i fuqishëm i punës.

Duke hastroprotektory - droga që mbrojnë rreshtim stomak nga acidi klorhidrik, përfshijnë, përveç Sukralfat (Venter). Kur ajo hyn në stomak, formon një barrierë midis shtresës së qelizave dhe acidi hidroklorik.

Ne trajtimin e gastritit përdoren shumë barna bismuthit (pepto-Bismol, De-nol) jane ashtu siç Sukralfat forme në sipërfaqen e skeletit mukozale mbrojtës, duke mos lejuar acid hidroklorik të shkatërruar qelizat.

Në trajtimin autoimune gastrit eshte hormone që shtypin sistemin imunitar, e cila ne kete rast punon "kundër trup".

Trajtimi i gastritit - një proces multi-faceted që përfshin dietë dhe ilaçe, dhe për të forcuar mbrojtjen. Gastrit nuk duhet të konsiderohet normë, edhe pse ajo është e zakonshme në pjesë të mëdha të popullsisë së botës, ajo duhet të trajtohet, si gastrit patrajtuar çon në komplikime të tilla si ulcera peptike apo edhe kanceri në stomak.

Komplikimet gastrit

Gastrit (përveç gastrit abscesi) nuk i përket një grupi të sëmundjeve të rrezikshme. Megjithatë gastrit shkakton komplikime të rrezikshme:

 • Gjakderdhje stomakut
 • Ulçera peptike dhe ulcerat duodenale,
 • Kanceri i stomakut.

Ndikimi në trup gastrit si një proces tërësi, për shkak të çrregullimit të tretjes. Pacientët me gastrit fillojë "frikën e ushqimit" Humbja e peshës në nekotoryhbolshaya e ushqimit të ngrënë vjen nga të vjella pasi të hahet, ose ata të vuajnë nga urth. Në sfondin e gastrit shpesh zhvillon mangësi vitaminë, anemi.

Parandalimi gastrit

Parandalimi gastrit duhet të jetë gjithmonë: refuzimi i alkoolit dhe duhanit, regjimi duhur dietë, ushtrime, kufizimin e stresit.