Dysbiosis


Dysbiosis - një çekuilibër microflora. Kur dysbacteriosis thyer vlera e shërbimeve dhe mikroorganizmave patogjene oportune, si zorrë apo organeve riprodhuese. Më shumë flasim për dysbiosis zorrëve si më të zakonshme.

Dysbiosis


Dysbiosis kishechnikastitaetsya sindromi klinike dhe laboratorike lidhur me ndryshimet në përbërjen e microflora zorrëve, sasiore dhe cilësore, me zhvillimin e mundshëm të çrregullimeve gastrointestinale.


Bilanci i llojeve të ndryshme të mikrobeve organeve individuale dhe sistemet mbështetëse, biokimike, metabolike dhe ekuilibër imunologjike të nevojshme për të ruajtur shëndetin, të quajtur florës normale.

Opredelennyhmikrobov numri, përbërja e tyre dhe proportsiizavisyat i një pjese të zorrëve. Në njerëz të shëndetshëm në duodenum bakteret numërimin është më pak se 104 -105 KSL për përmbajtjen e ml. Me vakt bakterial mund të rritet në masë të madhe, por shpejt pryvhodyt në normale.

Shkaqet e dysbiosis

Specie Kolichestvokazhdoho e baktereve që jetojnë në zorrë, qeveriset nga ligjet e seleksionimit natyror, shumuan fort nuk gjejnë ushqimin e tyre dhe do të vdesin të tepërta, bakteret apo ata krijojnë kushte të tjera të padurueshme për jetën. Por ka situata në ndryshimet kotoryhnormalnyy bilancit.

Kryesisht këto përfshijnë imunodeficiencave ndryshme (në AIDS, kancerin e gjakut ne trajtimin e rrezatimit dhe kimioterapia në sëmundje sistemike). Në këtë rast, sistemi imunitar nuk është thjesht në gjendje për të kontrolluar numrin e patogjene.


E dyta Arsyeja dysbiosis - një trajtim të gjatë antibacterial. Shumica e kurseve standarde të antibiotikëve nuk shkaktojnë disbaktrioza, Aesli dhe ngri krye kundër tij, ai kalon padashur, si pas trajtimit përsëri zaselyaetsyanormalnoy microflora zorrëve, i cili zëvendëson numrin e baktereve të pandjeshëm ndaj antibiotikëve. Kurse zgjatur e antibiotikëve veprimet fortë shirokohospektra mund kështu edhe "i pastër" zorrët, mbeten vetëm ata që nuk janë edhe të marrë këtë mjekim. Shkalla e rrezikut është se bakteret normale, madje edhe në qoftë se ata depërtojnë zorrë nuk mund të konkurrojnë me ta.


Arsyeja e tretë është se zorrë mund të krijojnë një mjedis në të florës kotoryhnormalnaya vdes. Arsyet për këtë mund të jetë ndryshuar tretjen e substancave të caktuara në mungesë të enzimave të caktuara. Për shembull, kur sëmundja është kotorombolnye nuk mund të tretet lactose, i cili gjendet në qumësht - mangësi lactase. Kjo baktere eksitohet këtë sheqer, aciditetin e ndërrime të mesme drejt më acid, të cilat shumë mikroorganizmave nga gjiri i florës normale nuk mund të riprodhoni. Shembuj të tillë të një numri të madh të ndryshimeve: drithëra proteina intolerancës, kazeinë, sheqer të përfshira në kërpudha.


Trajtimi i dysbiosis kryesisht të synojnë në heqjen e shkaqeve që çuan në zhvillimin e saj, dhe nganjëherë të eleminuar vetëm këto shkaqe rritje e jashtëzakonshme mund të fitojë. Bakteret e zorrëve tona të mira të vdesin në rastet e mëposhtme:

1. në qoftë se enzimat e tretjes sekretuar numrin nedostatochnoe dhe mbeturinat ushqim i patrazuar dhe i nënshtrohen substrate fermentimit për rritjen e baktereve patogjene (të ndryshuar funksionet e stomakut, pankreasit, mëlçisë);

2. Nëse muskujt zorrë nuk sigurojnë promovimin e duhur të ushqimit nëpër zorrët duke treguar peshën (ton ose spazma e muskujve të lëmuar të zorrëve, në bazë të stresit mendor ose fizik kirurgji duruar, Dystonia reduktuar);


3. Në qoftë se klima në të cilën ata jetojnë bakteret bëhet shumë acid ose shumë alkaline, ajo ndryshon metabolizmin dhe celularë membranave bakteret e dobishme (cholecystitis, hepatiti, gastrit, pancreatitis, sëmundje peptike, sëmundje zorrë);

4. Në qoftë se një numër dietë pamjaftueshëm i substancave që janë substrate për rritjen e mikrobeve të dobishme të pranishëm ose substanca që kontribuojnë për shkatërrimin e tyre (dietë të ngurtë, të pamjaftueshme në produktet dietë të qumështit të njeriut dhe fibra kursen flora vlefshme mesme kulturën, përdorimin e preservatives në ushqim shkatërron normale microflora);


5. nëse zorrët janë parazitë (worms, protozoare) ose sëmundje që shkaktojnë mikrobet, ata lëshojnë substanca që vrasin mikrobet dobishme (dizenteri, salmonellosis, sëmundjet virale, giardiasis, helmintiasis);

6. Përdorimi i antibiotikëve: ata vrasin jo vetëm "keq" mikrobet, e cila duhet të luftojë, por "mirë".

Stresi të vazhdueshëm, dietë të varfër, ekologji pafavorshme, antibiotik vazhdueshme - se arsyet për të cilat banorët e qyteteve janë më shumë gjasa për të bërë dysbiosis.

Simptomat dysbiosis.

Rreptësisht jo dysbiosis opredelennyhsimptomov. Belching, të përzier, urth, bloating, diarre, kapsllëk, shije të keqe në gojë apo fryma e keqe, dhimbje barku, dhe reaksione alergjike në dukje të padëmshme temperatura produktet subfibrilnaya - të gjitha etosimptomy si sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal, kështu që dhe dysbiosis.

Kur dysbacteriosis tretje më të prekur. Që nga ushqimi në zorrë nga bakteret është ndarë në fillim, dhe pastaj të zhytur në gjak. Pa ndihmën e trupit mikroorganizmave nuk mund të asimiluar shumë ushqyesve. Prandaj, nauze, vjellje, diarre.

Diagnoza dysbiosis

Për të përcaktuar praninë dhe natyrën e dysbiosis, ju keni nevojë për të gjetur se çfarë mikrobet kolonizuar zorrë dhe në atë sasi. Sot praktikuar dy metodat kryesore të diagnozës:

1. Hulumtimi bakteriologjik. Kur metodë bakteriologjik sipas laborator spetsyalyzyrovannosty përcaktuar 14-25 lloje të baktereve (kjo është vetëm 10% e të gjithë mikroorganizmave). Për fat të keq, si rezultat i kësaj analize, ju merrni vetëm 7 ditë, aq shumë kohë në mesatare, për të baktereve rritur në media të veçanta ushqyese dhe mund të zbulohet. Përveç kësaj, cilësia e kësaj analize varet nga afatet e takimit dhe dhënien materiale të cilësisë, ka edhe vështirësi në kultivimin e disa lloje të baktereve.


2. Një studim metodë metabolitëve microflora bazuar në substancat Përcaktimi (acide yndyrore të paqëndrueshme) se mikrobe të izoluara në procesin e zhvillimit. Kjo metodë ka ndjeshmëri të lartë dhe thjeshtësinë dhe mundëson përcaktimin e mikrobeve për orë të tëra për të marrë rezultat. Përveç kësaj, ajo nuk është aq e shtrenjtë si bakteriologjik.

Ajo duhet të mbahet mend se në përbërjen e microflora zorrëve në çdo individ njerëzor. Kjo varet nga mosha, konsumimi i ushqimit, dhe madje edhe të sezonit. Pra, vetëm për të vendosur diagnozën bazuar në analizën - gabimisht. Ne kemi nevojë për teste shtesë për të përcaktuar shkakun dysbiosis.

Trajtimi i dysbiosis zorrëve

Dysbacteriosis shpesh i lidhur me ndryshimet në lëvizshmëri të zorrëve, sindromi i zorrëve nervoz, çrregullime psiko-emocional, kështu që në shumë raste trajtimi duhet të jetë dysbiosis gjithëpërfshirës. Taktikë Mjekësi varet nga karakteristikat e sëmundjeve të shkaktuara nga rritje e jashtëzakonshme dhe simptomat mbizotëruese.

Masat terapeutike duhet të drejtohen për:

Jetese 1.Zmina dhe dietë
Rritja e tepruar 2.ustranenie e mikroorganizmave të dëmshme në zorrë
3.Implantatsiya microflora normale zorrëve

4.Povyshenie imunitetit për të krijuar gut natyrore

1. Me rëndësi të madhe në protsesselecheniya disbakteriozaimeet jetesës dhe të ushqyerit e duhur. Pacientët që vuajnë nga dysbiosis, punë ndaluar që kërkon aktivitet të vogël fizik. Të gjithë pacientët duhet të shmangin trazirat psiko-emocional, stresi. Aktiviteti fizik i rregullt doza ka një efekt pozitiv në sistemin nervor dhe merr shpëtoj të depresionit.

Parimi bazë dietë dysbacteriosis zorrë është mbrojtja maksimale nga mekanike, kimike dhe efektet termike e ushqimit. Ushqimi duhet të jetë një të plotë dhe të ndryshme, të pasura me vitamina dhe elementët gjurmë. Nevojë për të ngrënë në orar, në orët rreptësisht të caktuara. Vakt e fundit duhet të bëhet 3 orë para gjumit. Ju duhet të hani ngadalë, përtypni mirë, nuk do të jetë i hutuar duke lexuar, duke folur, shikuar televizor. "Lejuar" dhe "të ndaluara" ushqime në dysbacteriosis të shënuara në tabelë.

Karakteristikat e dietës në dysbacteriosis zorrëve

Mirë-provuar në darkë trajtim disbakteriozapozdniy eubioticheskoho.

2. Eliminimi rritjen e tepruar të mikroorganizmave të dëmshme në zorrë
Përdorimi i antimicrobials duhet të bëhet në bazë të treguesve të rrepta. Të thuash të drejtën, trajtimi absolutisht rekomanduar antibiotik vetëm kur kërcënimi i infiltrimit të baktereve nga zorrë në gjak dhe zhvillimin e sepsë. Në këtë rast, bëhet kultura e gjakut për sterilitet, dhe në bazë të mikroorganizmave të identifikuara të veçanta të zgjedhura antimicrobials. Në trajtimin e shteteve të tjera dysbiosis duhet të fillojë me zorrëve antiseptik. Këto janë droga si nytroksolyn, furazolidone dhe të tjerët. Ata janë më të butë, pa shkaktuar dëme në microflora normale, por ndërkohë të reduktojnë ndjeshëm numrin e patogjene. Antiseptics emërohen për 10-14 ditë. Në mungesë të antibiotikëve efektive është e rekomanduar. Nëse analiza stol zbuloi shenja të dysbiosis dhe nuk manifestimet e jashtme, antibiotikët dhe antiseptics përgjithësi kundërindikuar. Në këtë rast, detyra jonë do të jetë në ruajtjen e florës normale dhe përdorimin e drogës që stimulojnë rritjen.

3.Implantimi i microflora normale zorrëve
Kjo detyrë është trajtimi më e vështirë e dysbiosis arrihet vetëm kur duke përdorur një kombinim të barnave. Për të rivendosur microflora rekomanduar përgatitjet që përmbajnë përfaqësuesit e florës normale të zorrëve (probiotics) dhe produkteve që lehtësojnë mbijetesën dhe riprodhimin e tyre në zorrë (prebiotics).

Well-studiuar dhe më e dobishme për bakteret e zorrëve janë bifidobacteria dhe lactobacilli. Perspektiva është që të krijojë barnave të reja eubacteria bazuar. Gjetur se në gut mbijeton më pak se 10% erdhi nga trupi i mikroorganizmave. Sepse probiotics rekomandohet vazhduar rregullisht në dozën e rekomanduar. Probiotics më të zakonshme për sot është: lineks, bifiform, bifidumbacterin, probyfor, Enterol. Kursi i trajtimit është 1-2 muaj.

Me prebiotics njohur Hilak forte. Ky medikament është një zgjidhje sterile e produkteve normale metabolike te mikroorganizmave të zorrëve. Hilak forte ndihmon për të rivendosur kushte të favorshme për bakteret e dobishme dhe pengon rritjen e florës patogjene. Skema e trajtimit: 30-40 pika 3 herë në ditë për katër javë. Ndoshta rekomandohet edhe ndërsa duke marrë antibiotikë.

4.Imuniteti rritur për të krijuar gut natyrore
Për pacientët me imunitet të ulur mund të rekomandohet droga të tilla si timalin takt, thymogen, immunal dhe ndihmesa të tjera. Gjithashtu, së bashku me një dietë treguar plotësim të plotë të vitaminave.

Është e nevojshme të përmendet adsorbents, droga që posedojnë efekte astringent dhe mbrojtur të. Adsorbents absorbuar toksina dhe zgjidhjet mund të rekomandohet për trajtimin kompleks të dysbiosis. Adsorbyruyuschymy njohur droga janë aktivizuar karbonit, enterosgel, smectite, Enterodez, Polyfepan. Lidhësit dhe mjetet enveloping kanë diarre mirë efekt. Në mesin e drogës kanë këtë pronë Almagel, Maalox, de-Nol, dhe të tjerët.

Narodnyesredstva për të trajtuar dysbiosis

• barëra që posedojnë efekt antiseptik: boronicë, u rrit, butë, luleshtrydhe, boronicë dhe lëng shegë (holluar me ujë);

• herbs që kanë efekt analgjezik: kamomil, karamele mente, yarrow, i urtë, Calendula, Wort Shën Gjonit;
• barëra që posedojnë astringent, anti-inflamator të veprimit dhe protivoponosnym: lisi barishte leh Wort Shën Gjonit, rhizomes dhe rrënjët e Burnet, rrjedh verr, qershi dhe fruta boronicë.

Dysbacteriosis Parandalimi

Parandalimi është dysbiosis gjatë dhe pas trajtimit me agjentët antibacterial, trajtimit të detyrueshëm restauruese dhe të ushqyerit për njerëzit e dobët.