Hernie


Hernie - Zgjatje e organeve të brendshme me parietal peritoneum përmes një defekt në shtresën e muskujve të barkut mur nën lëkurë. Ka hernie femurit, hernia vija e bardhë, hernia inguinale, hernie kërthizës, hernia postoperative, i mbytur hernie. Hernie femurit është më shumë i zakonshëm në gratë. Hernie femurit është kanali porta insides nga brenda nga hip joints. 

Ka shumë lloje të hernias. Pothuajse të gjitha pikë për të treguar destinacionin hernie prodhimit (p.sh., hernie inguinale), disa - në emër të shkencëtarit i cili së pari e përshkroi ato (p.sh. hernie Richter). Llojet më të famshme janë:- hernie inguinale, në të cilën qeskë hernia është në kanalin inguinale;
- femur - harar hernia është e vendosur përgjatë anijeve të mëdha në anën e brendshme të kofshës në vendin rezultojnë këto veglat nga zgavrën e barkut;
- kërthizës - SAC hernial vjen përmes ose unazë kërthizës apo dalje përmes enëve vend placentare;
- diafragmës - hernie sac vjen nëpërmjet një vrimë në diafragmë;
- trauma barkut mur -naslidky abdominal nëse shtresa e muskujve rindërtuar plotësisht.

Hernie dhe është herë pas here brenda barkut nëse sac hernial shkon, për shembull, nëpër vrima sciatic; Këto hernias ndodhin rrallë dhe asnjë nuk ka rëndësi.


Hernias brenda barkut të rezultojë nga depërtimit të organeve të brendshme në xhepat e ndryshme të peritoneum: gati i verbër ose sigmoid, omental, lidhje të ngushta Treyttsa. Hernias e këtij lloji të shfaqet vetëm gjatë paraqiten komplikime, ndërsa kufizimin pengim të pjesshëm ose të plotë zorrëve që të çon pacientin në tryezë operativ. Gjatë chrevosecheniya kufizime në hernia e brendshëm. Sëmundja është shumë e rrallë.

Hernie është të lindura apo të fituara. Kongjenitale duket për shkak të dobësi apo hryzhovohovorit potenciale ekzistuese nga lindja. Disa hernias mund të korrigjohet, të tjerët nuk mund të. Shumë hernie nevpravimyh shkelur dhe simptoma të shkaktojë të ngjashme me shenjat e pengimit të zorrëve. Në qeskë hernie mund të jetë zorrë të hollë apo të mëdha, fshikëz, vezore apo peritoneal dele.

Simptomat dhe rrjedha.

Nuk është një zgjatje në një zonë ku ka pasur një hernie, prekje obiznayutsya porta hernie, kollë - atë gisht, i cili prezantoi një hernie të shënuar një gol ndjen një shtysë e organeve të brendshme gjatë kollitjes. Një komplikim i shpeshtë është shtypja. Ekziston edhe një hernie qeskë inflamacion dhe abscesit të saj. Për hernias e mëdha mund të paraqiten pengesa zorrë në hernie SAC.

Komplikim më të rrezikshme konsiderohet i shtypjes, ne te cilin presioni për shkak të qëllimin hernie është qarkullimi varfër në organet që janë të bllokuar në qeses hernial, me nekrozë e tyre të mundshme. Në qoftë se këta pacientë nuk svoevremennon veprojë, ajo mund të obrazovatsya peritonit, celuliti hernie BKS-së, pengesë akute zorrëve.

Shkaku i hernie është konsideruar si një dobësi e mureve të zgavrën ku merr hernia, duke çuar pamjen e mureve defekt. Kjo është shkaktuar nga faktorë të tillë si rritja e presionit intracavitary (p.sh., brenda barkut në kollë të vazhdueshme, ngritje peshe) dhe defekteve të lindura në muret e dëmtimit të dhëmbëve apo vrima zarubtsevanie lindjes.

Diagnoza hernie

Diagnoza hernie është si vijon:

Ankesat pacienti: ajo mund të jetë një ankesë për ndodhjen e fryrë në një zonë të caktuar të pacientit, e cila ndodh gjatë ushtrimit. Përveç kësaj, mund të përjetojë një dhimbje të vogël topitur përkohshëm në fushën e zgjatje. Nëse dhimbje në zonën e zgjatje, të cilat nuk zhduken në një pacient, konstante, ajo tregon hernie pakalueshëm.

Metodat instrumentale të ekzaminimit: këto përfshijnë një rrugë si diafanoskopiya, e përdorur për dallimet qëllim moshonochnoy hernie nga hidropizi. Ai përfshin një përmbledhje të scrotum përdorur element të lehta.

Metodat fizike të provimit: mjeku pas shqyrtimit zgjatje prek atë, përcakton dendësia e saj, të zvogëlojë një zgavër në të dhe tha se gjendjen e kanaleve natyrore dhe vrimat (ata nuk janë të zgjeruar, për shembull, majë e gishtit futja në kanalit inguinale, shtetet rritur apo jo atë)


Megjithatë, një tjetër metodë e anketimit - një ultratingull.

Hernie inguinale

Hernias inguinale përbëjnë 80 në 90 për qind të llojeve të tjera të hernias. Në mesin e njerëzve të sëmurë me llogarinë inguinale hernias për 90-97 për qind, dhe gratë 3-10 për qind. Një dukuri më e shpeshtë e hernias inguinale në meshkuj është i lidhur me zhvillimin e parregullt dhe zona ijë strukturë anatomike në meshkuj. Hernias inguinale janë të dyja të fituar dhe kongjenitale.

Hernie inguinale kongjenitale.

Nëse pjesa vaginale e peritoneum është plotësisht pashëruara, zgavër të saj pa vështirësi raportuar me pjesët e barkut zgavër. Më vonë formuan një hernie inguinale kongjenitale, në të cilën procesi është harar vaginale hernia. Kongjenitale hernie inguinale hernia përbëjnë numrin e fëmijëve. Ende dhe të rriturit duket hernie inguinale kongjenitale.


Fituar hernie inguinale.

Ka bishtalec jashtme dhe të brendshme hernie inguinale hernie inguinale. Pështyj hernie inguinale shkon përmes fossa jashtëm inguinale; Jetojnë - të sjellë së bashku të fossa mesor inguinale. Në fazën fillestare të hernia inguinale zhdrejtë vypyachevaniy pa u vënë re. Kur një tension ose kollitjes pacient ndikon ovale enjtje shpejtësi zhduket pas pacient ndalon vetëm tek shtami në pjesën e poshtme të kanalit të formuar qeses hernie fjalë për hapjen e jashtëm të kanalit inguinale. Kur formë kanatykovoy hernie kalon përmes hapjes së jashtme të kanalit inguinale dhe i pozicionuar në lartësi të ndryshme kurrizit sperme. Kur inguinale-hernie formularin moshonochnoy opuskaetsyav scrotum rritur atë. Vetëm në fazat e hershme të sëmundjes zhdrejtë hernie inguinale ka drejtimin e pjerrët. Si vrimë hernie brenda kanalit inguinale shtrihet në drejtim të mesit, i shtyrë enët epigastrike medially.


Me hernie afat-ekzistuese inguinale moshonochnyh kanalit inguinale është vijë të drejtë, dhe vrima e lartë është pothuajse i rrafshët me kalibër të brendshme të ashtuquajturit hernie zhdrejtë korrigjohet me lëvizje.
Për scrotum madh hernie në masë të madhe rritet në përmasa, penisi fshehur nën lëkurë, jo përmbajtja e hernie individualisht praktikon në peritoneum. Kur reposition dëgjuar rumbling në stomak.

Hernie inguinale direkt kalon nga zgavrën e barkut përmes vrimës mesit, tërthor fryrë murin e pasme e kanalit inguinale. Vjen përmes hapjes së jashtme të kanalit inguinale, rritet në rrënjët e ligament scrotum pupartovoyi si një arsim të rrumbullakët. Shumë shpesh hernie inguinale drejtpërdrejtë është bilateral.


Përcaktoni hernias inguinale e grup i veçantë vnutristenochnyh. Në të tillë harar hernia hernia e vendosur në mes të shtresave të murit të barkut.
Hernie veçantë predbryushynnaya është kur harar hernia e vendosur në mes peritoneum dhe tabelë tërthor, hernia intermuscular, kur harar hernial e vendosur në mes të shtresave të muskujve dhe aponeurosis; Sipërfaqja hernie, kur harar hernial vendosur unazë sipërfaqësore inguinale mes aponeurosis e muskujve të jashtëm zhdrejtë barkut dhe tabelë sipërfaqësore.

Klinika dhe diagnoza: të dinë hernie inguinale formuar lehtë. Simptomë klasik është historia: shfaqja e papritur e një hernie në kohën e përpjekjeve fizike apo zhvillimin gradual të zgjatje hernie, ndodhja e barkut zgjatje mur në një tension në një pozitë të drejtë dhe të rivendosë trupin e pacientit në një horizontale pacient pozicion hernie. Pacientët shqetësuar për dhimbje në hernia, dhimbje barku, ndjenja e shqetësimit kur ecin, simptomat pesimist, ndërsa rrëshqitje hernie të fshikëzës shfaqet tregon dizuricheskie.


Diagnoza e hernie inguinale është si vijon:

Ekzaminimi i pacientit në një pozitë të drejtë jep një ide të asimetria ijë. Kur ka fryrë i murit të barkut mund të përcaktojë madhësinë dhe formën e hernie. Kur ndjenja të përcaktuar sipërfaqen hernial cilësi zgjatje, zorrët poteren dhe perkusion - tingull trokitje. Ekzaminimi Finger e hapjes jashtëm të kanalit inguinale është kryer në një pozicion horizontal i pacientit pas reposition përmbajtjen e harar hernie. Indeksi gisht Doktor, lëkura ynvahynyruya e scrotum, hyn në sipërfaqësore hapjen inguinale kanal, e cila është e vendosur brenda dhe pak më lart lonnogo tumë. Një studim i hernias inguinale në gratë është i bazuar në inspektimin dhe prekje, që nga futja e gishtit në hapjen e jashtme e kanalit inguinale pamundur.


Në gratë, hernia inguinale dallojë një cist i ligament raundit të mitrës, e cila zhvillohet në kanalit inguinale.
Kist e ligament raundit të mitrës ndryshe nga hernie nuk ndryshon madhësinë e saj në pozicion horizontal të pacientit, të shëndoshë trokitje është gjithmonë në të vdekur, dhe mbi hernie mund të jetë timpanichesky.

Dallimin midis nevojës hernie inguinale nga testise hidropizi dhe kordonin sperme, inguinale testis ektopike hernie femurit.

Hernie intervertebral

Shkeljet distrofike në shpinë lumbosacral janë më të theksuara në mes të moshës 20-50 vjeç dhe është një nga shkaqet më të zakonshme të paaftësisë së përkohshme dhe shpesh - paaftësisë së pacientit. Deri në pesëdhjetë për qind të të gjitha operacioneve në spitalet profilin Neurosurgjikale mbajtur në patologjinë e drives në nivel lumbosacral.


Hernie diskale është më e zakonshme dhe më serioze osteokondroza zbulim. Ky sindrom formuar dhimbje radicular që mund të shoqërojë parezë ose paraliza e muskujve të gjymtyrëve të ulët, çrregullime të ndjeshmërisë, mosfunksionim të organeve pelvike. Nëntëmbëdhjetë për qind e pacientëve me hernie diskale që kërkon kirurgji.

Sëmundja është rezultat i disk këputje. Nuk është kështu hernia, duke qëndruar jashtë përsëri dhe në anën, shtypur në një rrënjë nervore në vendin e tij, nga i kanalit kurrizore dhe provokojnë inflamacion i shoqëruar nga edemë. Kjo shpjegon pse dhimbja dhe humbja e ndjesi të shfaqet vetëm një ditë pas fillimit. Vuaj përsëri nervore dërgon impulset dhimbje trurit që perceptohen nga pacientët si në qoftë se ata të shkojnë në këmbë. Disa nervore, e cila është në vendin e presionit hernie pothuajse pushon së funksionuari, duke çuar në një rënie të shpejtë në ndjeshmëri dhe paraqitjen e dobësisë në këmbë.


Pothuajse të gjithë pacientët ankesa kryesore është dhimbja. Shumë shpesh, dhimbje lind në adoleshencë pas ushtrimin fizik të moderuar, pozicion i vështirë në vendin e punës ose në shtrat. Sëmundja shpesh është tilted duke kthyer në anën, shpesh në kombinim me ngritje peshe. Karakterizohet nga dhimbje shumë të fortë të papritur dhe jo në rajonin e mesit. Pastaj, gjatë ditës ka dhimbje dhe dobësi në një këmbë, ndonjëherë me humbje të ndjeshmërisë dhimbje shfaqet në brendësi të këmbë dhe këmbë të ulët apo këmbë nga jashtë dhe brenda këmbë. Kur lëvizjet, kollitjes, teshtitjes apo lodhje, dhimbje prapa dhe këmbë të përforcohet dhe shpesh bëhet në mënyrë intensive që pacienti kërkon pjesën tjetër shtrat.

Diçka që mund të arrijë përmirësimin e shtrirë, heqjen këmbët ose vënien e tyre në një jastëk.

Ka dy fazat e sëmundjes.

Në fazën e parë ka dhimbje në rajonin e mesit, e cila sugjeron procesin degjenerative fillim. Nën ndikimin e ndryshimeve degjenerative në segmentin vertebrale-motor është prishur një strukturë mjaft komplekse të unazë fibroze, aty janë formuar çarje radiale, e cila redukton fuqinë e saj. Bulges bërthamë pulposus, qarkullimi i gjakut në këtë zonë, nuk është ënjtje e mbështjelljes indeve lokale, rrënjët hipoksi të palcës kurrizore. Nuk ka dhimbje, e cila çon në miofiksatsii zonës patologjike nga tensioni i muskujve në pjesën e prapme dhe për shkak se ka një lakim kompensues e shpinë e sipërme. Impulset mëtejshme tejzgjatura patologjike çon në distrofike trazirat përbashkët dhe ligaments.


Në natyrën fazën e dytë të dhimbjes ndryshon. Ka radicular sindromi compression, e cila është shkaktuar nga ngjeshja mekanike dhe shpinë tension. Kështu nuk është ënjtje e shpinë, ndërpreu furnizimin me gjak. Në kontakt të drejtpërdrejtë me një shpinë hernie diskale, stimulim kimike shkakton një dhimbje të fortë. Shpesh shfaqja e dhimbjes radicular në dhimbje zonën lumbosacral zvogëlohet ose të zhduket. Ndoshta kjo është për shkak të presionit të ulët vnutrishnodyskovoho për shkak të shpërthimit të unazë fibroze.


Shumë shpesh vërejtur narushneniya vegjetativ si hipotermi, lëkurë, pastoznost tyre, thyer
djersitje, rritje thatësi.
Shumë shpesh pacientët marrin një situatë të detyruar. Sjellje kompensues, duke reduktuar shkallën e presionit dhe tensionit të shtyllës kurrizore, manifestuar scoliosis, vulën mesit lordosis, kufizimin e përkulje dhe zgjerimin e trupit, theksojnë gjatë prapa muskujt. Herë pas here pacientët nuk mund të shpjegoj deri me dhimbje. Ndryshimi Motor në formën e parezë apo paraliza janë të rralla, ato janë më tipike për raste të rënda. Mund të shënohet si çrregullime trofike "hollim" për shkak të atrofi muskujve.


Simptomet e hernie inguinale. Pacientët ankohen për dhimbje dhe prania e tumoreve të vogla në rrudhë ijë. Nëse shqyrtimi është shënuar zgjatje (me lajthi) ovale. Zgjatje nuk zhvendoset në anën, kontakt - qëndrueshmëri të butë. 

Linja hernie bardhë shfaqet në mes të fibrave pjezë që formojnë vijën e bardhë të barkut.

Simptomet e hernie linjës bardhë. Pacientët ankohen për dhimbje, kujton natyrën e dhimbjes së ulcerat gastrike dhe sëmundjeve të tjera gastrointestinale. Në provim ndonjëherë përcaktohet zgjatje të vogël në linjë të bardhë që shfaqet kryesisht në tension.

Hernie inguinale shfaqet në kanalin inguinale. Nëse hryzhovohovypynannya fillon në rrjet e brendshme inguinale dhe pastaj shtrihet përmes kanalit përgjatë kurrizit sperme, dhe pastaj shkon nën lëkurë përmes unazës së jashtme inguinale, të ashtuquajturën hernia zhdrejtë. Nëse hryzhovohovypynannya fillon në mur mbrapa pranë unazës së jashtme inguinale, atëherë kjo quhet një hernie direkte.

Simptomet e hernie inguinale. Kur zhdrejtë sac inguinale hernia është i madh, hernia si zgjatje ovale zbret në scrotum në meshkuj apo në femra lip seksit. Me drejtpërdrejtë hryzhovohovypynannya inguinale hernia duket si topa gjysmë është më afër që të lonnogo joints.

Hernie kërthizës shfaqet në rrjet kërthizës. Kur ndjenja gisht qartë ndihet edges unazë kërthizës dhe hryzhovohovypynannya; lehtë të zvogëlojë një në zgavrën e barkut.

Simptomat e një hernie kërthizës. Dhimbje, vjellje.

Hernie postoperative shfaqet në vend razoshedshyhsya edges postoperativ qepje.

Simptomet e hernias post-operative. Dhimbje, nauze, vjellje, nganjëherë kapsllëk.

Hernie burgosur shfaqet kur nën ndikimin e një reduktim të fortë dhe të shpejtë në muskujt e barkut dhe për të rritur presionin brenda barkut ndodh unazë compression dhe shtypja hernie hernie harar - sythe të zorrëve ose omentum (ky i fundit në rastin e linjës hernia bardhë). Në vendin e fatkeqësisë është qarkullimi i varfër në indet, e cila çon në nekrozë dhe peritonit.

Simptomet e hernie në disavantazh. Jo të zvogëlojë një hernie, ka dhimbje të forta në zgjatje në bark të ulët. Në kufizimin e zorrë ndodhin vonuar stol dhe gazit, bloating, të vjella. Trajtimet tradicionale hernie. Mjekimi operativ.

Trajtimi i hernie

Aktualisht, ekziston vetëm një lloj i trajtimit -Operatyvna hernia. Metodë Ekskluzive efektive është operacional. Kirurgjisë është bërë e mirë në sezonin e ftohtë, pa pritur për komplikime apo ankth. Përpjekjet për të reposition hryzhovohovypynan ndërsa kufizimin e mundur për shkak të trupit vpravyty rrezik me qarkullim ndryshuar gjakut në zgavrën e barkut. Veshur zakonshëm të veçanta mund të këshillojë vetëm me contraindications për kirurgji, si headbands asnjë garanci për probleme hernia.

Mënyrat Kirurgji hernie kur ka aktualisht shumë, edhe pse për momentin në përgjithësi mund të ndahen në dy grupe të veçanta: kirurgjinë endoskopike dhe të hapur. Në kirurgji endoscopic, kirurgu bën një operacion përmes punctures dhe monitoron progresin e operacionit nëpërmjet TV; kirurgji të hapur për të bërë një prerje mbi hernia.

Aktualisht besohet se të dy metodat e operimit në duart me përvojë kanë përafërsisht të njëjtat rezultate, dhe shumica e pacientëve (90%) janë të kënaqur me rezultatet e kirurgjisë. Megjithatë, çdo lloj i operacionit ka avantazhet e tij.

Avantazhet e kirurgjisë së hapur:
- Operacioni më e lirë se endoskopike (nuk ka nevojë për të blerë një rrjet dhe një mjet për fiksimin e tij - herniosteypler) - Ju mund të bëni plastike duke përdorur pëlhura lokale
- Kryhet nën anestezi lokale, që nuk kërkon anestezi.

Avantazhet e operacioneve endoskopike:
• A dhimbje të vogël në periudhën postoperative
• Në kirurgji për hernie inguinale në meshkuj operacion endoskopik nuk ndikon në funksionin riprodhues, sepse nuk shtrydhur kordonin sperme, që kur operacioni i hapur është zakonisht prydavlyuyetsya ngushtimi sutures unazë hernial.

• pasqyrë probabiliteti i të gjitha dobësitë standarde të murit të barkut dhe zbulimin e hernias primar, në anën tjetër aeroyatnost mbylljen e njëkohshëm të rrethit hernial në të dyja anët
• Efekti i mirë kozmetike
• Pacienti hershme vyzdoravlivaemost.

Ende dua të theksoj edhe një herë se komuniteti aktuale globale kirurgjikale beson se të dyja metodat e operimit si tërësi janë njëlloj të efektshme, dhe vendimi për të përdorur një metodë të veçantë duhet të përdoret në mënyrë individuale në çdo rast.

Në këtë rast, në qoftë se operacioni është bërë nga endoskopike, ju do të duhet një mesatare prej 2-3 ditë për qëndrim në spital.

Në kirurgji të hapur do të kërkonte një total prej 3-5 ditë.
Të kthehen në jetën normale është ndoshta 1-2 javë pas shkarkimit.
Ende duhet të marrin në konsideratë se konsolidimi i plotë i indeve në afërsi të operacionit merr të paktën 6 muaj, kështu që në këtë periudhë për të shmangur tendosje të madhe fizike (p.sh., heqjen ngarkesa të mëdha - mbi 10 kg), edhe pse është e qartë se kjo otnositlna shifër, dhe çdo pacient duhet të përqëndrohet në shëndetin e tij.


Trajtimi kirurgjik i hernie kërthizës është e rekomanduar për të gjitha vajzat më të vjetër se 5 vjet, si dhe djemtë, nëse hernia është e dukshme dhe shenjat për trajtim kirurgjik. Trajtimi i hernie kërthizës në të rriturit vetëm kirurgjikale. Lloji i kirurgjisë varet nga madhësia e hernie, dhe disa faktorë të tjerë, duke përfshirë moshën, murit të barkut.

Hernie vogël, dhe disa mënyra të madhësive të vogla hernie trajtohen autoplasty, atëherë, nuk janë normale rindërtimi barkut mur në indet e veta. Zakonisht krijuar nënshkrimin e hernie barkut mur në Rheine, duke e bërë në mur më të fortë. Në të mesme dhe të mëdha autoplasty hernias ka një rrezik të lartë të ri-shfaqjes së hernia.

Trajtimi Konservatore për hernie ekziston. I ashtuquajturi pajisje në formën e zonave të posaçme që kanë presionin mbi unazë hernial dhe nuk japin mundësi për të shkuar jashtë hernie, trajtimi nuk është, dhe nuk mund të parandalojë një rritje të mëtejshme hernie dhe zhvillimin e mundshëm të komplikimeve.

Nuk ka hernie mjekim. Përpjekjet për të stimuluar zhvillimin e indeve lidhës kolagjenit në formë të vitaminës kuruar një hernie nuk mund. Nga ana tjetër, rritja e futje e vitamina, sidomos vitaminë C-më shumë në periudhën postoperative mund të jenë të dobishme për të përmirësuar cilësinë e indeve mbresë zhvillon dhe parandalimin e mundshëm të përsëritjes.