Sëmundje zbaticë gastroesophageal GERD


GERD - një nga sëmundjet më të zakonshme kronike të sistemit tretës. Që rrjedhin nga zbaticë - rregullisht përsëritet hedhur përmbajtjen në stomak ezofag apo duodenum, duke rezultuar në dëmtimin e mukozës esophageal, dhe mund të ketë dëmtim të organeve të sipërme (laring, faring, trake, bronke).

Shkaqet e zbaticë:


1. Zvogëlimi tonin e muskul unazor ulët esophageal. Kjo është për shkak të:
- Konsumi i pijeve që përmbajnë kafeinë (kafe, çaj i fortë, Coca-Cola);

- duke marrë drogë (kundërshtarët kalcium - verapamil, antispasmodics - papaverine, nitratet, analgesics, theophylline, dhe të tjerët.);
- pirja e duhanit (nikotina efekt toksik në tonin e muskujve);
- alkool (kjo ndodh dhe të dëmtojë Mukoza esophageal);
- shtatzënisë (hipotension NSS për shkak të ndikimit të faktorëve hormonal).

2. Rritja e presionit intra-abdominale. Kjo ndodh në trashje, ascites, vanitet () bloating shtatzënisë.

3. diafrahmalnahryzha. Kjo krijon kushte për zbaticë - një reduktim të presionit mbi gjoks të ulët esophageal. Hernia Hiatal ndodh në rreth 1/2 e njerëzve më shumë se 50 vjet.

4. hahet nxituar dhe të tepruar, gjatë së cilës gëlltitur një sasi të madhe të ajrit, i cili çon në rritjen e presionit intragastric, dhe neglizhimi i përmbajtjes stomakut në ezofag.

5. ulçerë duodenale.

6. Konsumi i tepruar i ushqimeve të pasura me yndyrna shtazore, produkteve që përmbajnë karamele mente, ushqim skuqur, seasonings djegëse, ujë mineral të gazuara. Të gjitha këto produkte të çojë në vonesa të gjata masat e ushqimit në stomak, rritjen e presionit intragastric.

Simptomet e GERD

Getting në ezofag, përmbajtja e stomakut (ushqim, acid klorhidrik, enzimat ndihmon tretjen e ushqimit) irriton mukozën e ezofagut, duke çuar në zhvillimin e inflamacionit. Duket ezofahealnymi tipike (esophageal) simptomat: urth, belching kosi.

Urth - një ndjesi djegie prapa gjoksit, në rritje nga epigastrike rajoni up mund të japin në qafë, shpatulla, zakonisht shfaqet pas 1-1,5 orë pasi të hahet ose gjatë natës. Ajo intensifikuar pas pirë pije të gazuara, gjatë kryerjes së ushtrimit. Urth është e lidhur shpesh me belching.

Belching shkaktuar nga ardhja e përmbajtjes stomakut përmes muskul unazor ulët esophageal në ezofag dhe pastaj në gojë. Ajo manifestohet një ndjenjë e shije kosi në gojë. Ashtu si urth, belching shqetësuar edhe më shumë se një pozicion të prirur, bust përpara. Shumë shpesh ekziston belching ngrënë ushqim.

Odinofahiya - dhimbje kur gëlltitjes dhe gjatë kalimit të ushqimit nëpër ezofag. Disfagia - ndjenja e vështirësi ose pengesa në kalimin e ushqimit. Ata lindin kur zhvillimin e komplikimeve të GERD - ngurtësisë (ngushtimi), tumoret e ezofagut. Vërejtur më pak zakonisht hiccups esophageal dhe të vjella. Hiccups për shkak të stimulimit phrenic nervore dhe tkurrje të shpeshtë të diafragmë. Vjella ndodh në kombinim me GERD Ulçera duodenale.

Ka vnepischevodnye simptome. Ato përfshijnë dhimbje gjoksi, nga natyra e tyre i ngjajnë koronarohennye (angina, infarkt miokardi), konfiskimet, palpitations, aritmia. Përmbajtja stomakut mund të rrjedhje në laring gjatë natës, duke rezultuar në të shpeshta nuk është një kollë e thatë, fyt ashpër, ngjirurit e zërit të zërit. Dhe nga neglizhenca e përmbajtjes stomakut, në trake dhe bronke është lezione të frymëmarrjes - zhvillim bronkit kronike obstruktive, pneumoni aspiratë, astmë.

Simptomat shfaqen dhe të zgjeruara pasi të hahet, aktivitetit fizik, në një pozicion horizontal; reduktuar drejtë pas marrjes ujë mineral alkaline.

Gastro-oesophageal zbaticë mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm, kryesisht në pasdite pas një vakt, por kjo nuk ishte e gjatë, deri në 3 minuta dhe nuk shkakton ndryshime patologjike në trup. Por në qoftë se simptomat bother me një frekuencë prej 2 ose më shumë herë në javë për 4-8 javë dhe shpesh kanë nevojë për të parë një mjek - Internist, gastroenterologist për dhënien e provimit dhe diagnoza.

Diagnoza e GERD.

1.Test frenues pompë proton.
Diagnoza paraprake e GERD mund të bëhet në bazë të simptomave tipike (urth, regurgitation acid), dhe pastaj të përshkruajnë frenuesit proton pompë (omeprazol, pantoprazol, rabeprazole, esomeprazolit) në doza standarde. Efikasiteti 14 ditor konfirmon diagnozën e GERD.

2. 24 orë vnutripischevodnoho monitorimit pH. Përcakton numrin dhe kohëzgjatjen e zbaticë në ditë dhe gjatësinë e kohës gjatë së cilës pH bie nën 4. Kjo është metoda kryesore e konfirmimit të GERD, i jep të drejtë të provojnë marrëdhënien e simptomave tipike dhe atipike e gastro-oesophageal zbaticë.

3. FEHDS (fibroezofagogastroduodenoscopy). Mbajtur për të zbuluar ezofag, diagnostikimin e kancerit dhe sëmundjeve precancerous e ezofagut. Indikacionet për zbatimin e tij:
- joefikasiteti terapia empirike (frenuesit proton pompë);
-  prania e simptomave të alarmit (humbje peshe, dhimbje kur gëlltitjes, gjakderdhje);
-  pacientët më të vjetër se 40 vjet;
-  sëmundje të zgjatur (5 vjet ose më shumë);
-  ne rastin e diagnostikimit kontestuar dhe praninë ose simptomave vnepischevodnyh.

4. ezofag hromoendoskopiya. Treguar në pacientët me sëmundje të zgjatur, me relapses të shpeshta, për të identifikuar fushat e metaplazi zorrëve (një gjendje parakanceroze), pasuar nga biopsi nga këto vende.

5. EKG dhe monitorimi Holter - të identifikojë aritmi, sistemi kardiovaskular
6. ultratinguj e barkut dhe zemrës - për të identifikuar patologjitë e sistemit të tretjes, duke përjashtuar sistemin kardiovaskular.

7. Studimi X-ray të ezofag, stomak, gjoks. Kryerja për të zbuluar ndryshimet patologjike të ezofagut (ngushtimi, ulcerat), hernie hiatal, një patologjie të frymëmarrjes (pneumoni, bronkit).

8. Testet laboratorike Kryerja (e gjakut komplet, sheqerit në gjak, teste fekal gjakut okult përcaktuar mëlçisë).

9. Test për Helicobacter pylori. Kur është zbuluar përshkruajnë terapi të çrrënjosjes.
Profesionistët këshilluese kur tregohet:
- kardiolog;
- pulmonologist;
- Otolaringolog;
- kirurg (joefikasiteti i terapisë vazhdueshëm të drogës, hernie diafragmës të mëdha, zhvillimi i komplikimeve).

GERD Mjekimi:

Ndryshojnë në stilin e jetës:

1. ndalohet pirja e duhanit dhe konsumimit të alkoolit
2. Në mbipeshë - normalizimin e saj, duke zgjedhur dietat, sipas karakteristikave të trupit, mënyrën e jetesës, mosha.

Pozicion horizontal 3.Isklyuchenie gjatë gjumit. Gjumi është e nevojshme me një fund ngriti kokën. Kjo zvogëlon numrin e akuzave të përmbajtjes stomakut në ezofag nga graviteti.
4. Nëse është e mundur, të kufizojë veshur zakonshëm, rripa të shtrënguar që të rrisë presionin brenda barkut.
5. Ushqimi duhet të jetë 4-6 herë në ditë, pjesë të vogla, në formë të nxehtësisë, për 2-3 orë para gjumit. Pas një vakt për të shmangur pozicionin horizontal të trupit, bust, aktivitetit fizik, brenda 2 deri 3 orë.
6. Shmangni ngrënë ushqime dhe pije që nxisin funksionin kislotoobrazovatelnoy e stomakut dhe të ulin tonin e NSS:

- kafe, çaj, coca-cola, çokollatë, pije të gazuara, salcat pikante, frutave agrume, domate;
- vaj, acid, ushqim erëza, erëza;
- alkool, birrë, lëngje frutash kosi;
- lakër, bizele, fasule, bukë kafe (duke kontribuar në rritjen e prodhimit të gazit dhe për të rritur presionin brenda barkut).
7. Përfshirja në dietë duhet të ligët mish, drithëra, perime, vaj vegjetal (që përmban vitamina A dhe E, të cilat ndihmojnë për të përmirësuar rinovim esophageal Mukoza), vezë.
8. Pranimi i barnave të caktuara për qëllim ekspertë të tjerë për sëmundje të lidhura mund të ulur stravohidnohosfinktera ton (nitrateve, antagoniste kalcium, Beta - blockers, theophylline, kontraceptive oral) ose dëmtojnë Mukoza esophageal dhe stomakut (droga nonsteroidal anti-inflamator).

9. Shmangni stërvitje dhe punë lidhur me prirjet e shell dhe heqjen e peshës më shumë se 10 kg. Gjatë vizitës në palestër duhet të përjashtohet ushtrime që rrisin tensionin e muskujve dhe presionin brenda barkut.

Parimet themelore të trajtimit është lehtësim të shpejtë të simptomeve, parandalimin e relapses dhe komplikime. Strategjia konvencionale të trajtimit - një trajtim të drogës antisecretory. Këto përfshijnë inhibitorët e protoneve pompë (omeprazol, pantoprazol, rabeprazole, esomeprazolit) blockers H2-receptor (famotidina). Kur zbaticë biliare (bile neglizhimi) të përshkruara ursodeoxycholic acid (ursofalk) prokinetic (Domperidone). Zgjedhja e drogës, doza, kohëzgjatja e trajtimit të një mjek do të përshkruajnë në bazë të karakteristikave individuale të sëmundjes, comorbidity.

Për lehtësim afatshkurtër e simptomave (urth dhe regurgitation), por jo për trajtim afat-gjatë mund të përdoret antacids. Haviskon forte (1-2 teaspoons 30-40 minuta pas ngrënies dhe në kohën e gjumit) fosfat alumini xhel (1-2 2-3 paketë pas ngrënies dhe gjatë natës).

Ndër mjetet juridike popullore për të përmirësuar stabilitetin e mukozës esophageal rekomanduar një zierje e flaxseed. Brewed 2 lugë në 0.5 ujë të zier për 8 orë, të marrë ½ filxhan 3-4 herë në ditë para ngrënies dhe gjatë natës. Në rrjedhën e 5-6 javësh.

Për të parandaluar komplikimet dhe rifillimi, monitorimin e efektivitetit të trajtimit duhet rregullisht vizitojnë mjek, mjek ose gastroenterologist, të paktën 1 në çdo 6 muaj, sidomos në vjeshtë dhe pranverë, që do të shfaqen.

Komplikimet e GERD.

Kursi i gjatë i GERD në mungesë të trajtimit adekuat mund të rezultojë në komplikacione të tilla si gërryerjet, ulcerat esophageal, gjakderdhje nga ulcerat esophageal, formimin e dhëmbëza - kufizimet që ngushtojnë lumenin e ezofagut, e shkelin kalimin e ushqimit dhe të çojë në zhvillimin e sëmundjes precancerous (ezofag Barret) dhe kancer esophageal . Komplikime Vnepischevodnye: zhvillimi i astmës, bronkitit kronik, pneumoni aspiratë.

Diagnoza e hershme dhe trajtim sistematik mund të parandaluar përparimin e sëmundjes dhe komplikime të rrezikshme për jetën.

Vostrenkova Irina, Doktor kategori terapist më të lartë.