Sëmundjeve Crohn


Sëmundja Crohn - një sëmundje kronike inflamatore që prek të gjithë traktin gastrointestinal nga goja në anus. Ndryshe nga kolit ulcerativ, semundja Crohn gjitha shtresat e murit të zorrëve të përfshirë në procesin inflamatore. Inflamacion në shumicën e rasteve fillimisht ndodh në çapok, dhe pastaj lëviz në pjesë të tjera të zorrëve. Kështu simptomat e yleyta akut (inflamacion i çapok) padallueshëm nga simptomat e apendiksit akute sepse pacientët shpesh veprojnë gjatë operacionit vënë diagnoza e vërtetë.


Semundja Crohn - eshte nje patologji rrallë. Zakonisht sëmundja fillon moshës në mes 20 - 40, por mund të ndodhë në fëmijëri. Burrat janë statistikisht më shumë gjasa të vuajnë shumë se femrat.

Shkaqet e sëmundjes Crohn

Deri më sot, të identifikuar agjent shkaktar i sëmundjes Crohn dështuar. Megjithatë, teoria infektive - versioni bazë të origjinës së sëmundjes. Kjo është për shkak të efektit pozitiv të trajtimit me drogë antibacterial. Përveç zhvillimin e sëmundjes çrregullime të rëndësishme të sistemit imun. Proceset autoimune në të cilat antitrupa kundër indet e vet zorrëve, dhe dështimi i funksionit mbrojtës të sistemit imunitar është një lidhje e rëndësishme në origjinën e sëmundjes.

Faktorët e sëmundjes janë:

• infeksion akut viral (fruthi);
• alergjive ushqimore;
• Stresi dhe tendosje mendore;
• Pirja e duhanit;
• predispozitë gjenetike.

Simptomat e sëmundjes Crohn

Duke pasur parasysh se sëmundja Crohn mund të prekë çdo pjesë të traktit gastrointestinal, pamja është sëmundje mjaft aspekte dhe varet nga vendndodhja e foci kryesor i inflamacionit. Foto klinik mund të dallojë manifestime lokale, të përgjithshme dhe extraintestinal e sëmundjes.

Simptoma të përbashkëta lindin nga çrregullime të sistemit imunitar dhe disponueshmërinë e dehjes. Këto përfshijnë ethe me të dridhura, humbje peshe, dobësi dhe gjendja e keqe.

Kur temperaturë, të cilat mund të shkaktuar nga komplikimet purulent e sëmundjes Crohn, temperature arrin 39-40 ° C.

Malabsorption e ushqyesve, elementët gjurmë, vitamina, acide biliare nëpërmjet inflamacion muret e zorrëve zgjatur çon në çrregullime metabolike, humbje peshe, osteoporozën (humbje të fuqisë kockave), formimin e gurëve të tëmthit kolesterolit.

Manifestimet kryesore lokale të sëmundjes janë dhimbje barku, diarre përzier me gjak në jashtëqitjen.

Dhimbje barku mund të jetë neintensyvnymy, cramping karakter me një ndjenjë e trishtim dhe bloating. Shpesh dhimbje e lokalizuar në kuadratin e djathtë të ulët të barkut, nganjëherë ata nuk mund të dallohen nga ato të apendiksit.

Diarre përzier me gjak - një simptomë e përhershme, frekuenca e saj varion nga 3 deri në 10 herë në ditë. Pas dhimbje stomaku stol zvogëlohet.

Manifestimeve Extraintestinal e sëmundjeve lidhur me çrregullimet imunologjike dhe përfshin:

• artropati - Lezionet asimetrike e nyjeve të mëdha të shoqëruara me dhimbje dhe lëvizshmëri të kufizuar;
• sakroileit - inflamacion i nyjave sacroiliac me dhimbje të forta në kryqe;
• reduktuar vizion;
• skuqje të lëkurës (nodosum eritemë, pyoderma gangrene);

• plagë në gojë.

Duke pasur parasysh prania e dhimbje barku dhe diarre, sëmundje Crohn është e vështirë për të dalluar nga një sulm i apendiksit akute, diverticulum inflamacion Meçkel, ulcerative kolit, enterocolitis infektive, limfoma malinje (një tumor i qelizave të gjakut) dhe tuberkulozi zorrëve. Pra, nëse ju keni dhimbje të barkut që nuk është për 6 orë, kontaktoni kirurg.

Kur dhimbja ju mund të marrë drogë antispasmodic të tilla si jo-spa, Buscopan, një herë jo më shumë se 2 tableta. Me zhvillimin e diarre pa shenja të gjakderdhjes mund të marrë Imodium Loperamide ose në dozë fillestare prej 4 mg pastaj 2 mg pas çdo akti të jashtëqitjes, maksimumi i 16 mg në ditë, jo më shumë se 24 orë. Kur dështimi trajtim duhet të konsultoheni me një kirurg. Mos përdorni kompresa të ngrohta dhe bark - Kjo mund të rrisë inflamacion. Mjekim dhimbje për dhimbje në stomak nuk mund të marrë - Ata shtrembërojnë foto e sëmundjes dhe për të parandaluar diagnozë të saktë. Vetë dhe diagnoza e vonuar mund të çojë në komplikacione të sëmundjes.

Ekzaminimi i sëmundjes Crohn

Diagnoza laboratorike specifike për sëmundjen Crohn nuk ekziston. Kur kërkojnë ndihmë mjekësore, ju keni një ekzaminim standarde, duke përfshirë të gjakut dhe urinës teste të plotë, të sheqerit në gjak, kimi gjakut.

Analiza e përgjithshme e gjakut ka shënuar rritje prej leukociteve dhe rritjes ESR, rënie në hemoglobinës (anemi), duke zvogëluar numrin e limfociteve (lymphopenia), rrit Eozinofilet (eosinophilia). Në analizën biokimike të gjakut në pah reduktimin e proteinave totale (hypoproteinemia).

Ndryshimet më karakteristike mund të shihet në X-ray dhe ekzaminimit endoskopik e zorrë.

Duke pasur parasysh se inflamacion i murit të zorrëve në sëmundjen Crohn çon në formimin e shumë narrowings (kufizimet) përgjatë tub zorrëve për të shqyrtuar zorrës së trashë të gjithë duke përdorur Colonoscopy (Hulumtim Endoscopic, na lejon të shohim brenda zorrëve, të vlerësojë ndryshimet mukozale) nuk është gjithmonë e mundur. Por në këtë rast, në ngushtimin mund të gjenden defekte ulqeroze mukozale dhe për të marrë një biopsi (vend për mukozale Histologji).

 

Shifra tregon foto endoskopik i sëmundjes Crohn me inflamacion të rëndë dhe ngushtimin e zorrës së trashë, komplikon studimin.

Për zbulimin e lezioneve të stomakut dhe duodenum përdorimit fibrohastroduodenoskopiyu (Fibrogastroduodenoscopy).

Metoda e sigurt dhe informative i provimit në prani të kufizimeve - Rreze-X me kalimin barium. Një tipar dallues i foto X-ray e sëmundjes Crohn është prania e ulcerat, të çara në reliev brendshme mukozale dhe ngushtimit të shumta të tub zorrëve, të alternuara me normale, zonat e paprekur e zorrëve.

Ultrasonografia organet e barkut për të vlerësuar zorrë sythe diametër, prania e lëngjeve të lirë në zgavrën e barkut, e cila ndihmon në diagnozën e komplikimeve (mur zorrë përforimit me peritonit).

Tomography llogaritur për të vlerësuar praninë e komplikimeve - depërtojnë ose formimin abscesi në zgavrën e barkut.

Trajtimi i sëmundjes Crohn

Sepse semundja Crohn ndikon gjithë traktin gastrointestinal, trajtimi i sëmundjes Crohn është kryesisht mjekësor. Trajtimi kirurgjik është përdorur vetëm në prani të komplikimeve për korrigjimin e tyre.

Dietë në këtë sëmundje duhet të përfshijë ushqime të dendura që përmbajnë shumë proteina dhe vitamina me kufizimin e produkteve yndyrë dhe grubovoloknistye bimore që irriton zorrë. Ju duhet të përjashtojë alkool. Ju mund të hani supave në mish të dobët jo-yndyrë dhe supë peshku, gatuar dhe mish pureed (pule, viçi, lepuri), tërshërë, qull hikërror në ujë, vezë (2 dite) ose të zier në një omëletë me avull pelte, pelte me blueberries, dardha pjekur, djathë të freskët, djathë në shishe. Të gjitha enët e tjera të qumështit duhet të përjashtohet për shkak se ata mund të kontribuojnë në zhvillimin e diarre. Pije mund të jetë çaj, kakao, ujë, TEAS u rrit, qershi, boronicë. Ju duhet të eliminojnë të gjitha të freskëta perime, salcat, erëza.

Gjatë rëndim të kryer terapi me antibiotikë. Caktojë Ciprofloxacin dhe Metronidazole në doza deri ne 1 g në ditë. Ky kombinim është e mundur ose përdorim vazhdues. Merrni droga zgjati 6 javë. Antibiotikët më efektive në lezionet e zorrës së trashë.

Si e trajtimit anti mesalazane përdorur në një dozë ditore prej 3 - 4 g zgjati për 6 muaj, pastaj të kryejë studim delimiting, dinamika pozitive e drogës u përmbys në mungesë të zhvillimeve pozitive për të vazhduar trajtimin.

Komplikimet e sëmundjes Crohn

Në diagnozën fund apo sëmundje kronike mund të zhvillojnë këto komplikime.

• pengimi zorrëve - një tipar të veçantë, sidomos në lezionet e zorrë e vogël, është ngushtimi i lumen të zorrëve dhe përçarje e kalimit të ushqimit. Zakonisht pengim i plotë i lumen nuk është zhvilluar, kështu që ndoshta presin trajtim konservativ me ilaçe antibiotik, hormonet (prednisone), droga antispasmodic (jo-spa, papaverine). Megjithatë, dështimi i trajtimit konservativ kryer operacion - pjesë e heqje të zorrës së trashë (duke hequr pjesën e ngushtuar e zorrëve).

 

Shifra tregon foto X-ray për të penguar zorrëve sythe fryrë e zorrë e vogël, mbushur me gaz dhe nivelet e fluideve.

• vrimë në zgavrën e barkut lirë - ngushtësi e murit të zorrëve nëpërmjet ulcerat e thella me përmbajtje shfrim në bark, shoqëruar me peritonit (inflamacion i peritoneum). Në këtë rast operacioni urgjent është treguar.

• Infiltrimi dhe abscesi në zgavrën e barkut - që dalin nga komplikime të mëparshme. Duke aktivizuar vetitë mbrojtëse të peritoneum është caktimi i kufijve të zonave me formimin inflamatore konglomerat të indeve përflakur (infiltrimit) me përmbajtje të purulent (abscesi). Në rast të këtyre komplikimeve të kryer mjekim treguar më lart, me joefikasiteti e saj të kryer operacionin.

• gjakderdhje të zorrëve janë më pak të zakonshme se, për shembull, ulcerative kolit, por të jetë e mundur. Në raste të tilla hemostatycheskuyu përshkruhen ilaçe që është zakonisht i suksesshëm.

• zorrë zgjerim toksike (pjesa e theksuar zgjerimin e zorrës së trashë) e prekur ndodh rrallë ndryshe nga kolit ulcerative. Zhvillimi i saj mund të jetë shkaktuar duke marrë fondet antidiarreikë irrigoskopii dhe colonoscopy. Në këtë rast, droga anti-inflamator (prednisone) dhe antibiotikët së bashku me përfundimin e një vakt ndihmon për të hequr komplikimet tha.

• fissures anal, fistulae dhe paraproctitis (inflamacion i indeve dhjamore përreth rektumit) ndërlikim të përbashkët, e cila mund të fillojë sëmundje. Është formimi i ulcerat e mukozën e kalimit anal në lëkurë, pasazhe fistulous rezultojnë ulcerat përparim okolopryamokyshechnoy yndyrë. Për të korrigjuar këto komplikime të kryejnë kirurgji prerje në terapinë mjekësore sfond.

Parandalimi i sëmundjes Crohn

Aktualisht, parandalimin efektiv i sëmundjes Crohn është zhvilluar. Pra, e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten e tyre deri në një masë në zhvillimin e sëmundjes - një mënyrë jetese të shëndetshme, përjashtimin e faktorëve të caktuar.

Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve kërkon diagnoza e hershme e sëmundjes Crohn dhe terapi filloi menjëherë të drogës. Prandaj, paraqitja e vetë-trajtim këto simptoma është e papranueshme.

Si Seneca ka thënë: "Një nga kushtet për rimëkëmbjen - Dëshira për të marrë të mirë." Pra, të kujdeset për shëndetin e tyre. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.