Ascites


Ascites (hidropizi barkut, edemë abdomen) - një akumulim të konsiderueshme të lëngjeve të lirë, zakonisht nevospalytelnoho karakterin (transudate) në zgavrën e barkut.

Shkaqet e ascites


Ascites mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme dhe kushtet patologjike:

1. hipertensionit Kur portal (rritje presion në venë portal që mbledh gjak nga një numër i madh i zgavrën e barkut), me zhvillimin e origjinës të ndryshme të bllokuar rrjedhjen e gjakut nëpër vena portalit në nivelin e mëlçisë (kesh), nadpechёnochnom (trombozë hepatike venë) ose podpechёnochnom Niveli (portal trombozë venë, compression dhe rritje e tumoreve organeve ngjitur). Për shkak të rritjes së konsiderueshme të presionit hidrostatik në plazmën e gjakut portali venë nga venat e stomakut, zorrët dhe shpretkë propotivaye në barkut lirë grumbulluar atje.

2. Decompensated dështim kronike të zemrës me stagnimit të zhvillimit në qarkullim të madh dhe sindromi i fryrë.
3. Sëmundje të veshkave, i shoqëruar nga zhvillimi i sindromës nefrotike (glomerulonefriti, amiloidosis veshkave, etj).
4. Alymentarnaya distrofia.
5. Zhvillimi i pengesave në rrjedhje e limfatike nga kraharorit kanal limfatike.
6. mbjellëse peritoneal e qelizave malinje të tumorit (kantseromatoz peritoneum).
7. Humbja proces peritoneal tuberkuloz (i quajtur ascites-peritonit).

Këto shkaqe mund të kombinohen dhe të përforcojnë njëra-tjetrën. Po, cirroza e mëlçisë ascites përjashtim intrahepatic hipertension portal, ul presionin plazma oncotic për shkak të shumave të reduktuara të proteinave në të, veçanërisht varietetet e rëndësishme - albumin, për shkak të shkeljes së formimit të saj në cirroza e mëlçisë; dhe mbajtjen e ujit dhe natriumit në trup, për shkak të inactivation pamjaftueshme (heqja e aktivitetit biologjik) aldosteronit dhe hormonit antidiuretic (hormonet që rregullojnë metabolizmin-ujë i kripur në trup).

Fëmijët ascites mund të jetë një manifestim i lindur, të trashëguar ose të fituar patologji:

1. Në edemë e përgjithshme të lindura të shkaktuara nga grupi (AB0) dhe Rh papajtueshmërisë së gjakut të nënës dhe fetusit (sëmundje hemolitik të porsalindur). Këta fëmijë nuk janë të zbatueshme dhe do të vdesin, zakonisht brenda orëve të para pas lindjes.
2. Në edemë e përgjithshme të lindura të shkaktuar nga fshehur humbje gjaku fetusit.
3. Çdo dëmtim të traktit biliar dhe mëlçisë në foshnjat.
4. Hetimi i çrregullimeve kronike të hahet në kwashiorkor - një kequshqyerja e rëndë në sfondin e mungesës së proteinave në dietë.

5. exudative enteropatia - një sëmundje e trashëguar shkaktuar nga humbja e plazmës të gjakut dhe plazmës proteinave nëpërmjet traktit gastrointestinal.
6. Sindromi kongjenitale nefrotike.
Në fëmijët më të vjetër shkakton respekton ascites janë të njëjta si në të rriturit.

Shenjat e ascites 

Manifestimet kryesore të ascites për shkak të akumulimit dinamike e lëngjeve në zgavrën e barkut. Fillimi i kësaj gjendje patologjike është zakonisht gradual, ajo është zhvilluar për muaj, por me të portalit trombozë venë mund të ndodhë shumë shpejt.

Zhvillimi gradual i ascites, zakonisht shoqërohet me fryrje (bloating), manifestimet e parë e të cilit mund të dominojnë foto klinike. Ndërsa numri transudate barkut është rritur gradualisht pacientin barkut perimetër. Bark i drejtë bëhet formë sferike me dalë përpara droops gjysmën e saj më të ulët dhe horizontalisht rrafshuar lloj i merr formën e "stomakut bretkocë": kompakt në rajonin e kërthizës dhe bulges në pjesët anësore. Kur një sasi të madhe të ngjeshur lëngu murit të barkut e vështirë, dhe lëkura shtrirë, holluar dhe zbutur, kërthizë bulges jashtë, vija e bardhë mund të shfaqen në lëkurë - striae (shënon shtrirje).

Kur ascites shkaktuara nga hipertensioni portal, ascites, ndryshe nga sëmundje të tjera, pa ënjtje, hydropericardium (grumbullimi i lëngjeve në thes rreth zemrës) dhe hydrothorax (grumbullimi i lëngjeve në zgavrën pleural). Megjithatë, edhe me këtë astsyte në qoftë se ajo arrin një vlerë të konsiderueshme, vëllimi i lartë transudate çon në ngjeshje e Cava inferior vena dhe vështirësinë e rrjedhjes së gjakut nga gjymtyrë të ulët, e cila mund të shkaktojë ënjtje në këmbë. Gjithashtu, kur shkaktohet nga hipertensionit portal mund të ndodhë zgjerimin astsyte venat nënlëkurës në anën e bust dhe rreth kërthizës ("Medusa kokë").

 

Lloji barkut e pacientit me ascites shkaktuara nga kesh. Nuk është rritur madhësinë e bark, fryrë butonin bark, disponueshmërinë e venave të avancuara nënlëkurës në murin e barkut mëparshëm ("Medusa kokë")

Inspektimi në ascites

Një mjek në inspektimin përcakton blunting trokitje (perkusion - përgjimi në pjesë të caktuara të trupit me analizën e mëvonshme të fenomeneve të shëndosha që dalin në të) akumuluar gjatë një bark të butë të lëngshme ose lateral, dhe kjo dullness lëviz kur ndryshon pozicionin e trupit, si flukset fluide lirisht një zgavrën e barkut në tjetrin. Përveç kësaj, kur të aplikoni dritë fragmentare godet anën e djathtë të një mur të mjekut lënë dorë bark aplikuar në murin e barkut anësore në anën e kundërt, ndihet transmetimit të valëve (luhatjet fenomeni).

Me hetimin instrumentale ultrazërit më informative dhe tomography llogaritur të barkut, e cila jo vetëm që mund të zbulojë edhe sasi të vogla të lëngjeve të lirë në bark dhe vlerësojnë vëllimin e saj, por në shumicën e rasteve, shkaku i ascites opredylyt (kesh, ngjeshja e tumorit portali venë dhe të tjerët).

Pa pagesë në lëngun ascites (shigjetë), dallueshėm nga ultrazërit të barkut

Çfarë teste do të marrë në ascites

1. Gjaku i plotë: zakonisht nuk ka vlera të pavarur diagnostike në ascites si ajo ndryshon në këtë patologji zakonisht nuk është vërejtur. Në rastet e cerozë mëlçisë iku, duke shkaktuar ascites, prania e mundshme e anemisë, rrit ESR.
2. Urinalysis: mund të shfaqin ndryshime karakteristike në ascites shkaktuara nga kesh, proteinuria (sekretim urinar proteina), praninë në urinë e bombolave ​​(cylindruria), eritrocitet (microhematuria); si dhe ascites të shkaktuara nga sëmundje të veshkave për shkak të shkeljes së funksioneve të tyre: proteinuria masive, cylindruria, hematuria, rrit densitetin relative të urinës.

3. Analiza biokimik i gjakut: mund të mos pasqyrojnë ndryshimet e shkaktuar dëmtim i veshkave (hypoproteinemia - Uljen e proteinave në plazmën e gjakut, duke rritur përmbajtjen e skorjeve azotit) ose mëlçisë (rritje bilirubin, hypoproteinemia, rrit aminotransferase direkte dhe indirekte alanine dhe të tjerët).
4. Analiza e përgjithshme të marra nga birë e zgavrën e barkut në ascites transudate fluide përgjegjëse, të lëngshme transparente në disa raste mund të përfshijnë përzierje të përgjakshme ose kanë hilёznyy (qumësht) karakter ka një proteine ​​neutrale ose pak alkaline reagim në të nuk i kalon 2.5 % (25 g / l), dendësi relative prej jo me shume se 1015.

5. Test RIVOLTA (RIVOLTA) - reagimi cilësore për proteina, e përdorur për të dalluar transudate nga exudate. Në zgjidhjen e acidit acetik, shtuar 1-2 pika të lëngshme testit laboratorike nga zgavrën barkut. Në mjedisin acid të denaturyruetsya tretur proteinave dhe precipiton. Nëse trazim formon një rënie të bie në një re të bardhë zbret në fund të epruveta laboratorike, test pozitiv, kjo tregon se lëngshme test është proteina exudate prej më shumë se 3%. Drop transudate nuk shkaktojnë turbullirë.

6. Shqyrtimi citologjik evakuan gjatë lëngjeve barkut shpuese shmang origjinën e tumorit ascites (kantseromatoz pleurë). Për ta bërë këtë, duke rezultuar në shpuese lëngshme është centrifugohen dhe precipitati përgatitur përgatitjet citologjike (goditje), të cilat janë të nënshtruar më pas në errësirë ​​nga Romanovsky - Himzy. Gatuar këtë përgatitjet mënyrë studimet mjek-cytologist nën mikroskop. Kur qelizat ascites tumorit në shpifje nuk duhet të jetë, por mund të jetë qelizat mesothelium zbuluar rreshtim brenda zgavrën e barkut.

7. studim bakteriologjik i lëngjeve nga zgavrën e barkut për transmetimin përjashtimin e tuberkuloz ascites-peritonit. Kaloni lëngun renditet marra nga birë e zgavrën e barkut, media kulturës artificiale, e ndjekur nga rezultatet e vlerësimit të mikroorganizmave mbirjes.

Trajtimi i ascites

Trajtimi i ascites reduktuar për terapi dhe teknikat kirurgjike.
Masat terapeutike kanë për qëllim trajtimin e sëmundjes themelor. Në mënyrë që të zvogëlojë vonesën në trupin e dietë klorur natriumi kripë caktuar, droga mechehonnye, droga - aldosteronit antohonisty.

Në rastin e ascites në cirroza e mëlçisë kufizojnë sasinë e lëngshme për të pirë 1,5 litra në ditë e kripë (dietë numrin 7) sasinë e proteinave në dietën e përditshme duhet të jetë të paktën 70-80 m

Në pacientët me infarkt në zemër përjashtojnë kushtet e stresit psiko-emocionale, të përshkruara numri dietë 10 ose numrin e kufizimit 10a marrin ujë dhe kripë, të përshkruajnë barna që shkaktojnë fituar reduktuar tkurrshmërisë të miokardit (glycosides kardiake, β-blockers, stimuluesve, frenuesit fofodiesterazy), përgatitjet , të nxitur sekretim e shumave të tepërta të lëngjeve nga trupi - diuretics (frenuesit anhydrase karbonik, "loop", dhe thiazides lidhura, kalium-pakët diuretike) dhe drogës që ndihmojnë për të reduktuar ngarkesën në barkushe të majtë (venoze periferike, arterial dhe të përziera Vasodilators, ACE frenuesit ).

Kur sëmundja e veshkave, i shoqëruar nga zhvillimi i sindromës nefrotike (glomerulonefriti, amiloidosis veshkave) dhe çoi në ascites, përshkruajnë pjesën tjetër krevat, e cila e rrit prodhimin e urinës, numri dietë 7 me pritjen konsiderueshme përmbajtje të kripës (deri për të përfunduar përjashtimin e saj nga dieta kur shprehën sindromi edematous), dhe kontrollin e numrit të lëngshme në gjendje të dehur, e cila nuk duhet të kalojë më shumë se 200-300 ml në ditë Shuma e ndarë urinë. Korrigjimi i metabolizmin e proteinave në kurriz të rrjedhës optimal të proteinave të ushqimit dhe destinacionit të fondeve, të ndihmojë për të zvogëluar humbjen e proteinave në urinë (inhibitorëve ACE); nëse është e nevojshme, pour 20% albumin zgjidhje (1 në 100-150 ml çdo 2-3 ditë për 5-6 të normës infuzion); përshkruajnë diuretike (thiazides, "lak", kalium-pakët diuretics).

Në të sapolindur me edemë të përgjithshme lindura të shkaktuar nga humbja e fshehur e gjakut, të kryejë trajtim simptomatike që është plazma e gjakut transfuzionet. Kur ekksudativnoy enteropatia në fëmijët duke përdorur transfuzion plazma e gjakut numërimit 5,10 ml per 1 kg fëmijë injektuar steroid, aldakton (veroshpiron).

Nëse ka një sasi të konsiderueshme të turistik ascites për kullimit e zgavrën e barkut me heqjen graduale të transudate saj. Para kësaj, pacienti duhet të zbrazët fshikëz. Manipulimi është bërë në pozicionin ulur të pacientit, nën anestezi lokale, zakonisht në një pikë në distancë të mesme mes kërthizë dhe pubis, ku shtresa gjilpërë e hollë është injektuar në indet e buta të zgjidhjes 0.5% të vëllimit Novocain 20 ml. Pastaj kirurgu me një bisturi nadsekayut lëkurë dhe hyn në troakar barkut zgavër - një mjet të veçantë të përbërë nga një sondë të mprehtë, vstalennoho një mëngë uritur (tub). Pas heqjes hanxhar përmes mëngë channel (tub) troakar kirurg hyn kullimit zgavër dhe mëngë ekstraktet e barkut. Për të shmangur një rënie të mprehtë në presionin brenda barkut gjatë ascites shkarkimit, të cilat mund të shkaktojnë kolaps (rënie të papritur në presionin e gjakut), evakuimit të prodhojnë lëng ngadalë dhe intermittently. Për një evakuim të plotë të lëngshme, si në fund të peshqir të saj stomak ngarkuar infermiere pacientit, e cila rrethon stomak sipër dhe poshtë kullimit këmbë. Procedura në pacientët e brishtë mund të jetë shtrirë në 8 në 20 orë, pas së cilës kullimit të tërheqë barkut.

Në prani të ascites shkaktuara nga hipertensionit portal, herë përdorim operacioneve të ndryshme. Në të ashtuquajturin Operacionet Kalbe peritoneum excised kirurgjike dhe muskujt në rajonin e mesit, e ndjekur nga lëngshme fillon që të absorbohet nënlëkurës yndyrë (ky operacion është efektive në 30% të rasteve), por formuan një "dritare" funksione vetëm për 1-6 muaj. Më të përdorur gjerësisht Operacionet formimin anastomoses vaskulare midis degëve dhe inferior vena portal vena, e cila çon në presion të ulët në venë portal dhe parandalon zhvillimin e ascites.

Komplikimet ascites

Nëse ju keni një sasi të madhe të lëngjeve të barkut mund të zhvillojnë dështim të frymëmarrjes dhe mbingarkesë drejtë zemra compression ngriti nëpër diafragmë dhe mushkërive anijeve të. Kur lidh infeksioni mund të zhvillohet peritonit (inflamacion i peritoneum), e cila është një sëmundje shumë e rëndë që kërkon kirurgji të menjëhershme.

Ascites Parandalimi

Parandalimi është trajtimi me kohë dhe adekuat i sëmundjeve, të cilat në rastin e dekompensimi mund të çojë në zhvillimin e saj.

Parashikim

Moti në ascites përcaktuar kryesisht nga sëmundje themelor. Ai është konsideruar serioze në qoftë se, në dritën e trajtimit, sasia e lëngjeve në bark vazhdon të rritet me shpejtësi. Vlera paralajmërues i ascites është se ai rrit rritjen e ashpërsisë së sëmundjes themelore.