Anal ndarje


Ndarje anal ose ndarje anal - Ky defekt linear i mukozën e kanalit anal. Ajo është e vendosur zakonisht në anën e pasme të mesme (në 06:00) ose midline mëparshëm (12 orë) anusit, kjo e fundit shpesh në gratë. Kur kombinohet me hemorroide kronike anal ndarje mund të ndodhen dhe muret anësore të kanalit anal. Ndarje anal është akute kur sëmundja zgjat për 4 javë dhe me më shumë natyrisht zgjatur kronike.

Ilustrimi tregon anatomi e rektumit dhe pajisjen e saj mbyllje.


Shkaqet e çarjes anal.

Ndarje akute anal mund të ndodhë gjatë dhe pas lindjes së vështirë ose gjatë kontakteve jo-tradicionale seksuale.

Shkaku më i zakonshëm i çarjes anal është një dëmtim mekanik rezulton nga kalimi i jashtëqitjen përmes anusit shtrënguar muskul unazor gjatë jashtëqitjes.

Procesi i çarjes anale është si më poshtë. Përhershëm trauma mekanike Mukoza zorrës së trashë, sidomos crypts Morgan (folds Mukoza zorrës së trashë në zonën e kanalit anal), çon në një Mukoza ndërprerje lineare në shumicën e vendeve të caktuara, përkatësisht pjesën e prapme (meshkuj) ose para (gratë) midline . Kjo ekspozuar mbaresa nervore të ndjeshme, duke shkaktuar një vrull të mprehtë të muskul unazor të anusit dhe dhimbje të forta në aktin e jashtëqitjes. Duke pasur parasysh se problemi i kapsllëk dhe stol vazhdon të trasha, nuk është një mukoza konstante dëmtim, duke çuar në dhimbje të qëndrueshme dhe vrull e muskul unazor, i cili nga ana e pengon shërimin e çara formuar. Prania e organizmave patogjene në zorrën e trashë duke çuar në infeksion të përhershëm plagë të mukozën që mbështet inflamacion aktiv. Me kalimin e kohës edges është trashje dhe thellimin çara që e bën mbaresa nervore më të prekshëm dhe rrit dhimbje. Rrethi vicioz është mbyllur, e cila çon në një tranzicion të sëmundjes në një fazë kronike.

Prania më e keqe e hemorroide kronike. Kjo sëmundje shkakton përkeqësimin e qarkullimit të gjakut në rreshtim të kanalit anal, i cili zvogëlon kapacitetin e saj për rigjenerimin (shërimin).

Me normalizimin e stol dhe obezbolyvanyy mund faljen, e cila mund të zgjasë muaj ose edhe vite, por kapsllëk parë ose diarre, ndarje anal mund të ndodhë përsëri.

Simptomet e fissures anal.

Tabloja klinike është ndarje mjaft tipike anal dhe të ndritshme. Ka tre simptomat kryesore të sëmundjes: dhimbje në anus, spazma anal muskul unazor, dhe gjakderdhje nga anusi.

Kur kombinohet me hemorroide shenja kronike bashkangjitur me këto majasëll prolapsed dhe gjakderdhje më të harlisur.

Karakteristikat kryesore të çarjes anal është një dhimbje në këtë fushë. Në dhimbje akute anal ndarje ndodh gjatë dhe për 20 minuta pas aktit të jashtëqitjes, pastaj kalon. Me dhimbje të forta dhemb apo të ngrirë në natyrë. Në dhimbje kronike ndarje anal plotësisht zhduken, ato janë më intensive gjatë dhe për 40 minuta pas aktit të jashtëqitjes, dhe mund të prishin zgjatur detyruar pozicionin ulur. Dhimbja shkakton vrull muskujve muskul unazor zorrës së trashë dhe muskul unazor vrull të çon në dhimbje në rritje.

Gjakderdhje nga rektumit gjatë fissures anal janë karakter neobilnyy që dalin gjatë jashtëqitjes dhe e lidhur me të epitelit mekanike traumave të kanalit anal.

Shifra tregon pamjen e fissures anal (të çara shigjetë).

Ekzaminimi i çarjes dyshuar anal.

Nëse ju keni këto simptoma duhet të kontaktoni proctologist tuaj kirurg, në mungesë të specialistëve mjekësore proctologist institucioneve mund të shqyrtohet nga një kirurg i klinikave të përgjithshme.

Specialist nganjëherë mjaft të thjeshtë inspektimi për diagnozën e saktë. Përmbledhje shpenzojnë në karrige gjinekologjike apo një pozitë gju-bërryl. Mollaqe hollim mund të shihet nga fissures anal në një gjatësore ose trekëndësh plagë të kuqe që shkon në brendësi të kanalit anal.

Më tej, nëse është e mundur, të kryer ekzaminimin dixhital zorrës së trashë për të vlerësuar densitetin e skajet e ulcerat, gjatësia e tij, prania ose mungesa e vrull të muskul unazor të rektumit, është e nevojshme për të zgjedhur trajtimin. Shpesh ekzaminim zorrës së trashë nuk mund të kryejnë me sindromin e dhimbjes.

Në departamentet e specializuara të proctology kryer sfinkterometrii, electromyography dhe elektromanometriyu - hulumtim, duke i lejuar i dobishëm për të krijuar shkallën e vrull të muskul unazor, duke i lejuar për të zgjedhur trajtimin më të mirë.

Për comorbidity diagnostike shpesh mund të kenë nevojë të kryejnë proctosigmoidoscope - endoscopy zorrës së trashë në 25 cm, por ky studim vetëm pas kryerjes së vetë-shëruese ose trajtim kirurgjik të fissures anal.

Ndarje Klinike anal ngjashme me paraproctitis kronike (gyp zorrës së trashë). Megjithatë, dhimbje në fistulat zorrës së trashë janë më pak të theksuara dhe purulent parat shkarkesë nga anusi.

Kur Proktiti (inflamacion zorrës së trashë) mund të kenë simptoma të ngjashme, por ulçera nuk do të.

Ndonjëherë paraqitja e çarjes anal është manifestimi i parë i sëmundjes Crohn. Kur ndarje anal duhet të merrni testuar për sifilis dhe HIV. Ndonjëherë shkaku i ulcerat anusit mund të bëhet sëmundje parazitare (aktinomikozës) ose tuberkulozit rektum.

Trajtimi i fissures anal.

Trajtimi i çarjes anal duhet të fillojë me masat konservatore, e cila zgjat për një mesatare prej 6 javësh. Ajo duhet të çojë një jetese aktive, të angazhohen në terapi fizike.

Hapi i parë është për të ndryshuar dietën. Duhet të përjashtohen nga djegëse dietë, ushqime të skuqura dhe alkoolit. Nëse kapsllëk duhet të hani ushqime të pasura me fibra bimore - fruta dhe perime të papërpunuara dhe të gatuar. Shumë e rekomanduar për të ngrënë panxhar, karrota, domate, marule fletë, kungull i njomë, kungull, lulelakër. Në sasi të lartë për të ngrënë fruta të freskëta ëmbël pjekur dhe manaferrat, sidomos mollë para dhe e përbërë nga enët. Fruta të thata dhe manaferrat duhet të marrë në ushqim në formë të avantazhin ngjyhet dhe enët në këtë rast japin prunes. Ajo duhet të kufizojnë përdorimin e rrotullon gjalpë, bukë e bardhë, sepse ata të kontribuojnë në zhvillimin e proceseve të fermentimit në zorrë. Zbukuroni me drithëra të konsumuara në sasi të kufizuar në formën e drithërave freskët dhe casseroles. Më të dobishme hikërror dhe tërshërë dridhë i zhveshur. Me produktet e mishit të përshtaten mish ligët (viçi, pule, lepuri), e cila është përdorur në formën e chops, Stews dhe në zier e pjekur. Dobishme supave nenavarysti supë. Me pije të ziera durim vezë të mira dhe omelettes në formën e 2 copë në ditë. Qumësht i mirë, kos, qumësht i thartuar pjekur, djathë të freskët në natyrë dhe në ushqim (puddings, cheesecakes). Qëllimi i dietë - normalizimi i konsistencës stol. Në shumë raste, pas arritjes karrige të butë mund të arrijë shërimin e fissures akute anal.

Përveç dietat terapeutike duhet të përdorin qirinj, të cilat nuk janë shumë. Për çdo pacient ata morën individualisht. Ndër më të zakonshme mund të vërehet ultraprokt, prokto-hlivenol, Gepatrombin. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj, ata zakonisht kanë një tip të veçantë që u lejon atyre për të hyrë në anus. Ndër ointments mund të vërehet aurobin vaj. Ointments dhe qirinj duhen aplikuar 2 herë në ditë, para dhe pas fron vendosjen qirinj ose ointments input dush kërkohet hip ngrohjes me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose supë kamomil. Në aplikimin melhemin në vajrat më të mira anal kanalit të administruara gjatësia kolonën e 1 cm.

Antibakterialnoelechenie nuk emërohet.

Trajtimi i mësipërm nuk prek një nga lidhjet e rrethit vicioz që pengon shërimin e fissures anal, domethënë vrull e muskul unazor të rektumit. Për të eliminuar ajo është duke u përdorur vajra që përmbajnë nitroglycerin. Përdorni nytrohlytserynovoho 0.4% vaj të parfumuar, kjo është më efektive, eliminon vrull muskul unazor dhe dhimbje, ka shprehur efekte minimale anësore. Aplikoni nytrohlytserynovoho vaj 2 herë në ditë jo më shumë se 8 javë. Një prirje relativisht e re është përdorimi i injeksioneve të toksina botulinum (Botox) në rajonin muskul unazor anus, duke eliminuar vrull e saj.

Joefikasiteti i trajtimit konservativ gjatë kësaj periudhe është një tregues për trajtim kirurgjik, që e bën kirurgu-proctologist.

Esenca është që të trajtimit kirurgjik me të çara aeroplan prerje brenda mukozën e shëndoshë të kanalit anal. Nëse ka një vrull i autopsi muskul unazor të prodhuar pjesën e vet të brendshëm - sfinkterotomiyu. Në sfinkterotomiyu moshuar nuk zbatohen, relaksim muskul unazor arrihet duke përdorur nitrohlitserynovymy drogës pomadë. Plagë zakonisht shërojnë në 5-6 ditë pas operacionit. Postoperatively kirurgji nevojshme ligation në një klinikë me vaj antiseptik (Levomekol).

Komplikimet e çarjes anal.

Komplikimi kryesor i çarjes anal është zhvillimi i rezultatit akute paraproctitis e infeksionit nga një defekt në mukozën e kanalit anal në pararektalnuyu (rreth rektum) indet me inflamacion purulent mëvonshëm të këtij të fundit. Trajtimi i paraproctitis akute kirurgjike.
Shpesh shoqërues fissures kruarje anale dhe proctitis (inflamacion i zorrës së trashë).

Parandalimi i fissures anal.

Ju duhet të ndiqni disa rregulla.

• Mbajtja e një jetese aktive.

• higjienën personale. Pas akti i jashtëqitjes duhet podmyvaniya.
• Respektimi dietë. Ajo duhet të jetë koha për të luftuar kapsllëk dhe diarre.
• trajtimi me kohë i hemorroide kronike.
• Shmangni marrëdhënie të pazakonta seksuale.
• Mos e abuzimit të alkoolit.

Në fjalët e El-Samarkand "Nëse sëmundja nuk është e definuar, është e pamundur për të trajtuar atë." Pra, koha për të kontaktuar një specialist. Të qëndrojnë të shëndetshme!