Ecthyma


Ecthyma - infeksioni të thellë të lëkurës që godet me veshje e guaskës dhe dermis e lëkurës (shtresa e saj të dytë). Si impetigo mund të jetë primare, si pasojë traumat mikro, dhe ndoshta mesme, si rezultat i dermatoses, të shoqëruar nga pruritit (qerren, sëmundje nga ekzema ...). 

Arsyet ecthyma


Në të pranishëm njihet se agjenti eshte Streptococcus. Ka ecthyma shpesh në njerëzit me sistemet imun të dobësuar si pasojë e sëmundjeve të rënda: tuberkulozi, diabeti, HIV, gjakut dhe abuzimi limfoobraschiniya (p.sh., gjymtyrë të ulët), dermatoses, plus lëkurës zahreznenyya për shkak të shkeljes së higjienës personale, klimë të lagësht të nxehtë, cilësia e ulët Trajtimi i pyoderma sipërfaqësore.

Simptomet e ecthyma

Më të shpeshta lokalizimit - një shin. Ecthyma karakterizuar në fazën e parë të tij pamjen pustules - flluskë butë me purulent ose përmbajtje purulent përgjakshme. Në një ngushtim të mëtejshëm përmbajtjen dhe formon një ulçerë me purulent kore me një lëvizje karakteristike të kuqe okolovospalitelnym. Ju mund të shihni dhe të rritet në nyjet limfatike pranë.

Rezkoboleznennye skuqje mund të vuajnë si shtet të përgjithshëm të etheve, dobësisë. Procesi i lejuar formimin e mbresë.

Diagnoza ecthyma

Differintsialnoy diagnoza është bërë me herpes, fund porphyria lëkurës, ulcerat variçe dhe këmbën ishemike, dhe, natyrisht, me ektimoy sifilitik. Aplikoni me simptoma të tilla duhet një dermatolog ose kirurg dhe paralel me një specialist i cili trajton sëmundje kronike të pacientit, nëse shkaku i kësaj. Për shembull Diabetes - endokrinolog, tuberkulozi - TB.

Lidhja testet, si me të gjitha pyoderma është sheqerit në gjak, dhe në këtë rast, ju e kuptoni sa më sipër, gjakun për sifilizi dhe HIV. Të jetë i sigurt për të kuptuar ecthyma shkaqet për zbulimin më të hershme të sëmundjeve të tjera dhe për të shmangur retsedyvy përsëritet.

Trajtimi ecthyma

Për fat të keq, shumë shpesh duhet të mbështetet në kirurgji me heqjen e crusts, pasuar nga trajtimi me zgjidhje të alkoolit të përqëndrohet (jeshile të shkëlqyer), emërimin e vaj antibacterial (tetracycline, eritromitsinovaya). Brenda antibiotikëve të caktuar domosdoshmërisht (erythromycin, Ciprofloxacin ...) dhe vitamina.

Me ushqim sheqerit duhet të fshihen si një terren të mbarështimit për mikroorganizmave, dhe alkool, e cila ul sistemin imunitar, dhe veprimit të antibiotikëve. Elementet tifoja nuk duhet të jetë i lagur, ndërsa nuk ju lejojnë ky mjek.

Nëse nuk anomalitë e tjera, atëherë nuk ka kufizime të mëtejshme.

Ju mund të shtoni një trajtim dhe popullore mjete. Mundësisht, kjo do të gëlltitje, si pasojë e fokus të thellë, ajo është e sigurtë se ilaç i mirë popullore depërtojnë atje dhe të jenë të dëmshme për bakteret. Është më mirë akoma të bëjë antibacterial vaj dhe alkoolit zgjidhje. Nje per os (nga goja) mund të shtohet infuzion e fara kopër, gjethe arre, mashtruese. Ajo do të jetë një vitaminë e mirë.

Komplikimet ecthyma

Komplikimet ecthyma janë të njëjta si për të gjithë pyoderma: infeksion në nyjet limfatike dhe anije (lymphangitis dhe lymphadenitis), erizipela, helmimi i gjakut. Dhe largët - një dhëmbëza nga defekte kozmetike.

Konsultimi Dermatolog

Pyetje: Si për të shmangur shfaqjen e ecthyma në neurodermatitis, në qoftë se qelizat janë të vendosura në folds e gju?
A: Shkaku i dermatoses pustular në sëmundjet e lëkurës janë gërvishtjet mikroskopike dhe ulje në imunitetin lokal të lëkurës. Prandaj, të duhur dhe të saktë të trajtuar ato.

Pyetje: A është e nevojshme për rregullimin e sheqerit në gjak në trajtimin e ecthyma?
A: Kjo është një parakusht.

Pyetje: Cila është më e mirë për ta kthyer profesionale me një mbresë pas kryerjes ecthyma?
Përgjigje: dermatolog ose kirurg beautician.