Celuliti


Fjalët Ndoshta ka njerëz që nuk e kanë dëgjuar të tilla si "celulitin". Në përgjithësi grimcë "um" në mjekësi do të thotë inflamacion, por inflamacion në këtë rast nuk është. Duke folur sinqerisht, emri i kësaj gjendje nuk është e vërtetë. Duke pasur parasysh definicionet të ndryshme të celulitit, por I like it - po ndryshon strukturën e indit dhjamor, duke çuar në konsistencën e saj veçanërisht të trasha, në kurriz të qarkullimit të gjakut dhe limfatike. Prandaj defekte kozmetike komplekset.

Një pyetje shumë interesante: "A burrat është celuliti? ". I sinqerisht nuk kanë parë tillë, sepse seksit të fortë, duket, është urat e veçanta indit lidhor që parandalojnë ënjtje shtresë yndyrore, dhe kushtetutë gratë kanë një përqindje të lartë të yndyrës me peshen e te gjithe trupin.


Shkaqet e celulitit

Cila është arsyeja? Ajo është e përshtatshme për të folur për atë si polymorfnoy, që është një shumë e arsye, dhe një plotëson tjetrin. Faza e parë - trashëgim ... celulitin transmetohet përmes linjës femërore.

Ju lutem shikoni me kujdes në të afërmit e tyre më të afërt: nënat, gjyshet, tezet, dhe ju të gjithë do të jetë e qartë. Nëse celuliti është parë edhe në ta, i njëjti është duke pritur për ju. Por kjo shkaktoi gjenet e nevojshme dhe faktorët nxitje: 

 1) mungesa e ushtrimit, mënyrë jetese i ulur, lëvizje kur ngacmuar nga e gjakut dhe limfatike anijeve

 2) Kequshqyerja, te konsumi cherezmernoe i ushqimeve të pasura me yndyrna të pangopura, margarinë, patate të skuqura, një shumëllojshmëri të pasta, turshi, tymosur mish.
 3) Pirja e duhanit
 4) çrregullime endokrine, uji - abuzimi kripë dhe sëmundjet që lidhen me to, ngadalësuar metabolizmin yndyrë dhe shkëmbimin e lëngjeve të trupit.

Simptomet e celulitit

Pjesa Gjithsej katër fazat e celulitit: 

1) Faza e parë është për të gjitha gratë. Po, në qoftë se ju të shqyrtojë ndonjë model të modës njohur, ne duhet të gjejmë celulitit saj, si hormonet seksuale femërore që janë përgjegjës për depozitat yndyrë tashmë është arsyeja .... Një tjetër gjë është se ajo është praktikisht i padukshëm . Nëpërmjet rrip të veçantë diagnostikuese që regjistron "i ngrohtë" dhe "të ftohtë" të përqëndrohet në lëkurë, në të mirë, gjithmonë të nxjerrim minimale "të ftohtë"Kjo është tsellyulitnyh. Në "Gratë përkryer pakta" ne gjithmonë gjejmë fazën e 0-1-të.

2) Faza e dytë - lëkure dhe fibra pozhkozhnaya më kompakt.
3) tretë - njëjtë  "portokalli zhvishem"E cila është asgjë si bashkim yndyrë lidhës - fibra indeve, shënuar dobët shtrirë, por gjendje të mirë.
4) Në fazën e katërt, respektivisht, celuliti mund të shihet në çdo pozicion.

Cellulite

Celuliti i parë shpesh shfaqet në mollaqe ("papë") Dhe këmbët.

Trajtimi celulitin

Trajtimi celulitin duhet gjithmonë të jetë i plotë, pa u kufizuar në një procedurë, që është e pamundur për të hequr qafe celulitin shpejtë. Në radhë të parë janë:

1) Dietë. Është më mirë për të filluar me komunikimin me ekspertët - nutritionists, si këtu "metat varrosur". Fakti që të gjithë do rezultate të shpejt dhe menjëherë, ulur në ditë agjëron, por kjo është rreziku: së pari, një person humb peshë, elasticitet lëkurës zvogëlohet për shkak të tërheqjes së fluide, jo yndyrë (yndyrë zgjat më shumë), dhe anulimin dietë tensionuar lëkurës dhe shënon shtrirje janë formuar. Për fat të keq, në të gjithë trupin tjetër, gjendjen e tij fiziologjike, shëndetësore ... Pra, fillojë duke konsultuar një profesionist.

Duke folur në përgjithësi, atëherë hiqni nga të ushqyerit kifle, e ëmbël, i tymosur, ushqim dhe pije me ngjyra artificiale, mos abuzojnë kafe.

Kafeina në doza të larta dëmton qarkullimin e gjakut, dhe ndihmon të vogël të djegur yndyrë dhe është përdorur në kozmetikë lokale për korrigjim. Por proporcionet e duhura të përfshira në përgatitjet, ju nuk jeni vetëm të përcaktojë për veten e tyre.

Sigurohuni që të heqin dorë nga pirja e duhanit apo në fillim të paktën të zvogëlojë numrin e cigareve tymosur.

Shumë i dobishëm për celulitin agrume dhe çaj jeshil, si dhe shalqi, banane, patate të pjekura, ushqim deti, herbs.

2) Të angazhohen në sport, të mos përdorë "hekur mik"Nëse këmba e mundur prohulyaytsya.

3) Home mjeteve juridike për korrigjimin e celulitit - Kjo është ointments të ndryshme dhe krem. Ato janë të shumta dhe unë nuk do të shkruaj emrat e tyre nuk e kanë konsideruar atë si reklamat ... Më lejoni të them vetëm një gjë, ata më së shumti përmbajnë alga deti, agrume, caffeine. Alga, përveç masës së pronave të dobishme, përmirësimin e qarkullimit të gjakut për shkak të substancave që janë në to, dhe jod ka veti absorbable. Citrus me pronat e tyre antioxidant rinovimin e lëkurës, ndryshket yndyrë, të përmirësojë rrjedhjen e gjakut. Të njëjtat prona janë balta blu, dush të naftës me agrume dhe uthull molle, kur aplikohet në lëkurë, përveç vetitë themelore të luftuar me venat merimangë (rosacea). Shumë dashuri për të bërë përfundon me krem, xhel, e cila për shkak të temperaturës dhe ka veti të kullimit, por të jenë të kujdesshëm, sepse venat me variçe janë një contraindication si për trajtimet anti-celulitit masazh.

4) Masazh, e cila mund të jetë manual, hedhje kupash. Kjo është kryer me krem ​​të ndryshme, vajra. Popullor tani masazh mjaltë, e cila për shkak të substancave biologjikisht aktive të përmbajtura në mjaltë ka veti anti-celulitit, pronat për të hequr depozitave yndyrë të tepërt. Por të jenë të kujdesshëm, me të gjitha aspektet pozitive të saj as reaksionet alergjike janë të rralla. Kombinimi shumë efektive e masazh anti-celulitit me lulëzim, përfundon, por mos harroni atë që kam thënë më lart ... Tani shumë kompani profesionale kozmetike kanë zhvilluar metoda efektive të produkteve celulitin korrigjim kozmetike, të quajtur linja.

5) Metodat Hardware, kur duke përdorur lloje të ndryshme të rrymave të rregulluar figurën tuaj. Më të popullarizuar janë makinë Futura Pro (indeve biostimulation svetoterapyya, me ultratinguj), LPG (terapi vakum). Total i veprimit për qëllim djegien yndyrë, rinovimin e lëkurës. Ata janë shumë të dobishme kur dembelizmi ose kurrë nuk shkojnë në palestër.

Hardware celulitin trajtim

6) Mezoterapia - injeksione të barnave të ndryshme në fushat me probleme dhe pikat biologjikisht aktive.

7) Liposuction. Për mua, kjo metodë, e cila është për të shkuar e kaluar. Sepse yndyrë nuk është një trup i huaj në trup. Ajo është e përfshirë në strukturën qelizore, metabolizmin, dhe për të hequr bruto të vështirë të përfitojnë trupin. Pra, në 80 vjet u shfaq Liposuction tejzanor, bazuar në përçarje qelizë ultratinguj. Tani vijnë në ndihmë të një vakum. Ne nuk duhet të harrojmë se lëkura tepërt në reduktimin e trupit yndyrë askush nuk do të heqë ose keni nevojë për një tjetër ndërhyrje. Pra, për metoda të tilla duhet të trajtohen me mençuri.

Në cosmetology zhvilluar teknika të ndryshme, linjë të ndryshme profesionale kozmetike. Ata mësojnë dhe të bëjë procedurën pa trajnim nuk mund të, ajo otnostitsya të përdorni krem ​​anti-celulitit, të cilat duhet të marr një beautician, dhe përfundon, dhe të gjitha metodat e tjera të celulitit. Nëse dikush ka të tillë glycolic lëkurë, nuk mund të bëjë lëkurë me acide frutash, nëse nuk kaloi specializim. Edhe dietë duhet të jetë një mjek diete, pasi ajo është e lejuar për pacientin dhe contraindications. Prandaj, një gjë mbetet: për të parë një specialist dhe ai do të marr programin, atëherë ju keni nevojë për ju.