Qanin ekzemë Qere


Ekzemë - një, të lëkurës, jo-ngjitëse, sëmundje kronike inflamatore karakterizohet nga skuqje, kruajtje, periudhat e acarimit dhe faljen (përmirësim).

Një tjetër emër ekzemy- qanin kore. Përkthyer nga ekzeo - vlim kjo shpjegon flluska e pronës shpejt ndahen, si flluska me ujë të valë.

Kjo sëmundje është e përhapur.

Ka dy forma të ekzemë: akute dhe kronike.

Nuk janë llojet e mëposhtme të ekzemë:

 • (Idiopatike) formën e vërtetë karakterizohet nga fillimi akute e sëmundjes. Humbjen simetrike (shpesh t'ia përfshirë por mund të gjendet në çdo vend), kufijtë janë fuzzy. Ka pasur xhepat e kuqe, kundër së cilës formohen fshikëza (blisters), ngurtësim (nodules), lëkurë të fryrë; pas një kohë flluska ia plas, duke formuar erozioni (blemishes) ndahen material i lëngshëm (të quajtura puse eczematous) - një gjendje tjetër që quhet qarë, atëherë përmbajtje dhe ngushtim formuar lëngshëm (nëse përmbajtja lëngshëm) ose hemorragjike (dmth gjakut) kore.
 • Ekzemë microbial zhvillohet në vendin e vatrave kronike infeksionit, kur ju lidhë infeksionit, subspecies e mëposhtme.

Mikoticheskaya formë - komponent aderimit fungale bashkohet lëkurë.


Paratravmatycheskaya formë - janë skuqje në vendin e lëndimit.

Forma variçe - kundër çrregullimeve trofike, shpesh të vendosura në këmbë, nxito ngjyrë kaltërosh-vjollcë, të rregulluar në mënyrë asimetrike.

Numulyarna (monetopodibna) - skuqje kaltërosh-kuq me fshikëza, papules, thith, me diameter 1.5 cm 3.

Dishidroticheskaya ekzemë - është lokalizuar në pëllëmbët, thembra, sipërfaqe gishtat anë, karakterizohet nga ënjtje, thith, flluska, nyje.

 • Seborrhea seborrheic ekzemë zhvillohet në pacientët në zonat e lëkurës të pasura me gjëndra dhjamor (lëkurë e kokës, veshët, kërthizë, gjoks, në mes të xhades blades, mollaqe mes elementeve shelushaschyhsya spote në një sfond të kuq.
 • Ekzemë në punë ndodh kryesisht në pjesët e ekspozuara të lëkurës nga ekspozimi ndaj diagnozës rrezikshme në punë vë Profpatoloh. çdo përkeqësim të ri të ardhurat më të fortë dhe më e vështirë më të gjatë. Kur heqja shkakton përmirësim të shënuar.
 • Ekzemë në fëmijët është komponent e ndryshme ashpërsia exudative, një numër i madh i lezioneve. Lëkurës të prekur (të lëkurës vetëm në gojë mbetet pa lezioneve). Ndjeshmëria për anëtarësim infeksionit.
 • Tiloticheskuyu (mozolevidnaya) si dyshydrotycheskaya elemente të lokalizuara në shuplaka dhe shputa, me brirë (sipërfaqësore) shtresa trashet, i formuar si zona të hyperkeratosis në elementet flluskë vend omozolelostey.

Simptomet e ekzemë

Me të gjitha llojet e ekzemë otmechayutya ënjtje, skuqje, kundër këtij sfondi flluska duke qarë, dhe / ose crusts lëngshëm hemorragjike, lëkurë, scratches, çarje, njollat ​​ngopura rozë në ngjyrë kaltërosh-vjollcë. Kruajtje të rënda, sidomos gjatë natës dhe pas kontaktit me ujin.

Shkakton ekzemë

Në zemër të procesit të çrregullimeve themelore imun që të çojë në inflamacion vonuar të tipit alergjik.

Rol të rëndësishëm ka luajtur nga faktorë psikosomatike, përçarje e nervor, endokrin, sistemet e tretjes, stimujve të jashtëm (fizike, kimike, bakteriale, etj), një predispozicion gjenetik.

Komplikimet ekzemë

Duke u bashkuar me komplikime të përfshijnë infeksionit, komponent fungale.

Diagnoza e ekzemë

Diagnoza bazohet në foto klinike dhe historisë.

Trajtimi i ekzemë

Trajtimi i kompleksit ekzemë.

 • para së gjithash ajo është për qëllim adresimin e faktorëve që shkaktoi sëmundjen, duke eliminuar çrregullime neurotike, eliminimin e çrregullimeve neuroendocrine, rëndim të sëmundjeve kronike, dietë hypoallergenic;
 • terapi hyposensybylyzyruyuschaya (Thiosulfate sodium, klorid kalciumi intravenoz glukonat kalciumi, magnez sulfate intramuskulare);
 • antihistamines (diphenhydramine, pipolfen, suprastin, tavegil, diazolin, Cimetidinës, zadyten, perytol, feksadin, klarotadin, ose Telfast etj).
 • Në format e rënda të ekzemë emëruar kortikosteroidet (p.sh. prednisone);
 • immunocorrectors (dekaris, takt, timalin, dyutsyfon, Methyluracilum, pentoksil);
 • forma përshkruar akute gemodez, diuretics;
 • Vitamina B;
 • Trajtimi jashtme: locion me acid borik, nitrat argjendi, dimexide (ekzemë akute); zgjidhje diprosalik, vaj salicili, vaj borik, krem ​​me ketokonazolin vaj Triderm, tselestoderm, lorynden C, diprohent, Vylkynsona vaj, të lëngshme Castellani (pas hapjes ajo flluska trajtuar lëkurën); dush me Permanganat kalium, i ndjekur nga hapjes dhe tushirovaniem flluska
 • kontakt minimal me ujë gjatë acarimit.

Rekomandimet për ekzemë

 • Gjatë mprehje i sigurt për të ndjekur dietë.
 • Kontaktoni me vetëm doreza shtëpiake pastrimit, pastaj lyej duart krem ​​tuaj.
 • Kontakt Minimal me ujë.