Vlim vlim


Boil - inflamacion akut purulent nekrotik i gjëndër e flokëve (rrënja e flokut me mill rrënjë rreth tij) dhe fqinj gjëndër dhjamor dhe indet përreth lidhës, të shkaktuara nga futja e patogjene, sidomos staphylococci.

Boil mund të formojnë në çdo pjesë të lëkurës, lëkurë përveç shuplaka dhe shputa. Më shpesh ajo është e vendosur në fushat e lëkurës ekspozuar ndaj acarim kronik dhe ndotjes që mund të ndodhë në një mjedis të prodhimit. Këto vende janë fytyrën kazha dhe qafën, parakrahët dhe duart, mbrapa.


Burrat vlon janë rreth 10 herë më shpesh se femrat.

Shkaqet e vlon

Shkaqet e vlim të vetme:

1. Ndotja e lëkurës kryesisht në kimikate (ftohje komponimet, lubrifikantë dhe të tjerët) dhe grimcat e pluhurit të qymyrit, gëlqere, çimento dhe materiale të tjera është një faktor i një çiban të vetme. Ky faktor është i një rëndësie të veçantë në kombinim me fërkime të gjatë ushtruar në lëkurë përkatëse.

2. Jepni kontributin tuaj për shfaqjen e vetme boils edhe microtrauma e lëkurës, duke përfshirë gërvishtjet, e cila mund të ndodhë kur sëmundjet e lëkurës të shoqëruar me kruarje, pickimin e insekteve.
3. Rritja e djersitje dhe ekskrementeve dhjamor kontribuojnë në shfaqjen e vetme vlon.
4. Sensibilizimi (rritur ndjeshmërinë e organizmit) ndaj infeksionit streptokoksike.

Shkaqet e vlon - sëmundje kronike të përsëritura të lëkurës në të cilën nuk janë të shumta vlon që janë në faza të ndryshme të zhvillimit:

1. mungesës së imunitetit (shkelje e reaktivitet imunologjike).
2. enzymopathies shkaktuara Gjenetikisht (sëmundje ose kushte patologjike që zhvillohen për shkak të mungesës së aktivitetit ose shkelje të ndonjë enzimeve).
3. sëmundjet metabolike, sidomos - diabeti dhe vitaminë mangësi (vitaminë mangësi që ndodh në kundërshtim me korrespondencën midis shpenzimeve dhe faturat e vitaminave në trup).

Simptomat vlim

Në çiban saj aktuale nëpërmjet tri faza të njëpasnjëshme:

1) Faza e infiltrimi (grumbullimi në indet e elementeve qelizore të përziera me gjak dhe limfatike);
2) faza e formimit dhe refuzimit purulent kryesore nekrotik;
3) Faza e dhëmbëza.

Prandaj, manifestimet e jashtme të vlon nënshtrohen disa ndryshime të njëpasnjëshme fazat e duhura.

Në fazën e parë (infiltrimit) në trashësinë e lëkurës duket pak pako e skuqje të dhimbshme të lëkurës mbi të, në qendër të saj është e flokëve. Pas rreth 24-48 orë në gojën e gjëndër e flokëve duket e përshtatshme të vogla hnoynychok verdhë (pustules).

Në fazën e dytë (formimi dhe refuzimi purulent bazë nekrotike) gjëndër e flokëve dhe gjëndër dhjamor prylezhaschaya ekspozuar gërryen shkrirjes, zgjerimin e jashtme manifestohet e skuqje dhe madhësive infiltrimin. Infiltrimi si ajo fillon të ngrihet mbi sipërfaqen e lëkurës, duke marrë formën e një koni me një diametër bazë të 0,5-1,5 cm, pa kufij të qartë të jashtëm. Në qendër kon nën tonkishoyu depërtojnë lëkurën fillojnë të jenë të dukshme në masë gri-jeshile e bërthamës purulent nekrotike. Në këtë fazë kanë tendencë të shfaqen dhe rriten dhimbje lokale, dhe simptoma të përgjithshme: ethe të subfebrile shifra (për 37,5 ° C), dobësi dhe dhimbje koke. Megjithatë, një numër i konsiderueshëm i pacientëve nuk vlim mund të shkaktojë reaksion të përgjithshëm. Pas shkrirjes lëkurën në qendër kon infiltrimi purulent masë nekrotike filloni refuzuar. Së pari niset plehut pastaj bëhet maja e dukshme e nekrotike ngjyrë bazë të gjelbër. Gradualisht, me qelb dhe gjak ndan vetë shkop, pastaj qendra të depërtuar plagë të thellë duket mjaft e moderuar gjakderdhje prej saj.

Në fazën e tretë (dhëmbëza) se formuar defekt indeve mbushur me ind lidhës dhe epiteliziruetsya, duke i lënë 2-3 ditë të përfshirë një mbresë të vogël.

 

Vlim

Në varësi të lokacionit çiban në foton e tij klinike mund të ketë disa karakteristika. Kur vlon, të vendosura në lëkurën e buzës së sipërme, qepallat, harqe vetull dhe scrotum kanë tendencë të zhvillojnë edemë. Nëse vendndodhja e vlon në lëkurë e kokës, qafës, kanalin e veshit të jashtëm, në dorsum e gishtave shënoi një ulcerë të mprehtë dhimbje.

Çfarë teste duhet të marrë

"Mësoj" Ju mund të vlim për një shenja të jashtme, por jo të humbasë ndërlikimet e mundshme, mund të jetë i nevojshëm ekzaminimi laboratorik:

• gjakut komplet (UAC), zhvillimi i komplikimeve të valoj (malinje vlim, lymfanhyyt, meningjit) karakterizohet nga leukocytosis (rritur bardhë numërimin e qelizave të gjakut prej më shumë se 9 x 109 / l) me rritje përmbajtjen e formularit band neutrofile (mbi 5%), norma sedimentation rritur eritrociteve (eritrociteve sedimentimit norma);
• Analiza biokimik i gjakut: vlon, i zhvilluar kundër sfondit të përshkallëzuar glukozës në gjak diabeti (hiperglicemia);

• Testi i gjakut për sterilitet, përdoret për vlon, e komplikuar nga sepsë (infeksion në përhapjen e patogjen të purulent foci në gjak). Përcakton natyrën e patogjen dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve;
• Zgjedhje hulumtuese nga vlim kanali Bacterioscopic (Research nën mikroskop pas materiale të veçanta errësirë) dhe bakteriologjik (izolimin e kulturë të pastër në media lëndë ushqyese) metodë gjithashtu bën të mundur për të përcaktuar natyrën e patogjen dhe ndjeshmërinë e saj ndaj antibiotikëve;

• Studim statusi imunologjik i testeve laboratorike për të diagnostikuar kushtet immuodefitsitnyh për abrasions.

Trajtimi vlim

Trajtimi i vlon mund të jenë të përgjithshme dhe lokale. Trajtimi i përgjithshëm aplikueshme vetëm në vendndodhjen e vlon në fytyrë, prania e komplikimeve të vlon dhe vlon në rast kundër sfondit të sëmundjeve të rënda shoqërues (sëmundje mungesës së imunitetit, diabetit). Pacientët të tilla janë caktuar drogë antibacterial dhe anti-inflamator, e përdorur ultravjollcë rrezatim gjakut.

Trajtimi lokal. Në pakomplikuar vlon treguar vetëm trajtim konservativ, në varësi të fazën e kursit çiban. Në procesin e infiltrimit tregon trajtimin e lëkurës me alkool dhe moxibustion gyp 5% solucion të jod. Aplikimi i ngrohjes e thatë, përcaktimin lazer dhe terapi UHF. Ngrohja Aplikimi fasha e papranueshme në funksion të faktit se ata kontribuojnë në loosening e lëkurës dhe krijimit të kushteve optimale për infeksion plagë.

Në fazën e formimit të procedurave purulent necrotic thelbësore mjekësore duhet të drejtohen për të përshpejtuar shkarkimin e tij. Për këtë qëllim, nekrozë e lëkurës në zonën e vendosur kristale të oksid salicili, e cila shpërndahet disa orë një të lëkurës dhe të ndihmojë hollë shkarkimit bastunin, dhe rreth këtij vaji lëkurës trajtuar (për të mbrojtur atë nga efektet e oksid salicili), e imponuar nga lart fashë thatë. Nga ana tjetër, heqja ndoshta mekanike mjeku purulent core nekrotik me një pincë hollë ose mengene pas trajtimit të lëkurës dezinfektimin zgjidhje. Ky manipulim nuk kërkon anestezi. Pas shkarkimit të masave purulent necrotic të siguruar kanalin e tyre të vazhdueshme daljeve formuar në mjeku fut një rrip i hollë prej gome (dorashka diplomuar). Ofron përditshme salcë, dhe një i diplomuar i ngushtë është larguar, me kusht zhdukja infiltrimi dhe ndërprerjen e shkarkimeve purulent, e cila zakonisht mbahet në ditën e tretë. Pastaj vendosja e mundur plagë të thatë salcë ose ngarje rrugë të hapur, në të cilën ai trajtohet zgjidhje të përditshme alkoolike e gjelbër shkëlqyer (Zelenka).

Kur abrasions emëruar terapia me antibiotikë, ka kryer një studim të plotë për të identifikuar dhe eliminuar sëmundjet shoqëruese që kontribuojnë në zhvillimin e saj: ne trajtimin e diabetit, korrigjim statusin imunitar, vitamina etj

Komplikimet vlim

Në disa raste, në një vend të caktuar dhe disa faktorë kontribuojnë në vlim mund të jetë i komplikuar me zhvillimin e të ashtuquajturës çiban malinje, limfanhiita, lymphadenitis, thrombophlebitis venat fytyrës, meningjit purulent dhe madje edhe sepsë.

Kur u përpjekur për të vlim nxjerrje, të dëmtojë elementet e veta kryesore, ndërsa rroje, dhe trajtimin e pamjaftueshme vendore, formimi i të ashtuquajturit vlim malinje. Ajo karakterizohet nga një rritje të konsiderueshme në infiltrimit inflamator, edemë, tensioni dhe lëkurë vulën mbi të. Ndonjëherë ënjtje Preket fëmija jashtë venë prekur si fillesa të trasha (thrombophlebitis). Në të njëjtën kohë ka dhimbje të forta. Si reagim i përgjithshëm i etheve karakteristike organizmit, dhe në gjak - leukocytosis dhe rritjen e ESR.

Kur vendosjen vlim në gjymtyrë (zakonisht lëkura e prapme të dorës dhe gishtat), ajo mund të jetë i komplikuar lymfanhyytom (inflamacion i enëve limfatike) dhe lymphadenitis (nyjet limfatike të zgjeruar).

Kur vendosjen vlim në fytyrë, veçanërisht buza e sipërme apo trekëndësh nasolabial, ajo mund të zhvillohet vlim serioze ndërlikim - thrombophlebitis qelbëzues (inflamacion i trombozës së Murit të venë dhe trombo formimit, e cila mbyllet lumen e saj) venat e fytyrës, shpesh më pas çon në purulent meningjit (inflamacion të membranave të trurit) dhe madje edhe sepsa (infektimi i gjakut). Kur sepsa mund të formojnë lunge shumta (inflamacion i indeve të shkrirjes së tyre dhe formimin e purulent zgavër) në organe të ndryshme dhe indet, më së shpeshti eshtra, muskujve, indeve dhjamor, veshkat.

 

Nasolabial trekëndësh - nje vende të rrezikshme zonë vlon

Parashikim

Prognoza për të vetme pakomplikuar vlon në përgjithësi janë të favorshme dhe varet nga vendndodhja e saj. Me zhvillimin e komplikimeve prognozë përcaktuar përshtatshmërinë dhe afateve kohore të trajtimit.

Parandalimi vlon

Vlim Parandalimi boils poshtë për të respektuar rregullat e higjienës personale dhe për të parandaluar lëkurën nga ndikimet traumatike, dhe tretje e saj (zbutjen dhe loosening e lëkurës si pasojë e ekspozimit të zgjatur në të lëngshme). Përveç kësaj, vëmendje e mjaftueshme duhet kushtuar zbulimin e hershëm dhe trajtimin e sëmundjeve, kontribuon në vlim.

Në mënyrë për të parandaluar komplikimet valoj shtrydh papranueshëm një çiban, të prerë me një pustules rroje dhe aplikoni kompresa të ngrohjes.