Lëkurës fibromë


Lëkurës fibromë - rritje beninje të lëkurës që përbëhen nga elemente të pjekur të indit lidhor (fibroblasts dhe fibra lidhës indeve) dhe ndodhet nën epidermë (shtresa e jashtme e lëkurës njerëzore, të përfaqësuara epitelin larmishëm) thellë në dermis (ind lidhës të lëkurës nën epidermë).

Shkaqet fibromë lëkurës


Shkaqet e lëkurës fibroids definitivisht nuk është caktuar, por besohet se një rol të rëndësishëm në zhvillimin e tyre janë faktorët trashëgues. Për më tepër, mundësia e fibroids rritet me moshën.

Simptomet e lëkurës fibroids 

Lëkure fibromë në përgjithësi është e vetme, përkufizuar në mënyrë të qartë vulën ose nyje madhësi deri në disa centimetra në diametër. Fibromë është e mbuluar zakonisht me lëkurë të pandryshuar ose pak pigmentuar. Për Madhësia tumor të madhe ngjyrë e fibroids mund të bëhen të kuqe-kaltërosh. Kjo ënjtje ndonjëherë mund të ketë një cilësi të butë (fibromë butë rrallë) ose qëndrueshmëri plotnoelasticheskuyu (dermatofibroma, fibromë ose lëkurës vështirë). Në disa raste, tumori duket si një e rrumbullakët ose ovale Arsimit, të vendosura në të rrjedhin ose në një bazë të ngushtë (fibromë në rrjedhin). Vendndodhja fibroids mund të jetë mjaft e ndryshme.

Nuk janë llojet e mëposhtme të fibroids lëkurës:

Fibromë vështirë e lëkurës ose dermatofibroma, zakonisht të vendosura mbi një bazë të gjerë, por ndonjëherë një këmbë. Dermatofibroma prek të dendura, të lëvizshme, të kufizuar, pa dhimbje. Ky tumor mund kupoloobrazno ngrihen mbi lëkurë ose të jetë formë depresion. Dematofibrom Karakteristike është patognomonike "simptomë dimples" që është, se compression tumor mes indeksin dhe gishtat e madhe fibromë zhytet thellë në lëkurë, duke e lënë zapadenye. Hard fibromë mund të shfaqen jo vetëm në lëkurë, por edhe mukozës. Dermatofibroma njëlloj e zakonshme në të dy burrat dhe gratë. Fibroids e ngurta janë zakonisht të rralla, por disa pacientë numri i tyre mund të arrijë në disa dhjetra. 

Krahu i ngurtë fibromë lëkurës hundë

Paraqitja skematike e vështirë fibromë lëkurës 1 - fibromë; 2 - epidermë; 3 - yndyrë nënlëkurës; 4 - të lëkurës. 

Lëkurë e butë fibromë në dukje i ngjan një qese rrudhur në madhësinë këmbë të vogël, nuk e tejkalon gropë qershi vlera. Ka një ngjyrë normale të lëkurës apo hije të ndryshme të kafe. Në mënyrë tipike, ky lloj i zhvillimit fibroids në gratë e moshës pjekur dhe njerëzit e dhjamosur. Tipike për këtë neoplazme është ndonjëherë sqetull, lëkurë folds nën gjinjtë vetë zemrat dhe qepallat, folds inguinale dhe sipërfaqja e përparme të qafës. Me moshë numri i fibroids lëkurë të butë rrit.  

 

Fibromë butë e lëkurës së qepallë e sipërme 

 

Paraqitja skematike e fibromë butë lëkure 1 - fibromë; 2 - epidermë; 3 - yndyrë nënlëkurës; 4 - të lëkurës.

Komplikimet fibroids lëkurën

Fibromë mund të jetë plagosur artikullin e veshjeve apo brisk rroje në ndoshta shtrembërim të tyre pavullnetshme e cila rezulton në përkeqësimin e furnizimit me gjak të indeve fibroids. Në këtë rast, ka dhimbje, ënjtje, nekrozë (vdekja), dhe pranimi i mundshëm i infektimit sekondar.

Ekzaminimi dhe diagnoza laboratorike fibromë lëkurë

Me synimin për diagnozën përfundimtare të sëmundjes duhet të merrni rezultatet e ekzaminimit histologjik i tumorit, e largët gjatë operacionit, duke lejuar raste komplekse dallimin fibër e atheroma, lipoma dhe hygroma.

Fibroids Trajtimi lëkurës

Trajtimi vetëm fibromë kirurgjikale e lëkurës. Përdorë atë vetëm kur ajo është shprehur defekt kozmetike, apo të ekspozuar ndaj traumave të rregullt, të tilla si një brisk kur rruajtje, rrip fërkime rrobat rrip i trashë pëlhure në vend në fushat përkatëse anatomike, të cilat në disa raste mund të çojë në një zhvillim të pafavorshme të kësaj tumorit dhe shërim.

Heqja kirurgjikale e lëkurës fibroids është kryer nën anestezi lokale infiltratsionnoly zakonisht në një klinikë. Zbatimi i këtij operacioni të mundshëm në disa mënyra: heqja kirurgjikale tradicionale të bisturi konvencionale, një lazer, metodë radyovolnovoho ose elektrokoahulyatsyey. Metodat më moderne dhe të preferueshme janë aktualisht lazer dhe radio valë heqjen e fibroids, që ata të bëjnë të mundur për të kryer këtë operacion praktikisht zbetë, e arritur me anë të njëkohshme sigurojnë enëve të vogla të gjakut në prerë. Përveç kësaj, sapo sterilizimi është plagë nga një rreze lazer apo valëve të radios, sipërfaqja plagë është e mbuluar me film fibrinë butë që mbron plagën nga infeksioni dhe parandalon zhvillimin e komplikimeve inflamatore. Kjo siguron një shërim të shpejtë dhe optimale plagë, dhe në rastin e fibromë madhësi të vogël të lëkurës - maj asnjë gjurmë të dukshme e operacionit. Kjo procedurë është koha zgjat 15-20 minuta. Trauma të vogla e kirurgjisë lejon pacientit të shpejt të kthehen në jetën normale.

Moti në fibromë lëkurës

Me e duhur dhe në kohë të trajtimit prognozë është zakonisht e favorshme. Në 95% të rasteve nuk është një trajtim të plotë të neoplasms. Pas lazer dhe për të hequr radiowave fibroids përsëritjen e tumoreve të lëkurës zakonisht lindin.

Malignization (ozlokachestvlenye) për fibroids nuk është tipike.