Puçrra fytyre, puçrra fytyre


Uhrevayabolezn - një fytyrë kronike dermatosis, mbrapa dhe hrudi.Eto lezione të lëkurës shpesh është e mundur për të përmbushur nën emra të tillë si puçrra fytyre, seborrhea, fytyre, (vulgare) puçrra fytyre të zakonshëm.

Puçrra është rezultat i ndërveprimit të disa faktorëve patologjike, duke rezultuar në rritjen e prodhimit të sekretimit dhjamë, trashje e shtresës me brirë e gjëndra dhjamor, flaking parregullt të qelizave të lëkurës të vdekur dhe peshore me brirë kanal bllokimin e folikulit. E gjithë kjo çon në përhapjen aktive të gjëndër oportuniste acnes Propionbacterium mikroorhanizma- dhe sipas një procesi inflamator.


Çdo gjëndër e flokëve është e rrethuar nga gjëndër dhjamor dhe lidhur me atë nëpërmjet kanaleve përkatëse. Sekreti dhjamor se gjëndër prodhuar mbulon lëkurën dhe flokët, pra jo vetëm që i mbron ato nga të gjitha ndikimet e mjedisit, por gjithashtu moisturizes respektivisht. Qelizat yndyrë të tepërt të vdekur fërkimit së bashku, duke formuar një tapë në gojën e gjëndër e flokëve. Ky mbipopullim dhjamë-flokëve shpesh provokon shpërthejnë muret e gjëndër.

Kështu shumica e elementeve janë formuar në një shpërthim të puçrra fytyre. E ashtuquajtura comedones mbyllur ose miliumy - nodules NUK napivkulevydni inflamator, madhësia e bardhë në një pinhead. Këto comedones hapur quhen pika të zeza të formuara nga oksidimi i priza dhjamë-flokëve. Me bakteret aktiv në gjëndër është formimi i elementeve inflamatore, të cilat paraqiten papules kuqe, formë konike, me skuqje rreth rim dhe element pustular në krye.

Sidomos i rrezikshëm është formimi i elementeve të tilla në trekëndësh nasolabial, i cili karakterizohet nga një rrjet shumë të trashë dhe sipërfaqësore venoz, i cili krijon kushte të favorshme për infeksion në enët e gjakut dhe zhvillimin e purulent meningjitit. Promovon përhapjen e lëvizjeve aktive të muskujve imitoj. Prandaj, zona nasolabial trekëndësh është rreptësisht e ndaluar squeezing elemente inflamator në formimin e tilla duhet të konsultoheni me dermatolog ose një kirurg.

Ajo duhet të thuhet në lidhje me format e rënda të puçrra fytyre, puçrra fytyre conglobata, cysts, abscese. Conglobata fytyre ose sferike - një nyje të mëdha i injektuar nën lëkurë, cilësi të dendura, i formuar të thellë në gjëndër e flokëve dhe të shkaktojë dhimbje kur prekur. Kjo specie është quajtur edhe elemente të ndërrimit të vajit, duke nënvizuar mbizotërimin e procesit. Nyjë-cistike abscesi dhe elemente janë të rralla, e vështirë për të trajtuar dhe zgjidhur standarde duke formuar plagët.

Shkaqet e puçrra fytyre

Shkakton ndryshime të hormoneve në trup. Kjo shpjegon faktin se puçrra është më shumë i zakonshëm në adoleshentët, vajzat shtatzëna dhe gratë në 7 ditët e fundit të ciklit menstrual (faza lyuteynovaya) dhe në njerëzit që marrin hormoneve.

Tepërt acarim të lëkurës produkte të ndryshme të kujdesit: sapun, peels, scrubs zvogëluar funksionin pengesë e lëkurës dhe të sigurojë qasje në patogjenëve follicles.

Ju nuk mund të mohojë praninë e faktorëve gjenetik, siç dëshmohet se ndjeshmëria e gjëndra dhjamor për veprimin e androgens apo trashje e shtresës gjëndra dhjamor brirë mund të trashëgohet.

Nuk janë opsionet e mëposhtme për puçrra fytyre:

 • steroydnoe, i cili ndodh kur papërshtatshme përdorimin e metodave hormonale;
 • Puçrra fytyre baby, ndodhin në fytyrë, në muajt e parë të jetës. Në mënyrë të pavarur të vendos, por mund të mbajë disa vite;
 • puçrra nekrotycheskoe është puçrra fytyre kokës itchy;
 • puçrra neurotike është rezultat i compression ose puçrra fytyre zhvishem, janë një rezultat i erozionit (defekt të lëkurës) dhe dhëmbëza;
 • rrufeja (fytyre galopant) puçrra fytyre, një formë e rrallë ndodh në djemtë 13-17 vjeç, të shoqëruar nga gjendja e keqe, dobësi, lodhje, rritje temperptury, dhimbje të nyjeve;
 • fytyre profesionale ndodhin nën ndikimin e naftës, katranit, vajra, DDT dhe herbicide të tjera. kimikate.

Simptomet e fytyre

Kur puçrra të fytyrës, mbrapa, hrudiobrazuyutsya elemente inflamatore në formën e pustules, nodules (më pak se 5 mm në diametër) dhe njësitë (më shumë se 5 mm në diametër), dhe ka comedones inflamatore elementy-, ato "njolla e zezë" dhe bardhë (i quajtur miliumy). Në fytyrë duket të shkëlqejë T-zone (këtë nadperenose, kalimin nga hunda në cheeks, mjekër). Me presionin e vetë për puçrra fytyre scars mbetet dhe erozioni. Ndonjëherë ajo mund të formojë plagët keloid (një kukurec me rritjen e formimin e indit lidhor).

Pacientët me hyperandrogeny (përmbajtje të lartë të hormoneve seksuale mashkullore (androgens)) mund të përjetojnë shenjat e virilization (kjo e flokëve hedh lëng, hirsutism (rritur rritjen e flokëve atë)) dhe e parakohshme sozrevanie.Uzly seksuale mund të bëhet purulent quhen cysts) ose hemorragjike (të mbushura me gjak " S). Shpesh këto simptoma janë të shoqëruar me probleme psikologjike, duke përfshirë depresionin, rritjen e ankthit.

Puçrra Foto Foto puçrra fytyre në anën e pasme

Foto conglobata fytyre

Cysts foto

Fytyre Çfarë sëmundje mund të ngatërrohet

Pavarësisht nga fakti se sot -dosyt problemi puçrra zakonshme të lëkurës duhet të dini se cili prej kushteve patologjike të personit të dallohen. Rosacea Rozatseapodobnyy dhe pezmatim i lëkurës, një sëmundje shumë të ngjashme nga jashtë, të dyja në mes tyre dhe me manifestimet e seborrhea.

Rosacea (rosacea puçrra fytyre, rosacea) - Fytyra kronike dermatosis formuar në anhionevroz sfond (nervore trigeminal), çrregullime jofunksionale të traktit gastrointestinal dhe ngacmues të lëkurës së faktorëve të ndryshëm mjedisorë (rrezet e diellit direkte, era, shiu dhe dëborë), dhe dhe përdorimin e ngrënies të nxehtë dhe pije alkoolike. Shumica e kësaj patologjie ndikon hundë, ballin, cheeks dhe mjekër, ku sfondi i të kuqe të fortë shënuar bollshme papules, pustules dhe venat merimangë. Ky problem është më aktive prek njerëzit mbi 40 vjet. Në procesin e zhvillimit afatgjatë ekzistencën trashje e indeve nënlëkurës dhe gjëndra dhjamor të tip hundë dhe krahë, e cila manifestohet me trashje dhe formimin e sipërfaqes me gunga të hundës.

Foto Rosacea (rosacea puçrra fytyre, rosacea)

Pezmatim Rozatseapodobnyy (dermatiti Perioral, pezmatim i lëkurës steroide, pezmatim i lëkurës stjuardesë) - problemi i vajzave fytyrës lëkurës dhe gratë e reja provokuar aktive irrituese kozmetike dhe përdorimin joracional të drogës hormonale për lëkurë të jashtëm. Ky problem duket kuqe-rozë papules dhe pustules në një sfond të lëkurës reddened grupuar rreth gojës dhe syve.

Foto Rozatseapodobnyy pezmatim i lëkurës

Diagnoza e fytyre

Për diagnozën inspektim vizual në vend, dhe të ndihmojë për të identifikuar shkaqet e testeve të mëposhtme:

 • Testi i gjakut për hormonet (testosterone të lirë, FSH, LH, estradiol, testosterone 5 (dihydrotestosterone, DHT) dhe 5-androstenediol). Testet duhet të marrë në një stomak bosh për gratë 5-7 ditë nga fillimi i ciklit menstrual, për meshkujt kjo nuk ka rëndësi, mundësisht para 10:00;
 • kimi të gjakut (veçanërisht parametra të funksionit të mëlçisë), agjërimi gratë me ultratinguj, edhe në 5-7 ditë të ciklit menstrual (për të përjashtuar vezoret polycystic);
 • Analiza mbi dysbacteriosis; me ndonjë analizë të ndryshimeve - konsultim korrigjimin shtetit (gjinekologu, gjinekologu-endokrinolog, mjek, andrologist, një gastroenterologist);
 • numërimin e plotë të gjakut (nëse inflamacion., sepse ajo do të rrisë progresin e puçrra fytyre) në analizë prania hnoynikov- të florës patogjene dhe ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve

Trajtim fytyre

Në të rënda izolimi fytyre duhet dhe identifikimin e florës mikrobike nga pustules përmbajtjes kultura e mbjellë sensibilitet florës ndaj antibiotikëve. Ju duhet gjithashtu të përcaktojë nivelin e androgens konsultim të mëtejshëm në gjinekologu dhe endokrinolog. Të identifikuar indikatorët e gjakut, ku prania e anomalive të kontrolluar studim i kryer çdo 10 ditë. Monitorimi i gjakut mbi gjendjen e mëlçisë (biokimike, e kolesterolit në gjak, bilirubin totale dhe fraksionet, triglycerides, ALT, AST) është e nevojshme në trajtimin e retinoids sistemike, por ne do të diskutojmë më poshtë.

Qasja themelore në trajtimin e puçrra fytyre duhet të drejtohen për kujdesin e duhur dhe të kujdesshme për lëkurën e problemit. Përdorni spyrtsoderzhaschyh dhe mjete të tjera agresive në fytyrë mund të pengojnë edhe më tej funksionin pengesë e lëkurës dhe të çojë në përkeqësimin e procesit. Prandaj, pastrimin e lëkurës ose të butë larës për larje vetëm mund të kontribuojnë për një rezultat pozitiv gjatë trajtimit. Ndoshta përdorimi i këtyre kozmetike dermatologjike linjë "Uryazh" - "Iseak", "Bioderma" - "Sebium", "Ebenezer" - ". Klinans"

Në praninë e elementeve inflamatore në trajtimin e fytyrës duhet të fillojë me emërimin e agjentëve të jashtëm antibacterial "Zinerit" gel "DALACIN T" vaj "Imex" dhe caktimin e drogës të ndryshme, të cilat janë prodhuar në rrjetet e shitjes me pakicë në dermatologji recetë. Shpesh efekt të mirë jep Metrohyl xhel, por ajo ka veprim fototoksychnosti, e cila duhet të dini dhe të mos harroni.

Në faljen e inflamacionit akut në produktet e trajtimit shtoi se ndikojnë në procesin e keratinization e qelizave epidermik, duke reduktuar formimin e comedones. Kjo pronë ka acid Azelaic, prodhuar si i dyqanit do të thotë "Skinoren", dhe forma krem ​​i kësaj droge është pronë shtesë depihmentuyuchyh.

Efekti pozitiv i siguruar një kombinim të këtyre barnave (antibacterial Skinoren dhe fondet e jashtme), me mbajtjen e 15-20 seanca phototherapy selektiv apo procedurat e emërimit lazer helium-neoni.

Gjithnjë në vjet fundit të përdorur në trajtimin e akneve eshte peroksid benzoyl 2.5%; 5%; 10% - "Baziron AS", ka jo vetëm antimicrobial, por edhe veprim keratolytic që promovon zbutje dhe përjashtimin e shtresa e jashtme e lëkurës. Ju lutem mos harroni se përdorimi i palejueshëm Baziron gjatë diellit aktive.

Jo keq provuar Differin 0.1% -analoh vitaminë A - retinoid për përdorim të jashtëm, ka efekt anti-inflamator dhe veprimtarinë komedonolitychnu. Ai gjithashtu kontribuon në procesin e stabilizimit të përjashtimit të qelizave të vdekura. Ka Fototoksichnost efektin e kësaj droge dhe contraindications për përdorim në shtatzëna dhe lactating. Lokatsid dhe droga retinë-A-ngjashëm.

Në trajtimin e puçrra fytyre butë kombinime shpesh mjaft e drogës mësipërme. Është e mundur që të përdorin mjete të jashtëm të pavarur. Shpesh efektet pozitive të bëni dhe mjete popullore.

Krema infuzion i Wort barishte Shën Gjonit mund të ndihmojë në lehtësimin e inflamacionit akut dhe të reduktuar skuqje. Për ta bërë këtë, 1-2 lugë barishte të insistojnë për 1 orë në një gotë me ujë të valë. Pastaj infuzion i ftohtë dhe njomet atë garzë, palosur në 6-8 shtresa dhe 15 minuta që mbulojnë pjesën më të dëmtuara të lëkurës. Procedura përsëritet për gjashtë orë, e ndjekur nga pjesa tjetër tre-katër orë. Gjoksi lëkurës dhe përsëri mund të përdorim 10% të inflorescences Calendula tretësirë ​​normal alkool 40 ° nom në formën e qyl 2 herë në ditë.

Në seborrhea rënda dhe manifestimeve të ashpërsisë të moderuar përveç përshkruesit aktuale të trajtimit brenda. Antibiotikët gjerë spektrit kanë për qëllim jo vetëm për të luftuar acnes Propionbacterium, por edhe duke ulur prodhimin e yndyrës. Ajo konsiderohet të drogës e zgjedhjes tetracycline (500 mg 2 herë në ditë) dhe doxycycline (100-200 mg në ditë) primenyamye për 2-4 javë. Këto barna janë të ndaluara për përdorim gjatë dielli aktiv, për shkak se ata kanë efekt fototoksychnosti, si dhe gratë shtatzëna, lactating dhe fëmijët nën 13 vjet. Përkundër faktit se acnes erythromycin Propionbacterium shpesh të vazhdueshme, të drogës mund të përdoret në gratë shtatzëna, lactating dhe fëmijë (500 mg 2 herë në ditë për 2-4 javë).

Më të shikuarat vaksinat streptokoksike qëllim.

Për të zbutur ndikimin e androgens në gjëndra dhjamor janë caktuar për gratë dhe vajzat të kombinuara kontraceptive oral. Përdoret më së shpeshti "Jess", "Diane-35", i projektuar zgjati për 6 muaj ose më shumë.

Të retinoids më efektive sistematike konsiderohet qëllimi. E ashtuquajtura "Roaccutane" emëruar nga mungesa e efikasitetit të trajtimit të mësipërm, me monitorimin e detyrueshëm mujore të funksionit të mëlçisë. Nuk është një metodë e sigurt për emërimin e dozës ditore, e cila është zgjedhur ekskluzivisht individuale. Për shkak të veprimit teratogjenik dhe kundërindikuar embryotoxical është instaluar dhe të planifikuar shtatzënisë dhe laktacionit. Për të mbështetur të mëlçisë në trajtimin e tregon hepatoprotectors përdorim (Essentiale forte (2 kapsula) ose Kars (1 tabletë) 3 herë në ditë për 1 muaj). Mund të jetë projektuar prednisolone, në mënyrë të izoluar ose në kombinim me Roaccutane.

Për nyjet e mëdha dhe të thella të caktuar vnutriochahovoe administrimin e kortikosteroidet çdo 2-3 javë. Kjo procedurë mund të çojë në njollë dhe hedh lëng i lëkurës. Gjithashtu duke treguar banjot parafine dhe rrezatim ultravjollcë doza eritemnyh.
Vulgaris fytyre (fytyre) - një nga sëmundjet më të zakonshme. Ankesa kryesore - është pamja e pimples, blackheads, jeta yndyrshëm kozhi.Zabolevanie nuk është e kërcënuar, por sjell më shumë mjerim, sidomos në mesin e të rinjve. Shumë prindër mendojnë se kjo sëmundje nuk duhet të i kushtoj vëmendje, thonë ata, rriten fëmijë, ndryshime hormonale, dhe çdo gjë shkon në vetvete, kështu që ndoshta dikush dhe të vendosur të tyre, por kjo është e rrallë; kështu që është e mirë për të filluar trajtimin në një fazë të hershme. Sëmundja prek 70 deri 80% të popullsisë adoleshente (i cili shfaqet në femrat e moshës 10-17 vjet dhe meshkujt e moshës 14-19 vjet), dhe rreth 10-12% të rriturit më të vjetër se 25 vjet, dhe sëmundje më të rënda. Shpesh sëmundja është i shoqëruar me probleme psikologjike, duke përfshirë ankthi, depresioni. Jo një zamykaytesya dhe mos harroni se para se të filloni trajtimin, aq më mirë.

Parandalimi fytyre

Këto këshilla do të ju ndihmojë të reduktuar pamjen e puçrra fytyre.

 • Nuk zbatohet për kozmetike të lëkurës në bazë të lanolinë dhe vazelinë që të bllokoj poret.
 • Mos përdorni produkte që përmbajnë vaj.
 • Mos abuzojnë produkte të tilla si çokollatë, sodas, arra dhe kafe.
 • Përputhje për kozmetikë për pastrimin e lëkurës, sipas llojit të lëkurës suaj. Kjo do të ndihmojë cosmetologist.
 • Duke filluar nga trajtimi i hershëm.

Komplikimet e fytyre

Komplikimet përfshijnë acarohet, plagët pas zgjidhjen e nxituar mund të mbetet pigmentim ose skuqje që mund të vazhdojnë për disa muaj; shpesh rifillimi (rëndim).