Folliculitis dhe sikos


Folliculitis - është një inflamacion infektive e gjëndër e sipërme e flokëve. Ky shtet, në fund të fundit, një koncept i gjerë, sepse ajo mund të shkaktohet nga patogjene të ndryshme. Sikos - formojnë folliculitis thellë.

Shkaqet e folliculitis


Le të shqyrtojmë arsyet kryesore:

1) bakteriale shpesh shkaktohet nga Staphylococcus. Forma më e zakonshme.
2) kërpudhave - dermatofite kërpudhave dhe tharmet.
3) Virusi - virusi herpes simplex.
4) parazitar - mite Demodex.
5) arsye të përziera.

Arsyeja është e rëndësishme të dini se trajtimin e duhur. Faktorët nxitje, nga ana tjetër, është, si me të gjitha pyoderma, ndotje e lëkurës, rrit djersitje, flokët i hyrë në mish, sëmundje të rënda kronike (AIDS, diabeti, tuberkulozi), sëmundjet e lëkurës, kruarje që shoqërojnë përdorimin e ointments hormonale, sëmundje urogjenital . ..

Simptomet e folliculitis

Folliculitis klinik karakterizohet nga pustules dhe papules (bespolostnoe arsimin sipërfaqësore), i rrethuar nga një shkëlqim të kuqe Halo. Lehkoboleznennye njolla apo pa dhimbje. Gjendja e përgjithshme nuk vuan.

Simptomet e folliculitis

Simptomat sikos

Në "Kapja" Inflamacion vetëm gjëndër dhe lezione formuar një lëvozhgë bashkim dhimbshme. Kjo quhet sikos. I njohur për formën e saj - mjekër sikos dhe mustaqe, e cila ndodh shpesh në meshkuj me rroje, por mund të vuajnë zona të tjera të trupit shpesh janë nënshtruar kësaj procedure.

Simptomat sikos

Inspektimi në folliculitis

Ku mund të gjenden në folliculitis? Siç thonë ata, se "budalla flokët", Pastaj ngre një përgjigje: "Kudo që ata të rriten". Para se të merret me trajtimin, ju keni nevojë për të përcaktuar patogjen e sëmundjes dhe për të dalluar atë nga keratosis folikulare, neurodermatitis, sëmundje Deverzhi, sëmundje Kirle. Duhet të kërkojë ndihmën e një dermatolog.

Qasja Hrammotnost do të jetë në qoftë se ju merrni përmbajtjen e pustules dhe shkaktojnë bakteret mikroskopike, kërpudhave, Demodex (veçanërisht nëse lokalizimin në fytyrë), dhe si me të gjithë të sheqerit në gjak pyoderma.

Trajtimi i folliculitis dhe sikos

Trajtimi është caktuar në varësi të patogjen. Nëse bakteret - zgjidhje e alkoolit, vaj antibacterial (klindamitsinovaya, eritromitsinovaya). Për shpërthimet e mëdha apo rrjedhën zgjatur i antibiotikëve brenda. Kur fungale respektivisht krem ​​antifungal (lamizil, clotrimazole) dhe produktet tabletë (lamizil). Nëse shkaku - infeksion herpes, droga antiherpetic (Acyclovir, neovyr, tsikloferon). Kur zbulohet qindarkën - Demodex 5 - Metronidazole, klindomitsin se efekt të dëmshëm në këtë parazit.

Të jetë i sigurt për të hequr burimin dhe folliculitis ose sikos. Gjatë trajtimit të ndaluara dhe rruajtje lagësht zonën e prekur. Vetëm për trajtimin e kësaj patologjie janë përdorur tretësirë ​​alkoolit prej Calendula, lëng kulpër në nivel lokal, por ajo është përdorur pas konsultimit me doktorin tuaj. Sidomos shumë e lehtë për të bërë një gabim dhe për të marrë komplikime në formë të vlon, inflamacion të enëve të gjakut dhe nyjet limfatike, erizipela, hydradenitis.

Sëmundja shfaqet në mënyrë të favorshme dhe me qasje të drejtë në trajtim është brenda 2 - 3 ditë.

Folliculitis Parandalimi

Pas pësimit folliculitis duhet nxjerrë disa konkluzione dhe për të eliminuar më arsye ... ata janë të ndryshëm në të gjitha këto çështje mund të zgjidhen me mjekun tuaj. Për shembull, në qoftë se folliculitis ndodh pas rroje - një makinë ndryshim, duke përdorur xhel pas rroje. Për të shmangur qime që rritet përbrenda, të paktën fillimisht, procedurë heqjen e flokëve bëhet në një sallon bukurie. Tani në industrinë moderne kozmetike përdor kremra masive, scrubs për parandalimin e kësaj sëmundjeje. Por kjo është për çdo individ.

I really like njerëzve mënyrën e vjetër dhe për parandalimin e folliculitis qime që rritet përbrenda - është aplikimi i peshqir të nxehtë ngjyhet menjëherë pasi rruhem rreth një minutë.

Parandalimin gjithashtu shtrihet në trajtimin e sëmundjeve kronike, higjenën personal, kujdes të duhur të lëkurës.

Consulting Dermatolog

Pyetje: Në qoftë se nuk e rruaj mjekrën e tij dhe mustaqe apo folliculitis mund të shmangen? 
Përgjigjja: Po. Kjo është një mënyrë. Nëse është e mundur, është e mundur që të përdorë atë.

Pyetje: i hyrë në mish e flokëve mund të shfaqet në photoepilation?

A: Jo. Unë kurrë nuk kam takuar. Prandaj, kjo është mënyra më efektive dhe të sigurt për të hequr flokët. Rastësisht drejtuar atë për të hequr flokët i hyrë në mish. Kushtet - flokët e zezë.

Pyetje: Çfarë thoni në lidhje me heqjen e flokëve lazer?
Përgjigje: Të gjitha i njëjtë si në foto-depilim.