Eritemë nodosum


Eritemë nodosum - nje semundje e karakterizuar nga inflamacion të enëve të gjakut e lëkurës dhe yndyra nënlëkuror. Më e zakonshme në gratë (tre herë më shumë se meshkujt), të moshës 15 deri në 30 vjet. Shkaqe të kësaj sëmundjeje janë të ndryshme dhe nuk mund te kombinohet me njëri tjetrin.

Arsyet eritemë gunga


Këto janë shkaqe të ndryshme infektive: infeksioneve streptokoksike (bajame, fruth i keq), tuberkulozi, yersiniosis, limfogranullomën veneriane, lepra, histoplazmozë, koktsidiodoz. Në gjithçka të shkurtër që ne e quajmë "vatra të infeksioneve kronike".

Noncommunicable: sarkoidosis (një shkak mjaft i zakonshëm i eritemë), kolit ulcerative.

Në mënyrë të ngjashme, duhet theksuar eritemës dhe natyrën alergjike, të cilat shpesh ndodh në sulfanilamides pritjes (sulfalen, sulfodimetoksin) kontraceptivëve.

Simptomat eritemë gunga

Nuk janë forma akute dhe kronike të sëmundjes. Forma akute karakterizohet nga përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme, ethe, pamja mbi Tom Jery, gjunjë, rrallë përballen, kapur qafën, të dhimbshme në prekje, me ndryshimet e kuqe ngjyrë të purpurt, pastaj kafe dhe të verdhë. Gjysma e pacientëve kanë inflamacion i nyjave. Më nodosum vështirë eritemë ndodh në fëmijët. Ju vetë procesin në 6-7 javë.

Simptomat eritemë gunga të lëkurës

Në kurs gjendje kronike të pranishme nuk është e gjatë, njësi kanë tendencë për të bashkojë ose lindin në vende të reja pas zgjidhjes së vjetër, që migrojnë.

Diagnoza eritemë gunga

Për të krijuar shkaqet dhe trajtimi duhet të aplikojnë për një dermatolog, rheumatologist, mjeku i përgjithshëm ose me mjekun tuaj nëse shkaku është i njohur (TB - ftiziatora, sarkoidosis - pulmonologist, etj).

Jo vetëm që ju vetë të vendosur një diagnozë të saktë dhe nuk janë të hutuar eritemës, të tilla si lëkurë tuberkulozi, dhe duhet të merren me shkaqet që janë shumë serioze. Me këtë deklaratë sëmundje prymynytelno klinicistët vjetra: "Lëkure - një barometër i mjedisit të brendshëm".

Diagnoza e eritemë nodosum ekspozuar me inspektim vizuel. Herën e parë është e dëshirueshme për të kaluar shtupë nga orofaringut me streptococcus dhe të bëjë renthenohrammulehkih për të përjashtuar sarkoidosis dhe tuberkulozi, si dhe për të kaluar iyersyniyi stol.

Trajtimi i eritemë me gunga

Trajtimi është caktuar në varësi të shkakut. Unë do të posovetovalbolnomu shkojë në spital dhe të shqyrtohen "nga koka deri te këmbët". Në shumicën e rasteve, ky kusht nuk ka gjasa për të ju lejojnë të bëni plotësisht këtë punë, nuk kanë të bëjnë edhe me trudom.Tak fizike që një certifikatë mjekësore është ende e nevojshme.

Për trajtimin e eritemë me gunga, grupi i mëposhtëm i drogës: droga jo-steroidal anti-inflamator (nimesil, indometacin), hormonet (prednisone) nuk marrin mbajë në proceset infektive, ndërsa vetëm të jetë alergjik ndaj gjërave thelb jodur kaliumi (nëse kundërindikuar), antibiotikët për Procesi infektive. Trajtimi lokal (heparynovaya vaj).

Mjetet juridike popullore përdoren së bashku me trajtimin kryesore. Disa kullosa, herbs shtuar në dietë: bishtaja, fasule, borzilok, kopër, qimnon. Kur edemë duke përdorur akuza diuretics.

Por ne duhet të kujtojmë se ata nuk zbulojnë shkakun rrënjë dhe nuk ka shërim, por ka " fije", Për të zgjidhur procesin dhe për të lehtësuar gjendjen.

Me zhdukjen e fazës akute të sëmundjes duhet t'u përmbahen mënyrën napivpostilnyy. Ushqimi qumësht - perime. Pas kryerjes eritemës gunga duhet të fshihen ushtrimin për të paktën 1 muaj.

Duke përmbledhur, mund të themi chtolechenie eritemës - art, në varësi të specialistëve mjekësore vetëm, dhe madje edhe atëherë jo të gjithë.

Komplikimet eritemë gunga

Rreziku i eritemë akute me gunga është për të lëvizur atë në një kurs kronike. Prandaj, zotërinj më të guximshëm do të donte për të mbrojtur kundër vetëkënaqësisë që çdo gjë të zgjidhet vetë pas 6-7 javësh, që përmenda më lart dhe në të cilën aq shumë është shkruar në literaturën akademike. Trajtimi është një domosdoshmëri.

Dhe, sigurisht, askush nuk e ka shfuqizuar ato masa komplikime, të cilat çojnë të gjitha sëmundjet serioze të cilat tregojnë për ne pamjen gunga e eritemë të lëkurës.

Konsultimi me eritemë gunga:

Pyetje: Kohët e fundit kam vuajtur nodosum eritemë, vë 2 javë në spital, hetuar plotësisht, arsyet nuk janë gjetur. A do të thotë kjo se unë shqyrtuar keq? Retsedyvov jo më shumë.
A: Jo. Megjithatë, në disa raste, shkaku nuk është gjetur, por nëse, Zoti na ruajt, do të përsëritet retsedivy, unë ju rekomandojmë që të marrë një ri-ekzaminim.

Pyetje: Ju lutemi të këshillojë, ku më të mirë për të kaluar departamenti i inspektimit?
Një: Nëse shkaku nuk është gjetur, pastaj të fillojë me një terapeutike ose dermatologjike. Nuk ju nëse është e nevojshme të emërojë këshillat e nevojshme specialist. Tani ka shërbime të tilla si "provim 3 - 5 ditë".

Pyetje: Pra, çfarë është kryesore eritemë parandalimin gunga?
Përgjigje: lezione rehabilitimit kronike dhe sëmundje kronike, mënyrë jetese të shëndetshme, kalitje.