Tuberkulozi lëkurës


Tuberkulozi lëkurës - një sëmundje që rezulton përhapur limfogematogennym infeksionit TB, me lezione dhe nënlëkurës yndyrë.

Shkakton tuberkulozin lëkurës


Sëmundja shkaktohet nga Mycobacterium tuberculosis si tipit njerëzor dhe gjedhit. Infeksioni ndodh shpesh në fëmijëri, si nëpërmjet mjedisin e jashtëm dhe të brendshëm përmes (me agjencitë e tjera). Sot lupus është shumë e rrallë.

Që lëkura është mjedisi që nuk është i favorshëm për rritjen dhe riprodhimin e patogjen, ndotja nga mjedisi është e mundur vetëm me një infeksion masiv përmes lëkurës së dëmtuar. Në raste të tilla, vendi i hyrjes së patogjen ndodh kryesor të ndikojë.

Forma të mesme janë duke u zhvilluar në njerëz në sfond të imunitetit të reduktuar të personave që kanë pasur tuberkuloz të vendeve të tjera.

Lëkurës TB mund të infektohen nga të sëmurë me tuberkuloz të ndonjë lokalizim.

Simptomet e TB të lëkurës

Ndarë nga:
1. tuberkulozi fillore.
A. akute tuberkulozi kryesore:
- Tuberkuloz primar ndikojë;
- miliarda tuberkulozit akute;
- skrofuloderma fillor (hematogjene).
B. tuberkulozi kronik aktuale parësore:
- skrofuloderma mesme;
- tuberkulozi funhoznyy;
- Forma të shpërndarë e tuberkulozit të lëkurës (eritemë vulosur; papulonekroticheskiy tuberkulez- miliarda shumta të personi tuberkulozi tuberkulozit rozatseopodobnyy Lewandowski, liken stërkungulli).

2. tuberkulozi mesme.
- lupus tuberkuloz;
- Format ekzogjene e lëkurës tuberkulozit:
a) leze tuberkulozi;
b) miliarda - tuberkulozi ulcerative.

Tuberkuloz primar të ndikojë më tipike për fëmijët. Lëkura duket nodules vetmuar, pustules, erozionit ose ulcerat me reagimin inflamatore te indit përreth, i shoqëruar nga një rritje nyjet limfatike afër.

Miliarda akute lupus - Forma e vështirë rrjedhin, shpesh me pasoja fatale. Aktualisht, pothuajse kurrë. Ajo karakterizohet nga skuqje të lëkurës të trungut dhe gjymtyrë rozë papules me një nuancë kaltërosh, të cilat janë në qendër të plagës.

Skrofuloderma kryesore shpesh shfaqet tek fëmijët, kohët e fundit në të moshuarit dhe njerëzit të cilët kanë qenë duke marrë terapi kortykosteroydnuyu. Në shtresat e thella të lëkurës shfaqen një ose më shumë të dhimbshme nyjet, duke rritur më tej lëkurën për ta bëhet ngjyrë kaltërosh. Formimi i abscess ftohtë, e cila mund te hapet me formimin gyp. Kur shërimin e plagët e thella formuar.

Skrofuloderma ndryshme mesme nga origjinali që është i lidhur me nyjet limfatike, ulcerat e thella dhe dhëmbëza më të rënda.

Tuberkulozi Funhoznyy zakonisht ndodh në fistulat dhe ulcerat në pacientët me tuberkuloz kockave. Cyanotic formuar, maloboleznennye, infiltrateve të dendura. Nuk e pranimit infeksion sekondar dhe ata të fitojnë formën hrybovydnuyu. Kjo ndodh rrallë.

Eritemë shtrënguar ndodh në dy lloje: me gunga Bazin dhe Hetchynsona Ulçera është forma më e zakonshme e tuberkulozit të lëkurës. Në këmbët e sipërfaqeve flexor, nyjet shpesh të vendosura simetrikisht maloboleznennye, i dendur. Si nyjet limfatike, lëkura në to bëhet ngjyrë rozë e çelët-kaltërosh. Më vonë në zemër të formimit Ulçera e granulim në fund.

Tuberkulozi Papulonekroticheskiy manifestohet vendosur simetrike në fytyrë, veshët, gjoks, bark, sipërfaqet zgjatues të gjymtyrëve, mollaqe pa dhimbje, nyje dendur. Karakterizohet nga shtyer, disponueshmërinë teleanheoektaziy (pavutynok vaskulare dhe yjet), papules trëndafili me pustules qendër, pidsyhayuchyh një kore, të cilat formuar pas mbresë refuzimit.

Liken stërkungulli më shpesh në fëmijët dhe adoleshentët aktualisht nuk ndodh shpesh. Karakterizohet nga pamja e sipërfaqeve anësore lëkurë të gjoksit dhe të barkut, gjymtyrë e sipërme dhe të poshtme simetrike rregulluar nyjet dendura të peshore në sipërfaqe.

Tuberkulozi Lupus lokalizuar kryesisht në fytyrë. Elementi kryesor është breg lyupoma - formë sferike, rozë, të butë, të qetë.

Tuberkulozi Lupus

Leze tuberkulozi lëkurës ndodh në një përplasje me pështymë infektuar të lëkurës kryesisht në kirurgët, veterinerët, patologët në dëmtimin e lëkurës kur punojnë me material të kontaminuar. Kjo ndodh rrallë.

Leze tuberkulozi lëkurës

Miliarda dhe tuberkulozi ulcerative bakteriovydilyuvachiv ndodh në mukozës apo ku kalimin në mukozën e lëkurës rreth vrimave. Ajo fillon me paraqitjen e trashë, rruzull rozë, acarohet, iz'yazvlyaetsya. Ulcerat e dhimbshme mund të rritet në thellësi prej 1.5 cm në fund të ulçerë janë warbling kokrra verdhë -. Abscese vogël. Ndonjëherë ka një rritje e nyjeve limfatike përreth.

Testet për lëkurë të dyshuar tuberkulozit

Kaloni diagnostikimet tuberkulozi, duke filluar nga mostrat e lëkurës Pirke, me reagimet negative vënë Testi Mantoux. Në rrjedhën kronike e testit procesit mund të jetë negative.

Diagnoza bakteriologjike të kryera në pacientë me skrofuloderma, forma ulcerative kompakt të eritemë dhe lupus. Për të studiuar janë qelb nga ulcerat, larmë me uzlov.Biopsiyu mirë bëhet pas 1.5 muaj të fillimit, që në atë kohë formuar strukturën TB.

Vetëm të kryer provimin X-ray për të përjashtuar ato dëme të mushkërive.

Në lupus tuberkuloz janë dy karakteristika simptomë "pelte mollë", - kur ju translucence gotë në një sfond të verdhë të ndritshme infiltrate kafe të dhe simptomë Pospelov - kur ju Sonda bellied depresion formuar.

Nëse ju gjeni veten në simptomat e mësipërme duhet të konsultoheni me një dermatolog për një ekzaminim të plotë. Pastaj, nëse diagnoza është e konfirmuar, do të drejtojë lënduar të TB për shqyrtim të mëtejshëm dhe zgjedhjen e trajtimit.

Trajtimin e tuberkulozit të lëkurës

Trajtimin e tuberkulozit të lëkurës bëhet në të njëjtën mënyrë si trajtimin e tuberkulozit pulmonar. Droga kryesore janë: isoniazid, rifampicin, ethambutol, pyrazinamide dhe stretomocinë. Xhepat lokale obkalyvanie izoluara të streptomicinet. Përdorni hepatoprotectors, si antibiotikët ndikojë funksionit të mëlçisë.

Lëkurës tuberkulozi dhe të trajtimit nëse marrjen e tyre të mos humbasë. Kohëzgjatja Trajtimi i 6 muaj deri në dy vjet, në varësi nga shkalla e procesit dhe rezistencës së mykobakteria të antibiotikëve. Në fazat fillestare të kalojë-pacient trajtim më të mirë, të paktën dy muaj, me kalimin e mëvonshme të monitorimit ambulator.

Mjetet juridike popullore

Kur tuberkulozi është e dobishme për të marrë në formë të infusions dhe decoctions, nënës dhe njerkës, ftua, eukalipt, Plaku, aloe vera, Kastrati, knotweed, bredh, lulushtrydhe, arre, jargavan, pisha, gjethe delli ëmbël. Kumysoterapiya qenë gjithmonë e pranueshme në tuberkulozi (proteina të plotë dhe vitamina). Para se të marrë ndonjë ilaç popullore, është më mirë që të konsultoheni me mjekun.

Ushqimi tuberkulozi lëkurës

Gjatë trajtimit kërkon dietë të lartë-proteina - peshk, mish, produktet e qumështit, qumësht. Ne kemi nevojë për të rritur ushqim kalori me sheqer, mjaltë, mallrat e pjekur, etj Ushqimi duhet të forcohet, por jo e tepruar. Nevojë për të ngrënë më shumë fruta dhe perime. Lëngu nuk është i kufizuar.

Rehabilitimi pas pësimit të lëkurës tuberkulozit

Rehabilitimi përfshin trajtim të mundshëm në beautician ose kirurg në lidhje me formimin e plagët përafërt në lëkurë.

Komplikimet e tuberkulozit të lëkurës

Komplikimet përfshijnë: formimin e abscesit të ftohtë, ulcerat vyalozazhivayuschie, fistula.

Lëkurës Moti tuberkulozi

Me trajtimin e duhur gjithmonë është të shërohen.

Fatal lëkurës tuberkulozi pothuajse nuk ndodh, potencialin për lezione të përgjithësuar tuberkulozi, të tilla si kockat dhe mushkëritë.

Parandalimi i lëkurës tuberkulozit

Parandalimi përfshin përjashtimin e kontakt me pacientët TB, nëse ka ndonjë. Për fëmijët është BCG vaksinimi për të formuar imunitet ndaj tuberkulozit. Fluoroscopy Adult vjetor.