Streptoderma


Streptoderma ose pyoderma streptokokut - një sëmundje ngjitëse e lëkurës që zhvillohet si pasojë e patogjenëve të saj, Stafilokoket. Në këtë rast beta më e rëndësishme - grupi Streptococcus hemolitik A. Është e njohur se organizmi është patogjen jo vetëm për të lëkurës. Në ndikimin e tij në trupin e njeriut shpesh të prekur zemrën dhe veshkat, zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme autoimune dhe dermatit alergjik.

Arsyet streptoderma


Lëkura e një personi të shëndetshëm merr një funksion të mirë pengesë e depërtimit në trupin e agjentëve të ndryshme patogjene. Megjithatë, ndikimi në njerëzit e faktorëve të ndryshëm të jashtëm dhe mjedisin e brendshëm, ky efekt mbrojtës është reduktuar në masë të madhe. Kjo duhet të përfshijë edhe ndotjen e lëkurës dhe qarkullimin e ngritur të gjakut lokale (venat me variçe), dhe ndikimin lokal të temperaturave të larta dhe të ulëta. Microtrauma të ndryshme të lëkurës dhe të lehtësojë depërtimi i patogjene në lëkurë. Kjo abrasions dhe kafshon dhe gërvishtjet, dhe abrasions. Mbrojtja e reduktuara imun të trupit për shkak të sëmundjeve kronike dhe intoksikimet, lodhje, stresi, mangësi vitamina dhe uria është një faktor rëndues për streptoderma shfaqjen.

Simptomat streptoderma

Manifestimi më i zakonshëm është streptoderma impetigo. Kjo shpesh ndikon në lëkurë të hollë-skinned dhe e hollë e fytyrës (rreth hundës dhe gojës) apo fusha të tjera të lëkurës të hapur të trupit (duart, këmbët, këmbët) në fëmijët dhe gratë. Impetigo karakterizohet me fillimin e papritur. Në lëkurë duket reddened madhësinë flluskë sfond të një mjegull, të verdhë përmbajtje me baltë të plotë. Ky flluska shpejtësi rrit në madhësi, 1-2 cm, hapi pastaj, duke zbuluar sipërfaqen gërryes e mbetje përgjatë konturit te epidermë. Pothuajse menjëherë ky element është tharje për të formuar crusts mjaltit-verdhë. Metamorfozë e këtyre elementeve është shoqëruar me kruarje patolerueshme. Gërvishtjet promovuar shpejtë infeksion të shëndetshme të lëkurës dhe përhapjen e procesit në periferi, ku formimi i lezioneve të tilla të reja. Kështu formuar lezione të mëdha. Një nga faktorët shtesë të infeksionit është sende shtëpiake (peshqir, rast jastëk, dhe të tjerët.). Në këtë rast ka lëkurë të shumta të infektuar, jo të lidhura gjeografikisht. Pra foto e impetigo klasik.

 

Foto impetigo

Impetigo bulloz

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë filluan të shfaqen tipare të bubbles. Në formën cistike të elementeve impetigo shfaqen skuqje, blisters me gomë dendur. Ky artikull nuk ka asnjë tendencë për rritjen e periferike dhe autopsi. Në këtë rast, lëkura e trupit dhe duart shënuar shumë flluska të vogla me përmbajtje të lëngshëm-purulent. Këto flluska me një kapak të shtrënguar okolonogtevoy rul shpesh mbresëlënëse. Jashtë duket si një flluskë formë patkua me përmbajtje relevante. Kjo formë e lezione të lëkurës quhet Streptococcus turniol. Shpesh ju mund të gjeni flluska të përmasave të mëdha, pidsyhayuchoyu në qendër dhe rul periferi rrethuar përmban përmbajtjen lëngshëm-purulent.

Shumica e pacientëve me impetigo shqetësuar zonat e prekura itchy dhe të thatë. Ndonjëherë, fëmijët me lezione të mëdha të lëkurës dhe të pranisë së comorbidities, mund të jetë ethe dhe limfatike ënjtur nyjet, të vendosura në afërsi të lezioneve.

Nëse shërim nuk është në vend impetigo ka defekte kozmetike dhe plagët, përveç postvospalitelnoy hyperpigmentation.

Streptococcus mund të infektojnë shtresat e thella të lëkurës. E ashtuquajtura ecthyma streptokokut, ku ka hnoynychok e përmbajtjes sero-purulent nuk depërtuar flokët që ka një tendencë për rritjen e periferike dhe rritur me shpejtësi në madhësi. Ky element në koren pakësuar ngjyrë shpejt gjelbër-verdhë, e cila, ndryshe nga ympetyhynoznaya ulet fort në lëkurë. Me këtë kore refuzimi ekspozuar Ulçera të dhimbshme, me tehe të parregullta të rrumbullakosura dhe shkarkimit purulent. Që nga ecthyma prekur shtresën shtohet e lëkurës, ky element është plagë për të formuar mbresë të mirë të dukshme. Ecthyma më e zakonshme e vendosur në gjymtyrë të ulëta.

Strep foto ecthyma

Diagnoza streptoderma

Për shkak të faktit se streptoderma është një lezione akute të lëkurës dhe ka tendencë për të përhapur shpejtë, atëherë shfaqjen e simptomave të tilla si flluskë kruarje dhe kanë nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor. Në këtë rast, për të konfirmuar diagnozën do të emërohen studim mikroskopike dhe Mycological të thekon lëkurës. Është e qartë se vetë ndërsa e papranueshme, pasi që përdorimi i ointments antibacterial diagnoza nuk mund të konfirmohet.

Trajtimi streptoderma

Për të përjashtuar periferike lëkurën përhapur rreth zjarrit fshihen dezinfektimin zgjidhje (borik ose alkool salicili) në çdo ndryshim dressings, pra 2 herë në ditë.

Në fazën fillestare të procesit patologjike në prani të fshikëza dhe gërryerjet të sfondit nevoje lëkurës reddened i procedurave jashtëm. Efektet e shpejtë dhe pozitive bëjë dressings lagësht-thatë me zgjidhje të ndryshme ujore (1-2% Resorcinol, 0, 25% nitrateve argjendi). Efekti terapeutik varet nga procedurat e tilla teknikë. Garzë sterile me 6-8 shtresa ngjyhet në zgjidhjen e trajtimit në temperaturë dhome, nxjerrë dhe aplikuar në sipërfaqe të dëmtuara të lëkurës. Pas 15 minutash, i njëjti leckë të lagur përsëri gatuar në zgjidhjen e nxjerrë përsëri mbulon sipërfaqe streptoderma. Orë Kështu një vit e gjysmë është manipulim i zakonshëm lagësht-thatë. Gjatë ditëve të para të trajtimit streptoderma dressings lagësht-thatë të kryera në këtë mënyrë të përsëritet 2 deri në 3 herë, me prishet për 3 orë.

Çarje në qoshet e gojës së tij - Zayed, duhet të lubrifikuar 1-2% nitrat argjendi 2 deri 3 herë në ditë.

Zorrë flluska duhet të shpalosen në përputhje me të gjitha rregullat e asepsis. Më vonë flluska përpunuara mbivendosur dressings me ointments antibacterial të tilla si vaj tetraciklinave ose krem ​​streptotsydova, 12 orë, 2 herë në ditë. Në të njëjtën kore kërkon përdorimin e dezinfektues ointments: 3% rivanola, etakridina-bor-naftalanovaya eritromitsinovaya dhe ointments.

Një kruarje të forta dhe të padurueshme për të përjashtuar infeksionit emëruar antihistamines aktive të tilla si "Claritin" "Telfast" doza standarde terapeutike. Në të njëjtën mënyrë fëmijët përditshme grasatim thonjtë zgjidhje alkoolike të jodit.

Në inflamacion shënuar në periferi të zjarrit, në afat të shkurtër që ju mund të përdorni agjentë të jashtëm hormonale ("Triderm", "Lorinden A, C"). Mos harroni se përdorimi i zgjatur i këtyre fondeve ndryshime të pakthyeshme të ndodhin në lëkurë në formë të hedh lëng. Në këtë drejtim, nuk fondet e jashtme hormonale të përdoren pa mbikëqyrje mjekësore.

Në natyrën e përhapur të procesit, kur temperatura dhe nyjet limfatike fryrë brenda janë emëruar antibiotikët (penicilinë ose Cephalosporins gjysmë-sintetike).

Në zgjatura dhe proces i ngadalshëm justifikuar emërimin e vitaminës (A, B1, B6, C, D) dhe terapi imunostimulues (autohemoterapyya dhe kurse destinacionit pirogenal).

Pas heqjes së Efektet ostrovospalitelnyh Sigurisht emëruar suberitemnyh doza e rrezatimit ultravjollcë në lëkurën e prekur.

Trajtimi i jashtëm streptoderma dëshmuar edhe duke përdorur mjetet juridike popullore.

Mjetet juridike popullore streptoderma

Për të krijuar efektin podsushyvayuscheho në lëkurë është e rekomanduar përdorimin e concoctions të ndryshme të bimëve në një lagështirë-tharje dressings. Për të përjashtuar mundësinë e allergization shtesë të lëkurës bimëve preferohet më pak alergjike të tilla si kamomil apo lisi leh.

Në të gjithë periudhën e trajtimit streptoderma përdorimit ndaluar të dush higjienike dhe dush. Në vend të kësaj, lëkurë të shëndetshme fshij leckë të shuar me kamomil ekstrakt.

Një dietë e përjashtuar aromë, yndyror dhe të ëmbël redukton disponimin alergjik të trupit, e cila zvogëlon djersë (thith plagë), duke tharje zjarr.

Komplikimet streptoderma

Me pacientin alergjike disponimit dhe kur trajtohen siç duhet dhe humbjen parakohshëm strep mund të çojë në rritjen e ndjeshmërisë së lëkurës për të baktereve dhe do të shkaktojë më të vështirë për të trajtuar sëmundje - ekzemë microbial. Për bashkimin e procesit kryesor të ekzemë mund të gjykohet nga pamja në mikroeroziy reddened sfond, duke përfshirë edhe pika të veçanta të lëngjeve lëngshëm.

Streptoderma Parandalimi

Në qendrat e kujdesit ditor të fëmijëve me izoluar streptoderma dhe karantinë të paraparë për 10 ditë.

Mënyrë jetese të shëndetshme, dietë të ekuilibruar dhe të kujdesit të rregullt higjienike janë kushte të mira për imunitetin për lezione STREPTOKOKSIKE lëkurës.

Konsultimi Dermatolog Related streptoderma:

1. streptoderma dhe pyoderma - është e njëjta gjë?
Jo, aspak. Pyoderma - një lezione të lëkurës, si pasojë e saj çdo piokokkov patogjene. Më shpesh ajo është - Streptococcus dhe Staphylococcus. Varësisht nga lloji i sëmundjeve mikroorganizëm janë quajtur: streptoderma dhe stafilodermii dhe pyoderma - një emër të përbashkët sëmundjet e lëkurës pustular.

2. Nuk është bërë asnjë analizë për të përcaktuar se cili prej patogjeneve shkaktuar lezione të lëkurës?
Përcaktoni pa analizë, natyrisht, e pamundur, por mendoj që ju mund. Për shembull, është e njohur se streptokoket shkaktojë natyra sipërfaqësore e sero-exudative lezione të cilat nuk depërtojnë në shtojca lëkurës (follicles flokët, gjëndra dhjamor dhe djerse). Lezione të tilla të prirur për rritjen periferik, shpesh të vendosura në folds dhe të shoqëruara me kruarje të rënda.

3. Pse kopshte në identifikimin streptoderma imponuar karantinë?

Në fëmijët e imunitetit të dobët për shkak se shpërthimet streptoderma në grupe të tilla të ndodhin shumë shpejt. Arsyeja është kontakti fëmijët e vegjël të ngushtë me njëri-tjetrin, me një dhe të njëjtën lodra.

4. Sa ditë duhet të kalojnë nga momenti i infektimit deri në elementet e para?
Në mjekësi, kjo periudhë quhet inkubacion dhe në streptoderma zgjat rreth 10 ditë.

5. Por, mund të merrni nga një fëmijë i rritur?
Natyrisht, një infeksion i mundshëm përmes kontaktit të ngushtë me lëkurën e infektuar ose nëpërmjet fëmijëve të përbashkëta me sende të fëmijës.

6. Kam dëgjuar diku se çara në qoshet e gojës shpesh janë shkaktuar nga Streptococcus. Është se shumë streptoderma?
Këto çarje janë quajtur Zayed dhe aktualisht është - erozioni, i rrethuar nga një jakë e shtresës brirë mbetur pas hapjes flluska dhe të rrethuar nga crusts mjaltit-verdhë. Shpesh ketë pamje lezione të shkaktuara nga Streptococcus, dhe shuplaka vazhdueshëm të buzëve dhe rrit jargëzim çon në tretje (lëkurë ënjtje për shkak të rrjedhjes fluide), duke zvogëluar pronat pengesë e lëkurës dhe riprodhimin e saj këtij organizmi patogjen. Në këtë rast, faktor rëndues është mungesa e vitaminë mangësi të vitaminës B2 riboflavin në trup. Çfarë duhet të rritur jargëzim, më shpesh është rezultat i teething në fëmijët e veshur protezat në të rriturit, si dhe infestations rra nënshkruajnë, e cila është e nevojshme për të kryer më shumë teste.

7. Pse njerëzit i trashë janë të prirur për lëkurë folds streptoderma?
Ne e dimë se ky proces është lokalizuar shpesh në ijë, mezh'yahodichnye, axillary, BTE dhe vathë në zemrat e tyre. Kjo kontribuon në rritje jashtëqitje dhjamor dhe rrjedhin, shpërndarja e sheqerit me djersë, e cila shkel integritetin e lëkurës dhe promovon atje Streptococcus.

8. Vajza ime pranë hundës, pas refuzimit zhvishem vend verdhë pigmentuar lënë me një nuancë kaltërosh. Çka tani, ajo do të njollë në fytyrën e saj gjatë gjithë kohës?

Spote Hiperpihmentirovannye pas lezioneve STREPTOKOKSIKE lëkurës mbetet një kohë të shkurtër dhe pastaj zhduket.

9. Cili është personi herpes bardhë?
Kjo është një formë streptoderma që duket melkootrubevidnym lëkurë, kundër një njollë të kuqe-rozë. Më shpesh ndodh në fëmijët dhe njerëzit zgjati gjendet jashtë dhe diellin. Nxit zhvillimin e këtij procesi vitaminë mangësi të vitaminës A-Retinol.