Microsporia Qere dhe trichophytosis


Microsporia dhe trichophytosis - infeksion fungale që prek lëkurën dhe shtojca e saj. Më shpesh prek flokët dhe thonjtë në raste shumë të rralla. Me një infeksion fungal të tillë të njohur si trihofitii, microspores integruar në titullin e përgjithshëm "qere"Për shkak se këto sëmundje janë shumë të ngjashme në simptome dhe ato karakterizohen nga shteti përgjithshëm të flokëve - në qoftë se ata sostrizheny. 

Në përgjithësi shumica e këtyre "urdhje" në dermatologji dhe shumë dëgjimit nga një mjek, për shembull një emër "kore rozë"Shpesh ju mund të shihni fytyrën e frikësuar nga një pacient i ngatërrojnë atë me microsporia. Por frika nuk, kjo është mjaft e ndryshme "gjërat"...


Qere - patologji, gjendet kudo, por më shpesh në fëmijët. Microsporia shkaktuar nga kërpudhat gjini mikrosporumom, trichophytosis - kërpudhat gjini Trichophytont, kështu emrin. Qere - një sëmundje shumë ngjitëse. Ne shpesh shohim shpërthimet e infeksionit në kopshte. Metoda e transmetuar kontaktit si nga njerëzit dhe kafshët nëpërmjet kontaktit të lëkurës me lëkurën, flokët prekur, nëpërmjet objekteve, të cilat marrin peshore infektuar pacientit.

Simptomet e qere

Lëkurës ose Volos patogjen fillon të shumohen. Periudha e inkubacionit për eliminimin e transmetimit nga personi në person 4 - 6 javë, kafshën vetëm 5 - 7 ditë (nga koha e infektimit me fillimin e simptomeve). Duhet të theksohet se shenjat në këtë kohë, pacientët gjithashtu ngjitëse, dhe klinike e cila - disa macet ne nuk mund ta shohim.

Në praktikë, të diferencuara microspores lëkurë të butë dhe të kokës.

1) Microsporia lëkurën të butë e karakterizuar nga formë rrjet-arna në lëkurë që është karakterizuar nga rul inflamatore në buzë të zjarrit. Inflamacion është e lejuar në qendër të dukshme të lëkurës flaking. Kruhet nuk mund apo do të jetë i moderuar. Numër skuqje zakonisht nga një deri tre. Diametri i tre milimetra. Shpesh gjatë kësaj periudhe njerëzit konfuze sëmundje me lloje të ndryshme të dermatit, ekzemë të fillojnë të përdorin ointments hormoneve anti-inflamator, duke i dhënë asaj një terren ushqyes për zhvillimin dhe përgjithësimi procesin Mikospor.

Simptomat microsporia (qere) në lëkurë

2) microsporia kokës është më e zakonshme tek fëmijët. Ky funksion shpjegon dallimin në mes të përbërjes kimike të sebum në fushë. Në fillimin e sëmundjes në bilancin duket bie bardhë. Si kultivimin e kërpudhat prishet flokëve, merr formën otstrizhennoho (qere) 4 - 6 mm nga e lëkurës, plagë flokët gri, e shurdhër. Lëkurës mbi zjarr të ndezur dhe një të fryrë pak.

Simptomat microsporia (qere) në flokë

Kur trihofitii flokët Chippy më të ulët - në një lartësi prej 2-3 mm janë në nivele të ndryshme: një fije floku Chippy në nivelin e lëkurës ("pika të zeza"), është një formë e com flokëve (nuk mund ta thyejnë shtresë e peshore) janë të gjata jashtë Mos e ndryshoni flokët tuaj.

Në trajtimin e gabuar dhe, për këtë arsye, u bashkuar microflora dytësor mund të shfaqen nahnoytelnaya formë e sëmundjes me pustules karakteristike.

Unë nuk do të dallojë thonjtë microsporia, pasi ka pak raste klinikisht shumë të ngjashme me Onihomikoza tjetër dhe ata janë të trajtohen në mënyrë të barabartë.

Diagnoza e qere

Diagnoza Differintsialnoy është bërë me alopecia, sifilizi mesme e hershme. Diagnoza është reduktuar në shqyrtimin e thekon e lëkurës dhe flokëve në kërpudhave. Shumë mirë, në qoftë se ne mund të kalojnë dhe metodën kultura e përcaktimit të llojit të kërpudhat, por kjo metodë është e shtrenjtë dhe nuk është në dispozicion për të gjithë. Kur shqyrtimi microsporia kokës kryhet duke përdorur llambë Dru s. Flokët, fungale, bëhet shkëlqim të ndritshme të gjelbër. Kur trihofitii shkëlqim mungon.

Trajtimi i privuar stryhuchoho

Trajtim reduktohet në patologji lokale dhe lezione në lëkurë dhe shtesat e trajtimit të brendshëm. Flokët vellus në zjarr pas aplikimit duhet vyschypuyutsya 10% vaj salicili në kokë dhe qeth jashtë krejtësisht, ose shkatërrimin e qelizave të shëndetshme + rajon. Nga drogës antifungal më të përdorura infuzion 2 - 5% jod, squfur - tar vaj lamizil, mifunhar. E barnave të përdorura me gojë, preferojnë tableta griseofulvin ose lamizilom.

Gjatë trajtimit, ju nuk mund të larë se nuk do të përhapet patogjen e ujit në pjesët e tjera të trupit, shpesh ndryshojnë brendshme dhe liri krevat për valë të saj. Pas trajtimit, që ju keni për të kontrolluar (scraping për kërpudha) jo më pak se tri herë.

Duhet shqyrtimi i personave të mbajtur në kontakt me personin e sëmurë.

Komplikimet qere

Siç u përmend më lart, microspores sëmundje ngjitëse dhe nuk duhet të mbështetet në vetë-trajtimin e mjeteve juridike popullore. Ka shumë moderne, mjetet efikase. Edhe pse ilaç 21 për trajtimin e infeksioneve fungale të së kaluarës na kaluar, për shembull, sulfur - vaj tar. Ajo ka qenë prej kohësh vërejtur se squfurit dhe bitum luftojnë në mënyrë efektive kërpudhave. Por era e saj karakteristike, unë mendoj se ju të mos armiqësojnë një person.

Prandaj ju bëjë thirrje për të shmangur probleme të tilla si përhapja e infeksionit, në shfaqjen e sëmundjeve të lëkurës, pustular transmetimit të anëtarëve të tjerë të familjes - kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

Qere Parandalimi

Parandalimi është për të identifikuar trajtim infeksionit, trajtimin e duhur të kafshëve. Ju duhet alarm zjarri alopecia lëkurën e vëllezërve tanë të rinj. Vepër shumë të mirë - të marrë kafshët endacake në shtëpinë e tij, por sa më shpejt që të jetë e mundur duhet të tregojë veteriner e saj!

Këshillim

Pyetje: Flokët prekur pas microsporia trajtimit shëruar plotësisht?
Përgjigjja: Po.

Pyetje: Cila kafshë shpesh ndodh microsporia?
A: Shumica e macet, e ndjekur nga qentë.

Pyetje: A kam një kafshë vënë në gjumë me microsporia?
Një: Në asnjë mënyrë. Kafshët Microsporia trajtuar në mënyrë efektive me veterinerët. 

Dermatolog Dr A. Mansurov