Photodermatitis Djegien nga dielli


Sunburns - kjo është dëmtim të lëkurës të shkaktuara nga veprimi i tepruar i diellit mbi të. Të gjitha rrezet e diellit me kusht ndarë në të dukshme dhe të padukshme. Performanca kryesor mbresëlënëse në lëkurën e njeriut bëjnë rrezet e padukshme. Në varësi të gjatësisë së tyre, këto rreze të ndikojë intensitet të ndryshëm në lëkurën e njeriut. Shumica rrezet shkaktojnë kancerin quajtur UVB. Ata janë përgjegjës për dermis papilare humbjen dhe pamjen e skuqje. Në ekspozimit të tepërt të rrezeve ultravjollcë të qelizave të veçanta të lëkurës, melanocytet, kanë filluar të sintetizuar melaninës e cila mbron lëkurën nga djegiet. Rezultat i akumulimit të melaninës në lëkurë është cirk. Është logjike që mbushje saj varet nga sasia e melaninës prodhuar nga melanocytes.


Mbani në mend se ka substanca të shumta të cilat përdorimi i jashtëm apo gëlltitje mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj diellit. E ashtuquajtura photosensitizers. Në Annotations në këtë efekt anësor i barnave treguar domosdoshmërisht. Pra, të ketë efekt xhel "Baziron" do të thotë corticosteroid jashtme, kapsula "doxycycline" ose medikamente të tjera me tetracycline, janë përdorur shpesh për stabilizimin e një procesi të lëkurës. Shpesh bimët kanë një reagim të ngjashëm, ndërveprimin e lëkurës njerëzore me lëng e cila ka një të ashtuquajtur fotofitodermatit.

  

Simptomat Photo djegien nga dielli: skuqje

Shumica e djeg për shkak të rrezeve ultravjollcë të shfaqen skuqje dhe hidhërim të lëkurës dhe blisters mund të duket, të grupuara në flluska me përmbajtje të lëngshëm. Zakonisht këto simptoma ndodhin në fushat e trupit nuk mbrohet nga veshje. Në rast të sipërfaqes së djegur me një model të veçantë për të përjashtuar efekt shtesë patologjike në lëkurë e mjeteve të jashtme të kryera. Gjithashtu model dallues i dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga lëngjet bimor të bimëve të ndryshme. Në këtë rast sipërfaqja djegur pasqyron foto lë të këtyre bimëve.

 

Simptomat e djegien nga dielli Foto: skuqje dhe blisters

Kur lëkura në duar dhe të përballen ashpër, erozionit, ulcerat sipërfaqësore nën ndikimin e rrezeve ultravjollcë dhe lëndimeve të vogla duhet të konsultoheni me një mjek për të sunduar nga Porfiria vonë lëkurës që rezulton nga mungesa e vitaminës E në trup. Kjo është një sëmundje në të cilën, porphyrins që grumbullohen në lëkurë shkak të metabolizmit jo të duhur të mëlçisë është një photosensitizer. Urinalysis ndihmon në diagnostikimin e kësaj sëmundjeje. Në pacientët të tilla, urina pink-ngjyra e kuqe për shkak të sasi të madhe të saj uroporfirina.

Parandalimi djegien nga dielli

Parimet e trajtimit të djegien nga dielli reduktuar të rregullave të gjata dhe në përgjithësi të njohur. Është e nevojshme për të eliminuar ndikimin e diellit në lëkurën e dëmtuar. Kjo nuk është e mjaftueshme për të mbuluar veshje djegur të lëkurës. Ju duhet të dini se pëlhurë sintetike kalon në pambuku 15% natyral dhe 6% të rrezeve ultravjollcë. Kur veshje lagësht duhet të shtoni deri në 20% të rrezeve që ndikojnë në lëkurë e mbron atë me një leckë.

Është e njohur se veprimi i diellit në dëmtimin e indeve të lëkurës njerëzore ndodh dhe formimin e një numri të madh të radikaleve të lira. Për efekt antioxidant (neutralizues radikalet e lira) Personi sunbathing ka nevojë për të përdorur sasi të mëdha të çajit të gjelbër ose lëng shegë. Me të njëjtin qëllim në dietë është rekomanduar që të preferoni fruta, perime, bishtajore dhe arra. 

Trajtimi i djegien nga dielli

Në shkelje të kushteve të përgjithshme dhe ethe emërohen nga droga anti-inflamator nonsteroidal (paracetamol, ibuprofen). Mund të marrë dhe aspirin- medikament nga grupi i salicylates. 

Bubbles me shumë lëngjeve të zbulojë të gjitha rregullat pa mikrobe, të cilat këshilluar që të konsultoheni me një mjek.

Mjetet juridike popullore për djegien nga dielli

Në trajtimin e djegien nga dielli mund të përdorni paratë e njerëzve. Nëse skuqje mund të përdorin lagësht-tharje zakonshëm me barishte. Më të përshtatshme për këtë qëllim janë: leh lisi, kamomil, tufë, celandine, gatuar sipas udhëzimeve për përdorim të jashtëm. Në temperaturë dhome barishte lagur gazë, bërë në 6-8 shtresa, dhe për 15 minuta i mbuluar pjesë të dëmtuara të lëkurës. Procedura përsëritet për gjashtë orë, e ndjekur nga 3 orë relaksim e procedurave, gjatë së cilës viktima duhet të ngop moisturizer lëkurës. Pra, dressings lagësht-thatë të kryera gjatë ditës 2-3, zhdukja e shenjave të inflamacionit akut.

Krem hidratues janë përdorur për të rivendosur film hidro-lipidet mund të jetë dermatologjike këto rreshta: ". Bioderma" "Uryazh", "Ebenezer", Ky "Ksemoz", "Trikzera" dhe të tjerët.

Në erozionit mund të shkaktojë "Olazol", "Dermazyn" dhe të tjerët. Medikamente përdorur me sukses për të trajtuar sipërfaqet djegur.

Nga mjetet juridike popullore ju mund të përdorni qese çaj përdoret në qepallat djegur. Efekti i një procedure të tillë i ngjan një ndikim pozitiv lagur-tharje dressings.

Për të reduktuar fërkime fletët e sipërfaqes së dëmtuar mund të përdorni pluhur i hedh talk, derdhur në fletë.

Për këmbët e djegur është e rekomanduar për të krijuar një pozicion të ngritur.

Lëkure, e rinovueshme pas djegien nga dielli, shumë të ndjeshme ndaj efekteve të faktorëve irrituese. Kur lëkurë, duhet të jetë e mundur që në mënyrë aktive të aplikojnë për Moisturizers lëkurës të tilla. Kjo lëkurë do të vazhdojnë të jenë të mbrojtur nga ekspozimi i tepruar në irrituese faktorët dhe rrezet e diellit për herë të parë. Një tjetër djeg ky vend nuk do të jetë shumë më të shpejtë.

Lëkurës shtresohem foto me djegien nga dielli

Krem për mbrojtje kundër djegien nga dielli

Për të mbrojtur lëkurën, para viktimës nga dielli, ju duhet të përdorni kozmetike me faktor mbrojtjen e diell. Ky krem ​​duhet të përmbajë një SPF (Sun Protect Faktori) i rrezatimit tipit B ultravjollcë dhe rrezet UVA (tipi A). Faktor SPF gjetur në krem ​​mund të jenë nga 5 deri në 70. Shpesh këto Vitamina shtoi E krem ​​që e bën lëkurën më imun ndaj dritës UV.

Blerja krem ​​për mbrojtje nga rrezet e diellit, është e nevojshme për të vlerësuar tiparet e lëkurës tuaj kundër diellit. Për shembull, njerëzit me të bardhë, pothuajse menjëherë djegur të lëkurës (redheads dhe blondes me lëkurë të drejtë dhe sy blu) duhet të përdorni një krem ​​me mbrojtje maksimale (SPF70, UVA 16). Nëse ky lloj i lëkurës sy kafe, pas marrjes së parë mbrojtjen e qëndrueshme djegien nga dielli në krem ​​mund të reduktohet në SPF 20. Njerëzit zakonisht nuk e përjetojnë probleme në zjarr, ju duhet të përdorni një krem ​​me SPF 6 deri në 15, pasi ato jo vetëm që mbrojnë krem por edhe të zbutur lëkurën. 

Krem e saktë duhet të aplikohet në trup më parë, jo në plazh. Hapi i parë është për të mbrojtur pjesët spikatur trupit: hundën, gjoks dhe shpatulla. Krem duhet të aplikohet një shtresë e hollë pa fërkim. Edhe në qoftë se krem ​​është rezistent pas larjes duhet të zbatohet në mënyrë të përsëritur, sepse pas peshqir tharje të shtresës së lëkurës së filmit mbrojtëse zvogëlon uji.

Edhe duke përdorur krem ​​c faktor mbrojtje maksimale, rregullat për sunbathing nuk duhet të ndryshohet. Në rrezet e diellit direkte të rekomanduar vetëm në orët e mëngjesit dhe të mbrëmjes. Dhe sigurisht, gjithmonë përdorni syze dielli. Detyra e tyre kryesor është për të mbrojtur lëkurën e hollë dhe delikate rreth syve dhe retinë.

Konsulttsiya Dermatolog Related djegien nga dielli:

1. Pse rrezet e diellit të lëkurës në skuqem e parë? 
Skuqje e lëkurës - është një manifestim i melaninës, e cila nuk kanë kohë për të shkuar nëpër një fazë të oksidimi rrezeve të tepërta UV në lëkurë.

2. Mund vetëm të flasim për ndikimin negativ të rrezatimit ultravjollcë në lëkurë?
Sasi të arsyeshme të rrezatimit ultravjollcë është e nevojshme për sintezën në trupin e vitaminës D. Kjo është e nevojshme për të rregulluar asimilimin e fosfor, kalcium dhe për shërimin dhe forcimin e kornizës musculoskeletal. Ne e dimë se për të ruajtur sasinë e nevojshme të vitaminës D në trup është e mjaftueshme për të zëvendësuar në diell fytyrë verës dhe duart për 5-10 minuta 2-3 herë në javë.

3. Sëmundjet të cilat rrezet ultravjollcë të përdorura në doza terapeutike?
Pezmatim i lëkurës atopic, puçrra fytyre, ekzemë, psoriasis formë dimrit me një shlyerje më të qëndrueshme kundër sfondit të rrezatimit ultravjollcë në doza suberitemnyh.

4. A është e vërtetë se një cirk është marrë në diell pengon shfaqjen e djegien nga dielli gjatë pushimeve që i kalojnë në bregdet?
Jo. Kjo është ekuivalente me aplikimin kozmetike plazhi me një të ulët faktor mbrojtjen e diell (SPF 2-3). Për më tepër provuar të besueshme se për rrezitje UV ka të lartë kancerogjene (kanceri shkakton lëkurës).

5. Pse keni nevojë për mbrojtje nga rrezet UV?
Është e njohur se rrezet UVB nuk janë vetëm të shkaktojnë formimin e melaninës në lëkurë, duke çuar në plakjen e saj, por e rrezikshme si lloji më stimuluese e kancerit të lëkurës. Rreziku i formimit melanoma nën ndikimin e rrezeve UVA njohur edhe në fakt mjekësore.

6. Si të aplikoni sunscreen?
Krem është aplikuar në një shtresë uniforme prej 1-2 mm, fshij, fërkim në sunscreen zvogëlon efektivitetin e tyre. Kjo është për shkak se efekti mbrojtës ofron shkumë të bardhë që formon në lëkurë. Ajo parandalon radikalet e lira formuar në lëkurë nga ekspozimi ndaj rrezeve të dëmshme ultravjollcë të tipit A (UVA).

7. A është e vërtetë se përdorimi i vajrave rrezitje në rrezik më të ulët për djegie?
Po, përveç përdorimit të naftës arre apo pjeshke mbrojtur lëkurën nga tharja. Por në të njëjtën kohë ajo duhet të mbahet mend se disa vajra esenciale përmbajnë komponente (bergamot, agrume) që rrisin ndjeshmërinë dhe duke kontribuar në photodermatitis.

8. A është e vërtetë se UFL të rritur rezistencën e trupit ndaj ftohjet?
Po. Është e njohur se nën ndikimin UFL rrit numrin e antitrupave në gjak, duke rritur rezistencën ndaj infeksioneve virale dhe bakteriale. Por, siç e dini, "armik Luchshee- të mirë." Përdorimi i pakontrolluar dhe i tepruar i UVR shkakton imunitet të ulët dhe rrit rrezikun e ftohjet.

9. ultravjollcë të dobishme për të moshuarit?
Po. Sasi të arsyeshme të diellit dhe ndihmon me simptomat reumatike osteohondroznyh dhe forcon kuadrin musculoskeletal.

10. Për të rekomandohet sidomos jo në rrezet e diellit direkte?
Në veçanti kjo vlen për njerëzit me shumë moles dhe pika të moshës. Gratë shtatzëna nga UVR tepruar mund të shkaktojë njolla hloazm- hiperpihmentnye në fytyrë. Njerëz me sëmundje inflamatore të lëkurës nuk duhet ekspozojnë ekspozimin e saj UV. Dhe sigurisht, fëmijët deri në 3 vjet më mirë të mbrojtur lëkurën nga rrezet e diellit aktiv.

11. Si në mënyrë efektive Smears krem ​​reddened lëkurës dhe kos?
Nëse duart janë vetëm kos dhe salcë kosi, atëherë reddened lëkurë pa blisters mund të lyej këto fonde. Kjo do të sjellë lehtësim të vogël, edhe pse jo për kohë të gjatë. Do të ulet dhimbje, ndjesi djegie. Në lidhje me peshore në lëkurë e kos fillon për të formuar një kore të trashë që do të sjellë ndjenjë shumë të pakëndshme. Kjo kore me vështirësi të mëdha hequr nga lëkura. Prandaj nuk ka nevojë për të "reinvent timon". Përpiquni të përdorni të gjitha produktet për qëllimin e tyre për qëllim. Në rastin e një djegien nga dielli preferojnë produktin përfunduar, i projektuar për të rivendosur lëkurës.