Necrolysis Lyell e sindromi epidermale toksike, alergjik ndaj antibiotikëve - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Lyell Sindromi - Lezione toksike-alergjike e lëkurës dhe mukozës, shpesh shoqërohet me ndryshime në organet e brendshme dhe sistemin nervor. Sinonimet: LyeU-syndrom, epidermik necrolysis mprehtë, necrolysis toksike epidermale, toksike Epidermolysis mprehtë, lëkurë-alergjik epidermalnyynekroliz, nekrotizues vaskulare allerhidy kryesisht ndikojnë në lëkurë dhe mukozës.

 

Sindromi Lyell-së - një sëmundje e rëndë shoqëruar me lezione bulloz të lëkurës dhe mukozës së shkëputjes epidermik apo shtresë e qelizave epiteliale, shpesh të shkaktuara nga përdorimi i drogës. Sindromi Lyell-së - një, immunoallergic, sëmundje serioze të drogës-nxiti që kërcënon jetën e pacientit, i cili është një mprehtë patologji të lëkurës-vystseralnuyu karakterizohet nga shkëputje intensive epidermik dhe nekrozë e veshje e guaskës për të formuar blisters të mëdha dhe erozionit të lëkurës dhe mukozës.


Në përgjithësi, përkufizimet e qarta të sindromi Lyell dhe Stevens-Johnson ende atje. Si sindromi janë format më të vështira të toksidermii drogës. Disa besojnë opsion sindromi më i vështirë sindromi Stevens-Johnson Lyell-së, por, sipas studiuesve të tjerë, është një patogjeneza e ndryshme sëmundje dhe sindromi Lyell është një toksike idiosyncrasies manifestim i qelizave epiteliale të barnave të veçanta ose metabolitëve të tyre.

Arsye sindromi Lyell-së

Arsye plotësisht Sindromi Lyell nuk është kuptuar. Lyell Sindromi është rezultat i marrë medikamente të caktuara (droga, sulfonamides, antibiotikët, Barbiturikët), çon në nekrozë të gjitha shtresat e lëkurës. Prandaj është e rëndësishme të kujtojmë se vetë, sidomos me përdorimin e drogave të forta, antimicrobial si të rrezikshme për shëndetin.

Sindromi Patogjeneza Lyell-së paqartë. Në raste të lidhura me marrjen e drogës të përfshijë mekanizmat alergjike (III dhe IV llojet e reaksioneve alergjike), ku drogës gjasa vepron si hapteni, proteina të caktuar të qelizave të lëkurës. Disa studiues e konsiderojnë sindromi Lyell-së si më të rënda eritemë manifestim mnohoformnoy.

Shfaqja e arna të skuqur në të lëkurës dhe mukozës membranat (faza eritematoze) brenda 2-3 ditësh të kthehet në blisters butë hollë parregullta (faza bulloz) me një dëshirë për shkrirje, grisur lehtësisht nga sipërfaqet erozirovaniem mëdha (faza deskvamatsiyne). Në mes të sipërfaqes së prekur sëmundje ngjan me ujë të valë djeg II-III gradë

Simptomat pozitive Nicholas (shkëputja e epidermë) dhe Asbo-Hansen (kur ju klikoni mbi rritjen e madhësisë flluskë për shkak të shkëputjes së epidermë në flluskoj periferi nën presionin e përmbajtja e saj)

Humbja e mukozës orale, duke filluar me aftoz dhe për të zhvilluar nekrotizues ulcerative stomatitit,

Organet gjenitale të mposhtur (vaginitis, balanoposthitis)

Hemorragjike (me kalimin në ulçerë-nekrotik) konjuktivit - manifestimit më të hershme të sëmundjes • simptoma të përgjithshme të Rënda me dehje në rritje të shkaktuar nga humbja e lëngjeve dhe proteinave prekur nga sipërfaqja erozirovannyy, një shkelje të bilancit me ujë kripë, zhvillimin e lezioneve infektive (shpesh pneumonia, një infeksion dytësor lëkurës), gjakderdhje nga traktit gastrointestinal deri vdekjes.

Diagnozën diferenciale kryhet me sindromi streptokoksike "djegur" lëkurë. Diagnoza e necrolysis akute epidermik vendosur në bazë të historisë (ilaçeve), foto klinike (zhvillimit akute të sëmundjes, gjendjen e rëndë e përgjithshme e pacientit, flluska në sfond të eritemë, epidermik shkëputja simptomë, lezione të mukozës së gojës, syve, organeve gjenitale), të dhënat laboratorike, patologjike Research (epidermik necrolysis, arsimi dhe flluska podepidermalnyh brendshme).

Lyell Sindromi duhet të dallohen nga sindromi i lëkurës së zhveshur. Lyell Sindromi ndodh kryesisht tek të rriturit shkaktohet zakonisht nga droga dhe i shoqëruar nga një normë të vdekshmërisë së lartë. Për të kryer diagnozën diferenciale të lëkurës birë biopsi seksioneve të ngrira të hulumtimit, sindromi i lëkurës djegur shtresohem shtresa me brirë të epidermë, sindromi Lyell-së - të gjithë epidermë krejtësisht.

Lyell Sindromi Simptomet

Sëmundja fillon me një temperaturë të lartë trupore në 39-40 ° C, dobësi të mprehtë, nganjëherë një dhimbje të fytit. Lëkurës dhe mukozës lindin blisters. Me puçrra gjendja e pacientit përkeqësohet. Pas hapjes flluska në lëkurë mbetet i madh sipërfaqe plagë qarë. Sëmundja mund të jetë i lidhur me lezionet e organeve të brendshme - mëlçisë, veshkave dhe të zemrës.

Parashikim pafavorshme me kursin nadhostryy, fillimin me vonesë të intervenimeve aktive terapeutike, si dhe t'u bashkuar me një infeksion sekondar. Vdekshmëria mund të arrijnë 30-60%.

Komplikimet: Verbëri në lezionet e thella të konjuktiva. Konjuktivit dhe fotofobi për muaj të tërë. Portali lidhje www.7gy.ru shëndetësor

Lyell Sindromi Mjekimi

Kur Simptomat Sindromi Lyell-së nevojë urgjente në spital. Mjetet e emëruar për të hequr helmet (detoksytsyruyuschye), corticoids glukozës, agjentët antiallergic.

Taktikë

- Shtrimin në spital Pacientët subjekt i detyrueshëm në njësinë e kujdesit intensiv ose njësinë e kujdesit intensiv
- Pacientët janë të digjen të dy (i dëshirueshëm "djeg çadër") në kushtet më sterile për të parandaluar infeksionin exogenous
- Aplikuar në drogës sindromi të ndërpritet menjëherë.

Terapia e barnave

Trajtimi lokal

Hapja flluska nuk është i rekomanduar. Erozioni Ujitja aerosols glucocorticoid (hydrocortisone + Oxytetracycline, oksytsyklozol etj). Smearing zgjidhje erozioni ujore analinovyh ngjyra; të përshkruajnë locion oozing erozionin e dezinfektues (1-2% f acid borik, Castellana p-ra). Aplikoni krem, pure vaj, kseroformnu, solkoserilovaya vaj, vaj me CC (Betamethasone + oksid salicili, metilprednizolone atseponat). Çdo dëmtim të mukozës orale tregon astringent, zgjidhje dezinfektues: çaj kamomil, r-r acid borik, boraks, Permanganat kalium për pije. Gjithashtu, përdorni solucionet ujore të ngjyra anilinë rrethit, Boers në hlitsirin, bardhë veze. Çdo dëmtim në sy duke përdorur zink ose hydrokortyzonovaya rënie.

Terapi sistemik

CC: kryesisht në / methylprednisolone 0,25-,5 g / dite deri 1 g / ditë në rastet më të rënda brenda 5-7 ditet e para pasuar nga reduktimi dozë. Detoxification dhe rehydratatsyonnaya terapiyav. Në mënyrë që të mbajë ujë dhe Bilanci electrolyte dhe proteina - infuzion deri në 2 litra në ditë: reopolyglukine ose gemodez, plazma dhe / ose albuminës, klorur natriumi isotonic, 10% zgjidhje klorur kalciumi, zgjidhje Ringer. Kur hipokalemise përdoret inhibitorë të proteazës (aprotinin). Antibiotikët sistemik janë treguar për infeksion sekondar nën ndjeshmëri të kontrollit të tyre microflora.

Sindromi Parandalimi Lyell-së

Qëllimi i drogës në bazë të tolerancës e tyre në të kaluarën, refuzimin e përdorimit të kokteje medicinale. Shtrimin në spital rekomanduar menjëhershëm i pacientëve toksydermiya, shoqëruar me simptoma të përgjithshme, ethe, dhe trajtimin e glukokortikoid në doza të larta. Personat të cilët kanë pasur sindromi Lyell-së, për 1-2 vjet për të kufizuar vaksinat parandaluese, ekspozimi ndaj diellit, përdorni sezon.

Foto