Seborrheic pezmatim i lëkurës seborrhea


Shkaqet pezmatim i lëkurës seborrheic


Pezmatim i lëkurës seborrheic - inflamacion të lëkurës, si pasojë e ndarjes në rritje cilësore yndyrë ndryshuar dhe ndikimi aktiv agjentëve microbial - Pitirosporum orbiculare dhe Pityrosporum ovale - kërpudhave oportuniste nga gjini Malassezia. Një shok të prirur të lëkurës të tilla, gjëndra dhjamor populluar, domethënë, fytyrë (ballin, mjekër, hundë, nososchёchnye folds), lëkurë e kokës, gjoks (zona linjë e mesme) Spin (zona mezhlopatochnaya) veshët Rajoni.

Vënë re se veprimtaria e këtyre kërpudhave oportune në rritje në kushte të pafavorshme të tilla si çrregullime të imunitetit dhe endokrine, stresit dhe sistemit nervor të ndryshme. Është e njohur se kërpudhave oportune e gjini Malassezia përqendruar rreth gojës e gjëndra dhjamor për të prodhuar acide yndyrore me një tejkalim të fshehtë ngopur yndyrë. Kështu seborrhea - të ndryshojë cilësinë dhe sasinë e sebum kontribuon aktivizimit të microflora fungale: Pityrosporum ovale, parasitizing kryesisht në lëkurën e kokës dhe Pityrosporum orbiculare, gjëndra dhjamor tropik në gjoks dhe mbrapa. Faktorët e pafavorshme për të përmirësuar procesin patologjike konsiderohen detergjenteve ngacmues alkaline, djersitje e tepruar dhe sezonet e dimrit.

Simptomyseboreynoho pezmatim i lëkurës

Kur seborrheic lezione të lëkurës pezmatim i lëkurës është gradual, ngadalë progresive dhe është e shoqëruar me kruarje, shpesh, intensive. Në zonat seborrheic kundër një sfond të njolla të kuqe shfaqen në pllakë është kufij mjaft të qarta formuar nga bashkimi i nodules të vogla ngjyrë të verdhë-kuq, mbuluar me peshore me yndyrë. Procesi i lezione të lëkurës shpesh është simetrik dhe për shkak të rritjes së periferike dhe zgjidhjen në qendër të pllakatë mund të fitojnë hirlyandopodobnuyu dhe unazë formë.

Në foto simptomat e personit seborrheic pezmatim i lëkurës

Procesi patologjike është pleated (BTE, nën gjinjtë, ijë) janë të shoqëruara shpesh me thith, shfaqjen e crusts ngjitet dhe të çara.

Në foto simptomat e dermatit seborrheic (folds nososchёchnye)

Çdo dëmtim të kokës është shënuar lëkurë ose formimi pabarabartë dendura të crusts. Shpesh gjatë inspektimit, ju mund të shihni peshore të verdhë apo të bardhë bashkangjitur bosht e flokëve dhe zbokth. Flokët zakonisht me hollë dhe hedh lëng, e cila në fund të fundit rezulton në areata shpërndarë (humbja e flokëve).

Në foto simptomat e dermatit seborrheic të kokës

Me kursin afatgjatë të procesit, në sluchayahseboreynyy rënda pezmatim mund të përparojë. Lëkurë kështu bëhet i rëndësishëm, thekon trash. E lidhur shpesh infeksion sekondar në një mjaltë-verdhë crusts. Skuqje dhe lëkurë të lëkurës mund të rritet në madhësi deri në erythroderma - skuqje të rëndësishme të lëkurës. Kjo gjendje kërkon një shqyrtim të detyrueshëm mjekësor dhe provim shtesë.

Në foto simptomat e dermatit seborrheic të trupit: erythroderma

Porsalindur në kombinim me erythroderma seboreynoy diarre dhe të vonojë shtim në peshë diagnostikuar lezione mjaft të rënda të lëkurës - deskvamatyvna erythroderma LEINER. Ky shtet i takon kategorisë serioze dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Në foto simptomat e dermatit seborrheic në fëmijë: kore qumështit

Dermatit seborrheic Obsledovaniepri

Kur diagnoza është e nevojshme për të përjashtuar sëmundje të lëkurës seborrheic pezmatim i lëkurës të tilla si pezmatim i lëkurës atopic, ekzematid, psoriasis, sëmundjet fungale (qere) dhe lezione të lëkurës microbial. Kjo kërkon mikroskopike dhe Mycological thekon lëkurës kërkime mbi kërpudhave patogjene. Ndonjëherë përdorë biopsi diagnostikuese, qelizat në të cilën disa shenja kombinuar të shumta do të jenë fikse, neutrofile përbërë nga crusts dhe peshore, dhe në gojën e follicles flokët. Kur dermatitis seborrheic që ndodh torpidly nevojë studim shtesë e statusit hormonal e pacientit.

Lechenieseboreynoho pezmatim i lëkurës

Ne e dimë se sot nuk ka droga që normalizimin e gjëndra dhjamor, kështu që problemi i trajtimit të dermatit seborrheic duhet të synojnë korrigjimin shfaq simptomat individuale. Për shembull, procesi i lokalizimit të kokës veçanërisht preferuar trajtim të veçantë antifungal. Ajo përdoret shampoos përmbajnë përbërës antifungal si Ketoconazole ose tsyklopiroks dhe pyrithione zinkut dhe zift.

Ne trajtimin e dermatitit seborrheic përdorim gjithashtu shampo tjera me pyrithione zink.

Trichology gjithëpërfshirës dhe dermatologists përshkruajnë barna antifungal përdorim të jashtëm. Më efektive janë shampoos përmbajnë dy komponente të detyrueshme - pyrithione zinkut dhe ketokonazolin, të tilla si "keto Plus", e cila renditet e para midis emërimet mjekësore. Ajo është efektive kundër të gjitha llojeve të zbokth, mbron flokët nga jashtë në rënie, duke dhënë rezultate të shpejta dhe të qëndrueshme fitimprurëse dhe të dukshme në aspektin e vlerës dhe volumit të shishes.

Shampo përmban edhe ketokonazolin dhe zinkut pyrithione-shpesh ndihmon për të shpejt të zgjidhur problemin e dermatit seborrheic të kokës dhe të shkaktojë faljen më të zgjatur.

Në fazën akute përdorimi i mundshëm i këtyre shampoos përditshme deri deri sa të ulet simptomat. Duke zvogëluar efektivitetin e një prej shampoos, ndoshta alternuara atë me një tjetër. Në mungesë të procesit të stabilizimit të plotë, një dermatolog në produktet caktojë shtese përmban sulfide selen, katranit dhe oksid salicili. Kombinim shampoos antifungal dhe komponentët që janë të thata në fuqi, të reduktuar infiltrimin, ënjtje, skuqje dhe për të ndihmuar të arritur një shërim të kokës më të shpejtë. E pra provuar 1-2% paste "Sulsena" si një agjent parandalues ​​për dermatit seborrheic e kokës. Pas aplikimit trajtim shampo, një sasi të vogël paste 2% (rreth 5 ml) në një lëvizje rrethore rubbed në rrënjët e flokëve dhe formoi emulsioni mbahet në lëkurë e kokës për 30 minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Ky trajtim është bërë zakonisht një herë në javë për 3 muaj. Terapi mbështetës në një mënyrë të ngjashme makarona bërë 1%. Një efekt të mirë në trajtimin e dermatit seborrheic të shampoos kokës ofrojnë «kokën dhe supet», «Fryderm-zink" dhe "Fryderm-tar."

Në raste rezistente ndaj trajtimeve të mësipërme, një dermatolog mund të caktojë produktet e kombinuara përmbajnë komponentë antifungal dhe hormonal. Përdorimi i pavarur i mjeteve të tilla nuk lejojnë, siç kanë contraindications shumta dhe efektet anësore.

Çdo dëmtim të lëkurës fytyrës procesit inflamator seborrheic caktuar kujdesin e duhur të lëkurës. Ju duhet të përdorni fondet që nuk shkaktojnë irrituese efekt kundër lëkurës. Në këtë zonë shumë e themeluar mirë kozmetike kompania "Bioderma" vija "Sensibio." Trajtim më të dëshiruar të fytyrës pa kontakt me ujë - spastrimit kremra.

Trajtimi i lëkurës të prekur kryesisht të synojnë uljen e inflamacionit. Për këtë qëllim, talkers të ndryshme që përmban zink. Duke përdorur pure "Tsindol" 2 herë në ditë stabilizon inflamacion të lëkurës në një kohë të shkurtër. Përdorni krem ​​antifungal "Lamisil" 2 herë në ditë për lëkurë prekur redukton agresioni kërpudhave oportun të gjini Malassezia goja e follicles flokët, duke shkaktuar kështu JoElle dhe efekt anti-inflamator. Krema që përmbajnë pyrithione zinkut, i themeluar në trajtimin e personit seborrheic pezmatim i lëkurës.

Kohët e fundit gjithnjë e më shumë përdoret në imunomodulatoreve jashtme dermatologji, duke pasur edhe aktivitet anti-inflamator dhe antifungal. Ky krem ​​"Elidel" dhe "Protopyk" që mund të përdoret në një fazë të trajtimit të dermatit seborrheic, nën mbikëqyrje mjekësore.

Me humbjen e seborrheic gjoksit lëkurës pezmatim i lëkurës dhe përsëri duke përdorur të gjitha fondet e listuara më sipër. Kjo shampo, siklet kur larja e cila është aplikuar në trup, dhe krem ​​antifungal dhe pure dhe immunomodulators për përdorim të jashtëm.

Çdo dëmtim të folds e procesit seborrheic është konsideruar një mjet efektiv të përdorimit të lëngshme Castellana.

Mjetet popullore për trajtimin e dermatitit seborrheic

Nga mjetet juridike shumë popullore për trajtimin e dermatit seborrheic gjithnjë e më keni dëgjuar kohët e fundit në lidhje me përdorimin e pemë çaji vaj. Ky autoritet është pemë çaji vaj ka fituar me efektin e saj antifungal. Për fat të keq, cilësitë anti-inflamator të fondeve nuk janë të shumta për shkak pemë çaji vaj nuk mund të jenë të drogës e zgjedhjes në trajtimin e dermatit seborrheic. Thahet mirë efekt bëjë TEAS bimeve përdorur në formën e locione dhe lagësht-tharje dressings me proces aktiv inflamator. Për të parandaluar dëmtimin e lëkurës me kruarje mund të përdorni lëng limoni i dobësuar si qyl lëkurës itchy.

Për të arritur një periudhë më të gjatë shuarja e nevojshme të përditshme e kujdesit të lëkurës higjienike, duke shmangur përdorimin e sapun dhe pastrimi agjentët, irritues të lëkurës. Që nga përkeqësimi i shkaktuar nga parregullt higjienës proces kujdesin e lëkurës, vidroschuvannya mjekër dhe mustaqe është një faktor rëndues në zhvillimin e procesit patologjike. Kur zgjedh lingerie, të jenë të vetëdijshëm se veshje pambuku e butë redukton acarim të lëkurës. Doza rrezatim ultravjollcë suberitemnyh tren seborrheic efekt pezmatim boleedlitelnoho ndihmon për të arritur faljen.

Në hartimin e rekomandimeve për dietë për pacientët me dermatit seborrheic duhet të japin preferencë për ushqime të ulët kalori dhe pijeve për të përjashtuar se rritja e sekretimit të sebum.

Konsultimi mbi temën "dermatit seborrheic":

1. Pse stresi, kur burri im rënduar vazhdimisht dermatit seborrheic?
Është e njohur se çrregullimet funksionale dhe organike të sistemit nervor të trupit nuk mund të mbajnë kërpudhave oportun e gjini saprofitë të Malassezia. Forma aktive e këtyre kërpudhave rrit ndjeshëm dhe ata fillojnë të tregojnë cilësitë e tij patogjene. Kjo është për shkak të efekteve të acideve yndyrore të lirë, në mënyrë aktive në rritje nën veprimin e enzimeve lipolytic në sebum kërpudhave, që shkakton inflamacion të lëkurës.

2. A është e vërtetë se dermatit seborrheic është më shumë i zakonshëm në meshkuj se në femra?
Në të vërtetë kështu që shpjegon këtë ndikim Fenomeni i androgens në aktivitetin e gjëndra dhjamor. Më shumë gjasa kjo është për shkak të pranisë së receptorëve të veçanta në dhjamor sipërfaqe celular sebotsitov zhelёz- ndaj hormoneve seksuale, e cila shkakton ndryshime në sekretimit të sebum dhe thyerje pronat pengesë e lëkurës.

3. është pezmatim i lëkurës seborrheic në fëmijët?
Fëmijët dermatit seborrheic duket si një pllaka të trasha të verdhë, shpesh yndyrë dhe shelushaschyhsya. E ashtuquajtura kore qumësht. Ato zakonisht shfaqen në moshën 3 muajsh. Këto skuqjen nuk kruhet dhe nuk shkakton probleme fëmijët dhe të hiqen painlessly duke përdorur vajra bimore.

4. Zbokth dhe dermatiti seborrheic janë të njëjta?
Jo. Pezmatim i lëkurës seborrheic ndryshe përgjigje zbokth inflamatore karakterizuar nga prania e lezioneve të lëkurës.

5. Një vit më parë kam pasur duart ekzemë. Kohët e fundit ka pasur një pllakatë në gjoksin e tij. Një dermatolog diagnostikuar dermatit seborrheic. E pyeta nëse ajo mund të ri ekzemë. Ai tha se nuk ka. Si mund të verifikojë?
Në dermatologists kanë teknikat e tyre diagnostike. Për shembull, kur pllaka poskablivanii shkaktuar procesi ekzematidnym përcaktohet pikë erozion.

6. A mund një person të jetë si psoriasis dhe pezmatim i lëkurës seborrheic? Si për të dalluar ata nga njëri-tjetri?
Po, ky kombinim nuk është e pazakontë. Dallimi në këto pllaka e patologjive të lëkurës zbuluar poskablivanii peshore diagnostike bisturi. Në mënyrë të qartë simptomat e psoriasis treshe psoriatic: rritur flaking argjendtë (simptomë e "vend stearinë"), nën peshore sipërfaqe me shkëlqim të ekspozuar (simptomë e "filmit terminal"), pikat e gjakut paraqiten në pllaka fund poskablivanii (simptomë "vesës gjakut ").