Nishan, nishan


Nishan, birthmarks, nevus pigment (lat nevus.) - Defekt kongjenitale ose të fituara të lëkurës, tumor beninj i përbërë nga qelizat e veshje e guaskës (shtresa sipërfaqësore e lëkurës), dermis (shtresa e thellë e lëkurës) dhe melanocytes - qelizat, pigmentit melanin ngopur .

Moles poroyavlyayutsya fëmijët duke filluar nga 2-3 muaj të jetës. Pjesa më e madhe e tyre e formuar gjatë pubertetit nën ndikimin e hormonit - hormon melanotropnoho. Gjithashtu formimi i ri mund të ndodhë në gratë gjatë shtatzënisë dhe të vjetër - të ndryshojnë në ngjyrë dhe madhësi.


Klasifikimi themelor mjekësor i moles (nevi) është origjina e tyre histologjike, dmth indeve të përfshira në formimin e nishan. Kështu, Moles janë të ndarë në:

- Birthmarks-epidermik origjina melanocytic

Jo-specifike:

• nevus kufitare - të lindura ose të fituara në një lloj moshë të hershme e nishan. Kryesisht të lokalizuara në këmbët, duart dhe organet gjenitale. Klinikisht, ka formën e spoteve, të paktën - papulë me një sipërfaqe të butë ngjyrë kafe të errët, gri të errët ose të zezë. Diameter prej me pak se tumoreve tipike 1-2 mm. Ka një tendencë për keqdashje (transformimit në tumor malinj).

• nevus intradermal (nishan) - lloji më i zakonshëm i nevus. Features lokalizimin ka. Klinik, ka formën e një hemisfera, ngritur mbi sipërfaqen e lëkurës. Ngjyra e arsimit mund të shkojnë nga kafe në pothuajse të zezë. Diametri nga njollat ​​e rreth 1 cm.

• nevus Avancuar - lindura melanocytic tranzitore formë nevus. Nuk ka vend të veçantë. Klinikisht paraqitet papulë ose grup Papules (papulematoz).

Specifike:

• nevus epiteloide (Shpytts nevus, melanoma mitur) - i referohet tumoret beninje miyelotsytarnoho. Shpesh ky lloj i moles dorëzuar arsim odinochnoym me një sipërfaqe të lëmuar ose gunga kuqe-kafe. Ka edhe raste të subjekteve të shumta. Më të zakonshme lokalizimit - personi moles nohi.Takie janë karakterizuar nga rritja e shpejtë e 1-2 cm në diametër, të plagosur lehtë dhe gjakderdhje. Ato ekzistojnë për një kohë të gjatë, në mënyrë spontane mund të tkurret në madhësi.

• ballonoobrazuyuschih e qelizave nevus - është specie shumë e rrallë të moles, i cili nuk ka pamje karakteristike klinike. Spote të tilla kanë pamjen e moles apo papules kafe me rim verdhë. Tipar kryesor i këtyre moles janë qeliza zgjeruar dhe prania e bombolave ​​qelizave, numri i të cilëve luhatet.

• Setton nevus - një pendë rrethuar zonë depigmentation (lëkurë zbardhur). Ka dy arsimit të vetme dhe të shumëfishta. Më shpesh shfaqet në fëmijërinë e hershme dhe gjatë shtatzënisë tek gratë, personat me veteliho në njerëz me autoimune sy protsessami.Takoho moles prirur për të regresionit spontan (ulje deri në zhdukje).

- Birthmarks-lëkurës origjina melanocytic

• «Mongolian vend", - llojin e nishaneve në sapolindur në kryqe, të paktën - mollaqe dhe kofshët. Formuar si rezultat i shfaqjes së melaninës në shtresat e thella të lëkurës. Spot qetë, nuk ngrihen mbi lëkurë ka një jeshile, blu dhe e zezë hije e ngjyrave. A diametër prej rreth 6.10 centimetra. Paraqitet si një njollë dhe spote të lirshme në mollaqe.

• Ota nevi - një lloj i lëkurës defekt të paraqitur nga një vend të vetëm ose grupi të spoteve bashkojë blu të qetë të errët. Pigmentim është e vendosur rreth syve, në mollëzat, faqet dhe nofullën e sipërme. Vesh njëanshëm. Njollat ​​mund të paraqiten në mukozën e hundës, fytit dhe sclera e syrit. Tenton të keqdashje, edhe pse rastet e transformimit malinj është shumë e rrallë.

• nevus e Ito - lloji i pigmentim lëkurës, i cili ka një pamje të ngjashme klinike të nevus e Ota. Dallohen nga lokalizimin e saj. Vendosur shpesh në supraclavicular rajon, qafës së mitrës, në blades dhe muskujve trekëndësh.

• Blue nevi. Përcaktoni të dy llojet e blemishes lëkurës:
A simple nevus blu - një rruzull të vetme të ngurta me një sipërfaqe të qetë, pa e flokëve. Ngjyra e saj ndryshon nga gri të lehta për pothuajse të zezë. Diametri i tumoreve rrallë tejkalojnë 1 cm.
Cellular nevus blu - klinikisht ndryshe nga madhësia normale. Rofessional deri në 3 cm në diametër.

Lokalizimi i përgjithshëm nevus blu - kthehet nga duart dhe këmbët, lumbosacral dhe mollaqe. Dallohet nga rritja e ngadaltë, të prirur për të transformimit malinj.

- Moles origjina përzier

• nevus kombinuara - defekte të lëkurës e cila kombinon tiparet nevus blu dhe të kufizuara apo të vështira.

• kongjenitale nevi - Formimi mirë pigment që ndodh në kundërshtim me melanoblastov specializimit (qelizat që prodhojnë melaninës) nën vnutreutrobnoho zhvillim afatgjatë. Moles lindura mund të jenë forma të dyja sakta dhe të pasakta me tehe të mprehta ose të paqartë, të lehta ose ngjyrë kafe të errët. Sipërfaqja e tyre mund të jetë e qetë, por ka edhe leze, papular, forma palosur e nevus lindura. Shpesh flokët mbuluar defekt lëkurës lokalizimin pokrovom.Spetsificheskoy nevus lindura atje.

Birthmarks jashtë lindura nuk ndryshojnë nga të fituar. Kryesore Dallimi - në shumën e spoteve. . Shumica Madhësia kongjenitale nevus më i madh se 1.5 cm Ka edhe nevi të mëdha (20 cm) dhe gjigandi - të cilat zënë një të tërë rajonin anatomike (trungu, qafën, gjymtyrë). Një tjetër ndryshim nga nevi lindura fituar faktin se ky lloj i nishaneve është vetëm në të gjitha shtresat e lëkurës dhe nuk ka tendencë për uljen spontane dhe zhdukjes.

- Moles origjina melanocytic (prekursorëve melanoma).

• displastike (nevus atopik, nevus Clark) - fituar formimin pigment. Klinikisht paraqitet vend ose grup spote rrumbullakët ose ovale në formë, me tehe të dehur dhe pjesën qendrore papular - pjesën që protrudes mbi sipërfaqe të lëkurës. Ngjyra e subjekteve të tilla është e pabarabartë. Ngjyra nga hije të ndryshme të kafe të kuqërremtë dhe të kuqe të lehta. Madhësia nevi atipike se 6 mm në diametër, shpesh më shumë se madhësia e moles të tjera të fituara.

Nevus Tipike lokalizimin Clark - bust, krahët, këmbët, dorsum e këmbë, mollaqe. Rrallë birthmarks të tilla shfaqen në fytyrë.

Displastike - fjala "dysplasia". Dysplasia - një zhvillim indit patologjik: Ndryshimi formojnë strukturën e qelizave, indeve ose organeve krejtësisht. Në kontekstin e pigmentuar dysplasia celular nevus nënkupton një shkelje të epidermë pëlhurë ndërtesë (shtresa sipërfaqësore e lëkurës). Varësisht nga shkalla e dysplasia, tri forma: Arsimi tyazheluyu.Takie më të prirur për të pereozhdeniyu malinje të lehta, të mesme dhe.

Moles në kushte normale dhe patologjike

Si për të dalluar normale nga moles parregullt? Cili është dallimi në mes të "sigurt" dhe "të rrezikshme" formimin pigment?

Shumica e llojeve të moles nuk kanë prirje për të ozlokachestvlenyyu. Megjithatë, ka një numër të shenjave që tregojnë degjenerimin malinje e një pendë. Midis tyre:

- dhimbje në nishan;
- kruhet;
- një rritje në madhësinë e një pendë;
- shfaqja e elementeve shtesë moles, ashtu-quajtur "setelitov."

Megjithatë, është e nevojshme të bëhet dallimi midis ndryshimeve normale dhe patologjike në moles. Ndryshimi në ngjyrë, rritja e ngadaltë, spote rritet në sipërfaqe të lëkurës - të zakonshme gjatë adoleshencës, për shkak të ndikimit të hormoneve. Për procesin e transformimit malinje karakterizohet nga ndryshime mjaft të shpejta në madhësinë dhe topografi i nishaneve.

Në çfarë raste mund malihnizuvatysya nishan? Shpesh, keqdashje aktive vërejtur efektet ultrafialeta, birthmarks lëndimeve.

Hiq apo jo për të hequr nishan?

Kirurgjia është treguar jo vetëm në birthmarks zlakachestvennom degjenerimit. Shpesh blemishes pigment janë kozmetike vetëm në natyrë. Megjithatë, duhet të mbahet mend se të hiqni vetëm një mol është kundërindikuar për shkak të rrezikut të lartë të keqdashje të mëvonshëm.

Pra, çfarë mund t'i atribuohet indikacione për largimin? Para së gjithash, ky lëndim të pigmenteve që nevus, të ndryshojë madhësinë e saj dhe formë. E dyta - nevus lokalizimi në një të pambrojtur, një zonë e hapur. Shpesh nevi mund të plagosur nga fërkimi kundër veshjeve dhe kushtet e tjera të përditshme, të cilat mund të çojnë në malihnizatsii.V çdo rast, çështja e heqjes së nishan nuk duhet të vendosë për veten e tyre. Për lloje të ndryshme të moles metodat e saj për të zgjidhur situatën, dhe për këtë arsye ka nevojë të adresimit konsultoheni me një specialist.

Kundërindikimet absolute për të hequr moles nuk është. Megjithatë, procedura mund të shtyhet nga të afërm (të përkohshme) contraindication. Këto përfshijnë rëndimin e sëmundjeve kronike, pamja e sëmurë ose të përflakur të lëkurës, e cila pritet të prodhojë ndërhyrje, si dhe sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Si të hiqni moles?

Para së gjithash, duhet të theksohet se heqja e moles angazhuar mjek të specializuar, si çdo specie kërkon një qasje moles. Metoda e heqjes varet kryesisht në prova klinike dhe rast, meqenëse pacientët e trajtuar me këtë numër kryesisht në dy raste: ne prani te meta të vogël dhe në rastin e transformimit malinje e arsimit kongjenitale ose përftuar.

Aktualisht ka disa metoda mjekësore për heqjen e moles, duke përfshirë:

Heqja e nishaneve duke përdorur azotit (cryosurgery). Ky operacion mund të kërkojë seanca të shumta, sepse thellësia e ndikimit të azotit në pëlhurë për të kontrolluar me saktësi - është e pamundur. Kjo metodë është komplikime të rrezikshme në formën e kujdesit, i cili ngadalëson shërimin pas operacionit dhe mund të çojë në formimin mbresë.

Elektrokoohulyatsiya. Ky lloj i operacionit të thotë efekte termike në rrymën indeve frekuencë të lartë të prodhuar është larguar rreth zonës. Më pas hiqni moles plagë formuar që shërojnë në kore. Ky lloj i shërimit me kujdesin e duhur nënkupton mungesën shmangur formimin mbresë të dukshme.

Heqjen Laser i nishaneve. Ky opsion është hequr njollat ​​e moshës më të përshtatshme për pacientët me ankesat e defekt estetik, sepse duke lejuar heqjen e gjurmë. Procedura nuk është e konsumon kohë dhe shumica e operacioneve për heqjen lazer nuk merr më shumë se 2 minuta.

Radiosurgery. Kjo metodë jo-kontakt të indeve hequr, e cila nishan hequr duke përdorur valët e radios. Metodë si dhe heqjen lazer, duke mos lënë shenjat në lëkurë, dhe për këtë arsye e përdorur gjerësisht në rastet e ankesave të defekteve kozmetike. Treguar në rastet e moles keqdashje.

Heqja kirurgjikale e moles. Kjo metodë është më e përshtatshme për të hequr moles thella apo të mëdha, ato që përfshijnë disa shtresa të rrobave dhe moles nga kursi malinje. Në këtë rast, operacioni është kryer me një bisturi. Arsimimi excised brenda indeve të shëndetshme, e cila rezulton në paraqitjen e plagët. Megjithatë, operacioni është i saktë dhe i duhur postoperatsyonnom kujdes mbresë përfundimisht bëhet pothuajse i padukshëm.

Moles precancerous dhe kanceroze nuk duhet të ketë asnjë procedura kozmetike. Në këto raste, ju duhet vetëm kirurgji me heqjen e plotë të arsimit, atëherë materiali hequr dërguar domosdoshmërisht të studimit histologjike.

Vini re se cosmetologists dhe kirurgët nuk ka ardhur në një konsensus, ose ju mund të përdorni metoda kozmetike të hequr moles, duke përfshirë një të përbashkët dhe i përshtatshëm për heqjen lazer pacientit dhe cryodestruction dhe electrocoagulation. Fakti që edhe të pafajshëm në sytë tuaj dhe shikoni kameleoni beautician mund të jetë i keq apo parakanceroze. Në këtë rast hequr metë kozmetike, ju shkaktojnë rritjen e kancerit dhe prognozë për ju mund të jetë shumë e pafavorshme. Prandaj, çdo mol në vendin e parë është për të treguar kirurg kancerit, jo një cosmetologist, dhe në qoftë se mjetin e nevojshme ende heqjen e saj kirurgjikale.

Komplikimet pas një operacioni për të hequr njollat ​​e moshës mund të jetë dhëmbëza, plagët dhe djegiet, kur duke përdorur metodën cryogenic dhe keqdashje pas largimit jo të plotë të birthmarks.

Heqja kirurgjikale e moles

Në varësi të madhësisë dhe thellësinë e nishan ose hiqet me një bisturi apo mjet të veçantë. Nishan foto më poshtë kërkojnë heqjen e thellë, e konsiderojnë procesin në detaje.

Sipërfaqe të lëkurës është trajtuar me antiseptik:

Qëllimi është digjet:

Mjet për heqjen e moles:

Prerje e nishan për marrjen e qelizave në biopsi:

Urith excised:

Për të hequr një nishan duke përdorur piskatore:

Plaga pas heqjes së nishaneve:

Skajet e plagës sewn:

Plaga është sewn deri dhe të gatshëm për salcë:

Zona është trajtuar me peroksid hidrogjeni për të hequr gjakun e pjekur dhe dezinfektimin:

Patch është imponuar:

Ligation çdo ditë për një javë, pastaj qepje hequr.

Moles cekët ose përmasave të mëdha, pas anestezi yssekayutsya bisturi:

Kujdesi pas largimit të moles

Pas heqjes moles lëkurës në ndonjë kujdes të veçantë nuk është e nevojshme. Megjithatë, për të shmangur shfaqjen e njolla të errëta në vendin e operacionit duhet të ndjekin disa rregulla.

E parë, pas heqjes së mole në lëkurë është kore. Kjo është rreptësisht e ndaluar që të ndërpriten ose me lagështi, pasi kjo mund të ndikojë në procesin e shërimit të indeve.
Së dyti, për të shmangur marrjen kozmetike në mëngjes.
Së treti, ajo duhet të mbrojë zonën plagë nga rrezet ultravjollcë agresive, sidomos në verë. Megjithatë, pas shërimit duhet gjithashtu të sigurojë mbrojtjen e zonës në të cilat operacioni është kryer për të hequr deri Zone fshirje nuk do të pushojë të ndryshojnë nga lëkura përreth. Kjo është aplikuar më e mirë për këtë pjesë të krem ​​për mbrojtje UV të lartë të performancës.

Ed. Mjeku dermatolog OA Loginov