Pink dërdëllitje zoster


Versicolor Pink (pityriasis Rhodiola, sëmundja GIBERT, roseola luspa) është një dermatosis akut me një kurs të veçantë, natyrën dhe vendndodhjen e lezioneve, subjekt i trajtimit të pavullnetshëm. Zakonisht ka pas vuajtje ftohjet. Veçori e kësaj sëmundjeje është se me trajtim, dhe pa atë, ajo është ende 6-8 javë vazhdon. Ndjenjat subjektive mungojnë në shumicën e rasteve, nganjëherë ka kruarje (në njerëz emocionale dhe kur ekspozohen ndaj lëkurës irritues faktorët). Kjo sëmundje karakterizohet nga sezonaliteti (numrin më të madh të rasteve në pranverë dhe në vjeshtë). Zoster Pink ndodh kryesisht tek njerëzit 20-40 vjet, rastet në fëmijët më të vegjël se 10 vjet dhe në të moshuarit janë të rralla. Retsedyvov (të përsëritur e sëmundjeve) në përgjithësi nuk janë shënuar. Pasi ajo është imuniteti mjaft e fortë.


Shkaqet e kuq të lënë dërdëllitje

Agjent shkaktar i liken rozë nuk dihet saktësisht. Besohet se pityriasis Rhodiola është shkaktuar nga herpesvirus 7 lloji. Pikëpamja më e përhapur se virusi agjent. Dhe sëmundja shpesh shfaqet pas vuajtur ftohjet infeksionet.

Simptomet e kuq të lënë dërdëllitje

Manifestimet gjithçka fillon me "njolla amë" - vend i madh, rozë e çelët-verdhë, me luspa. Pas lëkurë thekon është e ngushtë "jakë" okaymlyayuschyy qendrore kafe-verdhë spote. Për pereferyy mbetet rozë. Artikuj të ngjashëm në krahasim me medallions. Kjo është patognomonike (dmth shumë tipike për këtë sëmundje) shenjë. Pas 7-14 ditësh spote rritet, ata janë më të vogla në madhësi, rozë ose ngjyrë rozë e çelët-verdhë, kështu nazavayetsya "fëmijët".

Në foto - simptomat kore rozë dërdëllitje

Në disa pacientë - deri në 25%, një kruarje të fortë, rreth gjysma e pacientëve - një të lehtë, një e katërta e pacientëve me pruritus humbur. Rreth 80% e pacientëve ka një pllakë prind si ndritshme, njolla ovale me një diametër prej 2 deri në 5 cm. Në raste të veçanta, ka një skuqje e disa qelizave primare të vendosura në pjesë të ndryshme të trupit. Në pjesën qendrore të vend është shënuar lëkurë të lëkurës, peshore dhe formojnë pllaka rreth qendrës së një lloj jakë.

Kular rreth qendrës së pllakës

Në periferi të spoteve shënuar rim kuq pa shelusheniya.Vtorichnye skuqje si shelushaschyhsya arna ovale e ovale të kuqe ose të errët rozë, kryesisht të vendosura përgjatë vijave të Langer dhe ngjajnë degë pemësh (pemë e Krishtlindjeve) .Naybilsh shpesh shënuar pika në bagazhin dhe proximal Fushat konechnostey.Na përballen dhe skuqjen e qafës ndodhë në raste shumë të rralla.

Shërim ndodh në mënyrë të pavarur në 6-12 ned.V raste shumë të rralla mund të zgjasë gjatë - deri në disa muaj dhe vite. Rifillimi i sëmundjes është shumë e rrallë.

Forma atipike e liken trëndafili

Nga format atipike janë forma të mungesës së pllakës primar nënës me skuqjen në fytyrë dhe qafë dhe të ashtuquajturin kore zemëruar rozë - pityriasis Rosea irritata, se ka fërkime, presioni, djersitje, trajtimi i gabuar dhe është e karakterizuar nga kruarje të fortë dhe spote mishenevidnost, të tilla si multiforme eritemë. Në raste të rralla, skuqje e mundshme, në formën e fshikëzave, pustules dhe hemoragji.

Çfarë sëmundje si kore trëndafili

Herpes Pink duhet të dallohen nga sifilizi dytësor, toksykodermiyi mjekësore, parapsoriaz, psoriasis lotsjellës, eritemë emigrojnë kronike (sëmundje Lyme), infeksion mikotik i këmbës lëkurë të butë, eritemë multiforme.

Provim

Diagnoza bazohet në simptomat karakteristike. Në rastet e sëmundjes kohëzgjatje prej më shumë se 12 javë rekomandohet biopsi të lëkurës për të përjashtuar parapsoriaz. Në kushtet e diagnozën diferenciale të emëruar studimet serologjike për sifilis, Gërryerjet celularë nga lezionet në miceli e kërpudhat, ekzaminimit llambë Wood.

Pushimi trajtim rozë dërdëllitje

Të veçantë kore trajtim rozë nuk ekziston. Sëmundja zakonisht shkon larg më vete. Gjatë lezione dytësore hershme nuk rekomandohet fërkime dhe presion elemente për të shmangur forma të irrituar leje rozë. Mendimi se duke marrë një dush dhe dush nxit sëmundjen dhe forma nervoz pamja është e pabazë - vetëm duke marrë trajtimet me ujë për të shmangur shtupë fortë fërkimit apo sfungjer.

Me kruarje emëruar antihistamines të forta, ditës - kortikosteroidet nizkosilnye (hydrocortisone) dhe përzierje protivozudnyye recetë.
Ka studime që tregojnë se duke marrë sëmundjen në ditët e para të dozave të larta të erythromycin, acyklovir dhe rrezatimi ultravjollcë të çon në sëmundje më të shpejtë dhe të pakomplikuar.

  • Dietë hypoallergenic;
  • Antihistamines (për lehtësimin e kruarje);
  • Së jashtmi: uji pezullimin tronditur (Tsindol); përdorimi i mundshëm i ointments kortikosteroide;
  • Kozmetike Limit aplikuar për të trupit;
  • Mos përdorni leshi dhe sintetike të brendshme.

Komplikimet e herpes rozë dërdëllitje

Me të trajtimit dhe shpërndarjes të ujit procedurat aktive vërejtur një shpërthim masiv. Me imunitet të dobësuar dhe kruarje të fortë mund të bashkohet me infeksion, por kjo është e rrallë.

Parandalimi i kuq lënë dërdëllitje

Mirëmbajtjes parandaluese është e nevojshme. Retsedyvov (të përsëritur e sëmundjeve) në përgjithësi nuk janë shënuar. Pasi ajo është imuniteti mjaft e fortë.