Tendosja e lëkurës


Shënon Stretch, ose striae - një dhëmbëza të lëkurës, të përbëra nga ind lidhës. Ata kanë formën e strips dhe janë formuar në lëkurë e kofshë, bark dhe gjoks. Shumica e shënon shtrirje të ndodhë në gratë shtatzëna, por mund të jetë edhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet endokrine dhe atletët. Që shënon shtrirje po përballen jo vetëm gratë, si zakonisht besohet, por njerëzit.

Tendosja e lëkurës

Shkaqet e Stretch Marks


Shënon Stretch ndodhin në lëkurë në përgjigje të tensioneve të saj dramatike. Gjatë shtatzënisë barkun e gruas fillon të rritet, duke rritur hips gjoks dhe harmonishëm. Lëkura nuk ka kohë për t'iu përshtatur kushteve të reja, dhe kolagjenit dhe fibrave elastike, nuk qëndrojnë lot elastik.

Duke pasur defekte të lëkurës të cilat trupi përpiqet që të shpëtoj. Në vend të këtyre defekteve formuar ind lidhës, nga të cilat përbëhen striae.

Shënon shtatzëna shtrirje në bark zakonisht shfaqen në tremujorin e tretë, kur fetusi rritet në madhësi më të shpejtë. Përveç kësaj, progesterone sekretuar gjatë shtatzënisë zvogëlon sintezën e kolagjenit, duke e bërë lëkurën më të prekshëm. Gjatë ushqyerjes me gji, kur ajo bëhet shumë më tepër se sa ishte më parë, në gjoks mund të duket shtrirje.

Nëse extensions nuk shfaqen gjatë shtatzënisë apo të ushqyerit me gji, arsyeja mund të jetë fitimi të shpejtë në peshë, humbje e papritur peshe ose çekuilibër hormonal, të tilla si sindromi Cushing gjatë pubertetit.

Çekuilibër hormonal shkakton një rënie në sintezën e fibrave nga fibroblasts, pas përkeqësimit kapacitetin regjenerativ të lëkurës. Në një sfond të ndryshuar hormonal shtrihen mund të ndodhë edhe pa shtrihen një i fortë i lëkurës.

Atletët shënon shtrirje shpesh formuar në sipërfaqen e brendshme të shpatullën për shkak të një rritje të mprehtë në masë të muskujve.

Ka një predispozitë gjenetike për formimin e shënon shtrirje. Përmbajtja e ulët e fibrave kolagjenit në lëkurë trashëguar.

Shfaqja e shënon shtrirje

Shënon Stretch duken si hollë, korsi dredha-dredha. Në stomak dhe gjoks janë të vendosura rrezore në kofshë, kofshën brenda - vertikalisht.

Color shtrihen varet nga kufizimet e tyre. Kohët e fundit ka pasur ngjyrë striae nga trëndafili në ngjyrë vjollcë-cyanotic. Kjo ngjyrë ndodh sepse indi i ri lidhës i pasur me enët e gjakut. Përfundimisht anije të bëhet më pak dhe shënon shtrirje zbehet derisa të bëhet e bardhë. Në ind lidhës nuk ka melaninës, kështu sfond mund të shihet shtrihen lëkurë tanned edhe më shumë.

Në mënyrë tipike, shënon shtrirje janë të turret me lëkurën përreth. Ka raste kur ata kanë tërhequr apo edhe lehtësim konveks.

Shtrihen - nuk është sëmundje. Ata nuk do të dëmtojë, nuk shkaktojnë ndonjë komplikime dhe nuk është e rrezikshme për shëndetin. Kjo është vetëm një defekt kozmetike. Megjithatë, shumë që shtrihen krijon siklet psikologjik, kështu që më mirë të shpëtoj prej tyre. Nëse pamja e lëkurës me shënon shtrirje nuk kanë rëndësi, ju nuk mund të fshini, ata nuk do të bëjë ndonjë dëm dhe ata mund të sigurtë të jetojnë jetën.

Për trajtimin e shënon shtrirje

Më parë se të filloni trajtimin, efekti i saj do të jetë më mirë. Mënyra më e lehtë për të hequr qafe shënon shtrirje të rinj, kur ata janë në ngjyrë rozë. Striae vjetëruara ngjyra të bardha e vështirë për të trajtuar.

Gjatë trajtimit të shënon shtrirje është e rëndësishme për të ndjekur dietë. Dietë duhet të jetë e ndryshme, me rritjen e sasisë së proteinave dhe vitamina. Shumë proteina në mish dhe bishtajore, dhe të hahet arra dhe vaj ulliri ushqen carotenoids trupit dhe vitaminë E.

Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit mund të marrin acid Askorbik 500 mg 1 herë në ditë. Kështu efekti i trajtimit do të jetë më i fortë.

Ka shumë krem ​​dhe xhel nga shtrihen nga prodhues të ndryshëm. Më të njohura janë krem ​​kompanitë StriaSan, Sanosan, Biolane dhe kështu me radhë D. nga komponentet kryesore janë komponentet e mëposhtme.:
• acidet amino;
• Vitaminat A, E,
• kolagjenit;
• minerale;
• humidifiers aktive.

Ata mund të përdorni edhe para se të shtrihen si parandalimin dhe trajtimin e shënon shtrirje. Këto barna nuk janë toksike, ato mund të përdoren gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Shënim: gjatë shtatzënisë ndonjë efekt fizik në lëkurë mund të shkaktojnë shfaqjen e shënon shtrirje, kështu që nëse shënon shtrirje të shfaqet gjatë gisht në lëkurë me krem ​​më të mira të presin për të lënë.

Një sasi e vogël e krem ​​aplikuar në fushat me probleme të lëkurës me lëvizje të lehta masazh një herë në ditë.

Shpesh anëtarët e krem ​​të tillë përfshin vaj perimesh. Ju mund të zgjidhni për të fshij në lëkurë e vaj ulliri, vaj avokado, jojoba, kakao. Ata moisturize lëkurës dhe ushqyer atë, duke kontribuar në zhdukjen e shënon shtrirje.

Mumiyo është një mënyrë e madhe për të hequr qafe shënon shtrirje. Me të gjithashtu prodhojnë krem ​​për të trajtuar shënon shtrirje. Në një mjedis të brendshëm, gjithashtu, mund të bëjë një krem.Dlya këtë, shpërndajë një mumje disa gram në një lugë çaji të ngrohtë zier me ujë dhe shtoni ndonjë krem. Aplikoni atë në pjesët problematike të trupit një herë në ditë. Bilancet e ftoh.

Stry - një dhëmbëza të lëkurës për shkak të vaj mbresë, Kontraktubeks të tilla, shumë efektive në trajtimin e shënon shtrirje. Kontraktubeks mund të përdoret nga gratë shtatzëna dhe lactating, pasi ky mjet nuk është i zhytur në gjak dhe nuk ka efekte sistemike.

Procedurat për trajtimin e shënon shtrirje

Në klinikat kozmetike ofron këto trajtime për të trajtuar shënon shtrirje:
• peels kimike;
• rishfaqet lazer;
• ozonit;
• kirurgji plastike.

Këto procedura janë të efektshme, por janë kryer nën anestezi të përgjithshme, kështu që shtatzënia dhe të gjirit janë të kundërindikuar. Pas shkëputjes fëmijën nga gjiri, nëse mjetet e tjera nuk ndihmojnë, ju mund të kryejnë këto procedura. Ata bëjnë vetëm një profesionist në një klinikë të specializuar.

Heqjen Laser shënon shtrirje

LPG-masazh të cilat ofrojnë shumë sallonet, ndihmon shënon shtrirje lufta, ajo nuk mund të kryejë shtatzënisë, por mund të përdoret për të trajtuar shënon shtrirje gjatë të ushqyerit metodë hrudyu.Sut është se duke përdorur një aparat të posaçëm, i përbërë nga reklama që duke lëvizur në një anë të ndryshme me shpejtësi të ndryshme, realizuar lëkurës efektive masazh. Ky masazh stimulon qarkullimin dhe qelizave rinovimin. Procesi është absolutisht pa dhimbje.

Në shtëpi, ju në mënyrë të pavarur mund të kryejnë procedura të thjeshta që shtrihen, të cilat janë të padëmshme dhe kanë praktikisht ka contraindications.

Leshterikët përfundojë - trajtim absolutisht të padëmshme dhe të lira për shënon shtrirje. Përshtatet e shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji. Leshterik thata, të cilat mund të blihen në çdo farmaci, i holluar me ujë të ngrohtë dhe slurry rezulton është aplikuar për problemin e trupit dhe të mbyllë me mbyllur plastike. Sesioni zgjat 40-45 minuta.

Këto përfundon mund të bëhen nga balta, kakao, baltë nga Deti i Vdekur. Përfundon me leshterik janë më të efektshme për shkak se ato përmbajnë acid alginic që e bën lëkurën të zhdërvjellët dhe elastik.

Vjetëruara shtrihen trajtohen mirë nga ambalazhi me balte dhe mjaltë. Për ta bërë këtë, një përzierje prej argjile jeshile, blu dhe gri shtuar mjaltë të lëngshme dhe llokoçis në një shtet homogjen. Masë që rezulton është e nevojshme për të imponuar mbi shtrihen forcimin e lëkurës duke përdorur një fashë elastike. E gjithë kjo është e gjatë natës. Përdorni vetëm mungesën e alergjive në mjaltë!

Scrubs trupit shtresohem shtresa e lartë e lëkurës, rritjen e qarkullimit të gjakut dhe të stimuluar rinovimin e lëkurës, duke ndihmuar për të luftuar shënon shtrirje. Pastrim në dispozicion mbi counter, por ju mund të përgatisë samostoyatelno.Dlya zhvishem në shtëpi mund të përdorni scrubs bodyaga, kafe terren, mjaltë.

Për pastrim të thjeshtë vetëm kanë nevojë për sheqer, kripë dhe perimeve maslo.Stakan sheqer të përzier me një gotë kripë dhe një gjysmë gotë me vaj ulliri ose luledielli. Masazh zonat problematike pastrim të tillë dhe pije me ujë të ngrohtë. Procedura duhet të kryhet një herë në çdo shtatë ditë.

Shënon Stretch nuk mund të luftojë disa metoda të tjera. Për rezultate më të mira kërkon një qasje gjithëpërfshirëse të bazuar në një kombinim të disa mënyrave të merren me shënon shtrirje. E vetmja mënyrë për të hequr qafe këtë problem.

Parandalimin e shënon shtrirje në gratë shtatzëna

Angazhohen parandalimi është shumë më e lehtë se sa trajtimi. Ju mund të filloni parandalimin para shtatzënisë dhe vazhdojnë të mbajnë gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes.

Para së gjithash, ju duhet të kujdeset për ushqimin. Ajo duhet të jetë i balancuar, e pasur me vitamina, proteina, yndyrna dhe perime mikroelementami.Vo shtatzënisë është e rëndësishme që të mos nopem. Peshë ekstra do të shtrihet më tej në lëkurë, duke rritur gjasat e shënon shtrirje.

Dozimi ushtrim përmirëson lëkurën, duke e bërë atë më të zhdërvjellët. Ideal për gjimnastikë, gjimnastikë, not.

Lavazheve vagjinore përmirëson enëve të gjakut të lëkurës ton pra rrit metabolizmin e tij dhe aftësitë rigjeneruese. Më mirë të fillojë gradualisht, duke shmangur rënie e papritur e temperaturës për të shmangur hipotermi.

Masazh i rregullt i zonave problematike limfoottok stimuluar, rritjen e qarkullimit të gjakut dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës. Masazh mund të bëni vetë, por ju mund të kontaktoni ekspertët.

Përdorimi i vajrave bimore të pasura me vitamina A, E (ulliri, luledielli) të përshtatshme jo vetëm për trajtim, por edhe për parandalimin e shënon shtrirje. Ato duhet të rubbed në lëkurë e bark, kofshë, gjoks jashtme lëvizjet.

Përdorimi i rregullt i scrubs si në shtëpi dhe të veçanta, të mira për lëkurën dhe parandalon formimin e shënon shtrirje. Scrubs nuk mund të përdoret shumë shpesh që të mos irritojë lëkurën. Opsioni më i mirë do të jetë një nga zhvishem një herë në javë.

Krem, xhel të shtrihen mund të përdoret edhe para se ata të paraqiten si parandalim. Ju mund të përdorni ndonjë nga shënon shtrirje krem ​​për gratë shtatzëna.

Bands mbështetje të mirë për barkun shtatzënë, duke zvogëluar shtrihen e lëkurës. Është e rekomanduar që të veshin zakonshëm nga 20 javë të shtatzënisë. Ka zakonshëm për gratë në periudhën e pas lindjes për të ndihmuar të rivendosur formën dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.

Për të parandaluar shënon shtrirje në gjoksin e tij janë bra veçantë për nënat shtatzëna dhe lactating. Ata mbështesin gjoksin pa lënë lëkurën shtrirë tepër.

Përmes një kombinim i trajtimeve të ndryshme dhe shtrihen përdorimin e parandalimit, këmbëngulje dhe durim mund të arritur rezultatet e dëshiruara.

Ed. Mjeku dermatolog OA Loginov