Rosacea puçrra fytyre rosacea


Rosacea puçrra në latinisht «rosacea» do të thotë «si trëndafili." Emri i mirë, por tregon jo aq tërheqëse.

Sëmundja është shumë e zakonshme. Më shpesh në gratë mbi 30 vjet. Sëmundje Peak 40-50 vjet. Rosacea nuk është një sëmundje ngjitëse, jo kërcënuese për jetën, por shprehu defekt kozmetike, manifestim veçanërisht ekstreme të sëmundjes - rinofima (hundë pineale), është më shpesh në meshkujt. Fëmijët e kësaj sëmundjeje mund të infektojnë.

Simptomet e Rosacea


Sëmundja karakterizohet nga skuqje qëndrueshme, skuqjen paraqiten në ballin, faqet, hunda, rreth syve, mund të formojnë abscese, anije të vogla të shkëlqejë përmes lëkurës (i quajtur telangiektazisë). Disa vjet më vonë sëmundja mund të shkojë vetëm, por zakonisht një kurs të gjatë të sëmundjes, me periudhat e përmirësimit dhe acarimit.

Shkaqet Rosacea

Shkaku i sëmundjes është i panjohur.

Mos harroni, skuqje të rritur enët e nxehtë dhe djegëse, dush, sauna, dhomë me diell, sunbathing tepruar, alkooli, çaj të nxehtë dhe kafe, të përballet me masazh, mbingarkesë emocionale, kjo është e gjitha që stimulon qarkullimin e gjakut. Edhe në kohë të përmirësimit të gjendjes së lëkurës, parandalimi duhet të përdoren ilaçe.

Komplikimet e Rosacea

Inflamacion kronik i lëkurës thellë në hundë të çon në trashje pakthyeshme tij, e cila quhet rinofima (për shkak të përhapjes së indeve të gjëndrave dhe lidhës). Një tjetër emër hundë -shishkovidnyy. Lëkurës trashet dhe (fryrje balli quajtur jastëçkë gjilpërash metofima) ballit dhe në qepallat (quajtur blefarofima), dhe vesh mochtsi (i quajtur otofima, përhapja e lëkurës, në formën e lulelakër), dhe lëkurës chin (i quajtur hnatofima).

Shenja të tjera të rosacea përfshijnë simptoma okulare si skuqje mund të shoqërohet me një dhimbje të vogël, një ndjenjë e "rërë" në sytë, sytë e përlotur.

Komplikime të rënda ulçerë -keratit dhe kornesë.

Diagnoza e Rosacea

Diagnoza është themeluar gjatë inspektimit.

Unë ju këshilloj që të dorëzojë numërimin e gjakut dhe gjak mbi hormonet në qoftë se ata ndryshojnë, të konsultoheni me një gjinekolog-endokrinolog, mjek. Si dhe analizën për Demodex. Nëse procesi i përfshirë konsultim hlaza- okulist.

Trajtimi i Rosacea

Aplikoni një krem ​​që do të hequr inflamacion, ënjtje, forcimin e enëve të gjakut (p.sh. rozaliak, Sensibio AR, Metronidazole), ju mund të aplikoni kremra të infuzionit të kamomil, yarrow, përveç emëruar kursin e Metronidazole (në tableta) kurse antibiotik (në tableta) vitamina, droga që forcojnë muret e enëve të gjakut (kalcium, askorutin). Kur telangiektazisë (anije tejdukshëm përmes lëkurës) ndihmon electrocoagulation. Kur rinofime (hundë pineale) vetëm kirurgji.

Mos harroni se hormonal kundërindikuar !!!