Psoriasis psoriasis


Psoriasis ose psoriasis - është një kronike, shpesh relapsing lëkurës sëmundjeve jo-ngjitëse, të prirur për të dëmtuar indet periarticular.

Shkaqet e Psoriasis


Shkaku më i mundshëm i procesit është konsideruar të jetë një predispozitë gjenetike, forcuar ndikimin e faktorëve të ndryshëm të shkaktojë.

Chtopsoriaz njohur mund të ndodhë në çdo moshë dhe në mënyrë të barabartë te meshkujt dhe femrat. Kjo sërë faktorësh mjedis brendshme dhe të jashtme, të krijojë kushte të favorshme për zhvillimin e psoriasis. Është vënë re se elementet karakteristike skuqjen psoriatic shfaqen në lëkurë në fushën e acarim nga ndonjë faktor mekanike, kimike apo substancave toksike që gjendet në drogës për përdorim të jashtëm. Një proces i tillë është paraprirë shpesh nga proceset e ndryshme inflamatore në lëkurë nga ekspozimi ndaj agjentëve të shumta patogjene të natyrës bakteriale ose fungale. Provokuar faktor që dobëson trupin nga brenda, është konsideruar Streptococcus. Krijuar një model të qartë të formave të caktuara të psoriasis (kaplevydnoy) në rrjedhën zgjatur e infeksioneve të sipërme të frymëmarrjes si grykët, bronkit, etj Mosbalancim Lidhja e hormoneve në trup dhe manifestimet e procesit psoriatic në shtete të caktuara të trupit (pubertetit, shtatzënia, menopauza) flasin mbi rolin e estrogjenit në zhvillimin e lezione të lëkurës. Vënë re rolin e ndryshme medicinale drogës, stresi, pirja e duhanit dhe alkoolit si një proces psoriatic faktor shkaktojë.

Simptomet e Psoriasis

Nuk janë format e mëposhtme të psoriasis:

 • Më tipike Forma pllakë, papules kuqe të kufizuara në mënyrë të qartë, zhvishem, të bashkohen dhe të formojnë xhepat e madhësive të ndryshme. Ndikon në sipërfaqet zgjatues (bërryla dhe gjunjë), kokës, rajonin e mesit. Mbeten të përballet me të paprekura, shuplakat, thembra. Shkallët janë të shtrënguar me njëri-tjetrin dhe kur ju përpiqeni për të hequr ato - rrjedh gjak.
 • Psoriasis Tear karakterizohet me shfaqjen e papritur e shumë pika. Më shpesh shfaqet tek të rinjtë e moshës 8-16 vjet. Shpesh i paraprin shfaqjen e kësaj forme të infeksionit streptokoksike.
 • Psoriasis pustular shpesh lokalizuara në shuplaka dhe shputa. Ka pustules vogla sterile, shpesh të dhimbshme.
 • Intertriginoznoy - duke pasur skuqjen mbi sipërfaqet flexor dhe në folds e mëdha (ijë, nën gjinjtë).
 • Përgjithësuar psoriasis pustular është e rëndë, kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. I shoqëruar nga temperaturë të lartë dhe dhimbje.
 • Erythroderma - një formë e rëndë e psoriasis, kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. I shoqëruar nga ethe, ëmbëlsi, skuqje shënoi tërë trupin.

Zakonisht sëmundja fillon akute, në fushën e arsimit të plagosur më parë të lëkurës itchy papules kuq banesë ose të kuqe, me kufij të qartë, me madhësinë e një pinhead për thjerrëzat kokrra. Pothuajse menjëherë këto papules mbuluar me peshore argjendtë lehtë ndare. Për akute (ecën) periudha sëmundje karakterizohet nga pamja e nxituar të elementeve të reja dhe rritjes së tyre të shpejtë periferike. Papules rritjes shkrihen së bashku, duke formuar një lloj të formave të çuditshme pllaka të mbuluara me elemente të argjendtë shelushaschymysya vetëm në qendër, duke lënë një avantazh të lirë.

Simptomat Foto e psoriasis, psoriasis inversi

Simptomat Foto e psoriasis: Psoriasis lot

Foto: fazë progresive e psoriasis

Foto: fazë progresive e psoriasis

Elementë të tillë i nxituar mund të lokalizuara në çdo pjesë të lëkurës, shpesh ata janë simetrike, kryesisht nyjet rreth të mëdha (bërryla, gjunjë, rajoni lidhur me rituale fetare), në folds (inguinale, axillary) dhe të kokës.

Foto: simptomat e psoriasis të kokës

Foto: kurorë psoryatycheskaya

Disa muaj më vonë vjen një periudhe të fiksuar nga psoriasis, e cila është karakterizuar nga mungesa e rritjes pllakatë periferike dhe shfaqjen e "freskët" artikuj. Lëkurë plotësisht mbulon pllakatë, e cila është formuar rreth fushat e dritës dhe të lëkurës ystonchennoy. Në këtë shtet, pllakë mund të jetë një kohë të gjatë: muaj dhe vite.

Foto: psoriasis stacionare faza

Periudha e lejes skuqje karakterizuar nga rrafshim elementet dhe pllakë graduale pastrimit nga lëkurë. Në vend të elementeve ekzistuese janë njolla vazhdim, shpesh ngjyrat e errëta.

Me këtë gjendje klasik formë psoriazaobschee e pacientëve zakonisht nuk vuajnë.

Shpesh proces përfshin ndryshime psoriatic gozhdë dhe karakterizohet nga pjata tipike gozhdë, në formë melkotochechnyh (naperstkopodobnyh) grooves të. Vetëm për psoriasis karakterizohet rënia dhe trashje e buzë të lirë të pjatë gozhdë me një ndryshim të ngjyrës për të shurdhër të verdhë. Kjo foto kujton infeksionet fungale gozhdë, gozhdë dhe për këtë arsye duhet të analizohen shkallët kërpudhave patogjene. Për një kohë të gjatë të kufizuar në procesin e psoriatic vetëm mund të ndryshojë mezi e dukshme pllaka gozhdë specifike. Ju duhet ta dini se kjo humbje është e kombinuar shpesh me lezionet e nyjave.

Foto: "këllëf" psoriasis

Artrit Psoriatic - Ky dëmtim specifike të përbashkët si pasojë e inflamacionit periarticular indeve haraktezuyuscheesya ndryshime degjenerative dhe zhvillimin e mëtejshëm të shëmtuar të përbashkët pacientin për aftësinë e kufizuar. Në këtë proces shpesh ndikon në nyje interphalangeal e gishtat e këmbëve që në fillim të manifestuar dhimbjen dhe për të rritur të përbashkët, dhe pastaj të ndryshojë formën e tyre të kufizimit lëvizshmërisë. Kjo ndikon joints simetrike. Në procesin patologjike mund të përfshijë nyjeve të mëdha dhe, si dhe nyjet e shpinë.

Simptomet e psoriasis psoriatic:

 1. ënjtje në nyje;
 2. dhimbje në prekje;
 3. lëvizshmëri të kufizuar, sidomos në mëngjes ("ngurtësi në mëngjes");
 4. reduktim në aktivitetin funksional të nyjeve dhe / ose shpinë;
 5. Psoriasis Nail;
 6. psoriasis në të afërmit e gjakut;
 7. reagimet negative të revmatoidyy faktor.

Foto: gozhdë psoriatike

Kur përdorimi paarsyeshme naruzhnoholecheniya një periudhë psoriasis progresive të sëmundjes shpesh zhvillojnë jospecifik reagim toksike-allehicheskaya. Në pllaka psoriatic zonat e lira skuqje, të cilat bashkohen për të ndikojë në të gjithë lëkurën e. Ky proces është shoqëruar me ethe deri në 39 ° C dhe nyjet limfatike zgjeruar dhe një ndjenjë e tkurrje të lëkurës, kruajtje dhe djegie.

Shpesh ka lëkurë të tepruar, rrit humbjen e flokëve dhe shkëputja e pjatë gozhdë. E ashtuquajtura foto erythroderma psoriatike, e cila mund të çojë në psoriasis më të rënda - Pustular, kur sfond shfaqen ulcerat reddened lëkurës që të rritet në madhësi dhe të shkrihen në një "liqen problematike" dhe pidsyhayuchoyu në peshore zhvishem-verdhë-kafe. Në këtë rast pacienti shënuar dobësi të përgjithshme dhe gjendja e keqe. Ky shtet është një jashtëzakonisht e vështirë, sepse kur simptomat e para të kësaj forme të psoriasis nevojë për konsultime urgjente specialist dhe shtrimin në spital të pacientit.

Foto: simptomat e erythroderma psoriatic

Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e shteteve të tilla psoriatic vetë në fazën përparimtare konsiderohet i papranueshëm.

Shqyrtimi i psoriasis dyshuar

Së pari u shfaq psoriasis kërkon peshore mikroskopike dhe Mycological studimore të dëmtuara të lëkurës kërpudhave patogjene për të përjashtuar dermatosis ngjitëse. Në lezionet izoluara të nyjeve të kërkuara model radiale dhe analizat e gjakut për Rheumatology. Në raste të vështira, përdorur diagnostike biopsi lëkurës ndryshuar.

Diagnoza e psoriasis

 • Simptomë "spot stearinë" - kur hrottazhe (poskablivanii) Lezionet psoriatic, njollosur elemente sipërfaqësore është, peshore stearik veçanta intensivisht bardhë.
 • Simptomë "Filmi psoriatic" ("film terminal") - kur të hequr peshore nga pllaka psoriatic duket sipërfaqe të ndritshme të kuqe.
 • Simptomë Auspittsa (fenomeni i "vesës gjakut" fenomen vend gjakderdhje) - me hrottazhe (poskablivanii) lezione psoriatic pas fenomenin e "spot stearinë" dhe "filmit terminalit" shfaqet pikë gjakderdhje.

Fazë progresive e psoriasis:

 • Simptomë Pilnova (bezel Pilnova) - shtyer rim kuqe nëpër periferi të pllaka psoriatic, nuk janë të mbuluara në këto qeliza peshore.
 • Simptomë Kebnera - kur dëmtimi ose acarim të lëkurës në vendin e lëndimit të shfaqet eruptions freskëta.

Faza rekurs:

 • Simptomë Voronov (psevdoatroficheskiy rim) - rreth pllaka psoriatic - të shkëlqyer, unazë të ndritshme lëkurë të rrudhosur pak.

Psoriasis Mjekimi

Që nga psoriasis karakterizohet për kurs kronike-relapsing (afërsisht folur - psoriasis shërim), mjeku duhet të sfidohen për të arritur faljen maksimale gjatë. Podborlecheniya është në fazën dhe formën e psoriasis. Është e nevojshme për normalizimin e kushteve të punës dhe të pushoni, të shmangur faktorët, të tilla si acarim të lëkurës, stresi, pirja e duhanit, pirja nxitje.

Në periudhën e psoriasis progresiv caktuar me anë të terapisë së përgjithshme dhe agjentëve të jashtëm. Brenda vitaminë përdorur të ashtuquajturën "skemë hungarez", e cila përfshin një kombinim të vitaminës C dhe acidi folik në pluhur merret tri herë në ditë për 30 ditë dhe vnutrishnom'yazoviin'yektsiyi B12 400 mcg në ditë, №15. Emëruar Përveç kësaj përgatitjet hyposensitization (15 injeksione 10% kalcium gluconate 10 ml intramuskulare çdo ditë tjetër, i cili rrotullimin me injeksione të vitaminës B12). Terapia qetësues (droga bromine ose sanëz) të bëjë një ndikim pozitiv për procesin e stabilizimit. Së jashtmi në këtë psoriazaispolzuyutsya fazën vetëm exfoliating i dobët do të thotë: ointments, krem, kremra që përmbajnë oksid salicili (2%), squfur (2%), dhe në disa zona - "Flutsynar", "Ftorokort", "Lorinden-A" "Dyprosalik" dhe ointments të tjera corticosteroid. Vazhdimisht duhet të përdorni Moisturizers që ofrojnë efekt qetësues për 12 orë ("krem Koldo", krem ​​"Trikzera" Unny). Panthenol sigurojnë efekt të mirë, zink pyrithione në mjete të ndryshme të jashtme.

Në procesin e stabilizimit të caktuar mundëson mjete të jashtme në përqendrime gradualisht në rritje dhe fiksim më të gjatë në pllakë. Ky vaj shumëfish keratoplastychni: ihtiolova 5-10%, 2-5% sulfur-Dehtyarna, 10-20% naftalanovaya me shtimin e kortikosteroidet dhe hidroksiantrony. Tar 05/02/10% dhe antralin përdoret në formën e fasha dhe banjot, duke lënë një person të lirë, folds rajonit, kokës dhe organet gjenitale. Këto barna gjithashtu provoi edhe në kombinim me steroid aktuale dhe rrezatimit ultravjollcë në doza suberitemnyh (vetëm pacientët me formë "dimrit" të psoriasis). E pra themeluar terapi ri-PUVA dhe photochemotherapy, autohemoterapyya, pirogenal, injeksione streptokoksike toksoidit (prania e vatrave kronike infeksionit) hemosorbtion dhe plasmapheresis. Për trajtimin e artritit psoriatic përdoren banjot parafine dhe ushtrime terapeutike.

Rëndim të psoriasis, ndodh me rrjedhjen e rëndë dhe i ngathët ankorua ymmunodepressantamy citotoksik (methotrexate), i projektuar brenda.

Me mjedise moderne, të përdorura së fundmi me sukses në botë për trajtimin e psoriasis, është tërhequr vëmendja për kaltsypotryol-sintetike analog të metabolitit aktiv të vitaminës D. efektiviteti i saj shpjegohet me aftësinë për të pengojnë përhapjen trasnformimin e keratinociteve dhe përshpejtuar diferencimin e tyre morfologjike. Duke përdorur këtë komponent në izolim dhe në kombinim me Betamethasone kontribuon për faljen zgjatur. Ju duhet të dini dhe të mos harroni se produktet e jashtme që përmbajnë këto substanca duhet të përdoren vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Mjetet juridike popullore për psoriasis

Ndër mjetet juridike popullore që përdoren për të trajtuar psoriasis efekt të mirë vërejtur kur aplikoni tar thupër me mjaltë dhe vezë e bardhë në bazë të vajrave të ndryshme. Ajo duhet të mbahet mend se këto procedura janë të sigurta dhe të efektshme për faza stacionare dhe regresive të sëmundjes. Kur përdorni këto fonde në fazën akute të një rreziku të progresion.

Gjatë rëndim të psoriasis në dietë është e rekomanduar për të kufizuar ushqime të lartë në yndyrna shtazore dhe karbohidratet, për të shmangur ushqim erëza dhe alkool. Pirja e shumë lëngjeve ndihmon me sekretim të substancave të ndryshme toksike, e cila përshpejton procesin e stabilizimit.

Për të ruajtur faljen më të gjatë në pacientët me psoriasis pa rëndim tregon trajtime të ndryshme spa, të tilla si sunbathing dhe larje në det, baltë (për nyjet), sulfur hidrogjeni dhe burime radonit (Matsesta, Tskhaltubo, etj), kurim me dritë dielli. Pacientët me procesin psoriatic janë nën dermatolog vazhdueshëm vëzhgimit mjekësore dhe për të marrë trajtimin e duhur mbështetës.

Consulting dermatolog psoriasis Të ngjashme:

1. Mund kafshon mushkonjë shkaktojë psoriasis?

Në këtë rast, kafshoj vepron si një shkas irrituese faktor për formimin e elementeve psoriatic. E ashtuquajtura isomorphic reagimi ose acarim simptomë Kebnera, karakterizohet nga dalja e elementeve të reja në fushën e traumës mekanike të lëkurës brenda 1-2 javësh. Kjo zeroja, dhe kafshimet i'ektsii dhe insekteve, veshin dhe fërkime dhe shumë më tepër.

2. Çfarë është "treshe Psoriatic"?
Duke treshe psoriatic përfshijnë klasik 3 për simptomat psoriasis që janë dermatolog në shqyrtimin e pacientit. Kur pllaka poskablivanii psoriatic bisturi shënuar fillimisht forcimin argjendi flaking (simptomë e "spot stearinë"), nën shkallët kthen sipërfaqe me shkëlqim (simptomë e "filmit terminal"), dhe pastaj pikat e gjakut (simptomë "vesa e gjakut").

3. Kohët e fundit kam pasur zbokth kruarje të bardhë në kokë dhe të bëhet shumë më shumë rënien e flokëve. Mund të jetë kjo psoriasis?
Për psoriasis të kokës karakterizuar nga "kurora psoriatic" - pllakë që shkon përtej vijë e flokëve dhe pacienti është kryesisht i shqetësuar për defekt kozmetike. Humbja e flokeve në psoriasis në përgjithësi nuk tipik.

4. Çfarë është një "dimër" dhe "verë" formë e psoriasis?
Rëndim i psoriasis shpesh ndodhin në vjeshtë dhe dimër të ashtuquajturit formë dimrit. Në formën e verës së rëndim të sëmundjeve që lidhen me rrit rrezatimit ultravjollcë dhe ndodhin në pranverë dhe verë. Dallimin midis këtyre formave të psoriasis kanë nevojë për të përcaktuar trajtimin.

5. Çfarë hetime të jetë me artrit psoriatic?
Është e nevojshme për të vlerësuar treguesit e standarde të aktivitetit inflamator (ESR dhe CRP) dhe faktorit rheumatoid në gjak, si dhe të vlerësojë foto radiologjike e duart dhe këmbët, shpinë qafës së mitrës dhe të mesit, nyje ileosakralnyh.