Multi-colored liken krunde Liken në lëkurë


Krunde Multi-colored ose herpes - një fungale retsediviruyuschee sëmundje e lëkurës. Robin parë përshkruhet në 1853. Më e zakonshme tek të rinjtë. Në 40 - 60 vjeç, frekuenca zvogëlohet.

Arsyet e largimit ngjyra


Sëmundja dëshirore është një kërpudhat maja që retsediviruyuschaya në shtresa Poverhnosnye e lëkurës dhe për këtë arsye i takon Keratomikozy. Emri i tij latin Pytosporum orbicularae. Kërpudhat kjo është e kushtëzuar - patogjen, që mund të shkaktojnë sëmundje në kushte të caktuara, të tilla si: rrit djersitje, duke ndryshuar përbërjen kimike të djerse (pH më afër bazës), me vaj e lëkurës seborrhea, ngadalësuar rinovimin e saj, zgjatura drogë trajtimit hormonal.

Liken Simptomat ngjyrë

Sëmundja shfaqet në tri forma:

1 st lënë formë Bran, më tipike dhe të shpeshta - kjo formë eritematoskvamoznaya, e karakterizuar nga pamja jo-inflamatore e njolla kafe në "ngjyra e kafe me qumësht".

Mes lëkurë tanned ata janë të bardhë, siç ishte një pengesë për depërtimin e rrezeve ultravjollcë. Prandaj emri "liken ngjyra".

Njollat ​​fillimisht të vogla, atëherë rritet në madhësi dhe në to ne shohim lëkurë mezi të dukshme pityriasis. Kruhet ose ajo do të jetë e papërfillshme. Procesi i preferuar lokalizimi - gjoks, mbrapa. Më pak zoster ndodh në shpatull, bark. Fëmijët mund ta shohin procesin patogjene dhe të kokës. Kur trajtimi me jod, këto vende do të ndahen në një sfond të shëndetshme të lëkurës. Përkeqësimi i sëmundjes është zakonisht në vjeshtë - pranverë.

Forma e dytë, ajo quhet folikulare. Kështu sfond inflamator shohim pamjen e papules dhe pustules madhësi 2 - 3 mm në diametër. Procesi është shoqëruar shpesh me kruarje. Zhvillimi i këtij procesi kontribuon në historinë negativ në sëmundje të tjera: diabeti, trajtim të hormoneve.

Forma ynvertnaya e liken multi-colored xhepat lokalizuara në folds natyrore të lëkurës.

Simptomet e liken ngjyra, forma ynvertnaya

Diagnoza liken me ngjyrë

Differintsialnoy diagnoza provoditsyas patologji të tilla si leukoderma sifilitik, psoriasis. Për diagnozë të saktë duhet të kontaktojnë një dermatolog.

Diagnozë "krunde liken"janë të ekspozuara me anë të inspektimit vizual. Vetëm mikroskopi mund të përdoren thekon e lëkurës me identifikimin e patogjen, testi iodnaya. Mjeku mund të shkëlqejë në lyumynystsentnoy zjarri llambë Wood, në kotoroypyatna lehta preznahodyat karakteristike kuqërremtë - shkëlqim korychnyuvate.

Trajtimi i liken multi-colored

Trajtimi kryesor i liken ngjyra - një terapi zgjidhje lokale të ndryshme dezinfektues (salicili - rezortsynovyy alkoolit, zgjidhje jod, llak Terbinafine), krem ​​antifungal (clotrimazole, mifunhar, mikoseptin). Në mënyrë të ngjashme, industria prodhuar shampoos antifungal (ketokenazol, nyzoral).

Në formën e dytë në kurs dhe tableta përshkruar avancuara drogës kanë veprim fungicide (Terbizil, rumikoz).

Çdo furnizimit me energji të veçantë është e nevojshme. E vetmja gjë për të thënë në lidhje me ndryshimin më të shpeshtë të brendshme dhe krevat prej liri.

Pas trajtimit, lëkura duket si lëkura e një personi të shëndetshëm, nuk ka spote janë lënë. Kufizojnë veten në asgjë nuk është e nevojshme.

Mjetet tradicionale të liken me ngjyra

Ju mund të përdorni mjetet juridike popullore, nosnachala të duhet diagnostikuar dhe kjo mund të bëjë një mjek. Zakonisht nga pityriasis versicolor fondeve primenyayutnarodnye qepë, hudhër dhe zift. Çfarë do të erë, për shembull, nga një njeri pas katranit thupër aplikimi ose qepë infuzion dhe hudhër? Kolegët apo shtëpiake, unë mendoj se ju " falënderim" nuk e thonë. Preferuar ndoshta do të thotë është përdorimi i lëng boronicë, uthull molle. Por, para se ende bisedoni me mjekun tuaj.

Liken Komplikimet ngjyrë

Ndërlikimet kryesore të sëmundjes - një defekt kozmetike. Nuk ka asgjë për këta njerëz që nuk janë trajtuar për mungesë shqetësim, ka thënë: "Lëkura e tij, si një leopardi". Dhe sigurisht duhet theksuar kalimin në formën e dytë të sëmundjes që ndodh rrallë.

Parandalimi liken me ngjyrë

Për parandalimin veçantë unë caktoj pacientët e tyre përdorin nyzoral - shampo 2 herë në javë për një muaj në fillim të çdo pranverë - periudhë të vjeshtës, jo vetëm në rajonin e kokës por ostestvennyh folds. Kjo ndihmon për të parandaluar sëmundjet dhe qasje në një mjek.

Si parandalimit jo-specifik - higjienë, djersitje të trupit.

Konsultimi mbi herpes

Pyetje: kafshëve të sëmura ose pityriasis liken?
Përgjigje: Jo, ajo është anthroponoses tipike (gjendet vetëm në njerëzit).

Pyetje: Në qoftë se një partner është gjetur Liken ngjyrë, nuk kam nevojë për të marrë trajtim parandalues?
A: Jo. Tashmë si kam thënë se sëmundja nuk është ngjitëse. Sam jeton kërpudhat dhe normale të lëkurës, të shëndetshëm dhe sëmundja nuk ndodh. Duhet të trajtohen vetëm kur simptomat.

P: Unë kam krunde Liken. Eshtë e panevojshme të nënshtrohet trajtimit në qoftë se pas mesditë ishin njolla të bardha apo të presë për cirk të vijë?
A: Gjithmonë. Për të parandaluar retsedyvy. Ai ka gjasa do të vijë.