Djersitje djersitje e tepruar


Djersitje (djerse, hyperactivity dhe gjëndra djerse hyperfunction, rrit djersitje) - në mjekësi ky term quhet hyperhidrosis.

Djersitje është një proces i natyrshëm fiziologjik i përfshirë në thermoregulation orhanizma.V aktivitet kohë fizike, temperatura e ambientit, ose duke marrë një vakt të nxehtë mund të rrisë djersitje. Procesi përshpejton stresin djersitje, ankthi dhe enët djegëse.

Tërheqja e djerse - një funksion shumë i rëndësishëm i lëkurës njeriu përmes saj nëse është e nevojshme, temperatura zvogëlohet trupi, rrjedh toksike veschestva.V djersën normale të dukshëm vetëm gjatë tendosje fizike, temperatura e ambientit, djerse kryesisht këmbët, underarms palma, si këto dendësi më të lartë të djersës gjëndra.


Arsyet për djersitje të tepërt

Në disa njerëz djersitje nablyudaetsyai me një rritje të vogël të temperaturës së ajrit, dhe nganjëherë, në të kundërtën, kur ajo ulet, tensionin, dhe në temperatura të larta gropë të jetë e mundur "përshëndes". Kjo situatë ka atribuar rritur djersitje dhe kjo mund të jetë një karakteristikë fiziologjik të organizmit, dhe pasojë e ndonjë sëmundje.

Sëmundjet që çojnë në djersitje e tepruar

Rritja e djersitjevërejtur në:

 • funk­çrregullime nacionale të sistemit autonom nervor,
 • krizë nervash, nevropati,
 • tuberkulozi,
 • hyperthyroidism (rritur funksioni i tiroides)
 • mosfunksionim i pankreasit
 • sëmundje e veshkave,
 • diabeti,
 • trashje,
 • syrynhomyelyy,
 • neyrosyfylyse (3 sifilizi faza), SIDA, tuberkulozi dhe infeksione të tjera
 • rakit (ose mungesa e vitaminës D, sidomos në fëmijë)
 • reumatizmi,
 • grykët kronike dhe sëmundjeve të tjera të përbashkëta,
 • Gjëndra hyperplasia djerse,
 • kerato­dermis,
 • këmbët e sheshtë.

Hyperhidrosis (djersitja e tepruar) dhe mund të shkaktohet nga faktorë të jashtëm (por­tion gome hermetik këpucë, stockings dhe çorape me përdoruesit e narkotikëve injektues­fibrave tetycheskoho etj), si dhe kequshqyerja.

Simptomet e djersitje e tepruar

Djersitje cha­ende në zhvillim në zonat e kufizuara të trupit (këmbët djerse apo duar, sqetull, bigëzim) .Kozha ndërsa lagësht, të ftohtë në prekje, kotele­tyah duart dhe këmbët nohbyvayut shenja akrotsianoz (ngjyrë kaltërosh). Shoqëruar shpesh nga piokokkovaya djersitje (bakteret) dhe maja (fungale) lezioneve­lëkurës gropa.

Djerse vetë nuk erë medium të ofruar të gjitha bakteret e keqe që ushqejnë në lëkurë dhe pastaj shumohen nga ai. Kjo nepryyat­Erë tion që ndodh në individë vërejtur dobët rregullat e higjienës personale, të quajtur bromidroz ose osmidroz. Fryma e keqe mund të ndodhë edhe me djerse dekompozimi nga bakteret, dhe për shkak të vyokrem­tion me substanca djerse me dramatike jush­Erë razhenyya (squfurit, amoniakut, hudhër, dhe­Tank etj), si dhe në kundërshtim me menstruale­cikël në gratë e reja me diabet, dermatoses caktuara (pemfigus, syphiloderm vehetyruyuschye). Shumica e këtyre vendeve të kërkojnë këshilla nga mjeku dhe trajtim.

Hromidroz shprehje­lyaetsya errësirë ​​djerse në njerëz, kontakte­kobalt ruyuschyh, bakër, hekur dhe mik­ne kimikate.

Njerëzit me hyperhidrosis janë të përfshirë në një rreth vicioz - ata djerse, përvojë me këtë temë dhe për këtë arsye djerse edhe më shumë.

Trajtimi i djersitje e tepruar

Hyperhidrosis Trajtimi duhet të synojnë kryesisht në heqjen shkakun, ju­quajtur rritur djersitje. Ajo duhet të shqyrtohen me kujdes në terapi­dhe, TB, neurolog, endocrinologist dhe zbulimin e trajtimit fillimit sëmundje.

Nëse djersitje të tepruar të shkaktuar nga tiparet e trupit, thelbi i trajtimit është për të bllokuar aktivitetin e gjëndra djerse për të reduktuar sekrecionet djersë. Zgjedhja e trajtimit varet nga shumë faktorë, duke përfshirë edhe gjendjen e përgjithshme e pacientit, stilin e jetës së tij dhe zonën e shkatërrimit.

Trajtimi lokal i djersitje e tepruar

Kur djersitje ju mund të bëni një trajtim të vogël lokal që përfshin aplikimin në përgatitjet e lëkurës Problemi që përmbajnë:

1. Kripërat e klorur alumini - përkohësisht mbylli kanal djerse. Efikasiteti varet nga përqendrimi i drogës. Kjo është në thelb një xhel të ngurta dhe deodorant nga pota.Ispolzuyutsya, kryesisht gjatë natës. Fillimisht, çdo ditë, dhe frekuenca e aplikimit është reduktuar në një herë në 2-3 javë. Një i ngjashëm obladayutalunit veprim, chermihit, alu-kalium shap.

2. aldehide (formal, glutaraldehyde, methenamine) - Funksioni ndarja bllok nga gjëndra djerse. Kjo talk ëmbël dhe djerse deodorant ngurta (pluhur baby Johnson & Johnson, Deodorant Lady Sleeps, Adidas.Iz veprimi lartë irrituese dhe alergjike të përdoret vetëm në nivel lokal në zonat e problemit.
3. keratin denatyruara, mbyll kanalet e gjëndra djerse. Të përfshira në sapun dhe pluhur.

Kombinuara kozmetike (deodorants, gels, pluhurat, krem) që përmbajnë substanca komplekse që parandalojnë erë të pakëndshme të djersës: droga firmë VICHI, Belordizayn, blanches, Oriflame, Avon, Faberlic, duke prodhuar një drogë të veçanta linjë për kujdesin e lëkurës.

Phytotherapy rritur djersitje

Jashtë në formën e infuzione përdoret bimeve e mëposhtme:

1. Mint - qetësues, zbutës efekt.
2. Gjethet e arre - përmban një shumëllojshmëri të acideve fruta të cilat veprojnë si lëkurë.
3. Salvia - përmban vajra të dobishme për të ndihmuar në eliminimin e erë e djerse.
4. Kamomil - eliminon inflamacion.
5. leh e thupër dhe lisi - ka shprehur veti antibacterial dhe për rrezitje.
6. Hithër - përmban kompleksin e nevojshme vitaminë dhe minerale për të lëkurës.

7. myshk irlandez - veprim antimikrobik.
8. Lemon - eliminon aromat, efektive në luftimin e lëkurës fungale.

Pjesë e këtyre bimëve duhet të rubbed në lëkurë 2 herë në javë lëvizjet masazh për rreth 30 minuta. Kur këmbët e tepruar djersitje është e mundur për të përgatitur dush për këmbët.

Trajtimet sallon

Kur tepruar djersitje rekomanduar me forcë:

1. Electrophoresis dhe iontophoresis - trajtimi duke ndikuar aktuale në kanalet jon e gjëndra djerse.

2. injeksion nënlëkurës e toksina botulinum - pengojnë lirimin e acetilkolinës në mbaresa nervore, duke bllokuar zona e tyre deyatelnost.Na problematike është një injeksione disa, numri i tyre varet nga zona e faqes. Për të shmangur ndjenjat e mundshme të pakëndshme ose e dhimbshme përdorur krem ​​analgjezik. Efekti i trajtimit hyperhidrosis duke përdorur injeksione toksina e botulizmit manifestohet nëpërmjet 2 - 6 ditë dhe zgjat 3-8 muaj.

Kirurgjia me rritjen e djersitje

Metodat kirurgjikale garantojnë rezultatin maksimal të marrjen e shpëtoj djersitje, por ato kanë komplikime më shumë të jetë e mundur:

1. Heqja e gjëndrave të djersës në sqetull (nganjëherë ndodh me heqjen e lëkurës). Efektiviteti i këtij trajtimi në 90%. Por ekziston rreziku i komplikimeve të lidhura me formimin e indeve mbresë, e cila rezulton në gjymtyrë të kufizuar lëvizjen.
2. sympathectomy - një procedurë përfshin shkatërrimin e nervave simpatik përgjegjës për djersitje e tepruar.

3. Liposuction - heqja e gjëndrave të djersës në shtresat e thella të nënlëkurës yndyrë duke përdorur hetimet speciale (pipëz) me prerje të vogla në lëkurë.

Trajtimi i Përgjithshëm i hyperhidrosis

Brenda janë vitamina, anti-drogë ankthi (agnushe, motherwort) Nevoja për .pri mjeku komplekse përshkruan:

1. loseny Antibacterial vaj (Baneotsyn, Zinerit, levomytsetynovaya vaj Metronidazole)
2. ointments antifungal, gels (terbinofin, Mikospor, Orungal, nyzoral, lamizil)

3. Antibiotikët brenda (shpesh antibiotikët gjerë spektrit).
4. droga Anticholinergic (atropine, belloyd). Trajtimi me këto barna janë përdorur vetëm në raste të rënda për shkak të ashpërsisë së efekteve anësore (goja e thatë, sytë e thatë, mydriasis, mbajtje urinar, bradycardia, qetësim)
5. Vitamina B, E, A.
6. Kalciumi channel blockers (diltiazem).
7. barnave psikotrope (diazepam, Xanax, amitriptyline).

Një dietë me rritjen e djersitje

Nëse keni një problem me gjëndra djerse tepër aktiv duhet të shqyrtojë dietën tuaj. Mos hani ushqime të tilla si qepë dhe hudhër, peshk, erëza të nxehtë (piper - chilli).

Rekomandime të përgjithshme për njerëzit me hyperhidrosis

- Higjena: zonat problematike larje të shpeshta disa herë në ditë.
- Veshje veshur bërë nga fibra natyrale strukturës poroze.
- Ndryshimi i shpeshtë i rroba dhe këpucë.
- Shmangni pirë kafe, alkool dhe ushqimet pikante.
- Eliminimi i stresit, tensionit dhe ankthit.
- Shpesh hedh në dhomë ku jeni.