Pyoderma pustular sëmundje e lëkurës


Ose sëmundje pyoderma pustular - një grup i sëmundjeve infektive inflamatore të lëkurës. Si fjalët "infektues"Ajo është pyoderma qartë shkaktohet nga mikroorganizma shpesh Staphylococcus dhe Streptococcus. Në lëkurë të shëndetshme, këto baktere mund të ekzistojë pa shkaktuar ndonjë Sëmundjet. Por nën kushte të caktuara, të tilla si: microtrauma të ndryshme me to dermatoses, shoqëruar me kruarje (zgjebe, ekzema), ndotjen e lëkurës, imunitet të zvogëluar, sëmundjeve kronike, ndryshimet në përbërjen e djersës dhe të rrisë degën e saj (për lëkurë me vaj) të manifestuar veten.


Simptomat pyodermyy

Kjo patologji - një nozoolohiy grup, se disa sëmundje të ndryshme. Le të konsiderojmë themelore:

1) folliculitis - inflamacion i follicles flokët. Në sipërfaqe të ulcerat e lëkurës dhe papules shohin (bespolostnoe, qëndron mbi formimin e lëkurës). Nxituar ndodh me hidhërim të vogël ose kruarje. Nëse të gjithë gjëndër e impresionuar flokëve, atëherë kjo gjendje quhet sikos. Kjo shpesh ndodh në individë me rritjen e djersitje, rruajtje në meshkuj (kur një traumë të thellë). Nëse ky kusht është infektimi nuk trajtohet ose të trajtohet në mënyrë të paligjshme, ajo mund të vazhdojë të ardhshëm

2) Boil - shkatërrimi purulent i gjëndër e flokëve dhe indeve përreth. Ajo është e dendur, nyja rezkoboleznennyy. Dhimbja është e ngrirë në natyrë. Në qendër të shohim njësi "kreu purulent". Vlim shumë e rrezikshme lokalizimin pranë trekëndëshit nasolabial, si në furnizimin me fuqi të bollshme të gjakut në këtë zonë, procesi mund të rasprostranitsyai në tru. Kur disa furuncles të bashkohen me njëri-tjetrin, atëherë ajo quhet një smerald. Ky është një proces më i vështirë, shpesh e shoqëruar me ethe dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme. Dhe nozoolohiy tretë, kur ka inflamacion i kufizuar ind - abscese që kërkon kirurgji emergjente.

3) Hydradenyt - inflamacion i gjëndra djerse, e cila ndodh më shpesh në sqetull, të paktën në folds inguinale dhe kokës. Sëmundja shoqërohet me një dhimbje të mprehtë në vatrave inflamatore, duke rritur temperaturën e përgjithshme të trupit. Ky kombinim i rrethanave shpesh kërkojnë kirurgji.

4) impetigo dhe ecthyma është shkaktuar nga Staphylococcus dhe Streptococcus. Nëse impetigo - sipërfaqësore lezione, të karakterizuara nga formimin e flluska, pastaj gërryerjet, dhe përfundimisht crusts, atëherë ecthyma - më të thella, me ulcerat me crusts plotnoprilehayuschimi atë. Shumë shpesh ne gjejmë "objektiv i infeksionit" - Disa lëndime të lëkurës ose gjurmët e kruarje, të tilla si dermatoses kur itchy.

5) Acne - inflamacion i gjëndra dhjamor. Një lokalizimin e zakonshme në fytyrë dhe trungu. Është shumë e rëndësishme në problemin e sotme botërore kërkon inspektime shtesë të trupit, çfarë unë do të them më vonë. Sidomos në të keq puçrra fytyre Natyrisht conglobata për të formuar një shpërthim masiv dhe problemet kozmetike në formën e plagët. Kjo është një kurs i vështirë i akneve.

Siç e shohim pyoderma të gjerë, grupi chastovstrechaetsya e sëmundjeve. Ndoshta të gjithë të paktën një herë në jetën e tij të përballen me të.

Diagnoza e pyoderma

Problemet pyodermyy merret dermatolog, por nëse, Zoti na ruajt, ju keni nevojë për kirurgji, kirurg respektivisht. Jo vetëm kuruar lëkurën tuaj, ju duhet së pari të kuptojnë shkaqet e sëmundjes pustular.

Jetë i sigurt kur të gjitha kushtet e mësipërme duhet të inspektojë të sheqerit në gjak. Në organizmat e larta të sheqerit rritet dhe të zhvillohet me sukses. Ne duhet t'i kushtojë vëmendje të veçantë pyoderma nëse puçrra shfaq pas pubertetit.

Në analizën e mësipërme është domosdoshmërisht x-ray të lehta, në qoftë se ajo nuk është bërë për të përjashtuar lëkurës TB dysbiosis fekal zorrëve dhe inspektimin e të gjitha gastro - traktin e zorrëve. Sa për gratë, është e nevojshme dhe studim i mitrës dhe shtojca (SHBA). Shumë shpesh, inflamacion të vezoreve dhe ndërrime të hormoneve në favor të hormoneve seksuale mashkullore çon në formimin e akneve, si dhe folliculitis. Kjo është tipike e kësaj gjendje, kur një skuqje të lëkurës në mjekër. 

Ka një keqkuptim që edhe një herë të shkuar te mjeku nuk është i nevojshëm nëse pacienti - një i ri, duke argumentuar se "fillon të rritet ose të mbajë një jetë të rregullt seksuale dhe çdo gjë do të jetë mirë". Ajo përfundon komplikime si infeksioni apo defektet kozmetike.

Trajtimi i pyoderma

Droga kryesore që duhet të jetë i pranishëm në të gjitha pyodermyy trajtimit - një trajtim i ditës (ointments me antibiotikë, exfoliating fondet ngjyra anilinë). Në raste të rënda, antibiotikët janë të përshkruara në formë tabletash dhe droga injectable. Në rrjedhën zgjatur dhe retsedyvov shpeshta - imunopreparaty (autohemoterapyya, pirohenoterapiya), vitaminë. Dhe në raste të rënda, akute - vatrave autopsisë purulent me përpunimin e tij të mëvonshëm dhe kullimit.

Paralel me duke u trajtuar për të eliminuar shkakun e pyoderma.

I caktuar dhe mjete moshuar, së bashku me trajtimin kryesor. Për shembull, maja që bën birrë me puçrra fytyre. Ata vetë përmbajnë vitamina B, uchavstvuyuschye imunitetin dhe efekt i dobishëm për microflora zorrëve, i cili është i përfshirë në cilësinë e përgjigjes imune. Kur vlon ndihmë salcë me qepë, e cila ka veprim antibakterial.

Komplikimet pyoderma

Nëse ne flasim për komplikime, ata duhet të ndahen në dy lloje: kozmetike dhe bakteriale. Më parë kam përmendur - dhëmbëza dhe plagët. Bakteriale - Infeksion në divizionet më të thella: abscese, lymphadenitis qelbëzuese dhe limfanhiita (inflamacion i nyjave limfatike dhe anijet). Dhe në qoftë se mikroorganizmave të ndikojë në organet dhe sistemet - helmimi i gjakut.