QUINCKE Edemë - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Ënjtje e Angioedema (emra të tjerë - Angioedema akute, koshere gjigante, ënjtje trofonevrotychnyy, anhyootek) - ajo zhvillon papritmas ënjtje të kufizuar ose përhapur e nënlëkurës yndyrë dhe mukozës. Angioedema rritur ndjeshëm dhe fëmijët, por shpesh sëmundja ndodh në një moshë të re, sidomos në gratë. Fëmijët dhe të moshuarit është e rrallë.

Shkaqet e Angioedema


Themelor ënjtje alergjike një reaksion alergjik antigen-antitrup. Dal në një trup para sensybylyzyrovannom substancave biologjikisht aktive - Ndërmjetësuesit (histamine, kinins, prostaglandins) shkaktojnë zgjerimin lokale e capillaries dhe venat, një rritje pėrshkueshmėrisė Microvascular dhe indeve edemë zhvillon. Edemë alergjik Shkaku mund të jetë ndikimi i ushqimeve të veçanta (vezë, peshk, çokollatë, arra, manaferrat, agrume, qumësht), drogës dhe alergeneve të tjera (lule, kafshë, pickimin e insekteve).

Në pacientët me edemë nealerhichnyy Sëmundje Angioedema për shkak të trashëgimisë. Trashëgimia është sipas llojit dominant. Në pacientët me nivele të ulëta në serum e frenuesit C-esterase dhe kallikrein. Ënjtje e Angioedema ndërsa edemë alergjik ngjashëm zhvillohet nën ndikimin e substancave që shkaktojnë formimin e histamine - të njëjtat alergeneve. Ënjtje zhvillon në organizëm sensybylyzyrovannom nën ndikimin e alergeneve të caktuara: lule, kafshë, ushqim, mjekësi, kozmetike ose jospecifik: stresi, dehje, infeksion, hipotermi. Faktorët mund të jetë sëmundje të mëlçisë, tiroide (veçanërisht kur është reduktuar funksionin), stomakut, sëmundjet e gjakut, dhe sëmundjet autoimune parazitare. Shpesh në këtë rast preobretaet kronike kurs sëmundje relapsing.

Në disa raste shkaku Angioedema nuk mund të themeluara (quhet edemë idiopatike).

Simptomet e Angioedema

Sëmundja fillon papritmas. Brenda disa minutave, orë të rralla në pjesë të ndryshme të fytyrës dhe mukozës zhvillon edemë. Nuk mund të jetë ënjtje lokale e buzët, qepallat, scrotum dhe mukozës së gojës (të folurit, qiellëz e butë, bajamet), traktit respirator, traktin gastrointestinal, rajoni urogjenital. Ënjtje shpesh shoqërohet me dhimbje, shpesh ankohen për ndjenja tensionin e indeve të sëmurë. Në fushën e edema e indeve tensionit vërejtur qëndrueshmëri elastike, me presion fossa mbetet, prekje (ndjenja), ënjtje pa dhimbje.

Angioedema më të zakonshme të vendosura në buzën e poshtme, qepallat, gjuha, faqet, fyt, dhe ënjtje të fytit dhe gjuhës mund të çojë në asphyxiation - nuk ka vështirësi në frymëmarrje, zhvillimin Athos, gjuha cianozë.

Me përhapjen e edemë të trurit dhe meninges shfaqen çrregullime neurologjike (konfiskimet epileptiform, afazi, hemiplegia, etj).

Ënjtje e Angioedema mund të qëndrojnë për orë ose ditë, pastaj zhduket, por mund të përsëritet në mënyrë periodike.

Komplikimet Angioedema

Komplikimi më të rrezikshme mund të jetë zhvillimi i edemë laryngeal me rritjen simptomat e dështimit akute respiratore. Simptomet e edemë të laring - ngjirurit e zërit, leh kollë, shortness progresive fryma.

Ënjtje të mukozës së traktit gastrointestinal mund të simulojnë patologji akute të barkut mund të ndodhë me mostretje, dhimbje barku akute, rrit lëvizshmëri të zorrëve, ndonjëherë - simptomat e peritonit.

Humbja e sistemit urogjenital manifestohen simptomat e cystitis akute dhe mund të çojë në mbajtjen akute urinare.

Më i rrezikshëm është ënjtje lokalizimin e fytyrës, sepse ajo është përfshirja e mundur në meninges me shfaqjen e simptomeve meningeal ose sistemi labirint, e cila është manifestuar shenja të sindromës Meniere (marramendje, nauze, vjellje). Në mungesë të kualifikuar ndihmë emergjente ënjtje e tillë mund të rezultojë në vdekje.

Kombinimi i urtikarie akute dhe Angioedema.

Inspektimi në Angioedema

Diagnoza diferenciale është kryer me lymfostazom, në peryostyte kolateralit edemë, erizipela, sindromi Melkersona-Rosenthal. Sindromi Melkersona-Rosenthal bashku me buzët ënjtje janë kanate gjuhën kronicitetit dhe pezmatim nervi fytyrës nervore. Në erizipela buzët janë shtyer (skuqje) në lezione në formën e flaka.

Emergjente të ndihmës së parë në Angioedema

 • Duke ulur presionin e gjakut - injektohet nen lekure 0,1-0,5 ml solucion 0.1% e adrenalin;
 • Kur asfiksia (ënjtje e mukozën e traktit respirator) injeksion të adrenalin;
 • Terapia Hormone: kortikosteroidet (prednisone 60-90 mg / m ose / v; deksazon 8.12 mg / në;)
 • Desensitizing trajtim: antihistamines (suprastin 2% - 2.0 / m, Claritin, Zirtek, Aerius, Telfast).
 • Diuretics: Lasix 40-80 mg / stuynye në 10-20 ml solucion kripur;
 • Përgatitjet e proteazës frenuesit: contrical - 30,000 IU / 300 ml në solucion fiziologjik, acid Epsilon-aminocaproic 5% - 200 ml / pikoj, atëherë - 100 ml pas 4 orë ose 4 g në os 4-5 herë ditë për përgjigje të plotë lehtësim;
 • Terapi detoxification - hemosorbtion, enterosorption;
 • Dërgimi në departamentin e alergjisë.

Trajtimi i fazave edemë:

 • Largimi i kontaktit me alergjen;
 • naznacheniepreparatov për të përmirësuar ton e sistemit nervor simpatik (kalcium, acid askorbik, ephedrine);
 • ulet në aktivitetin parasympathetic (atropine) dhe nivelin e histamine (diphenhydramine, suprastin, tavegil);
 • Është e nevojshme vitamina - askorutin përshkruar për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut;
 • Terapia tregojnë desensitizing (ACTH, kortizon, prednisone) vitamina trajtimit B dhe gama globulin
 • Bazë e trajtimit të formës trashëguar Angioedema është prepraty ilaçe që rrisin prodhimin në trupin e mungon frenues C1

Trajtimi me hormonet në mungesë të contraindications khormonoterapii rekomanduar në spital.

Parandalim

Vetëm parandalimi i arsyeshëm është për të shmangur ekspozimin ndaj alergeneve.