Lipoma wen, lipoblastoma, tumor yndyrore - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Lipoma (wen, lipoblastoma, tumor yndyrore) - një tumor beninje (tumor) që zhvillohet nga yndyra.

Lipoma është më shumë i zakonshëm në gratë në grupmoshën 30 deri 50 vjet. Ky tumor mund të gjendet kudo ku ka ind dhjamor: indet e lëkurës (nënlëkurës, intramuskular, dhjamor, retroperitoneale), gjirit, mushkërive, mediastinum (hapësirë ​​anatomike në seksionet e mesme e zgavrën e kraharorit kufizohet nga gjoks e parë, dhe pas kurrizit) , traktin gastrointestinal, myocardium (shtresa e muskujve mes të zemrës, e cila është pjesa më e madhe e masës së saj), meningjit, kockat, së bashku nerva të mëdha. Shumë rrallë lypoma mund të gjendet në zgavrën e kafkës, mitrës, mëlçisë.


Në varësi të lipoma qelizë të veçanta janë llojet e saj në vijim:

• lipofibroma (lypoma Paperback, e përfaqësuar kryesisht nga ind dhjamor)
• fibrolipomu (firma për të prekur lipoma përbërë nga yndyra dhe indeve lidhës fijor me një mbizotërim të këtij të fundit)
• anhiolipomy (lipoma përmban një numër të madh të enëve të gjakut)
• miolipoma (wen përmban fibrave të muskujve të butë)
• mielolipoma (lloj i rrallë, në të cilën indi dhjamor është e përzier me gjak, mund të ndodhë në të indeve hapësirën retroperitoneale dhe legenit dhe veshkave).

Shkaqet e lipoma

Shkaqet e lipomas është tani në mënyrë të besueshme dhe të përhershme të paqarta. Shumë shkencëtarë besojnë se faktori kryesor në zhvillimin e lipomas është një shkelje e embryogenesis (pandarë të lindjes qeliza atipike e personit yndyrë nënlëkurës yndyrë). Ekziston edhe ideja se shfaqja e lipomas mund të jetë për shkak të shkeljeve sistematike të metabolizmit (shkëmbimit) proceset që ndodhin në indin dhjamor. Gjithashtu, nuk e përjashton mundësinë e zhvillimit të këtyre tumoreve për shkak të reaksioneve të hormoneve në trup, të cilat përfshijnë dhe menopauzës tek gratë kur ka një riorganizim dhe venitje pjellshmërisë dhe dëmtim të hipotalamusi (trurit), i cili është përgjegjës për të gjitha proceset metabolike trupi.

Për të inkurajuar zhvillimin e lipomas sëmundjes mund të pankreasit dhe mëlçisë, funksionin e zvogëluar tiroide dhe hipofizës (shtojcë trurit në formën e edukimit të rrumbullakosura që prodhon hormonet që ndikojnë rritja, metabolizmi dhe funksionin riprodhues është organi qendror i sistemit endokrin).

Shumë shpesh, lipomas ndodhin kundër një sfond të alkoolizmit, diabeti, malignancies e traktin e sipërm respirator. Në literaturën mjekësore përshkruan histori familjare të trashëgimisë dominuese lipomas nënlëkurës autosomal. Rritja e madhësisë së lipomas jo e lidhur me gjendjen e përgjithshme të pacientit, edhe kur ata nuk do të ndalet sosje të grumbulluar yndyrë.

Simptomat lipomas

Kur shihet lipoma nënlëkurës është një raund, celular, jo ngjitur në indet përreth dhe lëkurës, formimin e pa dhimbje. Kur shtrihen lëkurën mbi lipomas duket përfshirje të strukturës lobular e tumorit. Lypoma vendosur ku indi dhjamor atje, shpesh nën lëkurë. Tipike lipomas nënlëkurës lokalizimin - mbrapa, gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme, kreu (kokës e saj dhe të përballet me). Shpesh lipoma shumta është.

Madhësi lipomas mund të ndryshojnë në madhësinë e një mjegull të kokës së foshnjës, por zakonisht shkojnë midis 15 dhe 50 mm. Ka edhe lipoma gjigant, këta pacientë tumor droops, duke formuar themelin e vet në vend me këmbët e hollë të lëkurës, e cila mund të çojë në pezëm të gjakut, edemë, nekrozë dhe ulcerat. Ndonjëherë madhësia e tumorit shkaktuar nga pesha e trupit të pacientit, duke rritur peshën e pacientit rrit në madhësi dhe tumor yndyror, por rritja e saj është shpesh e pakontrolluar, pavarësisht nga ndryshimet në peshë trupore.

Zakonisht arsimi ka një të butë, qëndrueshmëri të butë, elastike, por kur zhvillimi i indeve lidhës saj është vulë e saj. Në shumicën e rasteve, lipomas janë asimptomatike, por nganjëherë mund të jetë e dhimbshme, të shkaktojnë parehati dhe compress organet përreth. Pacientët kryesisht ankohen defekt kozmetike, për më tepër, se me moshë ka një rritje në madhësinë e lipomas.

 

Lipoma e qafës

Lipoma retroperitoneale mund të arrijnë madhësi mjaft të mëdha. Manifestimet klinike e tyre të shkaktuara nga zhvendosja apo compression (compression) organet e afërta.

Infiltriruyuschaya ose i brendshëm, lipoma lokalizuar brenda muskujt, kështu që nuk ka kufij të qartë.

Lipoma të shumta të vogla të vendosura përgjatë nervave të mëdha, ndonjëherë e dhimbshme për shkak të vënë presion mbi nervore e duhur. Diagnoza e lipoma në humnerë shtrirë mjaft e vështirë, është e mundur për të krijuar, si rregull, vetëm ekzaminim histologjik.

Inspektimi në lipoma

Diagnoza e lipomas sipërfaqësore ndodhet relativisht i thjeshtë dhe i bazuar në vendndodhjen e tyre, qëndrueshmëri myahkoelasticheskoy, lëvizshmëria relative të indeve përreth, pa dhimbje dhe arsimor pryobmatsuvanni vtyazhenyy lëkurën elastik specifik mbi këtë formacion të ri.

Në rastet kur lipoma është në arritjen e probing vende (brenda gjoksit, të përbashkët, një kanalit kurrizore), ju duhet të përdorin metoda të tjera të hulumtimit: X-ray dhe ultratinguj (US).

1. diagnostifikimi Radial wen indeve të buta të bazuar në përdorimin e gjatë valës ("të buta") rrezatimit X-ray, e cila lejon për të vlerësuar strukturat e indeve të buta të trupit. Kur lipomas radiografi, shtrirë thellë, për shembull, në muskujve indeve ka nevojë për të rritur "ngurtësi" rreze të X-rrezeve. Në radiographs lypoma merret duket sqarim me konturet e qetë zakonisht formën e duhur. Sqarim krijuar lipoma tilla zakonisht homogjene, por herë pas here ajo mund të takohen ngastra të vogla kalcifikim (depozitimin e kalciumit në indet). Forma e iluminizmit të tillë varet nga dendësia e mes i cili arriti në përfundimin lyth.

Kur vendndodhjen e lipoma në zgavrën e barkut, hapësirë ​​apo gjoks retroperitoneale X-rrezet kryer duke përdorur gaz artificial kontrasti (krijimi pnevmomediastinuma, pnevmoretroperytoneum etj).

2. Metoda më e besueshme për diagnostikimin lipomas janë thellë X-ray tomography llogaritur (CT), duke ju lejuar për të dalluar qartë ind dhjamor, e cila karakterizohet nga thithjen e ulët të X-rrezeve nga strukturat më të dendur myahkotkannyh.

3. Kur me ultratinguj (SHBA) lipomas kanë pamjen e strukturave hypoechoic me një kapsulë të hollë, të vendosura thellë në ind dhjamor.

4. Në rast të dyshimit tumoreve beninje të përdorë gjilpërë (gjobë gjilpërë) biopsi aspirimi ndjekur nga Citologjia, duke përdorur një gjilpërë e hollë të marrë një fragment të tumoreve, dhe të hetojë material biologjik marrë nën mikroskop.

Ekzaminimi Laborator:

Ekzaminimi laboratorike në lipoma nuk ka vlerë të pavarur për diagnozën. Në rast shtrimi për të kryer një operacion të planifikuar në lipoma kryhet obscheklynycheskoe ekzaminim laboratorik (Pika e gjakut (UÇK), urinalysis (OAM), kimi gjakut (LHC), e glukozës në gjak, kërkimore në HIV, sifilizi, hepatiti) që për të përjashtuar contraindications për kirurgji.

Në raste të dyshimta për të sunduar nga sëmundje të tjera të kryera materiale Citologjia marra në biopsi birë. Për këtë qëllim, të marra nga materiali shpuese është aplikuar në slides, të cilat janë pikturuar pastaj në nga Romanovsky - Himzy. Prparaty gati mjeku-cytologist ekzaminohet nën mikroskop. Në një shpifje lipoma janë qeliza normale yndyrë (adipocytes), në mes të të cilat janë grupet e qelizave që përmbajnë vakuolave ​​yndyrë pak.

Trajtimi i lipomas

Trajtimi vetëm lipoma kirurgjikale. Ka indikacione për trajtim kirurgjik të lipomas:

1. rritet me shpejtësi progresive në madhësinë e lipomas;
2. lipoma i madh;
3. çrregullime funksionale që manifestohen compression përreth organeve dhe indeve; dhimbje lipoma, mosfunksionim të organeve;
4. defekt kozmetike.

Me tumoreve të vogla në dispozicion nga një operacioni kryhet nën anestezi lokale në ambulatore (ambulatore) kushte. Për lipomas shkallë të madhe dhe lipoma lokalizuara në zona të vështira anatomike (p.sh., qafën lipoma, axillary fossa), pacientët janë hospitalizuar, dhe operacioni është kryer në një spital kirurgjikale.

Kur lipoma janë tre opsione kirurgjikale:

1. Lipoma prerje me kapsulë - Kjo është metoda më radikale e trajtimit kirurgjik. Nën anestezi lokale lëkurë të gjerë lypoma vyluschivaetsya prerë dhe larguar së bashku me kapsulë, atëherë mbivendosje seams në nënlëkurës yndyrë dhe lëkurë. Në rastin e tumoreve të mëdha në një ose dy ditë për të vënë shtrat kullimit lipoma hequr. Avantazhi i kësaj teknike kirurgjikale është radikalizmi i lartë rikthim dhe mungesa e rritjes së re dhe disavantazh - efekt të dobët kozmetike.

 

Lipoma heqje e kapsulës

2. Mini-invazive (endoskopike) heqja e lipomas: përmes një prerje të vogël të lëkurës deri në 1 cm kryer rrënimin dhe largimin e lipomas brenda kapsulë, kontrolli i tërësisë largimi është kryer duke përdorur miniendoskopa (pajisje optike të përdorura për kërkimore strukturat uritur anatomike). Ky operacion mund të arrijë një efekt të mirë kozmetike, por nuk është radikal.

 

Heqjen endoskopike e lipomas 1 - lipoma; 2 - kapsulë lipoma; 3 - tub optike; 4 - kamera; 5 - mjet pune; 6 - Svetovod.

3. Liposuction lipoma: përmes një prerje të lëkurës me pak se 5 mm në gjatësi lypoma larg brenda kapsulë përdorur lipoaspiratora pa verifikim të mëtejshëm të plotësisë së largimit. Pavarësisht efekt më të mirë kozmetike, kjo teknikë kirurgjikale është i mbushur me një probabilitet të lartë të përsëritjes së lipomas.

 

Liposuction lipoma: 1 - lipoma; 2 - kapsulë lipoma; 3 - indet hlublezhaschye; 4 - lëkurë; 5 - indin nënlëkuror; 6 - tub thithje.

Komplikimet Lipomas

Duhet të theksohet se komplikimet wen janë shumë të rralla.

1. inflamacion. Të blushes tumorit, rritja e vëllimit, bëhet e dhimbshme. Klikuar mbi lyth ndjerë luhatje (valët e transmetimit), pra prania e lëngjeve në tumor.

2. Në raste të veçanta, wen mund të degjenerojë në një tumor malinj (liposarkomu).
3. ekzistojnë mëdha për një kohë të gjatë lipoma shkaktuar zhvendosjen e indeve përreth. Për shembull, nervat lipoma periferike mund të jetë shkaku i dhimbjes, dhe në qoftë se ajo është në inde preperitoneal, ajo mund të kontribuojë në hernia Linea Alba.

Lipomas Parandalimi

Masat specifike parandaluese që mund të ndikojnë në shkaqet lipomas nuk ekzistojnë.

Parashikim

Lipoma kohë të gjatë mund të mbeten të pandryshuar ose ngadalë rritet në madhësi. Nën ndikimin e traumave ose pa dukshme shkaktojë lipoma mund malihnizuvatysya - të marrë karakterin e neoplasms malinje (liposarcoma) nga mbirjes në indet fqinje.
Parashikimet trajtimi i lipomas është përgjithësisht e favorshme, edhe pse lipomas mund të përsëritet si operacione në terren janë hequr në qoftë se jo të gjitha qelizat abnormale yndyrë dhe në vend të ri.