Melanoma


Melanoma - një keqdashje i përbashkët i melanocytes (qelizat pigment të lëkurës), zakonisht ndodh në lëkurë, membranat mukoze pak. Në vitet e fundit, incidenca e melanomës është në rritje. Melanoma është 4% e të gjitha malignancies në meshkuj dhe 3% femra. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se sëmundja "më i ri", që është, në qoftë se sëmundja është ende takuar shpesh njerëzit pas moshës 50 vjet, por tani kufiri zhvendosur në një moshë më të re. Aktualisht, sëmundja është keqdashje e dytë më e zakonshme në mesin e grave të moshës 25-29 vjeç, në radhë të parë vendin e kancerit të gjirit tek gratë e moshës 30-35 vjet. Incidenca e melanoma vazhdon të rritet më shpejt se çdo tjetër vdekshmërisë nga kanceri në rritjen e kësaj sëmundje zë vendin e dytë pas kancerit të mushkërive.


Informacione të përgjithshme rreth melanoma

Melanoma është një sëmundje e zakonshme malinje. Kjo sëmundje është potencialisht i shërueshëm siguruar zbulimin e hershëm dhe trajtimin. Duhet të theksohet se një herë modës për trupin tanned, u ngjit dhe sëmundshmëria, sidomos Solarium kapjes. Sigurisht është e qartë se në zonën tonë klimatike dielli mungon. por mos harroni se çdo gjë duhet të jetë në meru.Osobenno ka të bëjë me njerëzit me tip 1 dhe 2 të lëkurës (ata janë njerëz me sy të lehta, flokët, me pulla me Freckles). Nuk janë llojet e mëposhtme të melanoma:

Sipërfaqja-shpërndahet melanoma (70%) - më shpesh prek femrat, është karakterizuar nga një rritje horizontal dhe në përgjithësi ka një prognozë të favorshme;

Uzelkovaya melanoma (15%) - dhe te meshkujt dhe femrat odinakovo.harakterizuetsya rritje në trashësinë e lëkurës është më e pafavorshme në aspektin e prognozë;

Akralna lentihinoznaya (10%) - dhe është i njohur si melanoma subungual. Rritet edhe në majë të gishtave, pëllëmbët. Në rritje;

Lentiho malinje (5-10%) - të njëjtën gjë humbja dy burrat dhe gratë, zakonisht në vozrasta.Razvivaetsya moshuar në zonat e hapura të lëkurës, dmth fytyrë, qafë dhe të armëve;

Amelanoticheskaya melanoma (7%) - bespyhmentnoy (pa ngjyrë) melanoma. Duket si një padëmshme rritje rozë e çelët-kuqe papulë (pako), si kafshimit të një insekt.

Llojet e melanoma

Melanoma retinë

Lentihinoznaya mukozale melanoma e zgavrën e hundës, gojës, perianal (anus) dhe zona vulvovahynalnoy (vulvë) - 1% të totalit të melanom.Proyavlyaetsya si pigmentim të pabarabartë.

Malihnezirovannaya melanoma i indeve të buta - ligaments dhe rritet në aponeurosis. Kjo ndodh në të gjitha grupmoshat, duke përfshirë fëmijët dhe adoleshentët.

Simptomet e melanoma

30% e melanomas zhvillohet brenda nevus ekzistuese më parë (arsimit pigment), e mbetur 70% të gjeneruara në vend të ri. Ju duhet të njoftuar ndryshimet e mëposhtme në nevi dhe / ose arsimi shfaq përsëri:

Një Asimetri-gjysma ndryshe nga tjetra, ndoshta me një rritje më të shpejtë të dorës.

B -hranitsy dhëmbëzuar rastit formë, i përafërt, model.

Me variacione ngjyrash - blotches të ngjyrave të ndryshme dhe të bardhë dhe rozë dhe kafe, dhe e zezë, dhe blu.

D diametër më shumë se 6 mm. matur përgjatë aksit më të gjatë të zjarrit.

Në fillim, por simptomë e rrallë është kruarje, por të shumtën e rasteve janë asimptomatike.

Nga simptomat e mëvonshme përfshijnë dhimbje, gjakderdhje, ulçerë.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut në melanoma

Shkaku i melanoma nuk është përcaktuar saktësisht.

Por faktorët e njohur të rrezikut:

 • lëkurë të lehta, sy blu, Freckles, flokëverdhë apo flokë të kuqe;
 • sunburns (sidomos në fëmijëri ose adoleshencë);
 • mosha mbi 50 vjet, edhe pse ai mund të ndodhë më herët;
 • trashëgim (melanoma në të afërmit);
 • ekspozimi i tepruar ndaj rrezeve ultravjollcë, duke përfshirë një dhomë me diell;
 • nevi kufitare (banesë dhe patches e ngritura pak). Nëse ju jeni në duar, organet gjenitale dhe mukozën, ajo është e rrezikshme (kufiri), kështu që ata mund të shkojnë në melanoma.

Parandalimi melanoma

Mos harroni ABSD rregull dhe Figaro. Nëse keni ndonjë dyshim, mos hezitoni për të shkuar dermatoonkoloha.

Mos harroni rregullat e thjeshta të djegien nga dielli:

 • Koha optimale dhe të padëmshme bëj banja dielli në 11:00 dhe pas 16 orësh;
 • Përdorni krem ​​fotozahystu (veçanërisht në vendet tropikale), ky krem ​​është aplikuar çdo 2 orë, çdo gjë që ju notuar apo jo. Është e rekomanduar për të aplikuar krem ​​për 30 minuta. për dip;
 • kjo nuk është e dëshirueshme që të përdorin aromat, disa komponentë mund të shkaktojë djegie;
 • pini shumë ujë, kështu që nxehtësia e trupit shumë të thatë;
 • mundësisht jo duke fjetur, sunbathing;
 • Ju mund të hani diçka të kripur;
 • mos harroni. Disa droga kanë veprim fotosensybylyzyruyuschym (dmth, ndjeshmëri në rritje rrezet e diellit, mund të djegur), për shembull. tetracyclines (antibiotikët).

Komplikimet e melanoma

Ndërlikimet kryesore të melanoma - një metastazë (dmth, shpërndarjes dhe humbjen organet dhe indet e tjera).

Melanoma përhapet përmes enëve të gjakut (një rrugë hematogjene), me metastases mund të vendosen në çdo organ, mëlçinë, mushkëritë, kockat, trurin; si edhe sistemit limfatik, dhe nyjeve limfatike prekur.

Nëse nevus është një vend i fërkime të vazhdueshme dhe ju gjithmonë prek atë, ai mund të rrjedh gjak, rritet më shpejt, plagë (më të mirë për të hequr ato).

Vetë, në një ligation fije prerja brisk apo gërshërë mund të çojë në rezultate të paparashikueshme!

Diagnoza e melanoma

Ju duhet të lajmërojnë, nëse nishan ndodhë si vijon:

 • konveks - ngrihet mbi lëkurë, ajo është parë më së miri në ndriçim anësore.
 • ndryshuar, rritje më të shpejtë është një nga karakteristikat më të rëndësishme.
 • Kufitare e gabuar, "prerë" buzë.
 • assymmetryy - gjysma e nishan nuk më pëlqejnë njëri-tjetrin.
 • madhësi të madhe - diameter tumor i madh se diametri i trajtuar.
 • blotches pabarabartë ngjyra e kafe, gri, e zezë, rozë, të zonave të bardhë.

Me DERMATOSCOPE (mikroskop të veçantë që e bën corneum shtrese (dmth më sipërfaqësore) transparente dhe mund të shihen apo nishan malinje.

Por diagnoza përfundimtare vetëm pasi ekzaminim histologjik (kur shkurtuar me një komplot të dyshimtë nishan lëkurë të shëndetshme dhe të kërkoni në seksionet e indeve mikroskop).

Trajtimi i melanoma

Melanoma excised kirurgjike, me entuziazëm të shëndetshme të lëkurës rreth 2-3 cm., Në nënlëkurës yndyrë dhe muskujve.

Trajtime të tjera përfshijnë: terapi rrezatimi, immunotherapy, shkatërrimin lazer, cryosurgery.

Mos harroni se melanoma është potencialisht i shërueshëm zbulimin kusht hershëm dhe trajtimi.