Melkotochechnaya keratoliz


Melkotochechnaya keratoliz - plohoizuchennoe, në dermatologji sëmundje infektive që shpesh prek të rinjtë. Shumë shpesh, për fat të keq, ai nuk e di në lidhje me, ose harrojnë në mjedis mjekësor. Quajtur kokkovuyu mikroorganizmave (sferike), të tilla si sedentarius Micrococcus, Pseudomonas aeryginosa. Nxitje faktor është djersitja e tepruar e këmbëve.

Simptomat melkotochechnaya keratoliz


Sëmundje Melkotochechnyh karakterizuar nga pamja, rrumbullakosura grooves në sipërfaqet e brendshme të të dy këmbët e 1 deri në 8 mm, përkatësisht në fushat që janë soprikosayuschihsya ngushtë me këpucë. Kur skuqje lagështi fitojnë yarkovyrazhennyy bardhë. Shpesh ky rajon thembra, gishtat.

Simptomat melkotochechnaya keratoliz (foto zmadhuar)

Zakonisht të gjitha të shoqëruara me erë të shumë të pakëndshme. Herë pas here mund të jetë djegur, kruajtje, dhimbje kur presion. Shpesh nga injoranca, keratoliz vogël të gabuar për mjekët fungale, dhe më shumë dhe të pacientëve të emëruar nga të trajtimit apo antifungal vetë pasakta ointments që janë të paefektshëm, dhe ky dështim dhe trajtimin. Sigurisht, në diagnostikimin laboratorik shtëpi ju nuk keni shpenzuar, kështu që ju duhet të kontaktoni një dermatolog.

Provim

Në Doktor duhet të mendojnë scraping lëkurë të kërpudhave. Në këtë gjendje, në formën e tij të pastër, ata do të mungojë.

Trajtimi melkotochechnaya keratoliz

Trajtimi konsiston në destinacion ointments antibacterial (eritromitsinovaya, klindomitsinovaya) sapun antibakterial.

Duhet eliminuar shkakton, të tilla si hyperhidrosis (djersitje e tepruar). Më moderne - është futja e toksina botulinum (Botox) në këmbë, bllokon Toksina e botulinës veprimi i gjëndra djerse. Nëse ka contraindications në procedurë, ose ajo është e shtrenjtë për ju, pastaj të aplikojnë ointments, pluhurat, zgjidhje që janë në shitje (Formidron, vaj me dantella, makarona Teymurova ...), fizioterapi.

Të jetë i sigurt për të përjashtuar veshur këpucë të ngushta, shpesh duhet të ecin zbathur, i cili eliminon mjedis të mbyllur në të cilën bakteret shumohen me sukses.

Metodat tradicionale, të tilla si leh lisi, gjethe nenexhik dhe urtë, Wort Shën Gjonit si tabaka kontribuojnë bllokuar gjëndra djerse, kanë një efekt dezinfektuese. Shumë vaj moderne nga përbërësit e tepruar djersitje përmban kanë qenë prej kohësh i njohur në mjekësinë popullore.

Pra natyrisht, nga melkotochechnaya keratoliz nuk vmresh por defekt kozmetike dhe tremb keqe shumë të tjerë. Në mënyrë të shpejtë të kontaktoni mjekun.

Parandalimi melkotochechnaya keratoliz

Parandalimi është kujdesi i duhur këmbë, trajtimi në kohë i hyperhidrosis.

Këshillim

Pyetje: Dhe mund të kombinohen këmbët fungale dhe melkotochechnaya keratoliz?
Përgjigje: Po, ata mund.

Pyetje: keratoliz ngjitëse melkotochechnaya?
Përgjigje: Fakti se bakteret coccal pranishëm në lëkurën e një personi të shëndetshëm. Por në qoftë se ka djersitje të tepruar, atëherë është mundësia e kësaj sëmundjeje. Në çdo rast, një peshqir individ është shumë e përshtatshme.

Pyetje: Kush zhvillon procedurën Botox?
Përgjigja: mjeku dermatolog, dermatohirurhiyi.