Planus liken


Planus liken - një sëmundje e karakterizuar nga lezione të lëkurës dhe natyrën mukoze infektive njeriut. Kjo është më e zakonshme në njerëz 30 deri në 60 vjet, por përshkruar rastet në fëmijët. Femrat vuajnë më shumë. Duke folur për predispozicion racore, të tilla si formë hypertrophic është më shumë i zakonshëm në zezaket. Kjo patologji nuk është ngjitëse.

Shkaqet e planus liken


Ka shumë teori të ndryshme të planus liken, por, për fat të keq, këtu ne duhet të pranojmë se shkaku i saktë nuk dihet. Vënë re se sëmundja ndodh kur stresi nervore (versioni neurologjike), ekziston një predispozitë gjenetike, si diabetikët. Meriton vëmendje teori virale, pasuesit e të cilit janë dhe shërbëtori juaj i përulur. Sipas kësaj teorie thotë se ndryshimet në zbulimin e qelizave virale, ndikimi pozitiv i barnave antivirale. Por patogjen zbuluar deri, për fat të keq, dështoi.

Simptomet e planus liken

Të ardhurat planus liken nga disa muaj deri në disa vjet (kronike). Në skuqje klasik papular karakterizuar kursin (sipërfaqësore, bespolostnoe, qëndron mbi formimin e lëkurës) dhe pllakë (arsimi dendur), lokalizuara në sipërfaqet flexor e parakrahët, wrists, këmbët, kokës, organet gjenitale. Kjo është e shoqëruar zakonisht me kruarje të rënda. Për lezione karakteristike kuqërremtë - rozë ose ngjyrë vjollcë të lehta (neto Uikhema). Ato mund të shfaqen në vendin e lëndimit apo kontakt fizik (p.sh. nga pllaka rrip). Kjo është quajtur "fenomen Kebnera". Mesatarisht 50% të mukozës tronditur dhe me gojë. Nuk janë format e mëposhtme të sëmundjes:

1) forma tela, në të cilën ka një model rrjetë në faqet mukozës.
2) Forma hypertrophic e papules dhe Uikhema neto.
3) formë atrofik i pllakave në trup.
4) erozive - Ulçera, e karakterizuar nga pamja e gërryerjet sipërfaqësore (lezione sipërfaqësore të lëkurës) në mukozën e cheeks, mishrat.
5) formë e sëmundjes - blisters dhimbshme mbi cheeks mukozës.

Simptomet e Trupit liken planus

Simptomet e gjuhës liken planus

Nëse ne flasim për këtë lloj të lejes, atëherë ai, besoj, si deklarata e duhur të sifilisit, ajo "majmun" të gjitha sëmundjet. Mjeku - një dermatolog do të ju ndihmojë me sukses dallojnë atë nga sëmundje të tilla si sifilizi hershme të mesme (lokalizimin e organeve gjenitale), pemfigus (formë bulloz), psoriasis, eritematoz diskor lupus, toksykodermyya dhe të tjerët me simptoma të ngjashme.

Diagnoza e planus liken

Diagnoza është e ekspozuar me inspektim vizuel. Në fakt kur lezione dhurojnë gjak për sifilis.

Trajtimi i planus liken

Trajtimi i mjekut të çdo pacienti zgjedh individualisht. Kjo është e drejtë, për shembull, ju nuk do të përshtaten personi tjetër dhe anasjelltas. Gjithmonë desensybylyzyruyuschee priminyaetsya dhe antihistamines (Claritin, Aerius, glukonat kalciumi), vitamina (vitaminë grupi A), protivovurusnye droga (tsikloferon). Mirë antibiotikët tetracycline ndihmë (doxycycline). Cakto dhe qetësuesve (sanëz tretësirë). Gjithmonë një trajtim i ditës për të lëkurës hormonale ointments anti-inflamator (ELOK, advantan). Dhe natyrisht, kur nevoja e vazhdueshme për të plotësisht të inspektojë trupin për sëmundje të tjera kronike.

Dietë në trajtimin e qumështit - vegjetal. Kufizimet në stilin e jetës pas mjekohet atje.

Nuk ndalohet dhe emërimi i mjeteve juridike popullore, por jo në formë të mono dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Përndryshe, sëmundja mund të shkojë kronike. Përdoret si një trajtim i ditës, dhe universale. Topically aplikuar uthull, ekstrakte të Calendula, rodhe, katranit thupër. Brenda janë ekstrakte të ndryshme, Hypericum, tysyachalistnika, hithër.

Komplikimet liken planus

Në e parë planus liken shenjë duhet të kontaktoni menjëherë mjekun. Po. Sëmundja nuk është fatale, por me sukses të bëhet kronike, dhe këtu dhe defekte kozmetike, kruajtje të rënda, të cilat mund të prishin psikologjinë e njeriut.

Konsultimi në temën e planus liken

Pyetje: Unë kam liken planus 3 vjet. Në mënyrë të përsëritur marrin trajtim, por pa dobi. Retsedivy ose më pak çdo gjashtë muaj. Çfarë duhet të bëj?
Përgjigje: ekzaminojë organet dhe sistemet e tjera. Filloni provim nga një mjek - terapist.

Pyetje: A nuk është e rrezikshme për emërimin e trupit ointments hormonale me planus liken.
Përgjigje: Jo në të gjitha. Një shkurtër qëllimi i tyre në mënyrë efektive dhe të sigurtë.

Pyetje: Ju folët për teorinë viral? A do të thotë kjo se sëmundja është ngjitëse?

A: Jo. Sëmundja nuk është ngjitëse.