Molluscum contagiosum


Molluscum contagiosum - infeksion i lëkurës që prek kryesisht lëkurën dhe membranat mukoze ndonjëherë. Vuajnë të rriturit dhe fëmijët.

Arsyet gocë deti ngjitëse


Shkaku është një virus që i përket poksovirusov familjes. Ka katër lloje të parazitit. Lloji i parë prek zakonisht lëkurën e fëmijëve. Lloji i dytë - infektuar me HIV. Zgjidh nje kulture qelizore në kohë dështuar. Virusi transmetohet nga kontakti me kontakt lëkurë me lëkurë dhe "kontaminuar" artikuj (përdorni dush të përbashkët, loofah). Rastet e infeksionit në pishina. Ajo transmetohet shpesh nëpërmjet kontaktit seksual dhe.

Simptomat gocë deti ngjitëse

Në rrjetet inkubacion në periudhë (nga koha e infektimit deri simptomat e para) është midis 14 dhe 15 ditë deri në disa muaj. Simptomet kryesore të sëmundjes është paraqitja e nodules në pjesë të ndryshme të trupit me një vulë karakteristike pupkoobraznoe në qendër. Kur ju hiqni gojë brenda është masë e bardhë i butë.

Simptomat gocë deti ngjitëse në lëkurë

Sizes nxito variruetsya e një pinhead dhe më shumë. Ata janë të dendura, pa dhimbje, të njëjtën ngjyrë si lëkurë. Një rast tjetër në HIV - infektuar kur vuan përgjigje normale imunitar. Elementet janë karakterizuar nga formacionet e shumta të vogla ose gjigande. Personi i prekur shumë shpesh në vendin e tyre ku plagët janë formuar.

Kur simptomat shtatzënisë janë të njëjta. Infeksioni intrauterine është e pamundur, si është e mundur me metodën e kontaktit me fëmijë në gji, nëse nëna e sëmurë.

Diagnoza e gojë patogjen

Diagnoza Differintsialnoy është bërë me neoplasms lëkurës (kanceri, kist) dhe sëmundjeve të tjera virale, të tilla si: lythat banesë, lythat gjenitale. Për shkak të ankesave tipike lutemi të mirëpritur në një dermatolog ose kirurg.

Diagnoza përjetuar specialist vendosur gjatë inspektimit. Si metoda të tjera të përdorura Histologji kur pika fshihet shikon nën mikroskop. Jetë i sigurt që të kthehen testet për të gjitha SST dhe HIV, sidomos nëse infeksioni ka ndodhur përmes kontaktit seksual. Anketa dhe subjekt për të gjithë njerëzit që ishin në kontakt të ngushtë me personin e sëmurë.

Trajtimi kontahiozho gojë

Sipas disa autorëve besonin se nën imunitet normal Molluscum contagiosum është në mënyrë të pavarur, pas 2 - 3 muaj dhe deri në gjashtë muaj. Ajo lexon si "thirrje"Kjo nuk duhet të trajtohet ... Le të pajtohen. Në - i njohur për herë të parë të infektojnë njerëzit të jetë e mundur gjatë kësaj periudhe ?! Së dyti, sëmundjet ngjitëse, lezionet e vjetra mund të mbahen, por nuk do të jetë i ri.

Trajtimi kryesor është për të hequr butak përdorur pincë kirurgjikale (shpesh) lazer, electrocautery (shkëndijë aktuale në formacionet masive) e ndjekur nga trajtimi me 5% jod. Të jetë i sigurt për të tërhequr plotësisht në masë butë, ku virusi.

Procedura maloboleznennaya si një pickim mushkonjë. Shumë seriozisht duhet të drejtohen trajtim nëse skuqje të lokalizuara në fytyrë, duke shmangur pamjen rubchykov.

Pas procedurës, ju nuk mund të përdorni banjo, ju keni nevojë për të ndryshuar rrobat, të përpunimit termik produkte të higjienës personale (pads, rroje) - Të gjitha të ziera.

Inspektimi detyrueshme ditore në vetvete, si sëmundje të mundshme të re retsedivy.

Mjetet juridike popullore

Një trajtimet popullore folklorike - një hudhër dhe lëng i celandine, por përvoja tregon se ajo është më e gjatë dhe gjindja zakonshëm ende nevojë për të diagnostikuar si duhet. Vlen ndoshta përdorin të gjithë këtë në vazhdim, pas heqjes dhe parandalimin e procesit të ri të rimëkëmbjes.

Komplikimet gocë deti ngjitëse

Komplikimet, pa dyshim, janë të rralla. Ndoshta nohnoenie lëkurës dhe paraqitja e elementeve gjigande që çojnë në dhëmbëza. Më shpesh kjo ndodh në HIV - infektuar. Është më mirë të mos për të drejtuar sëmundjen dhe kërkoni këshilla mjekësore.

Parandalim

Parandalimi themelore - higjienës personale dhe rishikimi i shpeshtë i lëkurës së saj për trajtimin e duhur.

Konsultimi mbi Molluscum ngjitëse

Pyetje: Si për të shmangur infeksionin në pishinë?
Përgjigje: Ndoshta për të zgjedhur pishinë. Shikojnë si ai soderzhetsya si trajtimin atë dhe kështu me radhë.

Pyetje: A është e mundur infeksion nga kafshët?
A: Jo. Burimi është i vetmi njeri.

Pyetje: Dermatolog heq veten ose butak dërgon kirurg?
Përgjigje: Shpesh instrumente shumë sterile në kushte sterile.