Ichthyosis


Ichthyosis - sëmundjet me tendencë trashëguar e karakterizuar nga çrregullimi i keratinization të lëkurës. Ka 2 forma të ichthyosis - siguri dhe X-lidhura.

Simptomat ichthyosis


Obyknoven­tion ichthyosis trashëguar autosomal dominuese­megjithatë. Zhvillon deri në vitin e parë të jetës. Në mesin e burrave dhe grave ichthyosis ndodh në mënyrë të barabartë shpesh. Sëmundja karakterizohet me thatësi dhe lëkurë­hani lëkurën, më e theksuar në razgiba­ bojler sipërfaqet gjymtyrët. Folds zakonisht pa goditur­ janë. Nuk është thatësi e shuplaka dhe shputa, me stresin­shtëpie, thellësi të zgjeruara foto dhe grooves, e cila i bën ata të duken të vjetra. Thonjtë nuk janë të përfshirë në këtë proces dhe të mbetet neizmennymi.U shumë shenja tjetër­ PII (rrit sensibilitet për alergji). Me moshën, sëmundja është përmirësuar disi.

X-lidhur ichthyosis trashëguar recesioni­syvno, pra në sëmundje­blyudaetsya vetëm djemtë. Ndryshe obykno­vennogo ichthyosis mund të ekzistojë me rozhde­tion, peshore burovatoy madhe bamje­ski; Folds prekura, qafën, ndalesa e pasme, por nuk ka ndryshim në shuplaka dhe shputa; procesi është më e theksuar në sipërfaqet flexor konech­ tions dhe stomaku; mund të jetë flaking rëndësishëm në lëkurën e kokës. Jo­rrallë një turbullt e kornea, dhe hipogonadizmi (hipoplazise e organeve gjenitale dhe karakteristikat sekondare seksuale për shkak të rënies së sekretimit të hormoneve seksuale.) cryptorchidism (mungesa në scrotum e një (monorhyzm) ose dy testiseve, e cila është për shkak të zhvillimit vonesa embrionit.).

Trajtimi dhe parandalimi ichthyosis

Bazat­teori thotë ichthyosis janë terapi të përgjithshme­vitaminë A emërohet në doza të mëdha për 2-3 muaj, në­Cikle të përsëritura (2-3 herë në vit), tigazon. Rekomandim­ sulking kombinim me vitaminë A acetat tocopherol (sidomos aevyt). Oc­ obscheukreplya njerëz lablenye emëruar­ Automjetet yuschye (hekuri, Phytin etj), steroid anaboliticheskie y-globulin (retabolil). Duke treguar qëllimin e vitaminës B12. Tireoidina Recommended, t'i japë atij një 5-ditë ciklet e 2-3-ditore ri­ryvami një muaj.

Ngrohtë të shpeshta të dobishme (38 ... 39 ° C) Van­na më të mirë me shtimin e sode buke (50­100g), qumësht (0.5 litra), vaj ulliri (1-2 lugë), kripë (100­200 g). Atëherë të jetë i sigurt për të lyej hidratues lëkurës dhe ushqyes krem ​​(krem) krem ​​me vitamina, për shembull. Radevit, F-99; krem që përmban 0,5-2% Salytsy­acid lovoy (për shkak të rrezikut të INTOKS­ katsyy këtë vaj të parfumuar mund të aplikohet për zona të mëdha të trupit, sidomos në fëmijë), krem ​​me 5-10% ure; rrezatim ultravjollcë.