Impetigo


Sëmundje e lëkurës karakterizuar nga humbja e shtresave të saj sipërfaqësore - impetigo. Format kryesore të infeksionit (kur lezione I vogël të lëkurës) ndodhin më shpesh në fëmijët, të mesëm (në krahasim me sëmundje të tjera të lëkurës karakterizuar nga lëkura kruarje) - të rriturit. Më parë këtë patologji me ektimoy quajtur streptoderma. Por tani ajo është shumë e zakonshme për të parë këtë diagnozë.

Shkaqet impetigo


Agjentët kryesore e kësaj sëmundjeje është stafilokokus ose Streptococcus grupi A ose nje kombinim i tyre. Faktorët për impetigo përfshijnë: temperaturë të lartë dhe lagështia, pa higjienën personale, ul imunitetin, lëndime të lehta, diabeti, çrregullime të qarkullimit të gjakut, si në fshirë sëmundjet e ulët gjymtyrë, sverblyachidermatozy, trajtimi me antibiotikë. Shumë shpesh emërimi ose ointments gabimisht hormonal për sëmundje të tjera të lëkurës "të thënë faleminderit" patogjenët hnoinichkovyh e lëkurës, në rastin impetigo tonë. Hormon është në rritje dhe zhvillim të mirë. Rastësisht, sëmundja është shumë ngjitëse në qoftë se ajo është në kolektivin e fëmijëve, madje edhe ka nevojë për sanitare - masat higjienike.

Simptomet e impetigo

Simptomat kryesore janë paraqitja e flluska, e cila pastaj ia plas me crusts artë-verdhë.

Simptomet e impetigo

Lloji i impetigo - një formë bulloz kur të lëngshme të mëdha dhe ia plas flluskoj trashë dhe jo ato përmbajnë të verdhë, me re ose të qarta.

Forma bulloz impetigo

 Diameter e lezioneve te 1 deri në 3 centimetra, ata janë dhimbje, e përgjithshme nuk vuan ose vuajnë pak. Një lokalizimin e zakonshme e impetigo - një bust, fytyrë, lëkurë folds. Elementet tifoja mund të bashkohen ose të lokalizuara në vende të ndryshme, përhapet përmes gjakut dhe limfatike.

Mjaft shpesh në gjendje për të përcaktuar "Porta e hyrjes" Infeksioni - misri, shkurtime në rroje ...

Diagnoza e impetigo

Differintsialnoy diagnoza vjen me kushte të tilla si herpes, dermatit kontakti, pemfigoid bulloz, djegie termike, pezmatim i lëkurës herpetiformis, candidiasis lëkurës. Prandaj, për një diagnozë të saktë dhe për të shmangur komplikacione Regjistrohu për konsultim me dermatolog. 

Gjithmonë me impetigo, si me sëmundje të tjera kronike të lëkurës, të sjellë sheqerit tuaj në gjak. Dhe mjeku vënë diagnozën me inspektim vizuel.

Trajtimi i impetigo

Trajtimi kryesor është reduktuar në lokal. Ky vaj antibacterial (tetracycline, eritromitsinovaya), ngjyra anilinë (zgjidhja e gjelbër të shkëlqyer, fukartsin) zgjidhja e alkoolit (alkool salicili), vitaminë. Në raste të rënda, përdorimit të antibiotikëve brenda.

Gjatë trajtimit të ndaluara larjes, si uji, sfungjer përhapjen e mundshme të infeksionit. Pacienti duhet të jetë të higjienës personale të tij, pjata, gota. Në grupet e fëmijëve izolimi i fëmijëve të sëmurë dhe pastrimi gjithmonë i lagësht është kryer me dezinfektues.

Me ushqim të përjashtuar të gjitha ëmbël - sheqer një mjedis të shkëlqyer për rritjen e mikroorganizmave. Mirë futur ushqime dietë e pasur në vitaminë C, të njëjtën limon, pije frutash Berry pa sheqer.

Përdorur gjerësisht në trajtimin dhe popullore mjete të. Për shembull, në kohën e sotme shitur Calendula alkoolat, e cila pastruar impetigo vatër. Sam vetë alkoolit Calendula posedojnë svoistva antibacterial. Madje edhe duke marrë infuzione e kamomil, trashëgimisë, Hypericum ... Në të shkurtër: "Çdo gjë është e mundur, por nën mbikëqyrje mjekësore".

Komplikimet e impetigo

Moti impetigo favorshme nëse qasja në të hrammotnost dhe kufizimet pas trajtimit atje. Por ne duhet të kujtojmë se qasja e gabuar përhapjen e mundshme të infeksionit në brendësi, si inflamacion i enëve limfatike dhe nyjet, infeksion të lëkurës dhe indit nënlëkuror. Unë mendoj. që me siguri askush nuk dëshiron të marrë nën bisturi kirurg ose të merrni helmim të gjakut?

Parandalimi i impetigo

Për arsyet e impetigo ndjek dhe parandalimit, të higjienës personale, përpunimit trauma mikro zgjidhje alkoolit (jod) qasje hrammotnost në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe specialistë të rregullimit të sheqerit në gjak.

Konsultimi mbi impetigo

Pyetje: Grupi kopshti fëmijës tim gjetur streptoderma. Çfarë duhet të bëj?
Një: Nëse është e mundur, mos rri atë në çerdhe. Dhe kështu, kërkojnë izolimin e fëmijëve të sëmurë dhe dezinfektimin e lokaleve, parandalimit sjelljes.

Pyetje: Pse emri "impetigo"?
A: latine përkthehet si sëmundje kronike e lëkurës, zgjeba.

Pyetje: Si trajtimi i kushtueshëm i impetigo?
A: Trajtimi dhe për të blerë drogë lirë nuk shkaktojnë komplikime.