Dermatitis


Pezmatim i lëkurës është çdo inflamacion të lëkurës të shkaktuar nga stimuj të jashtëm. Menjëherë duhet theksuar disa konfuzion në terminologji. Dermatitis është quajtur shpesh inflamacion në lëkurë nga ekspozimi ndaj çdo faktor, si të jashtëm dhe të brendshëm. Pezmatim i lëkurës Prandaj, çdo përcaktim duhet të shoqërohet (atopic, seborrheic). Në këtë artikull ne diskutojmë vetëm pezmatim i lëkurës që rrjedh nga ekspozimi ndaj faktorëve të mjedisit.

Shkakton pezmatim i lëkurës


Shpesh faktorë si fizik që vepron acarim mekanike të tilla si fërkimi lëkurës apo presion mbi të, dhe ndikimin e diellit, temperaturat e larta dhe të ulëta, dhe të tjerët. Njëlloj pezmatim i lëkurës e rrallë e shkaktuar nga agjentët kimikë me të cilat një person i plotëson në jetën e tij të përditshme. Kjo obligojnë stimujve që shkaktojnë lezione të lëkurës në çdo njeri, dhe pezmatim i lëkurës fakultative shkaktuar në individët me mbindjeshmëri ndaj një substance të veçantë. Thjesht vënë atë tualetin dhe pluhur larës, dhe natyrisht, një pjesë të konsiderueshme të lustrim dhe pikturës dhe substancave vajore me të cilën njerëzit ballafaqohen në jetën e përditshme dhe në punë.

Pezmatim i lëkurës, të shkaktuara nga faktorë të mjedisit duhet të atribuoni: potertist, zmozolilist, chafing, photodermatitis, rrezatimi dermatit, dermatit nga ekspozimi ndaj rryma elektrike, djegiet, oznoblenie, ngrirja dhe dermatit alergjik.

Pavarësisht se cili faktor lezione të lëkurës të shkaktuara, pezmatim i lëkurës tipike për të gjitha karakteristikat përkatëse: formë dhe lokalizimin e lezioni qartë zonën e kufizuar në të cilën ai ndikohet dhe zgjidhje të shpejtë mundi pas eliminimit të stimulit.

Simptomet e dermatit

Zhvillimi i dermatit është një pasazh i natyrshëm i tre fazat e zhvillimit. Faza akute është shoqëruar nga fshikëza që përmbajnë lëng të madhësive të ndryshme. Në mungesë të asistencës kohë filluan të vijnë fazë podostraya në të cilën formimi i peshore dhe kore. Dhe në fazën kronike shënuar trashje e lëkurës dhe skuqje bëhet i ngopur ngjyrë të errët të kuqe me një ngjyrë vjollcë.

Simptomet e dermatit nga unaza veshur

Simptomet e dermatit kontakti instrument muzikor

Simptomet e dermatit kontakti kopset

Simptomet e bimëve Dermatitis

Simptomet e dermatit kontakti nga fërkimi veshje

Simptomet e dermatit në oznoblenie

Diagnoza pezmatim i lëkurës

Për diagnozën e dermatit është e nevojshme për të studiuar gjakun. Pacienti duhet të kalojë agjërimi numërimin e gjakut. Nëse dermatit alergjik shpesh ka një rritje të qelizave rruazë e bardhë - eosinophils. Për të përjashtuar bashkimin lezione mikotike të lëkurës dhe mikroskopike provimit kryhet kulture prekur thekon lëkurës në kërpudhave patogjene. Në dermatit alergjik të kryejnë teste të ndryshme allergological. Shpesh në këtë rast tregojnë testin lëkurës. Shumica e alergjik faktorit natyrës irrituese është gjykuar në një nivel më të lartë nivelet Ig E.

Vlerësoni rezultatet e këtyre sondazheve mund të kenë specialist - një dermatolog ose allergist. Prandaj, dukuri e kruarje, skuqje ashpër dhe duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një specialist - një dermatolog për diagnozën e duhur dhe caktimin e duhur të trajtimit. Përndryshe, ju nuk mund menjëherë të diagnostikojnë sëmundje që shpesh kanë një model të ngjashëm të dermatit. Ajo është rreth erythroderma dhe toksidermii, e cila duhet të zbatohet masa e trajtimit emergjent.

Trajtimi pezmatim i lëkurës

Logjikisht, trajtimi i dermatit duhet të fillojë me eliminimin faktor irrituese. Terapia e huaj varet nga ashpërsia dhe natyrën e procesit elementeve të nxituar.

Në proceset akute karakterizuar nga ashpër dhe sipërfaqeve erozive, përdorimin salcë lagësht-thatë me barishte ose 3% solucion ujor te acidit borik (100 ml të ujit 3 g acid pluhur borik). Nuk është një teknikë e këtyre procedurave. Supë e bimëve, gatuar sipas udhëzimeve të shtypura në kuti, ftohur në temperaturën e dhomës. Garzë, i përbërë nga 6-8 shtresa, lagur në supë, dhe presion për 15 minuta është e imponuar nga ana dëmtuara të lëkurës. Kështu procedura përsëritet për gjashtë orë, e ndjekur nga një pushim për 3 orë. Gjatë ditës, i lagësht-thatë salcë me barishte duhet të përsëritet 2-3 herë.

Kur u bashkuar me një infeksion të mesme, të cilat mund të diagnostikuar nga prania e mjaltit-verdhë crusts karakteristike në erozioni sipërfaqësor dhe pamjen baltë e përmbajtjes në flluska, këto goma flluska duhet të shpalosë më tej me salcë me ointments antibacterial të tilla si vaj "Levomikol" ose 10 % "emulsioni sintomitsinovoy", 12 orë, 2 herë në ditë.

Tren pezmatim i lëkurës itchy përdorur domosdoshmërisht dhe desensitizing antihistamines të tilla si "loratadine", "Aerius" doza standarde terapeutike, dhe zgjidhje të 10% të gluconate kalcium 10 ml një intramuskulare ditë 5 herë. Është e rekomanduar për të përdorur dietë trajtim hypoallergenic, me përjashtim të dietës obligojnë alergeneve (substanca të tilla që kur akumulimi (grumbullimi) mund të shkaktojë reagime në njerëz, jo të prirur për alergji). Këto produkte përfshijnë kafe, çokollatë, fruta agrume, mish pule, peshk, vezë.

Nëse skuqje dhe trashje e lëkurës aplikuar emollients të tilla si krem ​​Elidel, 2 herë në ditë. Si dhe Moisturizers me linja të shumta dermatologjike të tilla si "Uryazh" - "Ksemoz", "Ebenezer" - "Trikzera" 5-6 herë në ditë, sidomos pas kontakt me ujin.

Faktor kujdesit të lëkurës, u ndikua irrituese duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Kur objektet larjes duhet të përdoren që nuk dëmtojnë mantelin hidro-lipidet e lëkurës. Për këtë aptsnoy rrjet priobretayuts gels veçanta dhe soaps nga seria "Bioderma" dhe "Uryazh». «Cu-Zn» ose «H2O- Sensibio"

Herë pas here, në raste shumë të avancuara të dermatitit janë përdorur krem ​​hormonal. Megjithatë, këto fonde nuk duhet të përdoret vetëm nga pacienti, pa mbikëqyrje mjekësore, që nga përdorimi i zgjatur mund të shkaktojë atrofi (hedh lëng) të lëkurës. Dhe sa më shumë që ju nuk mund të përdorni këto fonde për të lëkurës.

Kortikosteroidet mund të shkaktojë atrofi të lëkurës, sidomos në fytyrë, dhe përdorimin e antibiotikëve aktuale kërcënon formimin e rezistencës bakteriale dhe zhvillimin e alergjive, kështu që trajtimi i dermatit duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore me respektim të rreptë të dozave dhe trajtimit.

Pas procesit të stabilizimit të inkurajuar respektin për të lëkurës: të mos vë në dukje atë të ekspozimit të tepërt UVR. Për ta bërë këtë, përdorni kozmetike të veçanta me SPF-50 faktor.

Pezmatim i lëkurës Popullore sredstvalecheniya

Në trajtimin e dermatitit mund të përdorë paratë e njerëzve të jashtëm. Kjo u përmend më lart. Barishte shumë mirë lehtësimin inflamacion akut në lëkurë. Megjithatë, ne duhet të kuptojmë se jo të gjitha elementet në një skuqje të lëkurës që mund të përdoren. Për të arritur efektin e dëshiruar është e nevojshme për të vëzhguar një regjim të caktuar të procedurës. Ajo duhet të mbahet mend se jo të gjitha bimëve mund të përdoren në këtë mënyrë. Supë disa bimë mund të rrisë sëmundje, duke shkaktuar reaksion alergjik të lëkurës më shumë. Pezmatim Prilechenii duhet të përdoret barin më alergjike. Kjo qasje do të përdoret kryesisht në fëmijët në gji, sa më shpesh është toleranca panjohur individual i një fabrike. Për trajtimin aktuale e dermatitit komponentët më të përshtatshmet bimore janë: leh lisi, tufë, celandine, kamomil.

Në rastet e lëkurës ulcerat vetë papranueshme, për shkak se ajo çon në lezione necrotic me formimin e mëvonshëm të lë mbresë. Një urgjente nevojë të shikoni një specialist për emërimin e duhur trajtimit. Më shumë mund të jetë projektuar mjetet që nxisin proceset rigjeneruese (10% metiluratsilovaya vaj Vishnevsky vaj, etj).

Konsultimi në temë dermatit:

1. A dermatit jo ngjitëse?
Jo, ky pezmatim i lëkurës nuk është ngjitëse, por përjashton pranimin e infeksionit sekondar të gërryerjeve të lëkurës të marra domosdoshmërisht për kërkime Mycological.

2. Kaluar ose dermatit kontakti trashëguar?
Të gjitha dermatit shkaktuar nga faktorë të jashtëm mund të trashëgohet vetëm dermatit alergjik.

3. A është e mundur për ripërdorimin faktor irrituese (zinxhir, rrip shtrëngoj, unaza), që ka shkaktuar pezmatim i lëkurës, pas normalizimit të lëkurës?
Kontakt dermatit përsëritet pothuajse çdo kontakt me irrituese faktor.

4. A dermatit miqve mund të zhvillohet në sëmundje sistemike alergjike të tilla si astma?

Jo, nuk mund, në astma zhvillon vetëm dermatit atopic.