Dishidoroz dyshydrotycheskaya ekzemë


Dishidoroz dyshydrotycheskaya ose ekzema - një sëmundje kronike e lëkurës karakterizuar nga bllokimi i gjëndrave të djersës dhe shkeljen e funksioneve të tyre. Ka një shumëllojshmëri të ekzemë. Përshkruar për herë të parë në vitin 1873.

Arsyet dyshydroza


Shkaqet e sakta të sëmundjes janë të panjohura në këtë kohë. Keqësimi dyshydrotycheskoy ekzemë më shpesh ndodhin në vjeshtë - periudhën e pranverës, ajo ishte në ato ditë të rritura marrjen e pacientëve me këtë patologji. Faktorë të provokuar janë sëmundje kronike, stresi, kontakti lëkurë me kimikate gërryes.

Simptomat dyshydroza

Periudha aktive zgjat nga javë në muaj. Procesi fillon me të vogël, e cila mund të jetë madhësia e një pinhead, fshikëza (flluska) të ngjashme me Sago grurit. Janë grupe ata. Në fazat e avancuara flluska bashkojë, ka fusha erozirovannyy sipërfaqe si dëmtim të lëkurës (të mëdha dhe melkoplastinchatoe lëkurë e saj) të çara.

Dishidroticheskaya ekzemë mbi pëllëmbët

Dishidroticheskaya manifestime ekzemë në këmbë

Gjërat janë zakonisht në sipërfaqet e brendshme të duarve (sipërfaqen anësore e gishtave, pëllëmbët) dhe këmbët. Ky kusht është shoqëruar me kruarje. Kur çarje shfaqen dhimbje. Unë kisha për të këshilluar pacientët ishin të shokuar kur një dorë apo një këmbë dhe të dy duart dhe dy këmbët së bashku.

Provim

Differintsialnoy diagnoza dyshydrotycheskoy ekzemë është kryer kryesisht për infeksion fungale, mënyra këto dy sëmundje mund të kombinohen. Vetëm dyshidroz duhet të dallohet nga sëmundjet e mëposhtme: dermatit, dermatit atopik, psoriasis, zgjebe. Kjo mund të bëjë të gjitha me sukses dermatolog mjeku.

Diagnoza është e ekspozuar gjatë inspektimit. Gjithmonë duket të scraping kërpudha. Vetëm vënë në sa më sipër, është e dëshirueshme testuar për të gjithë të brendshëm për të përjashtuar proceset kronike sëmundje.

Trajtimi dyshydroza

Ngjyra anilinë (fukartsin): Dyshydroza trajtimin, medikamente në vijim. Ata janë shumë të mirë në fillim. Me trajtim lokal, ne vëmë re ointments hormonale (Triderm, advantan, elokom ...).

Mjetet e përdorura brenda: antihistamines (Aerius, Claritin), desensitizing (Gluconate kalcium, Thiosulfate natriumi). Të gjitha këto ilaçe shiten pa recetë.

Është përjashtimi shumë e rëndësishme Ushqimi i karbohidrateve (sheqerna), alkooli, ushqimet që shkaktojnë alergji (kafe, çokollatë, fruta agrume, vezë, domate). Për anën larja është mirë të përdorni sapun fëmijë. Duart me kujdes fshihen thatë. Stacionet kontakt me substanca agresive (detergjenteve, cleansers).

Ne duhet të kujtojmë se efekti i këtij lloj trajtimi ekzemë nuk është i shpejtë.

Gjatë acarimin shëndoshë jashtë është përdorimi i lehtësuese dhe të fortifikuara ointments dhe krem ​​(Radevit) dhe mjetet juridike popullore. Ky grup i mjeteve përmirëson ushqimin e lëkurës, redukton inflamacion, ka shërim pronat. Përdorur kryesisht në formën e banjot: zierje e leh lisi, ramashka, celandine, sherebelës, yarrow. Ata janë gjithashtu një ndihmë e mirë për trajtimin parësor.

Komplikimet dyshydroza

Komplikimet dyshydrotycheskoy ekzemë shoqëruar me bashkimin e nje infeksioni sekondar, si rezultat i kruarje, në formën e infeksioneve pustular lëkurës. Siç u përmend, sëmundja dhe profesionistë të kualifikuar ka disa vështirësi në terapi, dhe më në fund të fundit vetë-dënuar me dështim.

Dyshydroza Parandalimi

Parandalimi i kësaj sëmundjeje është mënyrë jetese: dietë, duart kujdesin, trajtimin e sëmundjeve kronike. Ne duhet të kuptojmë se procesi kronike, e cila përfshin një mënyrë jetese të caktuar.

Konsultimi mbi dyshydroza

Pyetje: Si ndiheni në lidhje me përdorimin e doreza gome kur punojnë me kimikate?
Përgjigje: "Rrinë në dy skajet". Për mbrojtjen njëra anë mekanike, në djersën ana tjetër, djersën exuding nga azoti, ure dhe kështu me radhë, dhe ky është faktor i dëmshëm.

Pyetje: Në qoftë se një anëtar i familjes është dyshydrotycheskoy sëmurë ekzemë, apo kanë nevojë për mbrojtje nga infeksioni të mundshëm?
A: Jo. Kjo sëmundje nuk është ngjitëse.

Q: Diku në botë këtë sëmundje është shëruar?
Përgjigje: Jo, por për të arritur faljen e plotë dhe të qëndrueshme, ekzistojnë në këtë gjendje, kur mjeku i veprimit të koordinuar dhe pacienti mund të jetë.