Fytyre Demodex


Shkaqet e lëkurës demodicosis


Acne - është një agjent infektive sëmundje është Demodex nënlëkurës mite është (folliculorum Demodex), i cili jeton në dhjamor gjëndra, gjëndra dhe follicles flokët shekulli. Madhësia e jo shënoni më shumë se 0.5 mm. Mite ushqen përmban gjëndra, kështu që shumica e individëve grumbullimi vërejtur në zonat e gjëndra dhjamor më të pasura (një krahut të hundës, trekëndësh nasolabial, mjekër). Sytë gjithashtu e zakonshme janë të lokalizuara demodicosis (shekulli i tokës). Prania e mite - shkaku demodicosis kryesore.

Demodex Rritja mund të shkaktojnë krem ​​hormoneve dhe produkte që përmbajnë vajra bimore, yndyrat, vazelinë.

Simptomat demodekoza

90% e popullsisë të shëndetshme janë bartës të Demodex, por kjo nuk do të shfaqet. Kushte të pafavorshme, të cilat mund të reduktohet imunitet, stresi, çekuilibër hormonal, sëmundjet neuroendocrine, sëmundjet e traktit gastrointestinal, abuzimi dhomë me diell apo diellit ekspozimit, sauna tepruar, mund të shkaktojë rritje Demodex rritjes dhe simptoma. Zakonisht, simptoma e parë është kruhet demodicosis, sidomos në mbrëmje, sepse shënoni është më aktive në mbrëmje dhe natën, ka njolla të kuqe, lëkurë i përflakur bëhet me gunga, lëkura duket Papules (nyje), poret zgjeruar, në qoftë se një proces që përfshin qepallat, skajet e qepallat mund të bëhet i përflakur (blepharitis ndodh) mund të shkaktojë mukozës, qerpikët mund të duket vetë thekon bardhë rëna fort bien nëse inflamacion shkon në konjuktiva, shënoi skuqje, marramendës, ndjesi e një organi apo rërë të huaj në sy.

Demodicosis shpesh e kombinuar me rosacea puçrra fytyre, dermatit Perioral, sidomos pas ointments trajtimit hormonal, burrat gjetur demodekoza kombinim me patologji te kancerit të prostatës, ndërsa gratë me kancer tiroide.

Një studim mbi demodicosis

Për të sqaruar demodicosis diagnoza bëjë scraping e lëkurës dhe të kërkoni nën mikroskop. Diagnoza Vizualisht është vënë, Demodex është shumë e vogël dhe ajo jeton nën lëkurë. Për analiza ishte i rëndësishëm, nuk mund të lani një ditë para dorëzimit të saj dhe të përdorni ndonjë krem ​​për 10 ditë para se të marrin kujdes mjekësor.

Demodex nën një mikroskop (fazat e ndryshme të shënoni)

Demodicosis shpesh ngatërrohet me puçrra fytyre normale dhe duke u përpjekur për të shpëtoj prej tyre duke përdorur mjete të ndryshme në shtëpi, por ai vetëm merr më keq. Nëse kjo është situatën tuaj - dorën mbi analizën në Demodex.

Trajtimi i demodicosis

Qëllimi i trajtimit - shkatërrimi i plotë i shënoni në trup dhe për të krijuar kushte të pafavorshme për ekzistencën e tij. Si trajtimit etiologjik e përcaktuar shkallën e drogës në vijim: trihopol, tiberal, vaj huaj me trihopolom, benzili benzoate, Triderm, vrima vaj, dhe të tjerët. Do të thotë kurse të shkurtra, më tej pushim për 1-2 javë dhe të përsëritur kursin.

Paralelisht, mund të kenë nevojë vitaminë terapi, trajtimin e sëmundjeve kronike nëse është e mundur, për të parandaluar rishfaqjen e të demodicosis. Në kohën e trajtimit duhet të përjashtojë alkoolit, pirja e duhanit, e ëmbël, aromë, të heqë dorë kozmetikë.

Cikli i Demodex mite është midis 15 dhe 25 ditë, respektivisht, demodicosis trajtimi duhet të zgjasë të paktën një muaj. Zakonisht mbajtur disa kurse të trajtimit për parandalimin e përsëritjes.

Komplikimet demodekoza

Komplikimi kryesor është infeksion përfshijnë kruarje kafshimin e infeksioneve të tjera Demodex.

©