Hydradenyt dru zjarri sisë


Hydradenyt - një inflamacion purulent apokrinovyh gjëndra. Gjëndra apocrine në raspolohayutsya sqetullave në lëkurë, ijë, zonën okolososkovoy anal. Vuajnë njerëzit sëmundje e të gjitha racave, por shkon veçanërisht e vështirë hydradenitis njerëzit zezaket. Kjo ndodh në mënyrë të barabartë në meshkuj dhe femra. Emri shumë interesante popullore i kësaj sëmundje - "dru zjarri sisë". Pse? Kjo ju do të kuptoni më vonë.

Arsyet hydradenitis


Hydradenyt - patologji microbial. Quajtur shpesh stafilokokkokami, streptokoket. Shkakton janë: microtrauma, si rezultat i rruajtje, për shembull, reduktuar imunitetin, shkelje të rregullave të higjienës, diabeti, obeziteti ...

Simptomat hydradenitis

Më të shpeshta Lokalizimi - është podmyshechnyya zonë. Shumë më pak inguinale, peripapillary. Së pari ka rezkoboleznennyy nyje që dikush kohë më parë kujtoi dru zjarri sisë.

Dhe vuajnë si një kusht i përgjithshëm i dehjes: ethe, e cila mund të jetë mbi 38 ° C, dhimbje koke, dobësi. Është kjo pikë është shumë e rëndësishme që menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Në këtë rast - një dermatolog ose kirurg. Nëse nuk trajtohet ose të vetë-mjekoj, ajo mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Një njerëzit e thjeshtë gabim, në këtë periudhë fillojnë të aplikojnë ngrohjes, kjo zgjeruar enët e gjakut dhe duke kontribuar në përhapjen e infeksionit. Më vonë shfaqen gyp me shkarkimin purulent dhe dhëmbëza.

Testet në hydradenitis

Diagnoza Differintsialnoy kryhet me vlon (pa purulent hydradenitis shufra), smerald, lymphadenitis, limfogranullomën veneriane, donovanosis, aktinomikozës.

Ju vodhën propalpiruya inflamacion, mjeku ka vënë diagnozën. Duhet të emërohet dhe të sheqerit në gjak.

Trajtimi hydradenitis

Trajtimi hydradenitis kryhet në mënyrë rigoroze individualisht, bazuar në ekzaminimin e pacientit. Nëse ne shohim fazën vospraleniya (procesi të fillojë) pa pleh - vajrat më të mira të caktuar në nivel lokal me antibiotikë (tetracycline, eritromitsinovaya ..), zgjidhjet e alkoolit e ngjyra anilinë (zgjidhje e shkëlqyer e gjelbër ..), peroksid hidrogjeni, fizioterapi (ultrofyoletovoe ekspozimit ...).

Siç tashmë ekzemë fazë - zbulimin xhepat e kullimit të tij. Duhet të theksohet se operacioni nuk është i komplikuar dhe nuk duhet të jetë frikë. Përndryshe, probleme është e pashmangshme. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme kur simptomat e para të kërkoni këshilla mjekësore. Në secilin rast, antibiotikët emëruar brenda (Ciprofloxacin, Azytroks).

Gjatë fazës aktive e procesit ndalohet sipërfaqe lagësht e inflamacionit. Me ushqim përjashtuar ëmbël, aromë, alkool. Pas pësimit hydradenitis për të përjashtuar të gjithë faktorët nxitje që shkaktuan atë (përdorimi solucion pas rrojes, rregullimin e sheqerit në gjak).

Edhe në shekullin tonë të 21 është përdorur shumë shpesh dhe trajtimi i popullarizuar hydradenitis: onions aplikimi i pjekur në skarë në inflamacion, është ihtiolova shumë popullor "tortilla". Mjetet juridike popullore mund të përdoret në, jo një fazë të avancuar primar. Kur ju nuk keni nevojë për kirurgji. Dhe të jetë i sigurt si trajtimet tuaj primar.

Komplikimet hydradenitis

Unë dua të ju inkurajojmë:"Mos vetë-mjekoj". Përndryshe:
Hydradenyt - një plagë të thellë. Është e mundshme që infeksioni fillon të përhapet në brendësi përmes enëve limfatike dhe krovenostnye në të gjitha organet dhe sistemet e zhyzneuhrozhayuschym si sepsë (infeksion të gjakut).

Hydradenitis Parandalimi

Parandalim "suchoho sisë" vjen për shkak të higjienës personale, rruajtje kujdesshëm, krem ​​përdorimit, kremra solucion pas rrojes, trajtimin e sëmundjeve kronike.

Konsultimi me hydradenitis

P: Unë tashmë dy herë, në intervale prej pesë muajsh ishte hydradenitis në sqetull, çfarë duhet të bëjmë?
Përgjigje: Kuptojnë arsyet. Obstezhuytesya plotësisht, kthehet sheqerit në gjak. Nëse zhveshur këtë fushë, përdorni locion pas rroje.

Pyetje: hydradenitis kalonin trashëguar?
Përgjigje: Nuk ka të dhëna. Mund të transferohen djersitje, obeziteti, etj, që predispozitë për këtë patologji.

Pyetje: Kur duhet të hydradenitis ose qëndron në spital?
A: Shumica nuk e bëjnë. Sëmundjet trajtohen si pacientëve të jashtëm, edhe me kirurgji. Vetëm atëherë do të duhet të shkojë në salcë. Spital vetëm në raste të rënda.