Thonjtë i hyrë në mish


I hyrë në mish gozhdë - një rritje buzë e brendshme apo e jashtme e pjatë gozhdë në kreshtat gozhdë një shputë. Kjo sëmundje është shumë e zakonshme, që ndodhin në fëmijërisë dhe moshës madhore. Kjo ndikon kryesisht buzë e jashtme e shtratit gozhdë.

Shkaqet e gozhdë i hyrë në mish.


Ka dy shkaqet kryesore të pjatë hyrë në mish gozhdë:

• Gozhdë të pahijshme zvogëlimin.
Nëse e gabuar për prerjen e thonjve shumë thellë ndaj skajet anësore prerë bazë të pjatë gozhdë, e cila çon në rritjen e pahijshme gozhdë dhe në rritje në inde të buta e gishtit;

• Veshur këpucë të ngushta.
Arsyeja e dytë është e pakëndshme veshur këpucë të ngushta dhe të ngushta, sidomos me një hundë të mprehtë. Kjo pjatë gozhdë muret derdhur këpucë prerë me gjysmë zemre në bosht gozhdë, përherë e plagosur atë. Rezultati është një ulçerë ekzemë, kokërrizimi patologjike përhapen (e ashtuquajtura "mishit të egër").

Pjatë hyrë në mish gozhdë mundet në mënyrë të ngjashme:

• për këmbët e sheshtë;
• Kur thonjtë fungale, e cila shkakton deformim, trashje e gozhdë, duke kontribuar në rritjen e gishtit të indeve të buta;

• pas gozhdë lëndimit.

Simptomet e toenails i hyrë në mish.

Simptomë kryesor i thonjve i hyrë në mish - është një dhimbje e vazhdueshme në listë gozhdë, rënduar duke ecur dhe veshur këpucë. Kur shihet në fillimin e sëmundjes mund të shihet madhësia e vogël e ulçerës në vendin ku trauma e vazhdueshme e roll gozhdë. Kur lidh infeksion (gjë që ndodh mjaft shpejt) mund të jetë shkarkimi i vogël purulent. Më shumë rritjen e granulim patologjike shënuar - është rritje e tepruar e indeve në listë plagë gozhdë në përgjigje të lëndimit dhe infeksionit. Ashpërim tilla me ngjyrë të mish i gjallë, për të cilën ai e quajti "mish të egër". Me ardhjen e sëmundjes bëhet Sigurisht kronik, në masë të madhe komplikuar në këmbë.

Shifra tregon një model tipik i toenails i hyrë në mish - granulim dukshme patologjike, hniynevidokremlyuvane dobët.

Inspektimi në thonjtë i hyrë në mish.

Nëse ju gjeni veten në këto simptoma ju duhet të kontaktoni klinikë kirurg tuaj. Ekzaminim të veçantë është e nevojshme, duhet të merren test të gjakut për vlerësimin e ashpërsisë së inflamacionit; vlerësuar sheqerit në gjak është e nevojshme për të përjashtuar praninë e diabetit.

Me zhvillimin e komplikimeve, e cila do të diskutohet më vonë, do të duhet për të kryer X-rrezet e eshtrave të këmbës, si një proces purulent tranzicionit në kockë.

Nëse dyshoni se një infeksion fungale duhet të trajtohet nga një dermatolog, sepse pa adresuar shkaqet e sëmundjes kotë për të trajtuar pasojat e tij.

Trajtimi i thonjve i hyrë në mish.

Trajtimi kryhet ne mungese te komplikacioneve në klinike ambulatore. Në fillim të sëmundjes, kur infeksioni dhe ashpërim parregullt nuk janë të shprehura, të mbajë trajtim konservativ, e cila përdoret për përgatitje për kirurgji. Është e nevojshme për të eliminuar efektin mekanike në pjatë gozhdë. Kjo është një arritur e lirë e lehtë për të veshur këpucë me një hundë të gjerë, edhe më të mirë për të ecur, ndërsa zbathur apo me këpucë me pjesën e përparme të hapur (sandale, flip flops). Ju duhet të braktisë gozhdë shkurtër zvogëlimin, e cila forcon kultivimin e saj.

Trajtimi konservativ i thonjve i hyrë në mish

Dy herë në ditë është e nevojshme për të kryer dush të ngrohtë me ujë të kripur, ajo ndihmon lëkurën Zbutje dhe pjatë gozhdë. Për të zvogëluar shkallën e inflamacionit në paralelisht duhet të kryejë dush me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium (Permanganat kalium) ose sode buke. Efektivisht hedhjen në mes të gozhdë dhe rul lëkurës strips garzë të ngopura me 0.5% tretësirë ​​ujore-alkoolike të chlorhexidine cila si tharje lagur përsëri, duke arritur një prani konstante në zgjidhjen e plagë antiseptik. Përveç hedhjen strips garzë redukton ndikimin mekanike të bosht gozhdë, e cila zvogëlon dhimbjen dhe shërimin e shpejtë të plagëve.

Përdorur më parë hedhjen në mes të gozhdë dhe rul lëkurës strips ngushta të X-ray film - ajo gjithashtu eliminon faktorin mekanik lëndim, përveç çoi në zgjerimin gradual të pjatë deformuar gozhdë. Aktualisht, ekzistojnë pajisje të veçanta në formën e burimeve, pjata, prodhime, që kryejnë të njëjtin funksion. Një shembull është treguar në foto.

Për shkak të saj miniaturë, ata absolutisht nuk do të ndërhyjë me të veshur këpucë. Ngritja buzë e gozhdë, ata ndihmojnë për të ulur presionin mbi pllakë e presës tipografike gozhdë, të zvogëlojë dhimbjen dhe korrigjuar formën e gozhdë.

Shfaqja e granulim patologjike dhe shkarkimin purulent sugjeron procesin e braktisjes dhe nevojën për trajtim kirurgjik.

Trajtimi kirurgjik i thonjve i hyrë në mish

Ka disa lloje të kirurgjisë kryera për korrigjimin e gozhdë i hyrë në mish. Ata kryhet nën anestezi lokale me zgjidhje 2% të lidocaine ose 0,5-1 zgjidhjen% e novokaina. Ajo duhet të mbahet mend në lidhje me reagimet e mundshme alergjike ndaj këtyre barnave deri në shok anafilaktik. Prandaj, ju lutem kontrolloni me emrin tuaj produktit mjeku, i cili do të kryejë anestezi dhe këshillojë nëse ju keni pasur një reaksion alergjik ndaj kësaj droge.

Mënyra më e lehtë për të trajtuar toenails i hyrë në mish - heqjen e pjesës ose të gjithë pjatë gozhdë. Gozhdë do të rritet për 3 muaj, kohë në të cilën shtrat gozhdë nuk do të jetë i mbrojtur, dhe çdo ndikim mekanik në të do të shkaktojë dhimbje për të paktën javën e parë.

Rezultatet pozitive për heqjen e lehtë e një pjese ose të gjithë të pjatë gozhdë nuk është i lartë. Shumë shpesh gozhdë rritet përsëri. Kjo është për shkak të inflamacion rritur për shkak rul okolonohtevoho. Prandaj, për të përmirësuar efikasitetin e operacioneve paralelisht me heqjen e pjatë gozhdë, scraping dhe heqja e granulim patologjike okolonohtevoho bërë rul plastike.

Roll plastike gozhdë kryhet si më poshtë: prerje ovale në anën e gishtit është hequr lëkurën dhe stitched buzë plagë formuar seams nyjore. Si rezultat, për shkak të okolonogtevoy rul tensioni shtrembëruar dhe të pushojë kontakt me pjatë gozhdë. Kjo lejon për heqjen qëndrueshme.

Aktualisht, trajtimi i hyrë në mish toenail dhe të aplikojnë teknologji moderne. Metoda më pak traumatike e trajtimit kirurgjik të kësaj sëmundjeje - korrigjim lazer. Nën ndikimin e temperaturë të lartë lazer trare avulluar dhe pjesë hyrë në mish e dal gozhdë zonën buzë. Në të njëjtën kohë të eliminuar kokrrizimin parregullt dhe burimin e infeksionit. Lazer përdoren në të njëjtën mënyrë dhe me pjatë fungale gozhdë, duke e përdorur atë për të bëj shterp gjitha spore hapësirë ​​hyponychial nga kërpudhave.

Komplikimet hyrë në mish gozhdë.

Ndërlikimet më të shpeshta lindin gjatë gozhdë kronike hyrë në mish. Të kontribuojë në zhvillimin e komplikimeve:

• diabetit;
• obliterating arteriosklerozës te extremiteteve te ulta.

Në këto sëmundje ndërprerë furnizimin me gjak të indeve të buta të gishtit, i cili zvogëlon aftësinë e tyre për rigjenerimin dhe rezistencë ndaj infeksionit.

Si rezultat i zhvillimit të këtyre kushteve patologjike.

• lymphangitis dhe lymphadenitis - infeksioni përhapet në enët limfatike, duke shkaktuar inflamacion (lymfanhyyt) në nyjet limfatike afër (popliteal dhe nyjet limfatike inguinale), e cila është e vonuar, duke shkaktuar rritjen e dhimbje dhe (gjëndrave).

• abscesi shputë - inflamacion purulent i indeve të buta gishtit shoqëruar me ënjtje dhe skuqje të gjithë falangës gozhdë kërkon kirurgji.
• falangave gozhdë osteomielit - infeksion purulent tranzicioni në kockë, e vështirë për të trajtuar, mund të kërkojë amputim të gishtërinjve. Diagnoza rezultatet e studimeve radiografike e eshtrave gisht.
• gishtin gangrenë - nekroza pakthyeshme e indeve të buta të këmbës, të shoqëruar nga një nxirje të lëkurës. Vetëm Trajtimi - trupë gozhdë ose amputim të gjithë gishtërinjtë.

Parandalimi i hyrë në mish gozhdë.

Ajo duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta.

• Veshur këpucë të lirë.
• Trajtimi i sëmundjeve ortopedike (banesë).
• Pajtueshmëria me higjienën personale.
• trajtimi në kohë i infeksioneve fungale në një specialist - një dermatolog.
• Pajtueshmëria me e duhur teknikë zvogëlimin thonjtë. Gozhdë duhet të jetë prerë në një vijë të drejtë që kalon nuk ulët gisht në krye vuri gërshërë drejtë gozhdë. Buzë e gozhdë duhet RASP pa qoshet, që ata nuk janë lënduar dhe lëkurën të butë.

Në rast të shenjave të para të sëmundjes duhet të kontaktojnë një mjek-kirurg. Në fazat e hershme të sëmundjes mund të shërohet pa kirurgji!

Si Rousseau tha: ". Shumica e sëmundjeve tona - rasti i duart tona" Pra, ndiqni rregullat e thjeshta dhe të jetojnë lehtë.