Lëkurës dhe mukozës Herpes - Herpes në buzët


Përmbajtje
Lëkurës dhe mukozës herpes
Herpes Simptomat
Trajtimi i herpesit
Sores ftohtë për buzët
Herpes zoster (herpes në trup)
Forma të tjera të herpes
Faqja 4 nga 6

Urdhje "ftohtësi" në buzë


Sëmundja manifestohet ulcerat në hundë, buzët dhe pjesë të tjera litsa.Herpes buzët e shkaktuar kryesisht nga herpes simplex virus tipit I (HSV-I). Në 95% të njerëzve në trupin e pranishëm virusit.

Në raste të rralla shkaktojnë herpes cik - herpes simplex virus tipit 2 (transmetohet gjatë seksit oral).

Virus Herpes simplex, e cila shkakton "të ftohtë" Buzët mbeten brenda trupit të njeriut për jetën. Aktualisht nuk zhvilluar barna që do të shkatërrojë plotësisht virusin herpes simplex tek njerëzit.

Deri në 10 milionë rusë në vit vuajnë nga "ftohjet" mbi buzët e tij. Pothuajse një në pesë rusët sëmurë me herpes buzët nga 2 deri 10 herë në vit. Vetëm rreth 5% të racës njerëzore ka rezistencë të HSV-I, shkaqet e të cilat janë ende të paqarta.

Virusi hyn në trup në fëmijërinë e hershme: 3 - 4 vjet, kur antitrupat varfëruar kundër virusit herpes transmetuar nga nëna e fëmijës. Shumica Infeksioni ndodh kur një infeksion zgarë baby puthje (prindërit, vëllezërit e motrat dhe të afërmit e tjerë). Në puthje, virusi mund të depërtojnë në trup me lëngjet e trupit të të tjerëve, të tilla si pështymë.

Virusvnedryaetsya në mukozë arrin mbaresa nervore në të, me rrjedhjen e lëngjeve që ushqen nervat, ngrihet në zgavrën kraniale, ku "Fshehje" në pleksus nervore, të quajtur ganglia trigeminal, dhe "i fjetur" atje koha e riaktivizimit. Kështu, simptomat e herpes shfaqet menjëherë dhe kohën e saktë të infeksionit nuk mund të përcaktohet.

Riaktivizimi i virusit është e mundur për një kohë kur rënie imuniteti. "Reduktim" Imuniteti mund të ndodhin nën ndikimin e ftohtë (hipotermi), gripit, menstruacioneve (tek femrat), çrregullimit emocional dhe stresi, rrezatimi ultravjollcë të fortë, konsumit të tepërt të alkoolit, dispepsi dhe lodhje.

Arsyet për përsëritjen e herpesit në buzë:

  • Stresi apo çrregullim emocional;
  • Sëmundjet e ndryshme somatike, duke përfshirë ftohjet, grip, diabeti, HIV;
  • Helmimit ose dehje;
  • Alkooli, caffeine dhe pirja e duhanit;
  • Rrezatimi ultravjollcë tepruar;
  • Hipotermia ose mbinxehje;
  • Kontrolloni menstruacioneve;
  • Lodhje dhe lodhje;
  • Ushqyerit joadekuat (dietë), ose stomak mërzitur;
  • Faktorë të tjerë individuale për çdo person.

Virusi Posleaktivatsii në nerva, i cili niset nga qendër trigeminal është kthyer në lëkurë. Është e rëndësishme të dini se nga pleksus trigeminal nisen degët innervating buzët, mukozës orale, mishrat, lëkurës në vesh mochtsi dhe pjesë të cheeks. Sipas largohet nervat do të vendosen dhe lezione në lëkurë. Si ju shkoni nëpër virusit indeve nervore shkakton inflamacion i nervore që shkakton dhimbje përgjatë fibrave nervore.

Në razvitiiherpes tij mbi hubahprohodit Faza IV:

Faza e I-herpes - therje. Në këtë kohë shumica e njerëzve ndjehen të sëmurë. Para se të vijnë "ftohjet" buzët, lëkura në qoshet e gojës apo sipërfaqen e brendshme të buzëve apo gjuhës, ose edhe nëpër fytyra fillon të kruhet. Në një vend ku ai do të zhvillojë përsëritjen e herpesit, ka parashikues të sëmundjes: dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje. Lëkurës mbi vendin e ardhshëm të kuqe përsëritje.
Razvitieherpesa mund të parandalohen nëse në këtë fazë të përdorin drogë në bazë të aciklovir.

Nëse jeni duke vuajtur nga kruarje të rënda mund të marrin aspirina ose paracetamol.

II-fazë dhe herpes - Faza ndezjen fillon me pak blisters dhimbshme, e cila gradualisht rritet në madhësi. Bubble tensionuar dhe e mbushur me lëng transparent, i cili më vonë bëhet turbullt.

Faza III-virus - Ulcerat fazë. Bubble shqyer nga ajo rrjedh pangjyrë të lëngshme mbushur miliarda e grimcave virale. Në vend të saj, plagë është formuar. Në këtë pikë personi i sëmurë është shumë ngjitëse që ndan numër të madh të grimcave virale në mjedis. Nëpërmjet dhimbje dhe plagë në fytyrën e njeriut më të bezdisshëm këtë fazë.

Faza IV-virus - strupoobrazovanie. Mbi ulcers formuar kore, nëse të dëmtuara, mund të shkaktojnë dhimbje dhe gjakderdhje.

Skuqje Herpes shpesh ndodhet në buzë oblyamivtsi kuqe, por mund të jetë në hundë, cheeks, në veshët, ballin, goja, në mishrat, sipërfaqja e brendshme e buzët dhe cheeks.

Në mënyrë strikte të respektojë higjienë të mirë personale. "Ftohtësi" Buzët ngjitëse! Gjithmonë lani duart me sapun para dhe pas prekur lezione herpetike, duke përfshirë edhe pas aplikimit të krem ​​antivirale.

Mos e prekni sytë tuaj! (Sidomos kur gratë aplikoni grim). Mos përdorni pështymë për të njomet lentet e kontaktit. Pavarësisht nga dhimbje dhe kruarje, mos e prekni puçrra, kissing, sidomos fëmijët, përdorni buzëkuq dikujt tjetër ose të marrë hua pirja e duhanit një cigare një çift i mikut (të dashurën). Mos u mundoni të hiqni blisters dhe kore për të parandaluar transmetimin e infeksionit në pjesët e tjera të infeksionit bakterial të trupit ose të aderimit.

Shmangni seks oral! Seks oral gjatë "ftohjet" në buzë në "aktiv" Partneri mund të shkaktojnë herpes gjenital për një partner të përfshirë në mënyrë pasive në seks oral. Kjo herpes cik "aktiv" partneri mund të lëvizin për të partnerit organet gjenitale që merr dashuri.

Nëse ju keni një të ftohtë mbi buzët - të përdorin enët individuale apo peshqir, ose të pini nga të huajt syzet.