Vitiligo


Duke folur e sëmundjeve të tilla si vitiligo, autorët e ndryshme të tij ju mund të shihni një shumë të paqartësie. Kjo është për shkak se sëmundja është kuptuar sa duhet dhe qasjet e saktë për trajtimin e saj atje. Ajo është e karakterizuar nga pamja e njolla të bardha në lëkurë, të prirur për të rritur (duke e quajtur të dytë "spote sëmundje të verbër"). Në 50% të rasteve fillon me 10 - 30 vjet. Disa prenadlezhnosty racore jo, por njerëzit me lëkurë të errët apo spote tanned më të dukshme. Incidenca e 1%.

Shkaqet e vitiligo


Arsye të panjohura. Ndoshta dikush do të përgjigjet në këtë pyetje, ajo do të të japë një person të tillë Çmimin Nobel. Vitiligo është e karakterizuar nga ngadaltë vdes apo funksion qelizave - melanocytes, uchavstvuyuschye shkak të pigmentit melaninës në ngjyrën e lëkurës. Ata kanë bërë të huaj në trupin tuaj. Faktor i parë i trashëguar në 30% të pacientëve (historia e vështirë familjare, prania e vitiligo në një prej prindërve). Nëse ndonjë prej tyre është i sëmurë "njolla të bardha", Pastaj sipas autorëve të probabilitetit të kësaj sëmundjeje në fëmijë është 10%. Është vënë re se në patogjenezën e sëmundjeve të rëndësishme dhe të sistemit të organeve të brendshme: tiroide, diabet, anemi, sëmundje të mëlçisë. Ndonjëherë qelizat e para shfaqen në projektimin e vuan trupit.

Simptomet e vitiligo

Ka tre forma kryesore të vitiligo:

1. qendrore, një vend i vogël, ose grup i spoteve në një zonë të vogël të trupit. Unë duhet të them se ata kanë një ngjyrë të verdhë.
2. segmental, me një vend apo grup spote në njërën anë të trupit, dmth karakter më rassprostraneniya.
3. përgjithësuar në qoftë se njolla ose të shpërndara në të gjithë pothuajse të gjithë lëkurë.

Simptomet e vitiligo - njollat ​​e shndritshme mbi lëkurën

Ndër simptomav shoqërues duhet të theksohet depigmentation e flokëve (graying e tyre).

Diagnoza e vitiligo

Dermatolog me sukses të kryejë diagnoza diferenciale e kushteve të tilla si lupus eritematoz, liken bardhë, albinism, leukoderma drogës, postvospalitelnaya depyhmentatsyya.

Diagnoza është propozuar në bazë të pasqyrës klinike.

Trajtimi i vitiligo

Sepse Shkaku i sëmundjes nuk është i njohur, nuk ka trajtim të veçantë, ajo është kryesisht simptomatike.

Trajtimi ngushtë dhe përbëhet nga disa faza:

1. Obstezhtesya ekspertë të tjerë në çdo gjë që ju mund. Pas lëkurën - "barometër" Mjedisi i brendshëm.
2. Shmangni diellin, dhe me të, pjesa tjetër në vendet tropikale. Paralelisht, nevoja për të përdorur sunscreen me një faktor mbrojtje do të thotë më shumë se 30 (dmth ADN Intensive Shield SPF 30 nga markë zvicerane Valmont.) Në sezonin e me diell.

3. Restore pigmentim lëkurës, terapi PUVA, përdorimin e lazer helium-neoni, vitamina (B1, Vitamina C), përgatitjet e bakrit, i cili është zhdukur në këtë sëmundje.
4. Kozmetikë, maskimin pigmentim (p.sh. maska ​​kozmetike Vitaday).
5. Ndonjëherë përdorë lëkurën transplantimit, por unë kam një qëndrim negativ për këtë metodë, pasi lëkura transplantuar është i përafërt, kodrinor dhe jo fakti se nuk është çdo gjë do të jetë në xhepat e reja të vitiligo.

Në këtë rast është e rëndësishme për të zgjedhur trajtimin. Kjo na dhe mjete popullore ndihmon. Për shembull Echinacea tretësirë, i cili është në dispozicion në farmaci nën emrin "Immunal"Që rrit numrin e limfociteve T, një rënie në vitiligo, duckweed Marsh shumëllojshmëri të pasur të vitaminave, të përdorura si të brendshme Shën Gjonit Wort dhe lokale. Trajtimi produkte kimike fito vazhdoi, të paktën gjashtë muaj për të arritur rezultate të prekshme. Ju e dini, në këtë rast, e përsëris: "Për çdo të tij, dhe regjimi i tij të drogës, përzgjedh mjekun.

Për të kontaktuar një dermatolog mundësisht në kohën kur simptomat e para, apo të vogla, të tjerët plohozametnyy zjarri mund të përhapet dhe të çojë në defekt të pakëndshme kozmetike.

Ngrënie me vitiligo

Dietë duhet të përfshijë ushqime të pasura me bakër: vaj cod mëlçisë, ushqim deti, lakër, domate, mish qengji, mollë, dhe gjithashtu përmbajnë zink, oriz, tërshërë, misër ...

Parandalimi i vitiligo

Pas trajtimit, për të shmangur ekspozimin ndaj diellit, madje edhe me një rezultat të favorshëm. Qartë parandalimin e sëmundjes nuk ekziston. Një gjë të theksohet - është ekspozimi modeste dielli dhe trajtimi i sëmundjeve të brendshme.

Konsultimi në vitiligo

Pyetje: vitiligo ngjitëse?
Përgjigje: Jo në të gjitha.

Pyetje: A ka rrezik të lartë të kancerit të lëkurës në vitiligo?
A: Jo. E njëjta gjë si në mungesë të tij.

Pyetje: po kruhet, dhimbje?
A: Jo.