Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët dhe të rriturit


Dermatit atopic - një nga alergjitë më të zakonshme dhe të rënda, dhe lezione shpesh alergjike të lëkurës. Statistikat tregojnë se prevalenca e incidencës së dermatit atopic se 12% (dmth 12 100 njerëz vuajnë nga pezmatim i lëkurës atopic). Pavarësisht hap i madh përpara të marra në këtë fushë në vitet e fundit, trajtimi i dermatit atopic është një problem mjaft kompleks dhe kërkon mjekun puna ekipore, pacientin dhe familjen e tij.


Dermatitis atopik - një kronik, të shkaktuara gjenetikisht, inflamacion alergjik të lëkurës, karakterizuar nga prezantimit tipik klinik (simptomave tipike). Simptomë Lead klinike të dermatitit atopik që ndodh në të gjitha grupmoshat - lëkurës itchy.
Pezmatim i lëkurës atopic në shumicën shfaqet para në fëmijët e moshës 6 deri 12 muaj. Më pak nga 1 vit deri në 5 vjet. Për herë të parë të sëmundjes, simptomat e dermatit atopic është përshkruar në 1844.

Aktualisht dermatit atopik mund të jetë fshehur nën ekzemë emrat, dermatit atopic. Ndonjëherë quhet gabimisht dermatit alergjik ose diatez.

Shkaqet e dermatit atopic.

Dermatit atopic - një sëmundje që zhvillon mekanizmat e hipersensitivitetit menjëhershme (përgjigje IgE-varur imun). Kjo është një nga mekanizmat më të zakonshme të alergjisë. Tipar kryesor i saj është reagimi i shpejtë i sistemit imunitar për të alergjen marrë (nga data e fillimit të simptomave drejtua nga qafa alergjen minuta, orë të rralla).

Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e dermatit atopic ngarkuar luan trashëgim, që është në mesin e të afërmve të afërt pothuajse gjithmonë e mundur për të gjetur një person me sëmundje alergjike. Shpesh, disponimit alergjik transmetohet përmes linjës nënës. Studimet e fundit tregojnë se ajo është sëmundje polygenic, që është, zhvillimi i inflamacionit alergjik përmbushur rreth 20 gjene të vendosura në kromozome të shumta.

Por për tendence alergjik zhvilluar në sëmundje alergjike, veçanërisht në dermatit atopic, duhet të ndikojë në një numër të faktorëve të jashtëm. Pikat kryesore fillestare: gratë shtatzëna toksikoz, sidomos në fazat e mëvonshme të zhvillimit, pirja e duhanit dhe konsumi i alkoolit nënën gjatë shtatzënisë, sëmundje infektive në të nënës gjatë shtatzënisë. Rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjeve alergjike tek fëmijët luan një patologji e traktit gastrointestinal, duke përfshirë dysbiosis zorrëve, kohëzgjatje e pamjaftueshme ose nuk ushqyerjes me gji dhe futjen e hershme të ushqimeve plotësuese, futja e produkteve dietë nuk është mosha e rëndësishme ende të pamjaftueshme dhe antibiotikët, etj

Roli provuar negative të sëmundjeve të shpeshta infektive në fëmijën, prania e vatrave të infeksioneve kronike, duke përfshirë parazitare.

Disa studime të kryera në Evropë dhe SHBA, tregoi se dermatitis atopik është më e zakonshme në familjet me një standard më të lartë jetese. Ka disa teori të asaj që kjo mund të jetë për shkak, por një konsensus nuk ka ardhur ende.

Ndër alergeneve që shkaktojnë zhvillimin e dermatit atopic, ushqimi më i rëndësishëm (alergji ndaj ushqimeve të ndryshme). Rëndësia pak klinike janë të brendshme (lloje të ndryshme të marimangat pluhur shtëpi, pluhur shtëpi, pluhur bibliotekë, pillows pendë) dhe epidermik (leshi dhe kafshëve inat, pupla, peshku ushqim, etj) alergene. Alergji ndaj polenit, si shkaku i dermatit atopic është shumë e rrallë.

Simptomet e dermatit atopic me foto

Aktualisht identifikuar kriteret diagnostike të dermatit atopic në vijim:

1) Fillimin e hershme (nga mosha)
2) prania e sëmundjeve alergjike në familje të menjëhershëm
3) lëkura e zakonshme të thatë,
4) skuqje të lëkurës lokalizimi në sipërfaqet përkulje e duart dhe këmbët,
5) prania e kruarje.

Nëse ju gjeni katër nga pesë kriteret, diagnoza e dermatit atopic mund të konsiderohet praktikisht provuar.

Simptomet e dermatit atopic ndryshojnë në varësi të moshës së pacientit. Pra, ka tre opsione për rrjedhën klinike të dermatitit atopik: formë infantile, formojnë fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit të formuar.

Forma Fëmijëve dermatit atopic (diatez). Simptomet e dermatit atopic në të sapolindurit dhe foshnjat.

Forma Fëmijëve dermatit atopic festohet nën moshën 2 vjeç. Lëkura e fëmijës shfaqen elemente nxitëse nga lloji i njolla të kuqe, lokalizuara kryesisht në fytyrë në ballin dhe faqet. Njolla të tilla quajtur gjerësishtdiatez, në diatez fakt - kjo është dermatitis atopik.

Sëmundja karakterizohet nga kursi akute, thith, edemë, crusts formimit. Nuk mund të jetë xhepat e inflamacionit në zona të tjera: në këmbë, mollaqe, fëmijë kokës. Periudhat e përkeqësimit të ndritshme, i shoqëruar thith, ndryshuar fazë Subacute, e karakterizuar nga elemente papular (papulë - element i lëkurës, i tmerrshëm mbi lëkurë në llojin e gungë) kundër hyperemic (reddened) të lëkurës.


Foto Forma infantile e dermatit atopic

Forma Fëmijëve dermatit atopic simptomat.

Në periudhën e atopik akut dermatit elemente të lëkurës (njolla të kuqe, papules) e cila gjendet kryesisht në lëkurë folds në bërryl sipërfaqet flexor dhe nyjeve gju, si dhe veshët. Lëkura bëhet e thatë, nuk ka lëkurë, lichenification (për lëkurë të thatë është i përcaktuar qartë, përforcohet foto lëkurës). Fëmija duket, ashtu-quajtur "të përballet me atopycheskoe": ngjyra e shurdhër, rritje pigmentim e syrit, dele shtesë të lëkurës të qepallë më të ulët. Rëndim jashtë lëkurës të rënda të thatë. Lëkura mund të plas, sidomos në sipërfaqet e pasme e duart, gishtat.


Foto: pezmatim i lëkurës atopike. Fëmijët formojnë. Patient 3 vjet.

Adoleshentët dhe të rriturit formë e simptomeve dermatit atopic.

Lezione të lëkurës në dermatit atopic është mjaft e përhapur, e përhershme. Ndryshimet ndodhin në fytyrë, qafë, gjoks, mbrapa, qafën. Lëkura është e thatë, lichenification përhapur, gjurmët e kruarje. Ndoshta çarje në duart dhe këmbët. Keqësimi i dermatit atopic, manifestuar nga skuqje e lëkurës, vërejtur rrallë.

Foto dermatitis atopik në adoleshentët 15 vjet (thatësi, lëkurë).

Foto: pezmatim i lëkurës atopic. Formulari i rritur.

Kur lidh infeksionet fungale mund të shkaktojë lezione, ulcerat, crusts gjelbër.

Foto: pezmatim i lëkurës atopike. Fëmijët formojnë. Infeksion sekondar.

Varësisht nga ashpërsia lëshojnë kurs të lehta, të moderuar dhe të rëndë të dermatit atopic.

Simptomet e dermatit atopic kronike

Për njerëzit me dermatit atopic karakterizohet nga trashje e lëkurës dhe për të përmirësuar modelin e lëkurës, të çara të dhimbshme në lëkurë, sidomos në shuplaka dhe shputa, hije hyperpigmentation (ngjyra më e errët në qepallat).

• Simptomë "këmbët e dimrit" - mbipopullim dhe infiltrimit të butë thembra, lëkurë, të çara.

• simptomë Morgan (Morgan-ditore, ditore Morgan folds) - rrudhat e thella mbi qepallë më të ulët në fëmijët.

• Simptomë "thonjtë lëmuar" - zhdukja e striations gjatësore dhe pamjen karakteristike e gozhdë për shkak të kruarje të vazhdueshme të lëkurës.

• Simptomë "kapele lesh" - degjenerim e flokëve rajon zverku.

• simptomë pseudo Hertoha - Zhdukja e përkohshme e flokëve, për herë të parë në të tretën e jashtme, dhe më vonë në pjesët e tjera të vetullave në disa pacientë.

Çfarë teste duhet të marrë pezmatim i lëkurës atopic dyshuar?

Pezmatim i lëkurës atopic është në interes të të dy specialiteteve mjekësore: mjek allergist-immunologist dhe dermatolog. Duke pasur parasysh përhapjen më të madh të këtij problemi në mesin e fëmijëve, sipas standardeve bashkëkohore mjekësore, pezmatim atopik i butë mund të trajtohen dhe pediatri, por është më mirë që të përpiqen për të marrë në një specialist të ngushtë.

Diagnoza e dermatit atopic është i bazuar në simptomat karakteristike klinike dhe të dhënat e marra, pas marrjes në pyetje të pacientit ose prindërve të tij (në qoftë se pacienti nuk është me të vërtetë duke folur).

Një pacient me të sapo diagnostikuar dermatit atopic, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të thellë e cila do të zbulojë faktorët që provokojnë në përkeqësimin e sëmundjes dhe në themel të zhvillimit të saj.

Kjo është e detyrueshme studim i traktit gastrointestinal. Testet e rekomanduar: baktereve fekal rritje e jashtëzakonshme dhe coprogram, ultratinguj barkut. Ju duhet të identifikojë ose të përjashtojë sëmundjet parazitare. Për ta bërë këtë, të kalojë vezë fekal rra (por pak informative), analizat e gjakut për antitrupa (proteina të prodhuara nga sistemi imunitar në praninë e thjeshtë të infeksionit në trup) të parazitëve themelore: toxocara, Toxoplasma, Ascaris, Giardia, etj

Endocrinologist Recommended konsultuar për të përjashtuar sistemin endokrin comorbidity.

Në qoftë se njolla janë të qëndrueshme dhe të lokalizuara në mënyrë strikte në fusha të caktuara, është e nevojshme të konsultoheni me një neurolog ose ortoped (mundësisht edhe) si shpinë mundshme comorbidities.

Me rritjen excitability e fëmijës - neurolog detyrueshëm konsultimi.

Inspektimi i detyrueshëm i alergjik për qëllim për të identifikuar ato substanca që shkaktojnë drejtpërsëdrejti zhvillimin e sëmundjeve alergjike.

Duke marrë parasysh se dermatit atopic - një sëmundje që ndodh me dëmtimin e lëkurës, e vetmja metodë e pranueshme e diagnostikimit është analizat e gjakut për IgE specifike (të veçantë imunoglobulinë E, prodhuar nga alergeneve të caktuara). Para së gjithash, të japin gjak për alergeneve ushqim. Në pacientët më shumë se tre vjet, është e këshillueshme për të dhuruar gjak për shtëpiake dhe epidermik alergeneve.

Kur infeksionet lidh kulturat kryejë shkarkimin nga xhepat e inflamacionit në microflora dhe kërpudhave, si dhe ndjeshmëri ndaj antibiotikëve.

Ndonjëherë një biopsi të lëkurës (duke marrë një lëkurë të vogël për analizë) për të përcaktuar natyrën e procesit inflamator. Por kjo metodë e hulumtimit është kryer shumë rrallë dhe vetëm nën indikacione të rrepta, për shembull, në qoftë se i dyshuar Limfoma e lëkurës.

Nëse rëndim i dermatit atopic përkojë ose duke filluar menjëherë pas ftohjet - është e këshillueshme për të kaluar një test të gjakut për imunohramu. Kjo do të ndihmojë në identifikimin e problemeve të mundshme me sistemin imunitar.

Në përgjithësi, programi i inspektimit të ndërtimit, mjeku duhet të imagjinojmë se dermatit atopic - jo vetëm sëmundje alergjike. Në paraqitjen e saj të mund të marrin pjesë dhe të sistemit nervor dhe endokrin. Pothuajse gjithmonë ka probleme në organet e tjera dhe sistemet e trupit. Dhe në qoftë se këta faktorë të përnjëhershme dhe nuk rritje në gjetur, pastaj transferimit fëmijën në një gjendje të qëndrueshme faljen dhe të zgjatur (shërim) do të jetë jashtëzakonisht e vështirë. Ajo është në gjetjen dhe largimin shkaku i dermatit atopic është detyra kryesore e mjekut, jo vetëm në emërimin e krem ​​dhe tableta për lehtësimin e simptomave.

Trajtimi i dermatit atopic

Trajtimi i dermatit atopic ka emëruar një ekspert vetëm pasi diagnozë të saktë. Mos trajtim të vetë-start në rast simptomat e dermatit atopic. Simptoma të ngjashme mund të jenë në një numër të kushteve shumë të rënda dhe strategjinë e pamjaftueshme e trajtimit mund të jetë një kërcënim për jetën e pacientit, veçanërisht një pacient - fëmijë. Asnjëherë vetëm nuk do të rrisë kohëzgjatjen tuaj e rekomanduar e ilaçeve tuaj, edhe në qoftë se ata janë të mirë dhe për të ndihmuar të përballen me simptomat e sëmundjes, dhe kurrë nuk shkoni te mjeku. Edhe krem ​​më banale të padëmshme me vitamina kanë efekte anësore që mund të shfaqin mospërputhje me trajtim.

Parimet e përgjithshme të trajtimit të dermatit atopic:

 • Kompensimi dietë alergjen alergjike;
 • antihistamines (lehtësimin e kruarje) (Aerius, tavegil, suprastin, Ketotifen, Claritin, feksadin, loratodin, Telfast, etj);
 • do të thotë të detoxification (spastrimit) (enterosgel, polifepan, aktivizimit të karbonit, Thiosulfate natriumi, etj)
 • hyposensitization (gluconate kalcium, Thiosulfate natriumi);
 • kortikosteroidet (anti-inflamator) (elokom, lokoid, tselestoderm, Akriderm, sinaflan, diprosalik, belosalik, et al.);
 • antiseptics (fukartsin, jeshile të shkëlqyer, metilen blu, etj)
 • qetësues (qetësues) (glicine, Persen, tarifat e ndryshme qetësues herbs sanëz, bozhure, etj);
 • Enzimat (në kundërshtim me funksionet e pankreasit) (Creon, mezim, pancreatin, etj);
 • antibacterials (infeksion aderimit) (ointments, krem ​​tselestoderm i haramitsinom, lorynden C lynkomytsynovuyu tab vaj sumamed, Zitrolid, doxycycline, erythromycin, Zanotsyn, rovamitsyn, etj.);
 • eubiotics (zorrë dysbacteriosis) (lineks, probyfor, etj);
 • anëtarësimit dhe komponent fungale, dhe bakteriale (jashtë: Triderm, Akriderm CC, et al.);
 • pranimit infeksionet virale (acyklovir, Valtrex, famvir, alpizarin, etj).
 • Nëse dyshoni se sarkomë ekzemë ose infeksione të tjera virale të përshkruajnë barna antivirale. Kur infeksionet - antibiotikët (të cilat ndjeshme patogjen). Nëse ju zhytem në fazën e-lagësht-thatë dressings akute ose sprays kortikosteroide.

Taktika terapeutike gjatë rëndim i dermatit atopic dhe pa rëndim të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme.

Trajtimi i rëndim i dermatit atopic

Trajtimi i rëndim të dermatitit atopik ka integruar aplikim pas grupet e drogës;

1) hlyukokortikosteroydy Topical. Më së shpeshti përdoret grup i barnave për përdorim të jashtëm, që përdoret për të lehtësuar simptomat e një rëndim. Droga të ketë një numër të efekteve anësore dhe contraindications, kështu që ata mund të përdoren vetëm me recetë. Mundësisht përdorni gjenerata e fundit e drogës që nuk përmbajnë fluorit në strukturën e tyre. Profili i tyre i sigurisë është shumë më e lartë. Shembuj: advantan, afloderm, elakom etj Hlyukokortikosteroydy aktuale të lëshuar në formën e ointments, krem, emulsione, ointments yndyrore, kremra. Mos përdorni drogë në këtë grup më shumë se 7-10 ditë. Udhëzimet seri e drogës në mundësinë e emërimit të tyre brenda 1 muaji, por ai ende duhet të shmanget. Recommended hlyukokortikosteroydov aktuale Faza. Për shembull, pjesa më e madhe e këtij vaji trajtim kurs ju aplikoni për të gjithë zonën e prekur. Pastaj do ta vënë formuar nga çdo ditë, duke e lënë ndarje pak më shumë.

Një tjetër shkrirjen opsion - ditë aplikoni krem ​​dhe i japin lëkurës një ditë pushimi, duke përdorur ilaçe jo-hormonale.

Ju gjithashtu duhet të mbani mend se nuk ka hyukokortikosteroydy për përdorim të jashtëm nuk mund të aplikohet në lëkurë qepallë afër syve, pasi kjo mund të çojë në zhvillimin e glaukomës dhe cataracts.

2) Produktet kombinim. Droga në këtë grup përfshijnë kombinimin hlyukokortikosteroydov e antibiotikëve dhe drogës antifungal. Përdorimi i Ilaçet e këtij grupi farmakologjike, nëse pezmatimi alergjik në dermatit atopic është bashkuar infeksion. Shembuj: krem ​​Triderm pimafukort etj

3) Droga me zink aktive. Ajo është për përdorim të jashtëm (ointments, krem). Disa ekspertë të konsiderohet si një alternativë për hlyukokortikostroydam lokale. Kohëzgjatja e trajtimit duhet gjithmonë të jetë e mbikqyrur nga mjeku juaj, mundësisht me përvojë me këto barna, kështu zhvillimin e mundshëm të dermatoses të tjera kronike, jo origjinës alergjik.

4) Antihistamines. Preferencë do t'i jepet e brezave të dytë dhe të tretë. Kohëzgjatja mesatare e trajtimit dhjetë ditë. Ndërsa ka regimens trajtimit që kërkojnë gjatë (jo më pak se tre muaj) duke përdorur drogë e gjeneratës së tretë. Shembuj: zyrtek, Aerius.

5) pimecrolimus prejardhur. Ky grup përfshin drogës Elidel. Një grup relativisht i ri i barnave të përdorura për të lehtësuar simptomat e acarimit. Për efikasitet jo inferiore kohë lokal hlyukokortikosteroydam, sipas studimit të kryer nga prodhuesit, ka një siguri më të madhe. Cons Përgatitja: kostoja e lartë, përvoja e vogël klinike duke e përdorur atë.

6) sorbents. Holding terapi detoxification duke përdorur sorbents - një komponent i nevojshëm në trajtimin e acarimin e shumicës alergjik zabolevaniy.Naprimer, adsorbent moderne zorrëve Enterosgel emëruar 3 herë në ditë për 1.5-2 orë para ngrënies ose 2 orë pas ngrënies.

7) Hlyukokortikostroydy. Përgatitjet për administrimin oral i emëruar vetëm kur rënda dermatit atopic. Dozimi dhe kohëzgjatja e trajtimit përcaktohet nga mjeku. Shembuj të drogës: metipred, prednisolon.

8) citostatikët. Mund të përdoret vetëm në forma të rënda të dermatit atopic rezistent ndaj të gjitha trajtimet e tjera. Dozimi dhe kohëzgjatja e trajtimit përcaktohet nga mjeku. Trajtimi është kryer në spital.

Trajtimi i dermatit atopic pa rëndim.

Dermatit atopic - një sëmundje kronike që kërkon trajtim afat-gjatë edhe jashtë rëndim të simptomave.

Aktualisht, shumë vëmendje i është dhënë në përdorim në këtë periudhë të kozmetikës mjekësore. Për shkak të inflamacion alergjik, edhe pa jetë, pa manifestime klinike të jashtëm, ndryshon vetitë e lëkurës. Shkelur pėrshkueshmėrisė e saj dhe lagështi. Dhe qëllimi i përdorimit të rregullt të kozmetikës është fortifikuar restaurimin e pronave të dëmtuara të lëkurës. Shembuj të drogës të lidhura kozmetike mjekësore, Radevit, bipanten, pantoderm, lokobeyz-Ripea etj

Përveç kësaj, ne e trajtojmë identifikuar shoqërues gjatë ekzaminimit të pacientit, sëmundje. Rregullohen traktin gastrointestinal, normalizes sistemin nervor, etj Natyra e masave të zgjedhur në mënyrë individuale, në varësi të rezultateve specifike të testimit.

Pra, jo vetëm të hequr përkeqësimin e dermatit atopic, është e nevojshme për të identifikuar dhe për të eleminuar faktorët që shkaktuan sëmundje, ose provokojë saj Përkeqësimi. Vetëm në këtë rast ne mund të ndaluar përparimin e alergjive, dermatitis atopik rezultuar në faljen, dhe pastaj të shpëtoj prej tij plotësisht.

Mjetet popullore për trajtimin e dermatitit atopik

Në mjekësinë popullore, ka një numër të metodave që janë përdorur gjerësisht nga pacientët me dermatit atopic. Kështu, kur sëmundja butë efekt të mirë të bërë banja zierje e bimëve të tilla si kamomil dhe kopetë.

Fëmijët mund të rekomandojë dush me herbs qetësues, të tilla si rigon, HOPS, sanëz, Motherwort. Për të përgatitur dush duke marrë 2 lugë herbs pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë të paktën 10 minuta. Rezulton supë është shtuar në vaskë për larjen e foshnjës.

Megjithatë, allergists të ilaçeve tradicionale janë mjaft të kujdesshëm, si në pacientët alergjike shpesh kanë reaksione alergjike të veçanta recetave "kombëtare".

Trajtimi i dermatit atopic gjatë shtatzënisë.

Pezmatim i lëkurës atopic nuk manifestohet për herë të parë gjatë shtatzënisë. Sëmundja gjithmonë fillon në fëmijërinë e hershme.

Ka disa specifikat në lidhje me trajtimin e sëmundjes ekzistuese në gratë gjatë shtatzënisë. Me kozmetikë zgjedhur me kujdes hidratues për të zbutur lëkurën pa rëndim. Një numër i krem ​​të fortifikuara, për shembull, krem ​​shumë popullor Radevit, shtatzënia është një contraindication.

Parimet e trajtimit në dermatit atopic akut gjatë shtatzënisë nuk ndryshojnë nga ato të pjesës tjetër të popullsisë. Nëse keni nevojë për një terapi të hormoneve lokal ose emërimin e antihistamines, ajo është e mirë për të përdorur gjenerata e fundit e drogës, e cila ka më shumë siguri (advantan, elakom, LOKOYDA).

Fokusi duhet të synojnë krijimin e një ambienti hypoallergenic.

Ndikimi negativ i dermatit atopic në fetusi nuk është. Edhe pse efektet toksike në fëmijën ende e mundur, por vetëm kur periudha e ndaluar të drogës jetën e një gruaje.

Rekomandimet për trajtimin e dermatitit atopik:

 • Veshin veshje pambuku. Lëkura duhet të marr frymë. Rrobat bërë nga leshi ose sintetike do të rrisë iritim dhe kruarje.
 • Kërkohet pastrimin shpeshta lagësht dhe transmetimin në dhomë. Qilima minimale dhe mobilje veshur me susta - një minimum prej pluhurit.
 • Bedding përdorimin më të mirë të filler sintetike, pa push, pupla.
 • Kur larë, duke përfshirë edhe duart, përdorni vetëm ujë të ngrohtë.
 • Pas larjes, nuk e fshij lëkurën dhe peshqir të butë promakivayte.
 • Sigurohuni që të përdorni moisturizer pas një dush. Mjetet për kujdesin e lëkurës duhet të jetë neutral, pa parfume dhe ngjyra.
 • Trajtimi në kohë i kurseve të drogës gjitha sëmundjeve kronike sosudoukreplyayuschee, qetësuesve droga (sidomos para ngjarjeve të rëndësishme, për shembull. Provimeve, dasma, etj), forcim, vitamina, përjashtojnë allerhichni produktydazhe gjatë puçrra autorizimit.

Features ushqim, jetesës dietai me dermatit atopic

Krijimi hypoallergenic, alergeneve të veçanta dmth i lirë, mjedisi, dietë - komponentin më të rëndësishëm të trajtimit të dermatit atopic. Pa pajtim me këto rekomandime efikasitetin e trajtimit të sëmundjes ulur ndjeshëm.

Le të fillojmë me ndërtimin e mjedisit hypoallergenic. Në fakt, kjo mënyrë jetese respektimi i veçantë. Qëllimi - për të eliminuar faktorët që mund të irritojë lëkurën dhe në këtë mënyrë provokojnë në përkeqësimin e dermatit atopic.

Është e rekomanduar për të shmangur ekspozimin ndaj vlerave ekstreme të temperaturës dhe lagështisë. Lagështia e rekomanduar në dhomë rreth 40%. Tharje rroba jashtë dhomën e ndenjjes është e nevojshme.

Është gjithashtu e dëshirueshme për të shmangur tendosje të rëndë fizike ose faktorët që rrisin djersitje dhe kruarje. Për këtë arsye nuk është e rekomanduar për të marrë pjesë në sporte, pasi ajo është e shoqëruar nga një djersitje aktiv dhe kontakt të ngushtë të lëkurës me veshje. Nëse është e mundur, për të shmangur situata të vështira (deri në masën e mundshme sigurisht). Nuk është e rekomanduar që të veshin rroba të ashpër, veçanërisht leshi, sintetike, kafshët lesh. Nevojë për rroba të reja para se të veshur prostiryvayut. Kur larë rrobat dhe në shtrat duke përdorur kondicioner kufizuar për veshje, atëherë rrobat nevojë për një shpëlarje shtesë. Mos përdorni tualetin alkool-bazuar.

Në kuzhinë keni për të vënë individualitet. Gjumi është një ide e mirë për të instaluar një pastrues ajri. Në sezonin e nxehtë, përdorni kondicioner filtër në prodhim.

Liri shtrati duhet të bëhet 1-2 herë në javë. Është e nevojshme për të eliminuar burimet e akumulimit të pluhurit dhe myk. TV, kompjuter, pajisje shtëpiake pacienti gjumi duhet të hiqen. Pastrimin e lehtë lagësht është kryer 1 herë në ditë, pastrim të përgjithshëm të paktën 1 herë në javë. Përdorni një fshesë me korrent me filtra të mira (më të mirë e filtrave HEPA). Nëse konfirmohet alergji për të strehuar grimë pluhur 1 çdo 3-6 muaj për të proceduar një akaricide apartament (vrasjen marimangat) e drogës, për shembull, Allergoff.

Shtëpia nuk mund të pi duhan. Kjo i referohet anëtarëve të familjes. Pacienti nuk mund të pi duhan kudo, as në shtëpi e as jashtë.

Vëmendje e madhe i është kushtuar trajtimit të ujit. Mos përdorni sapun të zakonshëm është më mirë të përdorni gjalpë për dush ose shampooing trajtim (p.sh., seri shampoos Fryderm). Pas një dush duhet të lyej moisturizer lëkurës.

Thonjtë pacientit prerje të shkurtër si për të shmangur dëmtimin e hutuar të lëkurës në rast të përkeqësimit të sëmundjes dhe shfaqjen e kruarje.

Që dermatitis atopik nuk mund të bëj banja dielli. Ekspozimit të zgjatur në diell - një gabim i përbashkët. Menjëherë pas kësaj do të jetë një përmirësim i lehtë se prindërit zakonisht njoftim dhe kërkoi nga, por pastaj të jetë pothuajse gjithmonë një rëndim të fortë.

Është e pamundur për të krehër dhe fshij lëkurën, asnjë fond nuk do të jetë efektive nëse krehër plagë.

Jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për përputhje me parimet e jetës hypoallergenic. Rekomandimet e propozuara në faqen tonë të internetit mund të plotësohet në varësi të këtyre alergeneve të cilat ju (ose fëmijën tuaj) përgjigjet.

Dietë hypoallergenic në dermatit atopic:

Ju gjithashtu duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Gjatë dietë mprehje duhet të ndjekin veçanërisht e vështirë, pa rëndim mund të zgjerohet pak, për të mos shkaktojnë fëmijës ndonjë gjendjen e neurozë sepse "çdo gjë është e mundur".

Përjashtuar në dermatit atopic Produkte:

Ne nuk e rekomandojmë përdorimin e agrumeve, arra, ushqim deti, peshk, çokollatë, kafe, mustardë, erëza, majonezë, domate, patëllxhan, piper i kuq, qumësht, vezë, kërpudha, salcice, salcice, pije e butë, luleshtrydhe, luleshtrydhe, shalqi, pineapples, mjaltë . Alkooli është rreptësisht e ndaluar.

Lejuara në dermatit atopic Produkte:

Ju mund të përdorni mish; drithëra dhe supave perime; supave vegjetarian; vaj ulliri; vaj luledielli; patate të ziera; hikërror gatuar, oriz, bollgur; produktet e qumështit; trangujve; majdanoz; kopër; mollë e pjekur; çaj; sheqer; krunde ose bukë gruri; mollë zier apo fruta të thata (duke përjashtuar rrush të thatë); bioyohurti asnjë aditivëve; djathë një ditë; qumësht curdled.

Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët

Dermatit atopic - një sëmundje e cila fillon në fëmijërinë e hershme. Shpesh në periudhën prej 6 deri 12 muaj. Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët thirrje polloi "Diatez"Në mjekësi koncept diatez asnjë fazë është koncepti i dermatit atopic foshnjore.

Foto klinike (simptomet e foto) foshnjore dhe të fëmijëve format e dermatit atopic është përshkruar në detaje në Kapitullin simptomat e dermatit atopic. Mosha më e vogël e fëmijës, më duket një tendencë për djersë (thith).

Në foto e dermatit atopic fëmijë

Natyra e masave që synojnë krijimin e një mjedisi hypoallergenic rreth fëmijës nuk ndryshojnë nga ato për të rriturit dhe të përshkruar në hollësi më sipër.

Vëmendje e veçantë i është dhënë për fëmijët në rivendosjen vetitë e lëkurës duke përdorur gjithmonë kozmetike hidratues. Apliko ajo duhet të jetë 3-4 herë në ditë, ndonjëherë më shpesh.

Është shumë e rëndësishme për aq kohë sa të jetë e mundur (të paktën 6 muaj) ruajtjen gji. Por kjo nëna nuk duhet të hani ushqime që mund të përkeqësojnë alergji (shih seksionin dietë dietë dhe mënyrën e jetesës i dermatit atopic).

Është e rëndësishme që të lahet vitin fëmijën e parë të jetës, sidomos porsalindur. Mos përdorni sapun. Përdorim më të mirë të shampoos terapeutike. Për shembull, zink shampo Fryderm gjatë rëndim dhe bilancin Fryderm pa rëndim. Para kapak banje duhet të shtoni një shampo në vaskë me ujë. Pas banje fëmijën nuk mund të fshij një peshqir - ajo irriton lëkurën. Pak më mirë lëkurën promakivat me një peshqir apo të japë atë të thatë veten.

Problemi aktual është vaksinimi i fëmijës me dermatit atopic. Vetë ekzistenca e sëmundjes nuk është një arsye për të refuzuar vaksinimin, por vaksinimi është në dispozicion vetëm në fazën e faljen qëndrueshme (të paktën 2-3 muaj). Jetë i sigurt për të marrë antihistamines 7 ditë para vaksinimit dhe vaksinimit ditë 3-5 ditë pas vaksinimit. Ju nuk mund të hyjë vaksinave të shumta në një ditë. Nëse hequr disa vaksinimin, vaksinimi duhet të fillojë me vaksina më pak alergjike. E drejta nga një kalendar individ vaksinimi do të ndihmojë mjekun tuaj (allergist-immunologist ose pediatër).

Komplikimet e atopic dermatit trajtimit dhe prognozë

Moti favorshme për jetën. Megjithatë, lezione të lëkurës, veçanërisht në adoleshencë mund të kontribuojnë për të pacientit përjashtimit social.
Dermatitis atopik - një sëmundje kronike alergjik të lëkurës. Në rastin e trajtimit adekuat, duke eliminuar faktorët e rrezikut në shumicën e pacientëve ka arritur një heqje të qëndrueshme dhe më pas diagnoza mund të hiqet. Por që diagnoza e dermatit atopic është një reflektim i disponimit të përgjithshëm të alergjike (kushtetutës atopike) në një pjesë të madhe të këtyre pacientëve (40%) mund të zhvillohet në sëmundje të ardhmen e tjera alergjike që janë të lidhura shpesh me dëmtimin e traktit respirator (rinitit alergjike, atopic astma) . Ky progresion i natyrë alergjike dhe ndryshimin e sëmundjeve alergjike nga më pak të rënda për më serioze në literaturën mjekësore të quajtur atopic marshin.

Në sëmundje të rëndë dhe / ose trajtimit joadekuat, dështimi për të jetesës të veçantë - sëmundja vazhdon në adoleshencë dhe të rriturit.

Komplikimi më i zakonshëm i dermatit atopic - infeksioni bakterial shtesë (pyoderma) dhe atrofi të lëkurës (shpesh përmes përdorimit të panevojshme të gjatë të drogës lokale hlyukokortikosteroydnyh). Konstante kruarje të lëkurës në dermatit atopic çon në përçarje të pronave të saj mbrojtëse, pengesë, e cila promovon respektimin e infeksioneve të shkaktuara nga microbial dhe florës fungale.

Pyoderma karakterizuar nga pamja e ulçerës në lëkurë, e cila gradualisht thahet dhe të formojnë crusts. Skuqja mund të gjendet dhe të trupit dhe të armëve dhe këmbët, dhe kokës. Kjo mund të përfshijë një shkelje të gjendjes së përgjithshme njerëzore, temperatura mund të rritet.

Një komplikim i shpeshtë i dermatit atopic - një infeksion viral. Blisters lëkurës janë formuar me përmbajtje transparente. Agjent shkaktar është virusi herpes simplex, e njëjta që shkakton "të ftohtë" mbi buzët e tij. Rash zakonisht gjendet në lezione inflamatore, por mund të përfshijë dhe lëkurë të shëndetshme dhe të infektojnë mukozës (gojë, fyt, organet gjenitale dhe konjuktiva). Skuqje Shumë shpesh lokalizuar është një fytyrë e lëkurës (rreth gojës, buzët, krahët hundë, faqet, veshët, qepallat).

Komplikacion i rrallë i dermatit atopic - një fungale (Candida shpesh) humbjen. Në të rriturit më shpesh të prekur lëkurën (sidomos të lëkurës vathë), thonjtë, kokës, këmbët, furçë; dhe fëmijët - mukozës orale, të quajtur mëllenjë (atje "curdled" pllakatë, mund të shoqërohet me dhimbje, skuqje). Ndonjëherë bakteriale dhe fungale të kombinuara së bashku.

Parandalimi i dermatit atopic

Masa që synojnë parandalimin e zhvillimit të dermatit atopic nuk është. I vetmi rekomandim është me të vërtetë kandidon për aq kohë sa të jetë e mundur (të paktën 6 muaj), ruajtjen gji. Disa autorë rekomandojnë përjashtimin e qumështit të lopës nga dietën e fëmijëve nën 1 vit nëse familja është pacienti me sëmundje alergjike.

Nëse ju tashmë e qartë (e cila filloi) masat parandaluese e sëmundjes janë ulur për të eliminuar shkakun dhe alergjen të rëndësishëm (alergji alergjen) nga mjedisi, parimet e përgjithshme të dietës, jetës hypoallergenic dhe krijimin e trajtimit adekuat.

Për të siguruar faljen qëndrueshëm të dermatit atopic, si dhe zhvillimin e duhur dhe në kohë të sistemit imunitar të fëmijës, mjekët shpesh rekomandohet drogë nga grupi i imunomodulatoreve. Por ata kanë disa contraindications: immunomodulators parë emërohet një mjek dhe vetëm me shqyrtimin e detyrueshëm të fëmijëve imunologjike para përshkrimin e recetave. Për përdorimin e pavarur duhet të zgjedhë barnat që janë të nevojshme studim sigurisë dhe kërkojnë analizë të mëtejshme para përdorimit.

Këto barna përfshijnë, për shembull, Immunokind që është projektuar posaçërisht për fëmijët me sistemet imun të brishta. Produkti vepron në dy drejtime: Fëmija imunitet përshtat për funksionimin e duhur, përshpejtimin e shërimit nga ARI dhe Ari, dhe parandalon rifillimi të dermatit atopic.

Më shpesh në temën e dermatit atopic:

Çfarë duhet të ndjekin një dietë të fëmijës me dermatit atopic?

Dietë duhet të përjashtojë ushqime që janë të drejtpërdrejtë dhe zhvillon alergji, dhe ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të histamine. Histamine - është një nga anëtarët më të rëndësishëm të sëmundjeve alergjike. Gjiri në zorrë, ajo rrit ekzistuese procesin alergjike. Përdorimi i ushqimeve të pasura me pacientët histamine me sëmundje alergjike të krahasueshme për të hedh dru në zjarr.

Mund dermatit atopic shëruar plotësisht?

Metodat moderne të lejojë të drogës në shumicën e rasteve për të transferuar sëmundje në faljen në fëmijët. Në këtë rast, gjatë adoleshencës, sëmundja mund të krejtësisht të shkojë larg. Në literaturën e vjetër mjekësore quhet "të zhvilluar sëmundje."
Por që kjo të ndodhë, kërkon të vazhdueshëm me mjekun bashkëpunimit dhe pacientit.

Unë kam dermatit atopic, çfarë është transferimi probabiliteti që ajo të fëmijës tim?

Mundësia e transmetimit "natyrë alergjike" nga babai i tij rreth 15-20% e nënave rreth 40% në qoftë se të dy prindërit vuajnë 70%. Por për këtë humor rezultuar me sëmundje, një kombinim i një sërë faktorësh të jashtëm. Prandaj, mundësia reale e më pak. Bisedoni me mjekun tuaj në lidhje me masat parandaluese.