Lythat


Lez - një formacion mirë të lëkurës, i përbërë nga ind lidhës dhe të mbuluar me epitelit. Lythat të shpërndara në mënyrë të barabartë midis burrave dhe grave, gjendet në fëmijëri, adoleshencë, moshë madhore dhe mosha e vjetër. Ka disa lloje të lythat:

• vulgare apo të përbashkëta lythat;
• Flat (rinia, të mitur) Lythat;
• Lythat shputës;
• lez pleqërie;
• lythat gjenitale.

Shkaqet e lythat.


Lythat shfaqen si pasojë e infeksionit me të drejtat e specieve një virus papillomatoznye transmetuara nga kontakti (p.sh., shtrëngim duarsh, duke ecur zbathur në vende publike, not në pishinë, duke përdorur dushe të përbashkëta) ose objekte të përditshme.

Periudha e inkubacionit zgjat nga 6 javë deri në 6 muaj.

Por infeksion simplex virus kontakt të mjaftueshme, kërkon disa faktorë. Këto të fundit përfshijnë tretje mikroskopike e lëkurës të lëkurës (p.sh., djersitje të tepruar të duarve dhe këmbëve), imunitetit, e cila mund të tregojë ftohjet e shpeshta.

Simptomet e llojeve të ndryshme të lythat.

Çdo lez duket si papules. Papules - një formacion bespolostnoe në lëkurë që ngrihet mbi sipërfaqen e saj. Pra, kur ne kemi vendosur për terminologjinë, konsiderojnë lloje themelore të lythat.

Lythat Konvencionale ose vulgare papules janë të rrumbullakosura, që variojnë në madhësi nga një pinhead në një mjegull. Sipërfaqja e këtyre papules ashpër, e thatë (orohovevshaya), i përafërt, të mbuluara me Villi, papillae dhe të çara hulli. Color lythat vulgare nuk mund të ndryshojnë nga lëkurë normale ose ndryshon nga të verdhë-kafe të pista-gri. Zakonisht ata janë të vendosura në pjesën e prapme të dorës dhe gishtat mund të ketë një bazë të ngushtë - këmbë. Në disa raste, lythat mund të bashkohen, duke formuar një tumor i madh send kodrinore. Ata janë zakonisht pa dhimbje, por trauma e vazhdueshme mund të bëhet i përflakur dhe shkaktojnë dhimbje. Pamja e tyre tipike tregohet në figurën më poshtë.

Lythat Konvencionale ose vulgare

Flat (rinore apo të mitur) Lythat - Ky papules, ngritur pak mbi sipërfaqen e lëkurës, me një sipërfaqe të lëmuar të sheshtë, të cilat mund të mbuluara me shkallët të vogla. Madhësive të tyre të shkojnë nga pinhead në thjerrëz. Ngjyra e subjekteve të tilla mund të jenë të të njëjtën ngjyrë ose kanë ngjyrë të errët të verdhë ose blu. Lokalizimit preferuar lythat banesë - dorsum e duarve, rajoni dore, qafë dhe fytyrë. Një tipar karakteristik është e shumta Shpërthimet artikuj. Lythat rinjtë zakonisht nuk shkaktojnë ndjesi subjektive. Një foto karakteristikë e lythat banesë është e përfaqësuar në foto.

Flat (rinore apo të mitur) Lythat

Shputës Lythat karakterizohet nga dhimbje të forta, pamja e tyre ngjajnë calluses, të verdhë. Ata mund edhe të ngrihen mbi lëkurë dhe e bëjnë lloj vrima në pjesën e poshtme e cila tregon vile papillae, dhe buzë e jashtme e këtij vrima me brirë formuar shtresa. A janë ata në shputat e këmbëve në zonat e presionit maksimal dhe fërkime. Kur ju hiqni corneum shtrese, e cila lehtë crumbles, në pjesën qendrore lythat dukshme si fije, e butë, lëng, nipples gjakderdhje (të quajtur papillomatosis).

Lez senile (keratoma seborrheic, lythat seborrheic) - Ky tumor beninj epiteliale që ndodh në të moshuarit, ka rritje të ngadaltë dhe e bën paraqitjen e tij të fundit për dekada të tëra. Së pari nuk është vend i vogël madhësia ngjyrë kafe, e cila është rritur gradualisht, duke arritur deri në 6 cm në diametër. Sipërfaqja e tij i mbuluar me yndyrë, zhvishem hiqet me lehtësi. Në fund të keratoma e rritjes së saj ngrihet mbi sipërfaqen e lëkurës bëhet më e ngopur ngjyrë kafe të errët, kafe janë rrafshuar, të mbuluara me të çara. Lythat ndodhur senile zakonisht mbyllur zona të trupit, por mund të ndodhë edhe në fytyrë, kokës, qafës dhe gjymtyrë.

Në foto janë të shumta keratomy mbrapa.

Lythat mprehta ose lythat gjenitale zakonisht të lokalizuara në brazdë koronare e penisit, shtresa e brendshme e prepucit në hyrje të vaginës, në anus, të paktën në folds inguinale-femurit, sqetullave dhe nën gjoksa. Kujtojnë lulelakër apo krehër cockish. Lythat gjenital duhet të dallohet nga manifestimet e sifilisit sekondar - lythat gjerë. Më e dendur e kaluar dhe vendosur në një bazë të gjerë të ngurta.

Lez Diagnoza bazohet në foto klinike, hetimi i mëtejshëm është i nevojshëm.

Sëmundjet që i ngjajnë lythat.

Lythat mund të ngatërrohet me contagiosum Molluscum, planus leze liken.
Molluscum contagiosum - rezultat i infeksionit me grupin variolar. Jashtë është një arsimi napivkulyaste, cilësi të dendura, i tejdukshëm, pak shkëlqim me vulë pupkovidnym në qendër, rozë apo nuk janë të ndryshme se lëkura përreth. Ajo arrin madhësinë e një pinhead në një mjegull. Klikuar mbi të qëndron një masë të butë ka filluar të thinjet-bardhë. Ka 3 muaj dhe pastaj të zhduket në mënyrë spontane.

Kur leze liken planus nodules formuar kafe-vjollcë me shkallëzime gri brirë, i tmerrshëm mbi lëkurë, shumë të kujton lythat. Një tipar dallues vendoset Tom Jery humbjen dhe dorsum e këmbë.

Trajtimi i lythat.

Para trajtimit të përshtatshme në mënyrë individuale në varësi të madhësisë, vendndodhjen dhe llojin e lythat. Vulgare, lytha të sheshtë, dhe shputës mund spontanisht zhduket.

Në ditët e sotme është një arsenal të pasur të mjeteve për të hequr qafe lythat. Ai përfshin: electrocoagulation, cryosurgery, heqjen lazer, heqjen kirurgjikale, kirurgji radiowave. Përdorimi Lokale 10% oksid salicili në collodion, sidomos kur lythat shputës.

Trajtimin më të mirë për lythat vulgaris - është cryosurgery. Për këto qëllime, e përdorur azotit të lëngshëm ose të dioksidit të karbonit. Dioksidi i karbonit është përdorur në formë të lëngshme, në të cilën ajo është e vendosur në kontenierë të veçantë nën presion 60 atmosferës. Nëse emision nga cilindri në temperaturë dhome për disa sekonda ai kthehet në snehopodobnuyu peshë prej -70 gradë. Kjo masë e borë e mbushur tuba qelqi e diametër të ndryshëm në madhësinë e lez dhe pas aplikimit të saj shtrydhur nga tuba shkop druri. Pas aplikimit për një kohë të mjaftueshme për të ngrirë tub indeve hequr. Procedura është pa dhimbje dhe të lehtë për të kryer edhe fëmijët.

Ngrirjes me nitrogjen të lëngët të kryejnë në mënyrë të ngjashme, por duke përdorur këtë pjesë të plagës leshi pambuku në një shkop të hollë prej druri e cila është zhytur në një enë me azot të lëngshëm dhe menjëherë aplikuar për lythat. Banjot Koha vendosin individualisht.

Pas procedurës së disa kohë flluskë formuar. Ajo nuk mund të jetë i hapur, yndyrat zgjidhjen e gjelbër të shkëlqyer. Pas flluskoj flakë, korja nuk është hequr, sepse kur ajo është shërim.

Shpesh, pas heqjes së më të madhe (prind) janë lytha dhe të gjithë të tjerët.

Nga mjetet juridike popullore ndihmon lyej 2 herë në ditë me latex freskët celandine - viskoze, lëng portokalli të lëshuar nga prerja rrjedh e bimëve.

Lythat shputës janë të vështira për trajtim konservativ. Pra, pas cryotherapy shpesh kanë për të prerë e tyre nën anestezi lokale.

Një vend të veçantë zënë shekulli lyth. Marrëveshjet e trajtimit vetëm të zgjasë një okulist. Përdorimi i mjeteve juridike popullore në këtë rast është i papranueshëm. Cryotherapy lythat në vend të tillë nuk është përdorur për shkak të rrezikut të humbjes syrit. I gjithë arsenali i trajtimeve janë ende vendi kryesor është heqja e papillomavirus nga akute nën anestezi lokale - tumoreve okulare excised me një bisturi dhe dërguar për biopsi. Metoda e specifikuar mund të largojë papilomat si në sipërfaqen e jashtme dhe e vendosur në buzë të shekullit. Pas operacionit, fashë syri, në mënyrë për të ndaluar gjakderdhje. Një ditë pas operacionit yndyrat mëngjes zgjidhje e shkëlqyer e gjelbër për kryerjen e crusts dhe epithelialization plotë.

Komplikimet lythat.

Fërkime zgjatur dhe lëndimet mund të zhvillohet inflamacion. Lythat Ozlokachestvlyayutsya janë tepër të rralla.

Kështu, qëllimi i trajtimit të lythat është kozmetike. Në ditët e sotme ka kaq shumë qendra bukurie ku ofruar një gamë të gjerë të pajisjeve moderne për heqjen lythat. Të jetë i shëndetshëm dhe të bukur.