Atheroma


Dhjamor kist - një kist vendosur në gjëndra dhjamor të lëkurës, që rezulton nga komplikimet ose ndërprerjen e plotë e sekretimit dalje nga ajo nga clogging hapjen jashtëm të ductless. Sekreti për të grumbulluar në ngushticën e kancerit, shtrihet atë, duke krijuar një gropë gradualisht rritet me përmbajtje yndyrë, duke përfshirë detritus (çështje vdekur organike), qelizat e vdekura të epidermë, pikat e yndyrë dhe kristalet e kolesterolit. Brenda kist dhjamor dërguar epitelin squamous.

Struktura skematike e atheroma: 1 - zgavrën atheroma me përmbajtje yndyrë, duke përfshirë detritus (çështje vdekur organike), qelizat e vdekura të epidermë, pikat e yndyrë dhe kristalet e kolesterolit; 2 - kapsulë atheroma; 3 - vrimë bllokuar dhe gjëndra dhjamor zgjeruar (nganjëherë jo gjithmonë); 4 - lëkurë; 5 - yndyrë nënlëkurës.


Atheroma është sëmundja më e zakonshme kirurgjikale e shtojca të lëkurës, ajo është po aq e zakonshme në personat e të dy meshkuj dhe femra.

Ka atheroma e vërtetë që zhvillohet nga otshnurovatsya gjatë zhvillimit embrional të qelizave epidermik dhe është gjenetikisht-shkaktuar sëmundje dhe atheroma rreme që ndodh për shkak të bllokimit të gjëndra dhjamor, duke shkaktuar ngjeshur në lumen shkarkimit të gjëndër dhe formimin gradual të një qese të mbushur me masat atheromatous (sebum modifikuar).

Shkaqet e atheroma

Shkaku i atheroma mund të jetë shkelje e proceseve metabolike që çojnë në ndryshime në natyrën e sekretimit (shkarkimit) të gjëndra dhjamor, e cila shkakton bllokim të qumështit. Atheroma shpesh shfaqen me rritjen e djersitje, e cila është theksuar veçanërisht në rastin e ndryshimeve ekzistuese hormonale që janë seborrhea me vaj dhe puçrra fytyre dhe për të krijuar një sfond të pafavorshëm për shfaqjen e cysts gjëndra. Nga faktorë të kontribuar në zhvillimin e atheroma vendosur të atribuojnë kushtet e pafavorshme mjedisore dhe traumave kronike të lëkurës.

Simptomet e atheroma

Atheroma mund të jenë të vendosura në fushat e trupit pasur me gjëndra dhjamor, të cilat përfshijnë kokës, fytyrë (sidomos nën gojë), e prapme e qafës, hapësira interscapular, coccyx dhe organet gjenitale.
Atheroma duket arsimin nënlëkurës buta të rrumbullakosura, me kufij të qartë dhe të madhësive të ndryshme (nga një mjegull në vlerë prej vezët e pulave ose më shumë). Atheroma mbuluar me lëkurë normale, duke u fiksuar në të. Në shqyrtimin e atheroma në qendër mund të gjenden vjen era tape dhe zgjeruar gjëndra dhjamor përmes të cilave në disa raste mund të jenë të ndara në masë atheromatous. Kur probing cist dhjamor është zakonisht pa dhimbje dhe të lëvizshme, duke i shtyrë me lëkurë në indet hlubzhelezhaschyh.

Shfaqja e atheroma

Atheroma mund të mbetet i vogël për vite ose të rritet në madhësi. Kist dhjamor rritet ngadalë, por kur të keni arritur të madhe (4-5 cm) mund të shkaktojë defekt kozmetike.

Së pari u shfaq si një arsimim të vogël sferike, kist dhjamor në gjendje të vazhdojë të hapur dhe të transformohet në një ulçerë. Në disa raste, ajo mund të osumkovyvatsya dendur kapsulë lidhës indeve dhe të qëndrojnë në një tumor pa dhimbje formë sferike mjaft të dendur.

Komplikimet atheroma

Shumë shpesh, sidomos gjatë ekzistimit të zgjatur atheroma, është ekzemë tyre. Ajo formuar absces nënlëkurës. Procesi inflamator në atheroma kalbëzuar shkakton dhimbje në hyperemia tumorit (skuqje) dhe ënjtje të lëkurës dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit, rritja e temperaturës së trupit. Ndonjëherë ka pavullnetshëm atheroma seksion nahnoyvsheysya, kështu është liruar nga plehrat, e cila ka një erë të pakëndshme.
Një kist dhjamor është e rrallë në gjendje për të rilindur në një tumor malinj.

Ekzaminimi dhe laboratorike diagnoza e atheroma

Për diagnozën përfundimtare të sëmundjes duhet të merrni rezultatet e ekzaminimit histologjik, e cila lejon rasteve komplekse të atheroma dallojnë fibromë, lipoma dhe hygroma.

Trajtimi i atheroma

Trajtimi kryesor për atheroma është një operacioni që përfshin heqjen e cysts nën anestezi lokale. Tregues për prerje atheroma është madhësia e tij e madhe dhe dëshira e pacientit për të arritur një efekt kozmetike. Kirurgjisë mund të kryhet në një klinikë, por madhësia e madhe dhe atheroma komplekse lokalizimin rekomanduar shtrimin e pacientit. Në minutën e excised bashku me kapsulë, e cila është çelësi i trajtimit të suksesshëm. Në opsionet atheroma pakomplikuara janë kirurgji:

1. Lëkura prerje është kryer mbi ku shumica e akteve dhjamor kist. Përmbajtja e atheroma është shtrydhur jashtë, duke shkuar pecetë. Pastaj kapsulë kist është kapur dhe larguar clamps. Ndonjëherë mbështeten në scraping zgavrën kist me një mjet të veçantë kirurgjikale - një lugë të mprehtë.

2. Pas autopsi të lëkurës mbi atheroma mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën kapsulë me ndërrime atheroma Atëherë, duke shtypur një gisht në skajet plagë, mbajtur atheroma vyluschivanie.

3. Metoda më e zakonshme e trajtimit kirurgjik tani është tjetër.

Para së atheroma prodhuar dy seksionin thekë, që mbulon cysts vrimë. Skajet e lëkurës prerë admirojnë clamps kirurgjikale. Së bashku me potyahivaniem zoti me clamps gjatë atheroma përmblodhi Branche lakuar gërshërë, me të cilën është mbajtur atheroma vyluschivanie nga indet përreth. Pas atheroma vyluschivanie imponuar seams veçanta thread zgjidh në indin nënlëkuror dhe të lëkurës - seams vertikale e dyshekë duke përdorur fije të hollë atraumatic, të cilat janë larguar pas 7 ditësh.

Kirurgji skematike përfaqësimi për të hequr atheroma (Opsioni 3): 1 - kapsulë dhjamor kist; 2 - okaymlyayuschym excised atheroma përplasje prerje në lëkurë; 3 - lëkurë të shëndetshme; 4 - yndyrë nënlëkurës; 5 - clamps kirurgjike që mbajnë buzë hequr lëkurën; 6 - gërshërë.

Qelbëzim atheroma është një tregues absolut për ndërhyrje kirurgjikale. Ajo është përdorur shpesh vetëm hapjen e saj për rrjedhjen e qelb nga jashtë.

Aktualisht, për shkak të mirë kozmetike efekt aplikuar heqje lazer edhe atheroma nahnoyvshyhsya nën infiltrimit lokale anestezi që mund të të bëjë duke përdorur një nga tre metodat:

1. Laser photocoagulation: A avullimi i plotë i qendres patologjike brenda indeve shëndetshëm. Ajo është përdorur në rastet kur diametri i atheroma gjatë acarohet nuk e kalon 0.5 cm. Suturing pas photocoagulation lazer është e nevojshme, koagulimit ndodh gjatë koren e shërimit që vazhdon 7-15 ditë në varësi të madhësisë së plagë.

2. Laser heqja e atheroma me shell përdorur në diametër nahnoyvsheysya atheroma 0,5 cm në 2.0 cm dhe është si vijon: bisturi prerje gisht ndajnë lëkurën mbi atheroma, zonë duke excised domosdoshmërisht kryqëzim; përplasje të lëkurës marrë në racks, pastaj duke përdorur rreze lazer është lëshuar gradualisht shell atheroma; plaga imponuar nga seams fillore, është një kullimit gome. Sutures janë hequr pas heqje lazer 8-12 ditë pas operacionit.

3. Laser avullimit atheroma cipë brenda . përdoret në rastet kur diametri i atheroma nahnoyvsheysya më shumë se 2.0 cm Teknika është si vijon: Hapja atheroma kryer duke përdorur një gisht të vogël bisturi prerje domosdoshmërisht excised lëkurës zonë kryqëzim. Qelb hequr atheroma swabs garzë thatë. Pastaj buzë e plagës divorcuar grepa të mprehta, duke përdorur një lazer trare avullohet atheroma shell brenda. Në plagë seams fillore mbivendosjes është kullimit gome. Qepje pas membranës avullimit lazer hequr atheroma brenda 8-12 ditëve pas operacionit.

Parandalimi i atheroma

Për parandalimin e atheroma rekomandojmë larë fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë dhe sapun, ndërsa intensivisht fërkim të lëkurës me një sfungjer ose shtupë higjienës, të kryejë banjë me avull, si edhe për të pastruar lëkurën dhe masazh plastike.

Po aq e rëndësishme është përjashtimi i ushqimit që përmban sasi të mëdha të yndyrave shtazore dhe karbohidratet.