Abscesi


Lëkurës abscesi - një sëmundje e kufizuara inflamatore të indeve të buta është komplikim mjaft e zakonshme e spitalit kirurgjik. Kjo është një infeksion i lokalizuar i lëkurës që fillon si skuqje, duke u bërë përfundimisht një zonë të ngurta abscesi përfundimisht zbutur dhe qelb formuar brenda. Qelb - një përzierje e proteinave, qeliza të bardha të gjakut dhe qelizave të tjera detyra kryesore e të cilit është për të izoluar infeksionit. Abscese lëkurës ndodhin me frekuencë të barabartë në të dy burrave dhe grave. Në mënyrë tipike, vendndodhja karakteristike mashkull abscese në qafë dhe në kokë, dhe gjymtyrët zona peryrektalni. Për axillary tipike femërore, vaginal dhe lokacioni peryrektalni.


Shkaqet dhe mekanizmat e abscesit të lëkurës.

Ashtu si çdo sëmundje purulent, abscesi lëkurës lind për shkelje të integritetit të barrierave mbrojtëse të trupit dhe depërtimin e agjentëve patogjene (bakteret apo viruset). Bakteret që shkaktojnë shkrirjes indeve të lëkurës dhe formimin kapsula të mbushura me masat purulent janë pjesë e jona, por nën kushte të caktuara dhe për të rritur numrin e tyre, ata mund të aktivizohet. Një numër i madh i organizmave të tilla ekzistojnë në membranat tona mukozës, zgavrën me gojë, zgavrën e hundës, syve mukusit, organet gjenitale, dhe disa janë në zorrët tona si trashë dhe të hollë. Identifikimi abscesit patogjen është mjaft e vështirë, dhe kjo nganjëherë varet në efektivitetin e trajtimit. Një shumëllojshmëri e baktereve që shkaktojnë inflamacion shumë të mëdha, ne e konsiderojnë vetëm ato që janë gjetur më shpesh në praktikë kirurgjikale.

  • Në shumicën e abscesit shkaku lëkurës është Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus). Studimet e fundit tregojnë se Staphylococcus aureus është gjetur në 27.6% të rasteve të zbulimit lëkurës abscesi, dhe pothuajse mbjellë gjithmonë në kulturë të pastër, pa florën shoqëruese. 47.4% për abscese që gjenden në pjesën e sipërme të trupit (abscese fytyrë, qafë, sqetull dhe gjoks), i cili ishte shkaku kryesor i Staphylococcus aureus. Disa aureus nëngrupe nuk janë të ndjeshëm ndaj shumë antibiotikëve, e cila është vështirësia në trajtim.
  • Mirabilis Proteus - një nga mikroorganizmave shumta që jetojnë në zorrë të mëdha dhe janë excreted në mikroskopi stol. Ky organizëm është shpesh shkaku abscese gjysmën nizhe të trupit, edhe pse nuk është një banor i përhershëm i lëkurës.
  • Shumë shpesh shkaku i lëkurës abscese favor E. coli, organizmi është pjesë e jona dhe pjesë e florës zorrëve, por nën kushte të caktuara dhe imunitetit të ulët mund të shkaktojë sëmundje të rënda dhe nganjëherë fatale.
  • Disa droga mund të shkaktojë abscese sterile që i ngjajnë celulitit lëkurën.
  • Disa sëmundje mund të jetë i komplikuar nga dalja e abscese (faringjit, gozhdë i hyrë në mish, paraproctitis, sëmundje Crohn, osteomielit, orhoepidimit, amebiasis, donovanosis, ftyryaz ...)

Simptomet e abscesit të lëkurës.

Si evidente abscesi lëkurës. Siç u përmend më lart, abscese lëkurës mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit. Shpesh kjo është për shkak të shkeljes së integritetit të barrierës mbrojtëse të lëkurës njerëzore - lëndimeve epiteliale ose shkurtime. Shkelja e barrierës florës kushtimisht patogjene, i cili jeton në lëkurën e njeriut, fillon për të depërtuar trupin sterile dhe në kushte të favorshme fillon të shumohen. Trupi përpiqet për të drejtuar të gjitha forcat e tyre për të shtypur përgjigje inflamatore dhe kjo kufizon fushën e bosht indeve të shëndetshme e qelizave inflamatore dhe kur ky prag është zhdukur, nuk është një kapsulë, e cila është formuar absces.

Pengimi i dhjamor dhe djerse gjëndra gjithashtu mund të çojë në abscesit. Këto abscese janë të vendosura kryesisht në zonat me përqendrime të mëdha të gjëndra dhjamor dhe djerse - është fytyrë, qafë, sqetull dhe zona përreth rektum. Që pubertetit në adoleshentët këto gjëndra kanë aktivitetin e tyre kulmin në të njëjtën periudhë shënoi numrin më të madh formimin abscese. Në zorrën e trashë është shpesh qime që rritet përbrenda, plus një bashkuar rezultatet e infeksionit në abscese peryrektalni. Gratë abscese në zonën gjenitale të shkaktuara nga pengimi i gjëndra Bartholin.

Pacientët me abscese zakonisht fillojnë të ankohen për dhimbje lokale dhe ënjtje në lëkurë prekur, shpesh duke vënë në dukje se sëmundja ka filluar rreth 3-4 ditë më parë. Pas disa kohe, zakonisht për 5 - 6 ditë në humbjen duket luhatjet simptomë - lëvizje oscillatory e lëngjeve brenda zgavrën e abscesit. Në shumicën e pacientëve, simptomat e dehjes mund të mungojnë, por ndonjëherë mund të ketë një takikardi moderuar, i cili është i lidhur zakonisht me ankth pacientit dhe sindromi dhimbje, dhe efekt të drejtpërdrejtë toksik të infeksionit, inflamacion themelor.

Me simptomat e jashtme mund të duket ënjtje të dendura e lëkurës përreth abscesit, celulitit, për shkak të një reaksion inflamator dhe stagnimit. Ethet mund të shfaqen më vonë formimin e një abscesi, dhe nuk i kalon subfebrile tsifar. Megjithatë, me rritjen e mëtejshme të temperaturës, mund të themi me siguri në lidhje me përgjithësimin e infeksionit, i cili është një faktor shumë i rëndësishëm që sigurisht duhet të informoni mjekun tuaj.

 

Abscesi Formuar

 

Formimi i një çiban absces

Diagnoza.

Identifikimi abscesi i kënaqur vetëm për shkak se ajo ka disa karakteristika shumë të dallueshëm dhe kirurg mjek i cili e trajton këtë sëmundje nuk është e vështirë për të diagnostikuar. Megjithatë, ka raste të mjaftueshme drejtimin në të cilat hyrja është infeksion sekondar dhe procesin përgjithësim që mund të komplikojë kërkimin për burim kryesor i infeksionit. Kirurgu mjeku do të bëjë ekzaminimin fillestar, ajo mund të jetë e nevojshme për të marrë një shtupë prej abscesi-shënuar për të identifikuar patogjen. Complete të gjakut dhe testet e urinës do të duhet për të përcaktuar rezistencën totale të organizmit dhe comorbidity diagnostike. Mjeku do të duhet të kontrolloni me pacientin nëse ai ndonjë të plagosur, ndërprerje ose djegieve para. Për diagnozën diferenciale duhet të tregoni mjekut tuaj nëse ju keni sëmundje të tilla si diabeti, sëmundje kardiovaskulare, neoplazme malinje ose sëmundje lidhës indeve. Ju duhet të listoni të gjitha ilaçet që ju kohët e fundit prolikuvalysya ose likuyetesya në këtë moment, vëmendje e veçantë duhet të paguhet në një numër të drogës kortikosteroide. Abscese në sqetull ngjajnë sëmundje të limfociteve, kështu diagnozën e abscesit se zona duhet të bëhet në bashkëpunim me mjekët hematologist.

Trajtimi i abscesit lëkurës

Trajtimi i abscese në shtëpi mund të bëhet vetëm në format fillestare dhe formacionet e vogla. Në mënyrë ideale, trajtimi duhet të fillojë sa më shpejt që inflamacion shfaq për të shmangur ndërlikimet e mëtejshme. Trajtimi kryesor për abscese në shtëpi është fasha të ngrohta. Nxehtësia e rrit qarkullimin e gjakut në inflamacion dhe lejon trupin të infeksionit të luftuar më mirë duke rritur përqendrimin e leukociteve në infeksionit. Ne nuk mund të kryejë trajtimin e ngrohjes në shtëpi në formimin e procesit purulent, ju duhet menjëherë të kërkoni këshilla mjekësore.

Mënyra kryesore për të trajtuar absces lëkurës pa komplikime në formë të shenjave të dehjes - heqje dhe kullimit zgavrën e ndjekur nga debridement. Kur kryhet siç duhet Trajtimi me antibiotikë transaksioni është e nevojshme. Në rastet e dyshimit, si në diagnozën diferenciale midis celulitit dhe abscesit të birë mundshme diagnostike zonën e prekur. Çdo numër i qelb ajrim është dëshmi e një abscesi formuar, e cila duhet të thahet hapur. Nëse plehu nuk është marrë gjatë manipulimeve diagnostikuese, shumica e të gjithë, celuliti është një proces, i cili nuk e ka formuar zgavër. Në rrethana të tilla, trajtimi celuliti fillon me emërimin shpeshta, kremra të ngrohtë dhe antibiotikët që mund të merren me një florë të veçanta që shkaktuan këtë patologji. Që procesi i celulitit mund të vazhdojë me formimin e dëmtimit të dhëmbëve, pacienti duhet të respektohen nga një kirurg mjeku, pavarësisht nga përdorimi i antibiotikëve.

Cila është prognoza?

Shumica abscese vogla të formuar, të tilla si një çiban, vendosni veten. Moti në abscese marrëdhënieve, trajtohen në mënyrë të përhershme, edhe të favorshme. Komplikimet janë të rralla dhe abscese janë më të zakonshme me sistemet shtypur imun. Komplikimet në këtë rast përfshin përkeqësim ose inflamacion të përhapet në zonat fqinje të indeve të lëkurës apo të indeve të buta, të cilat mund të çojë në formimin lymfanhyta, lymphadenitis, artrit, osteomielit dhe endokardit; dhe rrallë, infeksioni me anë të gjakut në zhvillimin e sepsë. Rikthim i infeksionit është një tjetër ndërlikim i mundshëm që mund të ndodhë pas një periudhe të caktuar kohe.

Parandalimi i abscese.

Nuk janë masa që mund të bëhet për të parandaluar formimin e abscese:

Higjiena e rregullt dhe duke përdorur sapun antibacterial mund të ndihmojë të parandaluar rritjen e baktereve patogjene në lëkurë. Kjo mund të zvogëlojë shanset e inflamacionit. Në disa raste, mjeku juaj mund të ju rekomandojmë një xhel të veçantë antibacterial dhe ointments me efekt të rritet në qoftë se ju nuk keni sapun të mjaftueshme antibacterial. Dietë e duhur dhe të balancuar, refuzimi i shprehive të këqija të ndihmuar në ruajtjen e trupit tuaj dhe për të forcuar sistemin imunitar, i cili do të jetë në gjendje për të përballuar me ndonjë sëmundje.

Doktor terapist Zhumahaziev EN