Endometritis, metroendometritis


Endometritis - Sëmundjet inflamatore të endometrium. Inflamacion i rreshtim të mitrës nuk mund të ndikojnë në shtresën e saj muskulare. Në këtë rast të diagnostikuar metroendometritis, që më shumë mund të gjenden në faqen e parë të dhënë në diagnozën dhe pikëpamja prognoze keq për pacientin. Për të kuptuar dallimet dhe ngjashmëritë e këtyre diagnozave duhet pak prek strukturën e mitrës.

Mitra është e përbërë nga: qafës së mitrës, mitrës dhe tubave fallopiane. Në të na prekur temën më të rëndësishme të marrin në konsideratë strukturën e trupit të mitrës. Ai përbëhet nga endometrium (rreshtim të mitrës - është refuzimi i tij dhe është shoqëruar me gjakderdhje mesyatsnyh, futur këtu veza e fekonduar), myometrium (muskujve shtresë e cila është shtrirë gjatë shtatzënisë, duke i lejuar organit të rritet në dhjetëra herë) dhe perymetryya ( naruzhnayaya, membrana i lëngshëm - është një vazhdim i peritoneum nga fshikëz). Përkundër faktit se endometrium dhe myometrium mund të dallohen dy sy dhe histologjike, marrëdhënia mes tyre është shumë, shumë e ngushtë, e cila çon në proceset patologjike që ai pothuajse menjëherë të kapur një tjetër shtresë.


Endometrium përbëhet nga dy shtresa në thelb të ndryshme funksionale - çfarë peels off në fund të çdo muaji dhe basal që përcakton formimin e një shtresë të re funksionale, dhe për këtë arsye shkakton fillimin e periudhës së ardhshme. Shtresa funksionale është e përfaqësuar nga një shtresë të vetme e qelizave ngjan cilindra (epitelin cilindrik), mes të cilave qelizat gjëndrave (prodhimin e mukusit e nevojshme) dhe degës përfundimtar arterieve të vogla spirale në grup është e vendosur. Kjo strukturë, shtresë të vetme e qelizave dhe një numër i madh i anijeve të vogla janë shumë të brishtë dhe të pambrojtur në pasoja negative.

Ajo strukturat dëmshme mbi të çon në mundësinë e infeksionit dhe shfaqjes së inflamacionit - endometritis. Megjithatë, siç u përmend më lart, lidhja e ngushtë e të gjitha segmentet e mitrës me njëri-tjetrin dhe pa barriera mbrojtëse mes tyre shpejt çon në një tranzicion të endometritis në metroendometritis.

Arsyet endometritis

Siç u përmend më lart, shkaku i parë dhe më kryesorja e endometritis është dëmtimi i mukozën e mitrës, duke çuar në procesin inflamator. Ajo duhet të kuptohet në të njëjtën mënyrë që një dëmtimi të thjeshtë mund të shkaktojë komplikime të rënda. Vetëm prania e reduktuar imunitetit, inflamacion dhe të ngadalshëm e standardeve në dispozicion jo sanitare gjatë manipulimit mund të çojë në ndryshime inflamatore. Shkakton dëme mund të jetë në radhë të parë:

1.Vyskablivanie mitrës (aborti mjekësor, gjakderdhje curettage dhe onkologjisë dyshuar)
2.Zondirovanie mitrës
3.Histerosalpinhohrafiya (mitrës hulumtim dhe tubat fallopiane, kryesisht për të "defekt" në trajtimin e infertilitetit)
4.Histeroskopiya (ekzaminimi endoskopik i mitrës)
5.Postanovka kontraceptive intrauterine
6. douching pasaktë

Një vend të veçantë zënë endometritis pas lindjes, të cilat shpesh ndodhin edhe në të mirë-zhvilluar çuditshme që është kryesisht për shkak të një reduktim të ndjeshëm dhe ristrukturimin e sistemit imunitar të grave. Në mënyrë tipike, procesi i shpejt shtrihet në shtresën e muskujve dhe po kërcënon komplikime periudhë pas lindjes.

Sëmundje polietiolohichnoe Endometritis - është shkaktuar nga një grup i agjentëve, me dominimin e mundshëm të një të tillë. Patogjene më të zakonshme janë:

Grupi 1.Streptokokki
2.Kishechnaya coli
3.Klebsiella
4.Enterobakter
5.Protey
6.Hlamidii
7.Mikoplazmy
8.Difteriynaya coli
9.Tuberkuleznaya Mycobacterium

Përveç kësaj, agjentët mund të shërbejë dhe viruset, si dhe mikroorganizmave protozoare.

Shkaqet e endometritis kronike

Zhvillimi i endometritis kronike për shkak të trajtimit joadekuat të akut ose me procesin e undiagnosed, në të cilin rast e infeksionit për një kohë të gjatë atje në indet. Agjent shkaktar mund të jenë të gjitha të mësipërme.

Simptomet e endometritis

Simptomet e endometritis nganjëherë nuk janë të shënuara në mënyrë të qartë, dhe një grua, për fat të keq nuk i kushtoj vëmendje të tyre, e cila çon në një inflamacion të mëtejshme të rëndë mukozale jo vetëm, por shtresa e muskujve të mitrës, kërkon hospitalizimin dhe trajtim spitalor. Kështu, endometritis minimale znaniepriznakov dhe shkaqet e saj, trajtimi në kohë te mjeku me këto simptoma mund të parandaluar tranzicionin e saj të metroendometritis dhe të lejojë mjekët për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientëve të tyre.

Endometritis mund të jetë akute ose kronike. Nëse trajtimi dhe diagnostikimi i endometritis akut zakonisht nuk paraqesin vështirësi të mëdha, procesi kronike shkakton shumë vështirësi, si në diagnozën dhe trajtimin. Kjo është një tjetër arsye pse ju duhet menjëherë të shkoni te mjeku kur simptomat e para të endometritis.

Simptomet e endometritis akute

Shpesh ka endometritis pas abortit. S'është nevoja të thuhet se është një fakt se aborti kriminal kryesisht çon në komplikime të tilla për shkak të dështimit të pothuajse të plotë në përputhje me standardet shëndetësore. Sëmundja fillon me:

Temperaturën e trupit 1.Povyshenie për 38-39 ° C;
2.Poyavlenye i lëngshëm, i lëngshëm-purulent dhe shkarkesë të përgjakshme-purulent nga trakti gjenital - simptomë veçanërisht të rëndësishme e shoqëruar me një histori dhe gjendja e keqe e përgjithshme, e cila lejon differentsirovatendometrit e lezioneve inflamatore të traktit të poshtëm gjenital (vaginosis bakteriale, vaginitis, etj);
Dhimbje 3.poyavleniya në bark, mollaqe mu në
Pafuqi 4.obschee.

Në këtë situatë, nuk është e nevojshme për të pritur kur çdo gjë shkon në vetvete dhe të angazhohen në vetë - endometritis është një sëmundje inflamatore, dhe çdo sëmundje inflamatore ka tendencë për të përhapur larg nga vendndodhjen e fokus primar. Çdo të vetë në këtë situatë, shtyrja e vizitës në obstetër-gjinekologu tërheq në një rritje të pashmangshme në rrezikun e komplikimeve të rënda septike që kërkojnë trajtim të zgjatur pacientit, rezultati i të cilave mund të jetë amputim e mitrës dhe infeksionit - sepsa, e ndjekur nga fatale . Kështu, pamja nga simptomat e para, gruaja e cila kohët e fundit lindi, kirurgji pësuar abort ose çfarëdo procedura invazive diagnostike duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun dhe të nënshtrohen një ekzaminim të hollësishëm.

Figura: rozë - indet normale; Tjetrin për ndryshimet inflamatore

Është e nevojshme për të sqaruar se ne mund të flasim për endometritis vetëm kur ekziston kjo premisë - në të kaluarën ka pasur disa procese që ndikojnë në integritetin e endometrium. Në mungesë të flasin tillë endometritis pamjen e shkarkimit jokarakteristike, dhimbje apo ndonjë simptome të tjera të pashembullt.

Simptomet e endometritis kronike

Për endometritis kronike e vështirë për të identifikuar simptomat që do të ndryshojnë nga forma akute. Simptomet, në këtë rast, "paqartë". Simptomet tipike të endometritis kronike përfshijnë:

1.Postoyannoe temperatura gjatë mbetet.
2.Nerehulyarnye mitrës gjakderdhje. Diktim Intermenstrual shoqëruar me rritjen e enëve të gjakut endometrium pėrshkueshmėrisė gjatë ovulacionit. Ky ndryshim anije vërejtur në gra të shëndetshme, por qelizat e gjakut nuk mund të shihen si të izoluara. Arsyet që shkakton gjakderdhje mitrës, përfshijnë reduktimin e aktivitetit të mitrës dhe shkeljet e pronave agregimin e trombociteve.
3.Nalichie shkarkimi i përhershëm nga trakti gjenital i jashtëm, shpesh natyra kalbur.

4.Boli gjatë jashtëqitjes.

Endometritis kronik nuk parandaluar konceptim, e cila ndodh në praninë e ovulacionit. Në kombinim me dështimin shoqërues ovarian ose sëmundjeve të tjera gjenitale duke shkaktuar çrregullim kronik endometritis e funksionit riprodhues - infertilitetit dhe gabim, duke përfshirë zakonisht.

Diagnoza e endometritis

Kur iu referuar mjeku duhet të them atë në mënyrë të detajuar të gjitha historinë tuaj dhe të gjitha simptomat që ju çoi në atë, për shkak se në këtë fazë është e mundur për të marrë prania në endometritis pacientit. Përveç historisë mjekësore tuaj mjeku duhet të:

Ju 1.podverhnet ekzaminim gjinekologjik në pasqyra dhe prekje të mitrës - rritur zakonisht në madhësi trupore, të ndjeshme për të prekur; gjatë ekzaminimit mjekësor vlerësoj karakterin e shkarkimit: ngjyra e tyre, erë, cilësi, dhe sasia;
Strokes 2.vozmet - në sajë të egra të thjeshta zbuloi një pjesë të madhe të agjentëve të endometritis; marrë materialin për mbjellje - kështu që ju mund të eksploruar më tej natyrën e patogjen, vyrostyvshy atë në një medium të veçantë lëndë ushqyese, dhe për të përcaktuar shkallën e reagimit të tij ndaj një mjekim të caktuar;

Ju 3.vozmet gjak për analiza klinike dhe biokimike (zakonisht tashmë në testin klinik të gjakut do të jenë tregues të mjaftueshëm për të konfirmuar diagnozën - një gjaku të zbulojë leukocytosis, ndryshim rruazë e bardhë në të majtë, përshpejtuar ESR.)
4.sdelaet mitrës ultratinguj të jetë e mundur (në qoftë se ju shkoni në tashmë "i zhvilluar", në hulumtimet disa spitale metroendometritis mund të vonojë). Karakteristikat kryesore të endometritis tejzanor janë: trashje e endometrium, clots gjakut dhe ndoshta qelb (variante të komplikuara të hemato- dhe pyometra), mbeturinat e indeve placentar, një ndryshim në indeve myometrium echogenicity metroendometritis. Jo rrallë procesi inflamator ndikon në tubat fallopiane dhe vezoret, të cilat edhe në mënyrë të qartë të dukshme në ultrazërit. Në endometritis kronike përveç endometrium thickened pabarabartë, myometrium me echogenicity ndryshuar gjithashtu mund të zbulohet spikes në mitër, e cila, nga ana tjetër, mund të jetë shkaku i vërtetë i varfëri.

Diagnozë endometritis kronike mund të shkaktojë vështirësi, sepse simptomat janë të ngjashme me shumë sëmundje aparatit gjenital femëror. Në këtë rast, të jetë tregues i mbjelljes së vazhdueshme të të njëjtave florës si dhe të vazhdueshëm inflamacion të ulët-grade.

Trajtimi i endometritis

Nëse diagnoza e hershme e trajtim ambulator endometritis maj, por nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një gjinekolog mjek-obstetër. Në mënyrë tipike, trajtimi do të përbëhet nga pritjen dhe kombinimi antipiretik të antibiotikëve.

Trajtimi i endometritis akute

Për fat të keq, shumica e grave të kthehet te mjeku shumë vonë, duke çuar në spital dhe trajtimit të zgjatur. Në këtë rast, për të shqyrtuar gjendjen e pacientit dhe mbizotërimin e procesit, arsyet për çështjen e tij. Trajtim më të zakonshme fillon me:

1. antibiotik intravenoz, cefalosporinë në kombinim me metrahilom dhe gentamicin intramuskular. Trajtimi mund të zgjasë 5 deri në 10 ditë, në varësi të nevojës (shpesh zëvendësojnë cefalosporinat aminoglycosides);

2. Kur disponueshmëria e "mbeturinat" në mitër - fryt i një abort jo të plota, mbetjet e placentës pas lindjes dhe cezariane treguar scraping zgavrën e mitrës pas infuzion (vena) terapi me antibiotikë;
Vitamina dhe immunomodulators 3.Primenenie;
4.Primenenie terapi fizike.

Trajtimi i endometritis kronike

Trajtimi i endometritis kronike bazuar në ndikimin mbi patogjen të caktuar. Për ta bërë këtë, përsëri, është e nevojshme absolutisht për goditje të marra dhe ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve. Aplikuar si një skemë të trajtimit me antibiotikë (si endometritis akute) dhe barnave antivirale.

Efekt të lartë terapeutik arrihet me futjen e barnave, duke përfshirë antibiotikët direkt në rreshtim mitrës. Metoda siguron krijimin e një përqendrim të lartë të barnave në vatër e inflamacionit kronik.

Përveç detyrueshme këtë:

1.Razdelenie ngjitet nga operacionit (kryesisht hysteroscopy)
Terapi 2.hormonalnaya, shpesh kontraceptive oral, gratë që duan të bëhen shtatzënë në të ardhmen.

Terapia fizike është përdorur gjerësisht në trajtimin e dy endometritis akute dhe kronike në fazën kur për herë të parë kaloi periudhën më të vështirë të gruas dhe të kompensohet. Gjithmonë në spital. Nga Fizioterapi përfshijnë: Terapi UHF nyzkoyntensyvnaya (ndikojnë fushë ultrahigh elektromagnetike), me një gjatësi vale nga 1,10 m; lazer infra të kuqe, etj Para së gjithash ajo lejon për: përmirësimin e rrjedhjes së lëngjeve dhe qelb akumuluar në mitër dhe rrit funksionet mestnoreparativnyh.

Postpartum endometritis

Një vend të veçantë është endometritis lindjes si komplikim i shpeshtë dhe kërcënuese të procesit të lindjes. Ajo përgjithësisht e pandashme nga metroendometrita, është akute dhe e bën vetë ndjehet në fillim.

Arsyet kryesore janë mbeturinat e indeve placentar dhe infeksioni për shkak të mosrespektimit të standardeve shëndetësore.

Trajtim spitalor. Është në terapi masive antibiotik, dhe në procesin e stihanii, duke hequr të gjitha mbetjet nga mitër. Për fat të keq, nuk janë të rrallë komplikime që të çojë në komplikacione septike, në të cilin rast moti të jetë e pafavorshme - kirurgji (mund të kërkojë prerjen e mitrës).

Në rastin e ushqyerjes me gji - gji eliminuar kohën dhe terapi me antibiotikë për një javë ose dy pas saj.

Detyrueshme dietë jashtë rreptë e një spitali është e nevojshme. Përkundrazi, duke kufizuar ushqime të yndyrshëm, të pijshëm madh lëngjeve kolichetsvo konsumin e frutave. Në rast të mosrespektimit të trajtimit të pacientit regjim shtrati, dietë përjashtuar yndyrë dhe trudnousvoyaemyh ushqim.

Në përgjithësi, endometritis akute me trajtimin e duhur nuk kërkon asnjë rehabilitim të veçantë. Pas përfundimit të trajtimit të duhet pak kohë për të të jetë nën mbikëqyrje mjekësore. Aplikimi i terapisë fizike, e radonit, sulfuri i hidrogjenit dhe ajrit banjot, nën kontrollin e mjekut-fizioterapisti.

Komplikimet e endometritis

Ndërlikimet më të rënda të endometritis përfshijnë infeksionin: haematogenously - përmes gjakut; limfahenno - limfatike; ngjitje - përmes tubave fallopiane dhe në rënie - mitrës, mënyra vaginë. Kjo çon në një "helmimi i gjakut" - sepsë. Komplikime të tjera përfshijnë:

  • Rezultati kronike dhe në endometritis kronike;
  • Formimi pyometra - akumulimin e qelb në mitër, për shkak të mbyllje (pengim i qafës së mitrës dhe pamundësisë për të marrë nga të plehut organik);
  • Procesi i anëtarësimit në tubat fallopiane dhe shtojca - oophoritis dhe salpingjitit;
  • pelvyoperytonyt - si rezultat i gjetjes së plehut në zgavrën e komblikut.

Nga komplikimet fund që lindin kur trajtimi i papërshtatshëm përfshijnë:

  • cikli menstrual;
  • infertilitetit;
  • dhimbje të vazhdueshme në bark.

Kjo listë nuk është e kufizuar komplikime si inflamacion mund të jetë shkaku i ndonjë patologjie që mund të dalin më vonë. Prandaj, trajtimi i hershëm dhe trajtimi adekuat të luajë një rol të rëndësishëm në parandalimin e komplikimeve të rënda.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e endometritis

Jetë i sigurt për të prekur e popullsisë mani mjete popullore vetë. Endometritis - është një sëmundje inflamatore që mund të çojë në pasoja shumë të rënda. Trajtimi i tij - shumë e profesionistëve të kualifikuar obstetër. Trajtimi duhet të jetë duke përdorur të gjitha mjetet moderne në dispozicion për të arritur efektin maksimal në afat të shkurtër. Përmendura më lart se endometritis dhe metroendometritis shumë të zakonshme në periudhën e pas lindjes. Si dëshmi e seriozitetit të patologjisë mund të rezultojë në figurat e mëposhtme - nga shekulli XVII deri goditja XX e hershme të maternitete rreth botës ishte lindjes (ose pas lindjes) ethe - endometritis, vazhdimisht shkon në metroendometritis dhe sepsiss, morën kohën e jetës së deri në 50%! të gjitha nënat. Çdo eksperimente me mjete popullore vetë mund të përfundojë në lot për pacientin.

Endometritis Parandalimi

Masat për parandalimin e endometritis përfshijnë përjashtimin e faktorëve duke përgatitur për paraqitjen e sëmundjeve inflamatore. Trajtimi në kohë i infeksioneve, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, si dhe të gjitha ndërlikimet që lindin gjatë punës, mohimin e abortov- mënyrë më besnike për të parandaluar endometritis.

Përveç kësaj, para se të aplikoni fëmijë gji-qëllim prerja dhe agjentët imunomodulues mund të shërbejë si një mjet për parandalimin jo-specifike.

Sigurohuni që të hulumtimit gratë pas lindjes, duke bërë ultrasounds dhe ekzaminime gjinekologjike.

Megjithatë, masa më e madhe parandaluese mund të shërbejë vetëm për të vëmendshëm për gruan e tij dhe trajtimin në kohë të kualifikuar obstetër-gjinekologu.